Cherokee Xj Sök Tak Çeki Demiri Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,730

highoutput

Zirve
Yer
izmir
Merhaba,

91 jeep xj aracıma takmak için sök tak diye tabir edilen çeki demiri aldım.Bunu civata ve somunları ile şasede olan yuvalarına kolayca montajını yapabileceğimi sanıyordum.Sanayiye başka bir iş için gittiğimde yeterli alet takımım olmadığından ve olabilecek süprizlere karşı orada bir usta ile beraber montajı yapmayı düşündüm.
Şaseyi kontrol ettiğimde lpg dolum ağazının şaseye denk geldiğini gördüm ve ilk önce bir lpg ciye gidip onu oradan çekmek istedim.Lpg ci usta sağolsun sökerken lpg dolum ağzını kırdı.Tamam dedim yenisini takalım usta sanki uzay mekiği mühendisi edası ile dolum ağzını takıp biraz ileriye monte etti dedik iyi güzel fakat ertesi gün lpg dolum yaparken dolum ağzından kaçak yapınca anladikki bizim nasa mühendisi lpg ci usta dolum ağzının arka civatasını sıkmayı unutmuş.
Neyse oradan 4x4 araçlara çeki demiri imal edip takan bir tornacı buldum.Elimdeki şase bağlantısını görür görmez bu olmaz dedi , dedim neden olmaz , sen bunu elden çıkar biz yenisini yapalım ama biraz tuzlu olacak dedi.Usta haklı sanayiye 4x4 amerikan araçla gidersen fiyatlarda 4x4 oluyor buna alıştık.Dedim usta bu aynı marka aynı model araçtan çıktı onlar nasıl taktı yahu ? Usta ben 40 yıllık tornacıyım bana işimi mi öğretecen dedi eğildi şaseye baktı şase yanlar ve üstler kapalı , orada kaynak olacak kesim olacak benzin deposu var onun çıkması lazım tamponuın çıkması lazım dedi.Şasede civataların gireceği yuvalarda da karşılığı yok dedi.Dedim usta gel bi video seyredelim.Youtube dan amerikalının şasenin arkasından tel gönderip civatayı bağlayıp sonra çekip yuvasına yerşetirdiği videoyu seyrettirdim.

Etiketler

usta ya dedim bak bu şekilde yapmış adam , haklısın dedi oluyormuş. 8 adet 4 er karşılıklı takmak üzere şapkalı civata ve flanşlı somun aldım.Girdik aracın altına ilk önce egzos bağlantısını söktük çünkü oda şasenin çeki demiri bağlantısının üzerine geliyordu.Kalemle karşılıklı dörder delik işaretledik.Lpg dolum ağzını ve bakır boruyu çıkardık.

20160715 171516

aşağı sarkan civatalardan çeki demiri bağlantısının deliklerinden geçirerek şapkalı somunlarla sabitledik.Lpg bakır borusunu da etrafından geçirerek tampunun alt kısmına sabitledik.

20160715 182754

neticede kendi aracımızın ustası olup maalesef ustalara yol göstermemiz gerekiyor.

selamlar saygılar

Yahu ben bunların hepsini nerdeyse kendim yaptım..kırşehirde baraja batınca 2 traktörle zorladık zamana yenik düşen çeki demirinin iskeleti çürümüş eğildi kırıldı onun yüzünde tam 2 saat arabanın dingilini bulana kadar çamurda tünel açtım önden çektik
Neyse egzozcu arkadaşıma gittim söktük ordan hurdacılara gidip 4 mlm çelik profil aldım kestik biçtik astarladım boyadım kuruttum civatalarını yeniledim ordan tamirci arkadaşımın yanına gittim birlikte yattık altına tabancayla montajladık taş gibi oldu
Ben sana diyorum sen sat şu jeepi al bi duster torna vidayla gezersin

Hepsini istiyorum..

Öncelikle nazik yorumlariniz için teşekkürler.

Çeki demiri taktık fakat bir ayrintiyi dusunememişiz sağolsun Ankara dan @muzafferkrgz arkadaşımız uyarıda bulundu.Elindeki bilgileri ve teknik çizimleri benimle paylaştı.

eksikliği müsait olduğumda tamamlicam.Tekrar demonte edip saglamlığını arttirip civatalarin şaseden çekme esnasında çıkıp tehlike yaratmamasi için şase içine bir lama koyup tekrar montajıni yapicam.

Bunu yaparkende ilave olarak ön tampon ada iki adet mapa planim var.Egeoffroad ailesinden Manisa dan Rüstem bey bu konuda yardim sözü verdi.Demonte monte ve ön tampon mapalarını beraber yapıcaz.

Bu esnada boş durmayip hafta sonu cb telsiz + takoz + araç anteni montaji yaptik.
Sagolsun telsiz islerinden anlayan degerli arkadaslarim İzmir Buca dan Karadeniz Av Market sahipleri @orhancengizk ve Yasin bey çok yardimci oldu.

Fıkir alışverişi ve teknik bilgi içinde İstanbul Texxoff tan pilotlarindan Emirhan Kutlu beyden devamli yardim aliyorum.

Bu forumda memleketin her ilinden güzel insanlarla bilgi ve tecrübe paylaşımi yapiyorum.

Yurtdışı forumlardada Abd Almanya vs vs ülkelerdeki Jeep kullanicilariyla teknik bilgi ve evrak paylaşimi yapiyoruz.

Yani bu araç insanlarla aramda bir köprü oldu.Dünyanın bircok bölgesinden değerli insanlarla tanıştım Güzel dostluklar beklentisiz paylaşımlar nezih sohbetler edip nazik davetler alıyorum.

Şimdi bu araç satılırmı ? Masraf açiyormuş açsin ! Ugrastiriyormuş uğrastirsin ! Biriktirdiğimiz dostlarin paylasimlarindan daha degerli degil.Para gelir gider Araba ev alinir satilir bu esnada sadece kazanilan dostluklar baki kalir.Unutmayalimki hayatta paranin maddiyatin satın alamayacağı çok değerler var.

Tüm arkadaşlara Selamlar Saygılar

Son düzenleme:

Yahu ben bunların hepsini nerdeyse kendim yaptım..kırşehirde baraja batınca 2 traktörle zorladık zamana yenik düşen çeki demirinin iskeleti çürümüş eğildi kırıldı onun yüzünde tam 2 saat arabanın dingilini bulana kadar çamurda tünel açtım önden çektik
Neyse egzozcu arkadaşıma gittim söktük ordan hurdacılara gidip 4 mlm çelik profil aldım kestik biçtik astarladım boyadım kuruttum civatalarını yeniledim ordan tamirci arkadaşımın yanına gittim birlikte yattık altına tabancayla montajladık taş gibi oldu
Ben sana diyorum sen sat şu jeepi al bi duster torna vidayla gezersin

Hepsini istiyorum..
Selam Ömer valla senin kadar becerikli değilim ama sağolsun ustalarin sayesinde bende becerilerimi arttirdim.Elim anahtar tutmaya başladi boyle devam ederse kesip biçme işlerinide ögrenicem ins.:smiley:
Biliyorsun Izmir Aliaga da yaşiyorum burada sanayi ve liman işleri yoğun oldugundan her 3 aractan 1 i duster zaten.Bizde alirsak şantiyeci zamnederler :smiley:
Aliagada tek Izmirde sayısı 10 gecmeyen ( benim tespit ettigim sayi 4 ) bir aracın keyfini sürmek daha eglenceli :wink:

Selam Ömer valla senin kadar becerikli değilim ama sağolsun ustalarin sayesinde bende becerilerimi arttirdim.Elim anahtar tutmaya başladi boyle devam ederse kesip biçme işlerinide ögrenicem ins.:smiley:
Biliyorsun Izmir Aliaga da yaşiyorum burada sanayi ve liman işleri yoğun oldugundan her 3 aractan 1 i duster zaten.Bizde alirsak şantiyeci zamnederler :smiley:
Aliagada tek Izmirde sayısı 10 gecmeyen ( benim tespit ettigim sayi 4 ) bir aracın keyfini sürmek daha eglenceli :wink:

Abi beceri tabi önemli ama emin ol bu tenekeler ile uğraşa uğraşa böyle oldum yıldız sanayisinde neredeyse herkesi tanıyorum artık hepsine ayrı yaklaşım geliştirdim kazandığımın yarısınıda bunlara yatırıyorum yıllardır o yüzden şimdi kız vermiyolar
Şaka bi yana gerçekten bazı şeyleri yapabilmek gerek yoksa ciddi anlamda yoluyolar insanı ve lafda anlatamıyosun biraz cesaretim ve maddi desteğim olsa gerçekten bi tamirci açarım her telden de çalarım

Hepsini istiyorum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR