CJ vs Samurai

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan boxeralfa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 87
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,622

CJ vs. Samurai

• Kullanılan toplam oy
    33

boxeralfa

Kamp II
Her offroad tutkunun gönlünde mutlakaki bir cj yatar. Bunu kabullenmekle birlikte teknolojinin ilerlemesi, o yıllardaki ile bugunkü hayat şartlarının değişmesi ve işletme mailyetlerinin artması nedeniyle daha optimum araçlara yönelmek durumundayım.

CJ tabiki büyük motoru, kalın şasesi ve kupasıyla ile avantajken; Ağırlığı, eski teknoloji motorunun yüksek yakıt sarfiyatı ve metal yorgunluğu nedeniyle dezavantaj.

Suzuki serisiden, Samurai motor şase ve kupa olarak zayıf bir araç olmasına rağmen, arazide hafif olması ufak motoruyla hareket kabiliyetini arttırarak dengeyi sağlayabildiğini düşünüyorum. Bunun yanında vergi, yakıt avantajı sanki bir adım öne çıkartıyor.

Sizlerinde konu hakkındaki görüş ve değerlendirmelerinizi bekliyorum..
Teşekkürler..

Etiketler
Ynt: CJ vs Samurai

iki uç noktadan araç seçmissiniz
samuraı ve cj kıyaslanmayacak araçlardır
ben şahsen cj hurdasına samurai ile kıyaslamam sonuçda 4.2 makine usa olması yeter
samuraı kullanan arkadaşlarımızda var şu bi gerçek motor ufak oldugu için ekonomik bi araç ama parça ve işletme maliyetleri bakımından cj fazla fatkı yoktur bence motor ve performans bakımından başarızız bi araç deyildir ama cj ilede kıyaslamayapılacak bi araç kesinlikle deyildir

Tabiki CJ offroad kabiliyeti açısından kıyaslanamaz bir yere sahip...

Sonuçta offroad için gideceğimiz yerede cj ile gitmek ve dönmek ekonomik açıdan eziyete dönüşebiliyor.. Ayrıca genel amaçlı kullanım koşullarınıda göz önünde bulundurmanında gerekli olduğunu düşünüyorum..

Forumda Bu konuda tecrubeli arkadaşlar olduğuna inanıyordum...
Hayal kırıklığına uğradım diyebilirim..

forumda herkonuda tecrubeli arkadaşlarımız var fakat siz nasıl bi yardım beklentiniz var anket yeterince net
kıyaslama yapılamıyacak 2 araç seçmissiniz bence samuraı parça konusunda ucuz bi araç deyil cj ile işletim masrafları çok oynamaz
cj parçasıda anlatılan gibi abartılan yakamlarda deyil yakıtsa LPG ile 400 düşer ee okadarda yakacak 4.2 2 samuraıyi baglar alır gidersin
her açıdan cjderim ben son olarak

Hergun arkamıza iki tane samurai bağlayıp gezecek halimiz yok sonuçta.. Büyük, büyük olduğu kadarda eski teknoloji motor.. Yakıt çok fazla.. Gideceğimiz yere giderken bile nerdeyse arabayı kamyona yükleyip göndermek daha mantıklı gibi.. :smiley:

Gezilere iki araçta katılıyor, ikiside akşam olunca eve dönüyor. Sorun şuki günün sonunda hangisi daha çok para harcıyor.. (Benzin, kırılan parça vs..)

boxeralfa' Alıntı:
Gezilere iki araçta katılıyor, ikiside akşam olunca eve dönüyor. Sorun şuki günün sonunda hangisi daha çok para harcıyor.. (Benzin, kırılan parça vs..)

ikiside gezilere katılıyor olabilir de hangisi acaba tüm etabı tam anlamıyla bitirebiliyor. Günlük hayatta kullanacaksanız Suzuki almanız sizin avantajınıza olur yok eğer sadece Offroad anlamında kullanacaksanız zaten Jeep CJ ' nin arkasından gelmek için bir çok modifiyeye ihtiyacınız olacak. Bu modifiyelerden sonrada Benzin konusunda CJ den farkınız kalmaz zaten. Ben günlük hayatta CJ7 kullanıyorum 100 km de 13 litre benzin yakıyor lpg yok. 7 aydır da tek yaptığım bakım Offroad lardan sonra yıkatıp yağlatmak oluyor. Yani düşündüğünüz gibi her geziden sonra hurda olmuyor bu jeepler.

bu ola benzetmem komik at mı eşşekmi ??? ???
atmı iyi koşar ihtişamlı dag bayır demez at sonuçda zorşartlarda başarılı
eşşekmi desem eşek az yer fazla yerkaplamaz he atın gittigiyere gider gitmez arkasına düştügü zaman yanyana gelince belli olur buna benzemiş bu olay
tek ortak yanları işiside 4 çeker imkanlar dahilinde kimi at kimi eşşek binecek ama aynı duyguyu yaşayacak heycanı paylaşacak
bütce ikisi içinde çok farklı deyil adam gibi bi samuraı 10 15 arası geçenhafta 6.250 bi samuraı aldı arkadaşım 4 bin masraf edecek offroada hazırlamak için mekanik olarak sadece hesap ortada

Bence at ve eşşek benzetmesi yersiz olmuş... Eşşeklerin ulaşabildiği noktalara, gidebildiği yerlere atlar ile ulaşılamıyabiliniyor.. Hızlı koşmak gibi bir amacımız yok.
Bu açıdan bakarsanız bizede eşşek lazım zaten..

evedilaz' Alıntı:
geçenhafta 6.250 bi samuraı aldı arkadaşım 4 bin masraf edecek offroada hazırlamak için mekanik olarak sadece hesap ortada
Bir CJ serisi aracıda offroad şartlarına hazırlamak için 4000 tl harcayabilirsiniz..

Tabiki bir araç alıyorsak onu günlük hayattada kullanabilmeliyiz. Yoksa kenarda süs olsun, hava yapalım, haftasonları binelim diye araç alacak halimiz yok.

Kafama takılan bir hususta samurai için örnek veriyorum, aks kafası arıza yaptı. yada senkromeçleri bozuldu yada tambur kolu yamuldu kırıldı.... Bu tarz durumlarda parça bulabilme ve maliyetleri CJ lere kıyasla nasıl olur?

Madem iki kişi bineceğiz neden bu kadar fazla yakıt tüketen ve hacim olarak büyük olan 4x4 bir araç alalım.

Büyük motor çok gerekli değil off road kabiliyeti daha çok aracın şasesine akslarına falan bakiyor. Akslar ve şase saglamsa ve amaca uygunsa mesele yok. Ama `uygun` araçların genelde asfalt üzerindeki performansindan şikayet edenler var. Virajda takla atma sorunu vs. Bu problem ise `uygun` akslardan kaynaklanıyor (`katı aks` diye geçer, yapısı gereği sağlamdır ama aracın devrilme eğilimini arttırır, samurai de böyle bir araç ve bu sebeple amerikada suzuki tüketici birliği tarafından mahkemeye verildi. Belki daha büyük bir araçta çok sorun olmayabilir. (CJ de muhtemelen böyle akslara sahiptir ama kesin bir bilgim yok)). Yaygın kanının aksine yol tutuş açısından aracın yerden yüksekliği ikinci derece önemli bir konu. O nedenle şehirlerde suv tipi araçlarla dolaşan çok ama daha ciddi arazi araçları sorun çıkarabiliyor.

Samurayi arazi için düzgün modifiye edilirse 800 KG lik düşük agırlıgı yakın dingil acıları sayesinde teker başına düşen tork gücü cj den daha yüksektir. Saglam bir şaseye sahiptir ekonomiktir genelde ülkemiz şartlarında arazi yapısı geregi yümşak zeminli camur ve balcık sahalarda dar orman yangın yollarıdır iri cüsseli agır ve geniş bir araca göre daha avantajlıdır. Sonuc aracı kullanım tercihleri belirler aracı güzelce yapıp bir dünya para harcayıp caddede dev cüssesiyle güzel görüntü verip insanların bakışlarını üzerinde toplamak istiyorsan kesinlikle CJ diyorum . Arazide iş yapsın camurdan rahat cıksın battıgı yerden üç kişi itikledimi cıka bilsin gerektigindede hafta içi işe gider gelirim diyorsan Samurayi Ha bu arada dünyada en güzel gözler eşekte var ;D benim eşek gözlü yarim ;D

Sürekli takladan bahsediyoruz... Bahsetmiş olduğumuz bu taklayı nerede atacağız?

Asfalt yolda 140 ile viraja girmeyi falanmı düşünüyoruz? Yoksa toprak zeminde aşşağı inerken ön tarafı yavaş yavaş çukura sokma kısmında aracın hafifliğinden dolayı arkası kalkarda denge bozulur takla atarızdanmı?

Takla işini biraz daha açabilirmiyiz?

80 km hizla asfalt uzerinde yapilan standart bir serit degistirme ve hemen arkasindan seridine geri donme testi var. Bildigim kadariyla samurai bu testi gecemiyor ve kontrolu kaybediyorsunuz. Bu nedenle Samurai yillarca mahkeme konusu olmus ve kesin bir sonuca ulasmadan niyayetinde konu anlasma ile kapatilmis ama sonuc itibari ile Samurai`nin devami olan Jimny bu sebeple amerikada satilmiyor.

Burada biraz aciklanmis:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=geyik%20testi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR