Cj Motor-şanzıman -diferansiyel - Aks/fren Seçimi - Süspansiyon Sistemi - Lastik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan middengeard Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,143

middengeard

Ana Kamp
Yer
MERSİN
Herkese saygılar selamlar.
Daha önce de bir konu açmıştım. Kendi zevkime göre hurda aracı alıp kendim yapmak istiyorum. Forumu araştırıyorum okuyorum not alıyorum mailime aldığım notlar dağ oldu taştı. Kesinlikle off-road yarışı yapmak istemiyorum sadece yaylada kullanabilirim diye arazi vitesini istiyorum. İstediğim araç CJ 6/7/8 uzun şasi

Öncelikli hedefim yakıt tasarrufu
Araç %80 asfalt -- %20 yayla da kullanılacaktır

1-MOTOR
Asfalt - Arazi için çoğu kişi Ford Puma 120/ 130 bg (120 forumda ile arasında fark yok diyorlar )
ISUZU 53cj3a motoru söyleyenler de oldu fakat motor hakkında bilgi bulamadım.
2007 ford transit motoru 140 tdi kullanın diyenlerin oranı da fazla
ısuzu marka 4jb diyen birini de görmüştüm.
Motor olarak sizin öneriniz nedir ?

2-Şanzıman
Takım olarak bu ikiliyi önerenleri gördüm.
T19A ana şanzımanı
NP205 Arazi şanzımanı
Ayrıca T19A ile heavy duty T19A arasında fark var mı varsa farklar nelerdir bu konuda bir cevap bulamadım.
bir de T-176 4 ileri öneren gördüm.
biri de 2007 model ford transitten cikma 130bg turbo dizel,,sanzuman ise nissan petrol den cikma 6 ileri 33 lastikle iyi performans verir demiş.
Hangi şanzıman hem arazi hem asfalt için daha iyi olur ?

3-Diferansiyel

yorumlarda biri
ön dana44 kilitsiz
arka dana60 %100 kilit
5,88 ayna mahruti demiş

başka biri de Ön arka dana 44 demiş ayna mahruti 44/11 en ideali demiş.
başka biri de hem asfalt hem arazi ise 41/10 idealdir demiş
Bunlardan başka sizin önerebileceğiniz diferansiyel aks ayna-mahruti oranı var mıdır varsa nedir

4-Süspansiyon sistemi olarak taşıyıcı porya aks düzenği söylerseniz sevinirim.
5-Son olarak bütün bu kriterlere göre bana güzel bir fren sistemi önerir misiniz.

6-Lastik ( YAYLA İÇİN AYRI - ASFALT İÇİN AYRI ALMAK İSTİYORUM )
asfalt için 205 75 r16 önereni gördüm.
arazi için 33x10.5
Ya da sizin önerdiğiniz lastikler ve ölçüleri nelerdir ?

NOT : Biri, bir kişi yorum yapmış diyorum kusura bakmayın uzun süredir biriktirdiğim notlardan dolayı yorum yapanların ismini unuttum şimdiden özür diliyorum.

Etiketler
Ynt: Cj Motor-şanzıman -diferansiyel - Aks/fren Seçimi - Süspansiyon Sistemi - Lastik

Degerli arkadasım,
Biraz dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi bir durum,
benim tavsiyem dövülmeden aglama.
bir araba bul al onun üzerinde Önce Besmele cek hele bir başla ondan sonra arkası gelir.
Bu gidisle bir aracın olamayacak .onun kası bunun gözü dersen öyle forumları okur durursun.
sonra bir cj sahibi aracını orjinal sever, biraz modifiye yapılır defransiyel kilit, yükseltme ,dodik, sapkalı aks vs
ama o horultuyu duyman lazım gücü hissetmen lazım. yakıt tasarrufu olsun ekonomik olsun diyorsan git bir suzuki samurai yada lada (oda cj kadar yakar aslında) öyle bir araba al. cj yle ugrasma cj alırsanda orjinal ekipmanıyla 79 model ve sonrasını al.
bu hastalıga bulasırsan zaten satamazsın bizler gibi
selamlar

Ynt: Cj Motor-şanzıman -diferansiyel - Aks/fren Seçimi - Süspansiyon Sistemi - Lastik

Değerli üstadım,
Kim istemez ki orjinal bir cjmiz olsun, yine forumda okuduğuma göre zaten çoğu arabanın orjinalliği kalmamış. 4.2 motorla uğraşmaktansa böyle bir yol tercih ettim. Doğru tavsiye ama bu duruma göre herkes dövülmüş benim de dövülmeme gerek yok diye düşündüm. Orada bulunan her yazı zaten cj sayfasından toplanmıştır. Yine de tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ama doğru ve uyumlu sistemi illaki bulacağım.

linklerini verdigim aracları bir düsün

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-4-ileri-sanzuman-isuzu-1.6-dizel-motor-hidrolik-direksiyonlu-195657191/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-degerini-bilene-jeep-cj-7-208067893/detay

iki aracta mükemmel toplanmıs

Artvindeki araç cj7 ve güzel fakat ben kendim toplamak istiyorum dediğim gibi zaten ilanları her gün takip ediyorum.

öncelikle merhabalar,
forum okuyarak bunları yazdıysanız CJ toplamanın ne kadar masraflı ve zor bir süreç olduğunuda okumuşsunuzdur. bu yazdığınız parçalarla toplamayı düşündüğünüzde 40-50 bin liralık bir faturayı görür gibi oldum.

motor için; yoğun olarak yolda kullanılacaksa dizel tercih sebebi olabilir ancak CJ ruhana ters bir durumdur, tercih sizin. benzinlinin homurtulu sesi bile ayrı bir zevk verir.
şanzıman için; t176 heavy duty yani ağır hizmet şanzımanıdır, senin için gereksiz masraftır. piyasada zor bulursun buluncada fiyatı uçuktur. senin için sr4 yeterlidir. hem 4 ileri hem yola uygun şanzımandır.
difransiyel; dana 44 ler 60 lar görüyorum :smiley: bunlarda ağır offroad şartlarında kullanılan sağlam şanzımanlardır. yol ve yayla gezileri için gereksiz şekilde sağlamlar. ön dana30 arka amc20 işini görür.
süspansiyon; CJler orjinal makaslıdır, çok konfor bekleme. helezon yay takanlar var ancak sağlamlık ve güvenliği tartışılır. konfor için yaprak azaltan yada daha yumuşak model takanlar var pek oynamamak gerekir diye düşünüyorum.
fren; 79 sonrası alırsan önler orjinal disk fren olur. westinghouse takılan araçlarda var. önlerin disk olması güvenlik açısından çok önemli. kampana ıslandığında ya da kafası estiğinde saçmasapan bir şekilde davranıyor. en sağdan en sola bir anda gelebilirsin.
lastik; çoğunlıkla yol olacağı için ATR diye tabir ettiğimiz bir model lastik seçebilisin. büyüklüğü sana kalmış. yakıta, çekişe ve görüntüye ciddi etki eden faktör olduğu için kullanıcı seçimine kalmış bir durumdur. yolda kullanılacaksa 33'' üst limit olmalı.

nacizane benim fikir ve tecrübelerim bunlardır. size tavsiyemde araç toplamak ile uğraşmayın ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hazır toplanmış faal bir araç almanızdır. extrem şartlarda kullanılmayacağından dolayı 15-25 bin lira civarlarında işinizi görecek araç bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

iyi günler

öncelikle Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim -CJ 7-
t19 ve t19a yı değerlendirmedin demek ki onlar da off-road ağırlıklı şanzıman neden değerlendirmedin merak ettim .
NP205 arazi şanzımanı ile takım yaptıkları için ben de onu asfaltta da sıkıntısız ve sağlamdır diye düşündüm.
Senin motor tercihini merak ettim doğrusu çünkü beni anladığını düşünüyorum ( Ruhsat işlerini okumuştum '' dizel yazan ruhsata sandık olarak dizel atarsın'' biliyorum o durumları )
diferansiyelleri söylediğin çok iyi oldu ilanlara göz gezdirirken bunları göz önünde bulunduracağım.
süspansyon için yaprak azaltma sıkıntılı bir durum orjinali çok bozmak istemiyorum ama daha yumuşak süspansyon kullanmayı düşünüyorum araştırmalarım devam ediyor --- Senin süspansiyon tercihin ne olurdu ---
Frenler için ön frenler 79 ve sonrası orjinal disk demişsin önler için buna dikkat edecem disk tercihim olacaktır arka frenler için kampana yerine disk olsa iyi mi olur sormak isterim size
lastikler jant ölçüleri konusunda haklısınız
şimdilik bunları öğrenmek istiyorum açıkçası

**t19 lar arada kaynamış :smiley: sağlam şanzımanlardır, T19 bol bulunur ucuzdur, T19a zor bulunur. sekromeç farkı vardır. uygun ayna mahruti ile tercih edilebilir tabi ki.
**benim aracım benzinliydi, ileride alırsam yine benzinli alırım (bu benim tercihim, CJ sahibinin illaki 2. aracıda vardır bundan dolayı yakıt 2. planda olur) ben CJ de dizeli sevmiyorum ama transit motorlu performansı iyi olanlarında olduğunu biliyorum. dediğim gibi kişisel tercihtir.
**süspansiyon orjinal kullandım. sert rahatsız ama bu durum CJ nin ruhu. 2'' veya 4'' lik komple takım yükseltme kitleri var. onların içinde makasta var, araç toplayacak olsam onları kullanırım.
**arka fren de disk olursa tabi ki daha iyi olur ama önlerin disk olması yeterlidir.

Bence yol ve yayla gezileri için yanlış arabayı seçmişsiniz.

sakyuz sizin tercihiniz ne olurdu merak ettim

sakyuz sizin tercihiniz ne olurdu merak ettim

Daha yeni birşey.
Bu araba kötü demiyorum, seveni çoktur, ama 70 küsür model arabayı toplamak/çalışır durumda tutmak maddi imkan, zaman, emek vs işidir.. ve kullanırken de pek ekonomik olmaz fil gibi benzin içer, lpg tankı takacak yeri var mı? neyse.. ona girmeyelim, fazla detay kaçar ona gelene kadar çok uğraşırsınız başka bir sürü şeyle.

Bence iyi durumda olan hazır toplanmışını alabiliyorsanız alın kullanın, aksi halde yaylalarda geçirmeyi düşündüğünüz zamanı sanayide geçireblirsiniz.

Cj7 zaten araç benzinliyse ruhsatla uğraşmak istemem işte alacağım araca da bağlı aslında dediğiniz diferansiyeller, motor olursa sadece güzel bir bakım yaptırıp kabloları yeniler , temizletir boyatırım akü ve iiç tasarımla ilgilenirim neyin iyi neyin kötü olduğunu bilirsem hem araç alırken bu kriterlere göre seçerim hem de bakımı ona göre harcamaları ona göre yaparım.
benzin 0 motor atılacak olsa tercihiniz ne olurdu ?
yeni nesil lpg ler mesela kia motorları var 4x4 ona uygulanıyor ve lpg den çok daha ekonomik oluyor ne dersiniz?

Benim 98 model rav4 bile 300bin km civarı canımı sıktı diferansiyelinden mi şanzımanından mı geldiği belli olmayan bir ses için her kafadan başka bir ses duydum.
İşin aslı sök-tak işine girmeden arıza tespiti zor iş. Ondan sonra da yedek parça arama süreci başlar (bknz. çıkmacı).
Bu araçlar daha basit, o açıdan avantaj, ama 40 sene önce üretilmiş, o da ciddi bir dez avantaj.
Bu şartlar altında oturup düşünüp işin duygusal tarafını bi kenara bırakıp mantıklı bir gereksinim analizi yapmanız gerekiyor.
1- Yolda yaylada gezmek için böyle bir araca gerek var mı?
2- Sadece yaz aylarında mı oralara gidersiniz yoksa aralık ayının ortasında da gider misiniz?

1. Sorunun cevabı hayır, oralara her araç gider. (bknz. tofaş kartal..:smiley: )
2. Sorunun cevabı aralık ayının ortasında oraya ancak bir 4x4 gider.

Hatta belediyenin zerre kadar ilgilenmediği yollardan kışın ortasında biryerlere gidebilmek istiyorsanız, o zaman hakikaten seçiğiniz türden bir araç lazım olabilir.

Yani gereksim 3 seviye

1. seviye: sadece yerden yüksek bir araç
2. seviye: nispeten basit sorunsuz, yeni bir 4 çeker : (daihatsu terios, suzuki, duster, ya da temizinden bir rav4,crv,hrv vs...)
3. seviye: kuş uçmaz kervan geçmez yere gidebilecek bir arazi aracı.

Bu seviyelerden hangisi sizin için doğru gereksinimi tarif ediyor önce ona karar verip ondan sonra işe girişmekte fayda var.
1. veya 2. seviyede bu araca bakmanıza hiç gerek yok. Yok ben 3. ifla olmaz yoldayım diyorsanız, o zaman başka, onca araç arasında bunun da mantıklı bir seçenek olabildiği o zaman doğrudur, ama o durumda bile kar yağdı mı yerde kaç cm birikeceğinin hesabını size sormayacağını bilmelisiniz, yani onca uğraştan sonra yine de gidemediğiniz pek çok yer olacak.

Bu arada 2. seviyenin kabiliyet sınırını da yazayım da forumlarda bol bol atıp tutan arkadaşlar sizi yanıltmasın, listedeki araçlar bu aralar eskimiş/yorulmuş ya da yakın gelecekte o yola girecek 1-2 istisna modeli ya da yüksek vergi dilimindeki bir diğer 1-2 istisnayı saymazsak 15-17 cm civarındaki karın üzerinde 15-20 metre öteye gitmek haricinde uzun bir süre haraket edemez. Yani kışlık lastikleri takar, belediye ekiplerinin ilgi gösterdiği yollardan gezmeye gidersiniz. Hani belki 70-80 cm karın üzerinde gidebilen araçlara dair fantastik yazılar okumuşsunuzdur -vakti zamanında bizi çok güldürmüşlerdi-, fazla takılmadan geçiniz...

sakyuz verdiğiniz bilgiler çok değerli öncelikle teşekkür ederim

Cjleri seviyorum tip olarak vazgeçmem bu araçtan
8 tercihim olacaktır kışın kapalı yazın üstü açık kullanmak isterim çok tatlı araç
sorumun cevabı 2
seviye 2
NOT : İSTEDİĞİM ZAMAN GİTMEK İSTERİM YANİ ACABA ALTI VURUR MU DERDİM OLSUN İSTEMEM OLAY BU
;D

istiyorum ki
hurdadan aracı alıp boyayı çıkarıp sağlam anti pas boya
al için pütür boya
ses yalıtımı yaptırıp
isuzu 2.5 tdi motor takıp
T19-T19A ana şanzımanı
NP205 Arazi şanzımanı
çıkma şanzımanları bulmam lazm
ön dana30 arka amc20 difler
44/ 11 mahruti ile
akslar sıkıntı ona bi şey bulmam lazım
ön arka 4 taraf disk fren akslar da buna uyumlu ayyarlamam lazım poryaları da
süspansiyon sistemi için araştırmalarım devam ediyor
atr lastikler tamamdır aklımda
iç döşeme koltukları kendim ayarlayacam 0 almam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri