Çılgın Türk Gülkaynak Girne’ye Ulaştı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,557

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
Kayıtsız III adlı 7.95 m’lik teknesiyle 1 Temmuz 2006’da tek başına dünya yolculuğuna çıkan İzmirli denizci Özkan Gülkaynak, Türkiye’den önceki son durağı olan Girne’ye vardı.

Gülkaynak, 1997 yılında 8 metrelik ‘Uzaklar’ adlı teknesi ile “En küçük yelklenli tekne ile dünya turu” rekorunu da yeniden denizlere açılan Osman Atasoy’un elinden aldı.

“'Bristol Channel Cutter Pilot'' sınıfı, 8 metre boyunda ve 2.90 metre genişliğindeki ''Kayıtsız III'' adlı ahşap teknesiyle 2006 yılında Kabotaj Bayramı’nda İzmir’den yola çıkan Özkan Gülkaynak, 25 bin deniz millini 2 yıl 11 ayda geçerek 25 Mayıs günü saat 23.00’da Girne Limanı’na geldi.

Girne Limanı açıklarında Girne Yat Kulübü Başkanı Mertsan Direl ve Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Tuncay tarafından karşılanan Gülkaynak, “Yıllar sonra yeniden Türk toprağında olmak muhteşem bir duygu” dedi.

Gulkaynak girne 01

Gulkaynak girne 02

Gulkaynak girne 03

BÜYÜK BİR KARŞILAMA HAZIRLANIYOR

Yolculuğuna Foça’dan başlayan Gülkaynak, Akdeniz, Atlantik, Pasifik, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'i geride bıraktıktan sonra, Türkiye’den önceki son limanı olan Girne’de dinleniyor. Bu arada Türkiye’deki denizci dostları da onun için bir karşılama töreni yapmaya hazırlanıyor. Bu konuda Emrah Erginer tüm deniz severlerin kendisi ile bağlantıya geçmesini istedi.

Gulkaynak girne 04

Gulkaynak girne 05

Gulkaynak girne 06

ELEKTRONİK CİHAZ KULLANMADI

2 yıl 11 aylık yolculuğu boyunca tek bir elektronik seyir cihazı kullanmadığını söyleyen Gülkaynak, sadece Atlantik Okyanusu geçişinde kendisine bir arkadaşının refakat ettiğini belirtti. Bu nedenle uğradığı limanlarda “Çılgın Türk” olarak anılan İzmirli denizci Gülkaynak, gerçekleştirdiği dünya turunu deniz aşkı, seyahat tutkusu, başka kültürle yaşama isteği ve biraz daha özgürlük duygusu tatmak için yaptığını belirtti.

DENİZLER BİZE MİRAS

Denizlerdeki kirliğe de dikkati çeken Gülkaynak, ''Dünya hepimizin dünyası. Tüm dünyayı korumamız lazım. Bu konuda biz elimizden geleni her zaman yapmaya hazırız. Özellikle kendi ülkemizde daha aktif olabiliyoruz. Bir şekilde çok kısa sürede organize olmamız lazım yoksa kaybettiğimiz kıyıları bir daha geri alma şansımız olmayacak. Betonlaşan kıyıların eski haline gelme şansı yok, o yüzden tüm bunların özenle programlanması gerekli'' diye konuştu.

Gulkaynak girne 07

Gulkaynak girne 08

Gulkaynak girne 09

DOĞA VE TARİH İÇ İÇE

Balık çiftliklerinin denizdeki kirliliğine de vurgu yapan Özkan Gülkaynak, şöyle devam etti: ''Dünyanın en güzel kıyılarına sahip Türkiye denizleri bulanık ve çamurlu bir hale dönüştü. Tarihi eserler nasıl bir miras ise Türkiye'nin kıyıları da böyle bir mirastır. Suyun altında binlerce yıldan kalma sütun başlarını görüyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde doğayla tarihin bu kadar yan yana olduğu bir ülke görmedim.''

Girne’den yola çıktıktan sonra Antalya’ya uğrayacak olan Özkan Gülkaynak’ın İzmir’e varış tarihi ise 1 Temmuz Kabotaj Bayramı olacak.

Turksail

Etiketler
Ynt: Çılgın Türk Gülkaynak Girne’ye Ulaştı

Dünya seyahati için denizlere çıktığından beri merakla ve ilgiyle seyir defterinden ve internet sitesinden takip ettiğim Kayıtsız III nihayet döndü :smiley:

Özkan ın kendi kaleminden ( Klavyesinden) Türk sularına giriş hikayesi ;

''05.06.2009
ANADOLU KIYILARINDA
Selam size memleketimin benzersiz insanları,

Gene bir hayli ihmal ettim sizlere yazmayı.....
KKTC den ayrılıp Antalya uzerine rota tuttugumda biraz yorucu ama hoş bir gece gecirdim....
Sakin suda kayar gibi ilerleyen Kayıtsız cıgımın içinde rahat rahat rahat uyurum diye dusunurken gece 12 de basıma gelen bir olay bana en guzel hoşgeldin mesajı oldu...Battaniyemin altında uyurken bir anda Kayıtsız projektorlele aydınlandı ve buyuk bir gurultu ile guverteye fırladım...Hemen iskelemdeki buyuk boy bir balıkçı teknesi beni yabancı zannetmiş,kırık dokuk bir ingilizce ile ileride aglar var diyor...
Ben de onlara "Ben Turk um Turkçe konusabilirsin "dedim.Bunu duyan gemici kullahlı yaslı reis karedeniz aksanıyla "Ha sen bizim memlekettenmusun" gibi bir seyler soyledi...Bende ona "evet dayı"diye cevap verdim....
Sonra aramızda şöyle bir konusma gecti...
Ozkan:Evet Dayı nedir problem ?
Reis:problem Yok idur delukanlu...Paluk aglaru vardur onunde ha pak bu iku işugun arasından gececesun tamammi ...
Ozkan:Tamam dayıcım merak etme sen...
Reis:Hadi pakalum solametle cit.....
Ozkan:Sagol dayı rastgele size....
Memleketime geldiğimde,Antalyanın 70 mil açıgında işte beni ilk karsılayan bu Karadenizli balıkçılar oldu...O anda benim için bu aksanı duymanın beni ne kadar mutlu ettiğini tahmin edebilirsiniz sanırım....
Oldukça serin bu Akdeniz akşamında battaniyemin içinde hep o karadenizli balıkçının aksanındaki sıcaklıgını dusunerek hem mutlu oldum hemde gulmekten karnıma agrılar girdi.sabaha kadar 3 adet yuzey agına takılıp kurtulmak için yorucu caba harcamama ragmen bu sekilde memleket sınırlarına girmek çok keyifli oldu....
Gun aydınlandıgında adeta ben canlıyım diyen o görkemli Anadolu daglarının en guzel mavi sularla bulustugu cografyanın içinde buldum kendimi....Iste duden şelalesi iskelemde ,,Antalyanın falezleri...Iste Anadolu işte Turkiye.....Antalya Çelebi marina açıklarında 10 larca tekne eşliğinde marinaya dogru sevgi gösterileri ile ilerlemeye basladık.Sonra bir botla yanıma gelen Marina muduru Artun bey..."Ozkan bey Turkiye Cumhuriyetine hosgeldiniz "dedi....İskele bekleyen Antalyalılarla kucaklastıktan sonra Şampanyalar patlatıldı.,sohbetler edildi...Antalyada 4 dolu ve keyifli gun gecirdim...Gozumun onunden gecen her nesneyi her sosyal olayı dikkatlice izledim....Zaman zaman eleştirsekte ,Aslan yurekli Mehmetlerin,temiz kalpli bacıların yasadıgı Anadolu topragıydı burası...Bu 4 gun boyunca bu degerli insanlar ikramları ile bana bir hayli kilo alıp apar topar Antalya dan ayrıldım...Kemer marinada da bir gun kaldıktan sonra 15 mil mesafedki çavus koyuna gectim..Bu sefer o gorkemli daglardan o coktandır unuttugum sagnaklar basladı..kayıtsız ulkesinde demir yerinde 45 derece yaymaya basladı...60 mili bulan sagnaklardan kaçmak için koyun kuzeyine kaçtım....Gun dogumu ile 24 mil mesafedeki Finikeye dogru yola cıktım..Ruzgarsız havada ama 3 metrelik akdenzi soluganları uzerinde 4 saatlik seyirden sonra saat 10 da Finike marinaya girdim..Yarın Kekova ya ,sonra Kas a gecmek için buradan ayrılıyorum....

Bir sure önce beni telefonla arayıp hoşgeldin diyen Sadun abi(BORO)ye saygımızı göstermek için en kısa zamanda Gokovaya gireceğim...Kayıtsız ı Kısmet ablası ile tanıstıracağım.....
Şimdilik kalın saglıcakla
Sevgiler
Ozkan''

Özkan Gülkaynak'ın neredeyse üç yıldır takip ettiğim gezi rotası ve seyir defterinin olduğu web sayfasının linki ;

http://www.kayitsiz.com/index.html

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.