Çekme Karavan Tasarımım (ARC Karavan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arca94 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,714

arca94

Ana Kamp
Yer
İstanbul - Lüleburgaz
Web
arcadiril.blogspot.com
Google SketchUp programıyla tasarladığım karavanımı paylaşmak istiyorum...
Bayağı bir uğraşmıştım çok kez silip tekrar tasarladım...
İçinde su motoru kullanmayı düşünmüyorum çünkü u borusu sistemiyle bunu çözdüm ama tuvaletteki duş başlığına su ulaştırmak biraz zor olacağından sadece onun için ufak bir su motoru kullanılabilir...
Ufak bir boyutta pek çok şey kullanmaya çalıştım...
Ayrıca tuvalet tamamen benim tasarımımdır...

Üst taraftan
[attachment=1]
Ön taraftan
[attachment=2]
Arka Taraftan
[attachment=3]
Sağ Taraftan
[attachment=4]
Sol Taraftan
[attachment=5]

St1

N1

Arka1

Sa1

Sol1

Etiketler

Ynt: Çekme Karavan Tasarımım (ARC Karavan)

Birazda kafamdaki özellikleri anlatayım...

Uzunluğu 2.8 m yani 280 cm toplam yaşama alanı 2.4 m (240cm) öndeki o çıkıntısı 40 cm...
Genişliği 1.9 m yani 190 cm...
Toplam uzunluğu 2.15 m yani 215 cm...
Üstteki kavisli yere kadar 2m (200cm) kavisli bölme 15 cm yükseklik...

Öndeki o 40 cm lık çıkınıtının içinde en aşağıda kirli su deposu..(U borusu sayesinde motor veya vaşka birşey kullanmadan musluktan direkt olarak depoya aktarılacak kirli su...
En yukarıda temiz su deposu olacak yine aynı şekilde U borusu sayesinde musluklara temiz su aktarılacak...
İki deponun ortasında akü ve bir adet küçük jeneratör olacak...

İçinde arka tarafta U koltuk ve ortasında bir masa, masa aşağı inerek koltuklarla birleşecek ve yatak olacak...(klasik karavanlardaki gibi)
Ve oturma yerlerinin altı aynı zamanda dolap olacak...

Bir tuvalet bölmesi olacak ve kapısının yanında bir tezgah... Tezgahın üzerinde bir lavabo ve bir ocak...

Başka birşey gelmedi şimdilik aklıma geldikçe buraya alta yazarım...

İnceleyip yorumunuzu yazarsanız beni çok mutlu edersiniz...

Saygılar Sevgiler...

Arca DİRİL

Ekstradan iki cam eksik bu çizimim de...
Birisi sol tarafında tam tuvaletin olduğu yerde tepede sürgülü bir cam...
Bir diğeri de arka tarafta hem yatak hem masanın olduğu yerde tavan kısmında 1m ye 1m bir cam olacak...

Bu arada 25 kişi bakmış bir tane yorum yapan yok üzüldüm gerçekten...

Tasarım güzel. Tebrik ederim. Tasarım yapılır ama bu işin uygulaması zor. İç mobilyasını belki rahat yaparsın. Hatta mahallendeki marangoza yaptırabilirsin. Ama şase, karkas ve kaplamasının yapımı zor. Yolda giderken dengeli bir araç olması lazım. Bu konu için de çalışman gerekir. Profesyonellerden destek alman gerekebilir.

aslanahmet' Alıntı:
Tasarım güzel. Tebrik ederim. Tasarım yapılır ama bu işin uygulaması zor. İç mobilyasını belki rahat yaparsın. Hatta mahallendeki marangoza yaptırabilirsin. Ama şase, karkas ve kaplamasının yapımı zor. Yolda giderken dengeli bir araç olması lazım. Bu konu için de çalışman gerekir. Profesyonellerden destek alman gerekebilir.

Yorum için teşekkür ederim...
Şu an en büyük dertlerimden birisi o denge sorunu o tekerleğin mesafesini nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum...

Sn Arca bey.
Merhaba genc adam. tasarımlarınız ıcın oldukca emek harcadıgınızı tahmın edıyorum. Dınamık yapınız da buna destek olmus olmalı kı elınızden de bır seylerın geldıgını tahmın ederek gırısmıs oldugunuz işinızde kolaylık dılıyorum.

Şoyle kı, aracınızın arkasında tasımayı dusundugunuzden ve sanıyorum boyunuza gore olculer alarak en tasarruflu ve en hafıf bır tasarım gayretınde bulunmussunuz. Bır yerden baktıgınızda amacı gercekletırmeye yetecek kadar olmasını kabullenerek yaptıgınız tasarımın benım bakısı yonumden ıse yetersız ve darlıktan dolayı sonunda hayıflandırması muhtemel gıbı gelıyor.

Ben ce bıraz daha genısletmeyı dusunun. Bır sey daha. bu cızdıgınız tasarımı bır yere dınlenmeye bırakın. Gece uykularınız bıraz daha kacsın. Sonucta goreceksınız kı daha hosunuxza gıdecek daha gelıstırmıs oldugunuz tasarımlar ortaya cıkabılır . denge konusunda cok urkek olmayın. gordugum kadarı ıle sag ve sol yonlara olan dagılım cok normal. One ve arkaya olan dagılıma gelınce dıngılınızı yapınızın mumkun oldugu kadar ortalayın yapımı devbam ederken cekı okunu destekleyıp yatay konumda tesbıt edın . onutmayın kı cekı kolu arkaya gore 80-"100 kg agırlık aralıgında sabıtrlemeye calısın sanıyorum kı bunu montaj sırasında deneme yanılma yolu ıle ustesınden gelebılırsınır. Kolaylıklar dılerım.

calısmalarınız cok guzel devamını beklemekteyım burada kalmamalı biraz gayret edin var olan yaratıcılıgınızı kullanın

Arca kardeş aramıza hoş geldin önce kısaca kendini tanıtabilirmisin,projen güzel görünüyor ama yapım aşamasında yeterli teknik ekipman ve beceriye sahipmisin yoksa yardım alarakmı yapacaksın,yardım alacaksan bu iş işi bilen kişiler olması lazım piyasadaki her esnaf bu işin inceliğinden anlamaz adamlar haklı olarak alışmışlar banyo mutfak dolabı yapmaya ekstradan bir iş gelince bocalıyorlar ve dediğini kabul ettiremiyorsun bu işin incelikleri çok araç yolda arazide hareket halinde olduğundan herşey çalışır durumda bunlarıda hesaba kat,sana bu yolda kolaylıklar diliyorum,birde tavsiye bu bir sevda alınganlığı bırak ;) abilerine direk ne yapmak istediğini sor bu aralar yaz sezonu açıldığı için kimi yola çıktı kimi harıl harıl yola çıkmaya hazırlanıyor cevaplar gecikebilir.

proje güzel,
arkası gelip imalata başlıyabilecekmisin,
imkanlar müsaitmi ?

orbay74' Alıntı:
Sn Arca bey.
Merhaba genc adam. tasarımlarınız ıcın oldukca emek harcadıgınızı tahmın edıyorum. Dınamık yapınız da buna destek olmus olmalı kı elınızden de bır seylerın geldıgını tahmın ederek gırısmıs oldugunuz işinızde kolaylık dılıyorum.

Şoyle kı, aracınızın arkasında tasımayı dusundugunuzden ve sanıyorum boyunuza gore olculer alarak en tasarruflu ve en hafıf bır tasarım gayretınde bulunmussunuz. Bır yerden baktıgınızda amacı gercekletırmeye yetecek kadar olmasını kabullenerek yaptıgınız tasarımın benım bakısı yonumden ıse yetersız ve darlıktan dolayı sonunda hayıflandırması muhtemel gıbı gelıyor.

Ben ce bıraz daha genısletmeyı dusunun. Bır sey daha. bu cızdıgınız tasarımı bır yere dınlenmeye bırakın. Gece uykularınız bıraz daha kacsın. Sonucta goreceksınız kı daha hosunuxza gıdecek daha gelıstırmıs oldugunuz tasarımlar ortaya cıkabılır . denge konusunda cok urkek olmayın. gordugum kadarı ıle sag ve sol yonlara olan dagılım cok normal. One ve arkaya olan dagılıma gelınce dıngılınızı yapınızın mumkun oldugu kadar ortalayın yapımı devbam ederken cekı okunu destekleyıp yatay konumda tesbıt edın . onutmayın kı cekı kolu arkaya gore 80-"100 kg agırlık aralıgında sabıtrlemeye calısın sanıyorum kı bunu montaj sırasında deneme yanılma yolu ıle ustesınden gelebılırsınır. Kolaylıklar dılerım.

Sn. Mehmet Bey
Ya da Mehmet ağabey mi desem ? karar veremedim.. :smiley:

Öncelikle bana zaman ayırıp tasarımımı değerlendirdiğiniz için minnettarım...
Evet biraz yaşım dolayısıyla ve ileride istediğim mesleklerden birisinin mimarlık olması ayrıca biraz çizim ve tasarım konusunda istekliliğim hevesim ve yeteneğim olması sebebiyle biraz tasarım işine giriştim...
Biraz da çekme karavanlar çok ilgimi çekmeye başladı (adı üstünde çekme)...

Öncelikle belirtmek istediğim konu daha 16 yaşındayım (Temmuz da 17 olacağım)

Bu benim en büyük hayallerimden birisi... Bir çekme karavan sahibi olmak... Ya da daha büyüğü bir kendi çekme karavanımı yapmak...

Kendi boyutlarıma göre tasarlamışsın demişsiniz benim asıl amacım genişliği 2m yi geçmeyen yandi bir araba kadar genişliği olacak bir karavan tasarlamak...

Zor koşullardaki yerlere rahatça girip çıkmak ve en önemlisi pratik olmak...

Onun için aklımı biraz daha zorlayarak tuvalet kısmını bile tamamen sıfırdan kafamdan çizmiştim... (Bu arada programdaki ölçüler eğer gerçeği olsaydı o boyutta olacağı ölçülerdir..Dolaptaki rafların arasındaki mesafe dahil)

genişlik olarak baktığımda genelde evdeki eşyaların ölçüleri faz alınarak tasarlanmıştır...

Yani yatağımın uzunluğu yanılmıyorsam 2m idi ben deneyerek düşünerek en uygun ölçünün 190 cm olacağına karar verdim...

Tepesinde ki kavisle ilgili olarak konuşursam ise ilk tasarladığımda dümdüz bir tavan yapmıştım ama gerek estetik yönünden gerekse aklıma gelen değişik sebeblerden böyle bir şekil vermeyi düşündüm en baştata yağmur sularının tepede birikmesini önleyip anında yanlardan akmasını sağlamak...

Denge konusuna gelince neredeyse bütün yük karavanın ön tarafında kalıyor temiz ve kirli su depoları özellikle...

Arkadaki hem yatak hem yemek takımı olan yer ise pek bir ağırlık yapmıyordur herhalde ama sizin de dediğiniz gibi her zaman deneme yanılma yolu en iyisidir...

Bu arada benim buna başlamam bile şu durumda çok zordur...

Şu an sadece maket olarak tasarımı yapmaktayım...

Gerisine ise ilerleyen zamanlarda bakacağım...

Tekrar teşekkürler...

Sevgiler Saygılar...

alpino' Alıntı:
calısmalarınız cok guzel devamını beklemekteyım burada kalmamalı biraz gayret edin var olan yaratıcılıgınızı kullanın

Çok teşekkür ederim...
Devamını elbet yapmaya(denemeye) çalışmaktayım...
Şu an bunun maketini yaparak nasıl birşey olacağını kestirmekteyim...

Saygılar sevgiler...

yaybek' Alıntı:
Arca kardeş aramıza hoş geldin önce kısaca kendini tanıtabilirmisin,projen güzel görünüyor ama yapım aşamasında yeterli teknik ekipman ve beceriye sahipmisin yoksa yardım alarakmı yapacaksın,yardım alacaksan bu iş işi bilen kişiler olması lazım piyasadaki her esnaf bu işin inceliğinden anlamaz adamlar haklı olarak alışmışlar banyo mutfak dolabı yapmaya ekstradan bir iş gelince bocalıyorlar ve dediğini kabul ettiremiyorsun bu işin incelikleri çok araç yolda arazide hareket halinde olduğundan herşey çalışır durumda bunlarıda hesaba kat,sana bu yolda kolaylıklar diliyorum,birde tavsiye bu bir sevda alınganlığı bırak ;) abilerine direk ne yapmak istediğini sor bu aralar yaz sezonu açıldığı için kimi yola çıktı kimi harıl harıl yola çıkmaya hazırlanıyor cevaplar gecikebilir.

Mesajınız için öncelikle çok teşekkür ederim...

Elbette kendimi tanıtırım...

Ben 12 Temmuz 1994 Kırklareli/Lüleburgaz doğumlu 16 (12 Temmuzda 17) yaşında hevesli bir gencim...
En büyük hayallerimden birisidir bu çekme karavan ile kamp yapmak...

Yapım aşamasını demişsinizde imkanlar kısıtlı önümüzde koca 2 sene lise duruyor...:smiley:

Eğer yapcak olursam kafamda bazı pratik noktalar var onun dışında bu ağaç işçilikleri için belki bilen biliyordur Demirköy Kaymakamlığının işlettiği bir ağaç işleri fabrikası var Demirköy Mobilya olarak geçiyor gerçi şu an sadece mutfak yapıyorlar... Oranın müdürü bizim tanıdığımız ayrıca bizim beyaz eşya dükkanını ortak olarak kullanmaktayız... Ağaç işlerinde hiç bir sıkıntım yok dolayısıyla... Onun dışında en büyük sıkıntı malzeme temini olacaktır... Bu arada sevdiğim bir iş olunca çabuk öğrenirim...

Sevgiler Saygılar... :smiley:

buralpdi' Alıntı:
proje güzel,
arkası gelip imalata başlıyabilecekmisin,
imkanlar müsaitmi ?

Öncelikle yanıt için teşekkür ederim...

İmalat şu an zor bir iş...
İmkana gelince imkan yaratmak kolay...
Ama gel gör ki ne buna teşvik eden bir çevre var ne de bu olaylara ilgisi olan bir çevrem...
Hatta okulda bu tasarımlarımı gösterdiğimde böyle salakça şeylerle mi uğraşıyorsun diyorlar...

Bu kadar olumsuzluğa karşın yinede bu tasarımın maketini yapmaya başladım belki ileride gerçeğine bile et atabilirim.. :smiley:

Sevgiler Saygılar...

arca94' Alıntı:
Öncelikle yanıt için teşekkür ederim...

İmalat şu an zor bir iş...
İmkana gelince imkan yaratmak kolay...
Ama gel gör ki ne buna teşvik eden bir çevre var ne de bu olaylara ilgisi olan bir çevrem...
Hatta okulda bu tasarımlarımı gösterdiğimde böyle salakça şeylerle mi uğraşıyorsun diyorlar...

Bu kadar olumsuzluğa karşın yinede bu tasarımın maketini yapmaya başladım belki ileride gerçeğine bile et atabilirim.. :smiley:

Sevgiler Saygılar...

yapacağın makette bile karavan yapma konusunda çok şeyler öğrenebilirsin, maketini ölçekli çalış, kolay gelsin :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR