Cj-5 Direksiyon Boşluğu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetalihocaoglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,696

mehmetalihocaoglu

Yeni Üye
Web
www.facebook.com
arkadaşlar 77 cj5 im var yükseltme yaptık makas küpekeri büyüdü ve makaslara kat atıldı . sonrasında yolda giderken sağa sola gezmeye başladı çözüm bulamadım. varmı aynı sorunu yaşayan çözüm bulan ??? ???

Etiketler
Ynt: Cj-5 Direksiyon Boşluğu

sanayi içinde uydurmasyon şekilde yükseltme sonucu tabi ki aynı sorunu yaşayanlar var. tek değilsiniz sonda olmayacaksınız. çözüm CJ için hazır yükseltme kiti alarak yükseltme yapmalısınız. 2inç ve 4inç seçenekleri var tercih sizin. fiyat olarak belki tuzlu gibi gelebilir ama aracın can taşıdığı düşünülmeli.
daha önce açılmış CJ konularını okursanız birçok arkadaşın tecrübesini okuyacaksınız. onların yaptığı yanlışları yapmadan ögrenmiş olabilirsiniz.

Arkadaşım doğru söylüyor. Ekleyebileceğim tek birşey var o da makas küpelerinde ciddi boşluklar olabilir. Makasa kat atma kamyonlara yapılır abicim. CJ iyiden iyiye sertleşmiştir. Esnemesi azalır. Bence de bir yükseltme kiti tüm dertlerini bitirir gibi geliyor bana.

Tabi gezme sorunu yükseltme işlemi ardından başladı ise. Daha önceden de gezme sorunu var mıydı?

arkadaşlar yükseltme kiti kullanan arkadşım var arcımda esneme diye bişey kalmadı diyor çok sert hiç memnun değil 4 inç kullanmış bende alacaktım ama ne diyorsunuz böyle bişeyle karşılaşan varmı bende makaslara kavis küpelerden yükseltecektim ama kafam iyice karıştı valla

arkadaşlar ben zaten yükseltme yaparken makascı'ya tarif ettim 4'' yani 10 cm gibi bir yükseltme yaptırdım.
ve gezme olayı yükseltmeden sonra başladı. Ne yaptıysam hangi foruma baktıysam çözüm yok.

Ama inat ettim ben bu yükseltmeyi ucuz ve sağlam yoldan yapıcam diye. VE YAPTIMDA :smiley:
4'' yükselttim ve bir şeyi eksik yaptık doğru ne yaptıysak olmadı , bize lazım olan parça Z şeklinde PİTMAN KOLU'ydu be Yaman Jeep den buldum aldım ve taktım. sanki yükseltme hiç yok gibi 120 ile taksi gibi gidiyorum :smiley:
ve bu işlemlerin bana maliyeti 575 TL işçilik dahil ! düşünüp tartarak iş yaparsak üstesinden gelemeyeceğimiz iş yok :smiley:

evet ön makaslara kat attık Ercan abi kamyonlara yapılır doğru ama benim ön makaslarım çok yumşaktı, makas küpelerini yükseltınce arkalar havada kaldı ön aşağı bastı mecburen attık. Ve arabanın esnemesin'de bir sıkıntım yok.

(fotoğrafları yakın zamanta atıcam buraya)

Pitman Kolunu Yaman Jeep den 115 Tl ye aldım Ankarada 250 Dediler :smiley:

IMG 5714

IMG 5707

IMG 5710

IMG 5708

IMG 5711

Orjinal yükseltme kitleri birçok AR-GE çalışması sonucunda tasarlanıp geliştirilmiştir. Gezme sorunu daha önce başka üyeler tarafından da pitman koluyla aşıldı fakat ben yinede güvenmiyorum. Burası forum ortamı olduğu için doğruyu paylaşmamız gerekir ve tercih herzaman kullanıcınındır.

Dikkatimi çekti ön ve arka makasların sağlıklı esneyebilmesi için makas küpelerinin dışa doğru meyilli olması gereklidir. Teşekkürler.

Tercih her zaman kullanıcının evet. herkezinde orjinal kit'i 2-3 bin liraya alabilecek gücü olmayabilir bunuda gözönüne alın.herkez kit takamıyor. Bende sanayide yükseltmeyi tercih ettim. Ben o kadar aradım ve yükseltmeden sonra gezmeyi pitman koluyla aşıldığını bulamadım. bulsaydım foruma konuyu açmazdım. ben aracıma yaptırdığım işe güveniyorum ve kullanıyorum. ben illada böyle yapın diye kimseye bir şey söylemiyorum, Sadece sorunumu nasıl aştığımı paylaşıyorum.

Dikkatinizi çeken makas küpeleri dışa doğru eskisine nazaran biraz dik evet, daha öncede söylediğim gibi makaslarım çok yumuşak olduğu için esnemede bir sıkıntım yok. Arazide'de gayet güzel.

arkadaşlar 77 cj5 im var yükseltme yaptık makas küpekeri büyüdü ve makaslara kat atıldı . sonrasında yolda giderken sağa sola gezmeye başladı çözüm bulamadım. varmı aynı sorunu yaşayan çözüm bulan ??? ???
Sorunu çözdünüz mü bilmem ama makas küpesi ne kadar büyükse okadar çok gezer ama eğri pitman kolu kullanın bi nebze azalır ama makas kavis işi küpelerden mantıklı veya 2inç yükseltme kiti ben 4inç kit taktım ama 2 inç yeterli bence pitman kolu içinde geldi sadece eskisi dönüşleri biraz daha geniş almam gerekiyor

Ters olan yolunda gitmeyen biseyler var.aracin gezmesi hareketli parcalardaki bosluklardan kaynaklanir yukseltmeyle nekadar alakali bilinmez.aracin altina yatin nekadar hareketli parca varsa burclar dahil kontrol edin.
Araciniz yukselmedende belkide bu problem vardi fakat yukselince esnemeler arttigi icin belkide siz yeni farkettiniz.
Mesela ben soa yaptim test amacli suruslerde hic problem yasmadim
Dusunme yorumlama ve uygulayabilme meziyeti olan ustalari arastirmakta fayda var

Ters olan yolunda gitmeyen biseyler var.aracin gezmesi hareketli parcalardaki bosluklardan kaynaklanir yukseltmeyle nekadar alakali bilinmez.aracin altina yatin nekadar hareketli parca varsa burclar dahil kontrol edin.
Araciniz yukselmedende belkide bu problem vardi fakat yukselince esnemeler arttigi icin belkide siz yeni farkettiniz.
Mesela ben soa yaptim test amacli suruslerde hic problem yasmadim
Dusunme yorumlama ve uygulayabilme meziyeti olan ustalari arastirmakta fayda var
Benim kanaatim makas küpesinden ve cj5in direksiyon sistemindeki mühendislik hatası direksiyon rotu yiterken arabayı aksi yöne itiyor bu Toyotada çok farklı kol arksdan öne geliyor ve ittiği zaman sadece ileri geri olabiliyor ama bunda sistem farklı ancak bu sorun dingil ile şaseyi sabitleyen denge kolu ile çözülür bence oda gereksiz bi masraf sonuçta arazide çok sıkıntı çıkmıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri