Çekme Karavanda Soğutma Meselesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Luxar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,031

Luxar

Yeni Üye
İyi günler herkese. Siteyi uzun süredir takip etmeme rağmen ilk defa konu açıyorum. Sanıyorum ki özellikle çekme karavan ile ilgili herkesin yaklaşan yaz aylarında kafasını karıştıran bir mesele. Konu ile ilgili yaptığım çalışmaları ve tabiki görüşlerinizi alışveriş yapmak istiyorum. Soğutma konusu oldukça uzun zamandır kafamı karıştıran bir mesele idi. Karavanım küçük oldugu için mobil klima v.s kullanarak yer kaybetmeye gönlüm el vermedi. Ayrıca enerji tüketimleri ve gerilimleri çok yüksek oldugu için istediğim her yerde güneş enerjisi ile kullanamayacak olunması da cabası. Bende alternatif ve etkili olabilecek yolları araştırdım ve sanırım bulduğuma inanıyorum. Aslında kullanmayı düşündüğüm sistem buzdolabı çalışma prensipleri ile aynı. Tezgah altı olarak tabir edilebilecek kapalı bir alanda malum buzdolabı parçalarını ( motor,kondans, evoporatör ızgara v.s.) monte ederek karavanın yaşam alanına açacağım birkaç delikle elde edeceğim soğuk havayı fan aracılığı ile aktarmayı planlıyorum. Güç tüketimi olarak iste yaptığım hesaplara göre basit bir invertör ile çalışabilecek gibi duruyor. Ortalama 60-70 watt gerilim ve saatte 3 amper civarı bir tüketim olacak sanırım. Bir kaç usta ile görüştüm yapılabileceğini söylediler bana.Genel maliyet sıfır parça alınınca 1000 tl civarını buluyor çünkü karavanım yaklaşık 6.5/7 metreküp hacimde ve bu sebepten dolayı ev tipi yerine sanayi tipi buzdolabı motoru kullnacağım Önümüzdeki hafta inşallah yapımına başlayacağım. Konu ile ilgili tavsiyelerinizi görüşlerinizi ve uyarılarınızı almak isterim.

Etiketler
Mantıklı bir düşünce. Zaten normal Split klimalalarin dış uniteleri bahsettiğiniz şekilde. Evaporatör için çıkma bir küçük Split klima iç ünitesi kullanabilirsiniz bence. Split klima iç ünitesinde su tahliyesi filtre ve fan bulunduğundan zahmetsiz bir iş olur. Kompresorude invertor tip kullanırsanız daha verimli olur. Ancak 12 voltu 220 volta çeviren inverteriniz tam sinus olursa daha o iyi olur. Kolay gelsin. Resim atarsanız bizde bilgi sahibi olabiliriz.

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

3 amper tuketim demek 3amper×12volt=36 Wat gucte sogutma demek. O da asagi yukari 120 btu/saat sogutmaya denk gelir.
Evde kullandiginiz klimalarin en kucugu sanirim 8000 btu/saattir.
Karsilastirma yapabilirsiniz.

Saatte 36 watt ile olmayacağı kesin.Bu hesabı 120watt ile yapın bence.En küçük ev klimaları bile 1kw harcarken 120w bile az gelir.

Sanayi tipi buzdolabı motoru demişsiniz. En büyüğünden olsun.

Fan çok önemli güçlü ve sessiz ayrıca hava delikleride geniş olmalı.Ayrıca, yalıtımıda bir daha gözden geçirin derim.
Karavanın dışı da açık renk boyalı olsun.
Başarılar.

Karavan malesef koyu gri renkte. Dediğiniz hesaba göre yetersiz olabilir. Peki buzdolabı motoru yerine klima motoru kullansam sistem olarak ne gibi bir fark çıkar arada? Kısaca sizce mobil bir klimanın tamamını değilde içindeki parçaları monte ederek verim almak mümkün müdür?

Buzdolabı kompresörünü klimada kullanmak doğru olmaz çünkü biri hermatik diğeri rotary kompresördür. Bence çok küçük klima kompresörleri var bunlardan kullanın hem daha az amper çeker hemde daha verimli olur. Bu kompresörler cnc tezgahların bilgisayarlarını soğutmak için birde özel amaçlı minik yerlerin soğutmasında kullanılıyor. İyi çalışmalar kolay gelsin

Son düzenleme:

Siz elektrik olmayan yerde klimayi unutun..Unutamam derseniz ya jenerator alin ya da otele gidin. Ne yazik ki baska secenek yok su an.

12 volt waeco yada dometic klima,çok sayıda güneş Paneli ve yüksek amperde akü grubu ile mümkün değilmi? Sanırım mümkün ama çok pahalı

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sesine katlanirim derseniz frigo dorselerin dizel motorlu soğutucu ları var termostatli kendi kendine çalışıp stop ediyor. İsterseniz bi inceleyin

Açıkcası girip çıkmadık usta klimacı v.s. bırakmadım. 12v ile yapmak mümkün ama ciddi anlamda maddiyat çıkıyor ki bu da 3.000 TLye kadar neredeyse uzanıyor. Sadece kompresör 1000tl. 2. el bir mobil klima parçalarını ya da eski pencere tipi bir klimanın parçalarını kullanarak deneyeceğim. Boyut ve maliyet açısından daha uygun olacak ama tabiki gene 220v'a muhtacız :smiley:

Açıkcası girip çıkmadık usta klimacı v.s. bırakmadım. 12v ile yapmak mümkün ama ciddi anlamda maddiyat çıkıyor ki bu da 3.000 TLye kadar neredeyse uzanıyor. Sadece kompresör 1000tl. 2. el bir mobil klima parçalarını ya da eski pencere tipi bir klimanın parçalarını kullanarak deneyeceğim. Boyut ve maliyet açısından daha uygun olacak ama tabiki gene 220v'a muhtacız :smiley:
Yaktin bizi TESLA...

Valla tüm planları değiştirdim :D Bir çeşit evoporasyonlı el yapımı klima deneyeceğim sanırım. Tek eksiğim radyatör ve fan kaldı. 12V ile çalışıp iyi üfleme sağlayabilecek bir fan ve soğutma suyunu geçirebileceğim uygun boyutlarda radyatör tavsiye edebilecek var mı?? (mümkünse tofaş kalorifer radyatörü boyutlarında)

Ticari tip buzdolabı veya sütlük yapan bir firmada istediğiniz boyutta bir radyatör yaptırabilirsiniz

Ynt: Karavanda Klima Konforu?

Merhaba
Kılıma konusunun burada tartışıldığını gördüm.Bende fikirlerimi yazmak istedim.Gerçi bu konu tartışılalı epey bir zaman geçmiş ama yinede görüşlerimi buraya yazabilirim diye düşündüm.
Bundan yıllar önce bir yakınımın deposunda gördüğüm cihazın ne olduğunu merakla incelerken bana kılima olduğunu söylemişti,bana da çok garip gelmişti.Cihazı şöyle tarif edeyim,eski pencere tipi kılimayı düşünün dört tarafının (yanlar,üst ve arka tarafı) 2-3 cm. samanla kaplandığını cihazın altında 4-5 cm. yüksekliğinde bir su haznesi,bir su pompası ve bir fan motorundan oluşuyordu.
Cihazın çalışma prensibi ise su pompasıyla su samanların üzerine gönderiliyor,fan motoru ilede hava su ve samanın içinden sirkilasyon yaparak ortama gönderiyordu.
Bu kılimanın adına ise SAHRA tipi kılima diyorlarmış.bunu Libya da şantiyelerde ve çadırlarda kullandıklarını söylediler.
Bu konuda epey bir düşündükten sonra bunun dış ortamdan daha fazla soğutmayacağını tahmin ettim,yanlız havanın suyun içerisinden sirkulasyon yaptığı için havadaki nemi alacağından hisedilen ısının düşmesine sebep olabilir diye düşündüm.
Bunun ölçülerini karavana göre uyarlayıp yaklaşık 35x35x35 gibi acaba faydası olurmu?
En büyük dez avantajı ise harekat halindeyken su haznesinin boş olması çünkü çalkalanıp etrafa dökülmesi (küçük bir vana ile boşaltılması 10-15 saniye sürer çünkü 1-2 litre su olacak.
Birde 12 volt DC su pompası (klima çalıştığı sürece çalışacak) Bulunabilirmi.
Saman yerine estetik olmosı açısından hasırda kullanılabialir.Zaten güzel bir şekilde dizayn edilirse bunlar görünmüyor.
Eğer azda olsa randıman verirse enerji tüketemide makul olur.
saygılar

ilker 72, 11 Mart 2010Yönetime Bildir
#27Yanıtla

Altı sene önce karavanda klima ilgili yazımı kopyaladım umarım işinize yarar . Suyu radyatörden geçirerek fanla bile olsa yeterince soğutamazsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri