Çekme karavan'da Yeni Klima ve Çeşitleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,078

Etiketler
Ynt: Çekme karavan'da Yeni Klima ve Çeşitleri

Yeni nesil çekmekaravanlarda klima sistemi olarak tavan tipi ve yatak altı olmak üzere iki model klima kullanılmaktadır.
Benim kullandığım çekme karavanda Dometic tavan kliması mevcut.Özellikle yaz mevsiminin sıcak günlerine kampinglerde hava dayanılmaz olmaktadır.Bu sene yaptığımız yurt dışı gezisinin italya ayağında sıcaklık ve nem rahatsız edici boyutta idi.Gündüz çevrede yaptığımız kısa geziler için kamptan ayrılırken klimayı istediğimiz sıcaklığa ayarlayıp gidiyor idik.Başlangıçta acaba gün içi çalışırken komşu karavanları rahatsız edermi diye endişelenmiş idik ancak dışarıdan duyulmayak kadar sessizdi.Akşam dönüşte serin bir karavana gelmek bu sıcak havalarda bulunmaz bir nimetti.
Ancak bu tavan klimasının bir dezavantajı var.Birincisi içeriden az bir miktar ses yapması ve soğuk havayı bir merkezden vermesi.İkincisi daha önce bahsetmiştim ağırlık.Benim klima yaklaşık 40 kg civarında.Böyle bir ağırlığın tavanda olması karavanın dengesi açısından olumsuz bir faktör

Canon 117

Yeni nesil çekme karavanlarda tavan klimalarına alternatif olarak yeni yeni yaygınlaşan yatak altı klimalar tavan klimalarının saydığım bu dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır.Burada da iki marka öne çıkmakta Truma ve Dometic firmaları gerek tavan gerekse yatak altı değişik modellerini üretmektedir.
Yatak altı klimalar özellikle çekme karavaların değişik noktalarında bulunan hava kanalları sayesinde homojen bir soğutma sağlamaktadır.Aynı zamanda klima ağırlığının dingillere ağırlık merkezine yakın olması tepe klimalarına oranla denge açısından bariz bir fark yaramaktadır.Ve bence en önemlisi tepe klimalara oranla mükemmel derecede sessizdirler.

Saphir vario detail l

Sevgili karavancı arkadaşlar bugün tanıtmaya çalıştığım bu klima sistemleri yeni nesil çekme karavanlarda uygulanan mükemmel derecede izolasyona sahip duvarlar ile birlikte oldukça konforlu bir iklimlendirme sağlanmaktadır.
Hele benim malesef uygulayamadığım yeni yeni yaygınlaşan yatak altı klima sistemleri ile çok sıcak yaz günlerinde seyehat etmek keyifli olmaktadır.Akdeniz bölgesinde sıcak yaz günlerinde gün içi sıcak hava ile kızışan metal duvarlar ile adeta fırına dönen ufak camper tarzı motokaravanların gece içini düşünenmiyorum.Halbuki yeni nesil çekme karavanlarda uygulanan izolasyonlu panel duvarlar oldukça verimli bir klima sistemi uygulananmasına imkan vermektedir.

Mustafa bey;
Paylaştığınız değerli bilgiler adına teşekkür edrim. Bu klimaların enerji ihtiyaçları konusunda da bizi bilgilendiriseniz sevinirim
Saygılarımla
Rıza

Rıza Bey klimaların enerji ihtiyaclarının karşılanması konusunda avrupalı iki büyük firmadan biri olan Truma 'nın Türkiye temsilcisi olan Termosa Firmasından Sayın Resul Bey'e rica ettim bizi hem Truma klima sistemleri hemde enerji alternatifleri konusunda bilgilendirecekler.Bende özellikle yatak altı klimalar ve enerji ihtiyaçlarının karşılanması konusunu merak ediyorum selamlar...

mustafayetim' Alıntı:
Rıza Bey klimaların enerji ihtiyaclarının karşılanması konusunda avrupalı iki büyük firmadan biri olan Truma 'nın Türkiye temsilcisi olan Termosa Firmasından Sayın Resul Bey'e rica ettim bizi hem Truma klima sistemleri hemde enerji alternatifleri konusunda bilgilendirecekler.Bende özellikle yatak altı klimalar ve enerji ihtiyaçlarının karşılanması konusunu merak ediyorum selamlar...

Merhabalar rıza bey mustafa bey;
TRUMA tavan ve zemin klimaları hakkında teknik ve görsel bilgileri iki parça halinde paylaşacağım

Sizlere ve tüm karavancı arkadaşlara ilginizden dolayı teşekkür eder truma hakkında tüm soru ve sorunlarınlanızla alakalı yardımcı olmaktan memnun olurum

Saygılarımla.

Ynt: Çekme Karavan'da Yeni Klima Ve Çeşitleri

Değerli Karavan Dostları,

DOMETIC yeni FreshLight Karavan Tavan Kliması ile Dünya'da ilk defa tavan aydınlatma/havalandırma ve klimayı bir araya getirerek karavan tavanında daha fazla yer ve ışık elde etmemizi sağladı. Böylece güneş paneli, uydu anteni gibi diğer ekipmanlara karavan tavanlarında daha fazla yer kalırken karavana da işlevsellik ve görsellik katıyor. Aşağıdaki linkte FreshLight ile ilgili videomuzu bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=sJ3FzWRwLZw

Bu klima da diğer bütün karavan klimaları gibi 230V AC şebeke elektriği ile çalışıyor. Opsiyonel olarak sunulan DC kiti ile DOMETIC klimaları 12V DC yani aküden çalıştırmak da mümkün... Bunun için ihtiyaç duyulan elektrik tertibatında 250 Ampersaat'den büyük bir akü grubu ve 150 Amper'den büyük bir alternatördür.

FreshLight 1600 (5.300 btu/saat) ve FreshLight 2200 (7.500 btu/saat) isimli 2 model ile sunuluyor. Bu kapasiteler de birçok karavanın içini soğutabilecek güçte... Üstelik bu klimalar hem soğutma, hem de ısıtma özelliklerine sahip....

Soğutmada FreshLight 1600 sadece 620 Watt çekerken, FreshLight 2200 ise 950 Watt çekiyor.

DOMETIC'in bu yenilikçi klima sistemleri Türkiye'ye firmamız Eltesan mobil tarafından sunuluyor. Daha detaylı bilgi için bize www.eltesanmobil.com internet sitemizdeki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

FreshLight

Merhabalar;
Çekme karavanim için klima araştırdım. Maliyet etkinlik olarak TROTEC PAC 2000 E model klimanın uygun olduğuna karar verdim. Karar vermek için yurt dışı sitelerde de araştırma yaptım. Hatta bu klima kendi alanında İngiltere de 3 ncü seçilmiş. Ancak bu klimaların montaj yeri konusunda karar veremedim. Karavanın içinde montaj için uygun yer yok. Acaba yatak altına montaj uygun olur mu, verimli olur mu? Teşekkürler....
https://www.amazon.co.uk/TROTEC-PAC-2000-Local-Conditioner/dp/B00U65A9M8

bu mobil klima bu klimayı monte etmene gerek yok sadece arkasında bir esnek boru var onu dış kısma sıcak havasını verecek bir havalandırma açman yeterli tak çıkar şeklinde olabilir.ben bu klimayı aldım aynı gün içinde geri verdim gürültüsü çok split klima gibi değil ,elektrik için iyi bir elektrik istiyor 220 volt ,çoğu kamp yerlerindeki elektrik düşük olduğu için bunu çalıştırmaz .
mersinde karavancı bir arkadaşta vardı kamp yerinde çalıştıramadı düşük voltajdan dolayı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR