Çifte Vatandaşlık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ParamedicSelcuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,423
Merhaba arkadaşlar; Bilginizin olabilecegini dusundugum icin size bir konuda danismak istiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim

Eşim 1983 Almanya doğumlu. Kaynanam oturma izni olmadan 13 yıl kadar Almanyada çalıştı. Eşimde Kaynanamın dönmesine 1.5 yıl kala Almanya da doğmuş kimliğinde B.ALMANYA Yaziyor. Yani Bati Almanya. Berlin duvari o zaman henuz yikilmadigi icin nufusa bu sekilde geciyor. Size sormak istedigim acaba esime cifte vatandaslik cikartabilirmiyiz. Bu konuda bize nufus mudurlugumu yoksa Alman konsoloslugumu yardimci olabilir. Bu konuda bilgisi fikri olanlar yardimci olursa sevinirim.

Etiketler
Ynt: Çifte Vatandaşlık

Onemli olan 2 nokta var birisi oncelikle esinizin annesine almanyada dava acmasi 2. Si turk vatandasligindan cikmaniz.
Su sekilde oluyor : esiniz dava acacak dicek ki ben orda yasamak okumak ve calismak istiyordum fakat annem kendi yasantisina uygun oldugu icin donus yapmis ben davaciyim alman vatandasi olmak istiyorum.bu dava olumlu sonuclanicak.dava sonuclandiktan sonra turk pasaportunu ve kimligini iade edip alman kimligi ile dolasicaksiniz.aradan minimum 1 yil gectikten sonra ( tercihen 2-3 yil olsa daha iyi) tekrar turk devletine basvurucaksiniz vatandaslik istiyorum diye

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aciklamaniz icin tesekkur ederim. Ama sayet durum sizin soylediginiz gibiyse T.C vatandasligindan cikmasini asla istemem. Ben acaba cifte vatandaslik alabilirmiyiz diye dusunuyordum. Biraz mesakkatli bir iş. Istanbul Alman konsolosluguna gidecegim bakalim orasi ne soyleyecek

Eski çifte vatandaşlık kanununa göre 1990 yılından sonra Almanya‘ da doğan çocuklara çifte vatandaşlık veriliyor. Bu çocukların 23 yaşına kadar hangi vatandaşlıkta kalmak istediklerine karar vermeleri gerekiyordu. Yeni kanunla bu seçme mecburiyeti kaldırılıyor. Aşağıdaki şartları yerine getiren çocuklar devamlı olarak çifte vatandaşlığa hak kazanıyor.
„21. doğum gününe kadar, 8 yıl Almanya‘ da yaşamak veya 6 yıl Almanya‘ da okula gitmek gerekir. Kanıt olarak bir Alman okul diploması veya meslek öğrenim sertifikası yeterlidir. "

Kanun geriye yönelik 1990 yılından sonra Almanya‘ da doğanları kapsıyor.

Alman hükümetinin integrasyondan görevli temsilciliğinden de sanıyorum bilgi alabilirsiniz.
Integrasyondan görevli devlet Bakanı Bayan Aydan Özoğuz‘ un adresi:

Die Beauftragte der Bundesregierung für Migration, Flüchtlinge und Integration
Anschrift:
Bundeskanzleramt
Willy-Brandt-Straße 1
10557 Berlin
Postanschrift:
11012 Berlin
Besucheranschrift:
Presse- und Informationsamt der Bundesregierung – BPA
Dorotheenstraße 84
10117 Berlin
Tel.:
+49 (0) 30 / 18 400-1640
Fax:
+49 (0) 30 / 18 400-1606
E-Mail: integrationsbeauftragte@bk.bund.de
http://goo.gl/QhzrEo

Sayin Akdeniz isminizi bilmedigim için kusura bakmayin. Nicinizle hitap etmek zorundayim. Yazmis oldugunuz yazidan anladigim kadari ile Esimin cifte vatandaslik almasi gibi bir durum soz konusu degil. Sayet 1990 larda doganlari kapsiyor ise esim 1983 dogumlu ve bu nedenle bu hakkini 7 yil ile kaybetmis bulunuyor. Vermis oldugunuz numara sanirim almanya numarasi. Ben Türk Almanya konsoloslugunu dahi aradigimda Almanca konustuklari icin iletisim kuramadan kapatmak zorunda kaldim telefonu. Şayet bu numarayi da aradigimda yine Almanca konusulacak. Sizce Türkçe mail atsam cevap gelirmi ?

Görevi nedeniyle Almanya‘ dan kendisine Türkçe mektup yazan veya mesaj gönderenlerin çok olduğunu tahmin ediyorum. Böyle mesajlar kendisine iletilmez ama bakanlıkta Türkçe mesajı okuyabilecek görevliler mutlaka vardır ve size cevap vereceklerinden ümitliyim. Başarılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri