Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 405,841
Hassey' Alıntı:
Arkadaşlar,eğer yakıt tüketimini minimum istiyorsanız en iyi seçenek 4x2.Ben kendi aracımda 5 lt/100 km. altını çok rahatlıkla ulaşabiliyorum.
Bu arada 4x4'ün çok yapişkan çamur etapları haricinde bariz bir üstünlüğ yok bana göre.

110 bg ve 240 Nm nin sürüş zevki tartışılamaz. Üstelik 5 cm buz kalılığında ön tekerlerinin sadece biri bile buzun üzerinde olsa aracın durduğu yerden kalkmaz bırak karda gitmeyi, çamurda gitmeyi hele hele deniz kumunda gitmeyi...

Etiketler

Hassey' Alıntı:
Arkadaşlar,eğer yakıt tüketimini minimum istiyorsanız en iyi seçenek 4x2.Ben kendi aracımda 5 lt/100 km. altını çok rahatlıkla ulaşabiliyorum.
Bu arada 4x4'ün çok yapişkan çamur etapları haricinde bariz bir üstünlüğ yok bana göre.
Günün esprisi :D :D :D

komkarbey' Alıntı:
Adanadan elazığın kovancılar ilçesine(550 km civarı) outo modunda ve baya yüklü olarak 33 litre mazot tüketti

33/5,5= 6.lt/100km.... yüklü ve 90.km.üstü hızda şehirdışı, iyi sayılır... bizimki 110.km.ort.hızda 7,5-8,5 civarı, yolda-araçta boş sayılır üstelik, bu rodaj ne zaman bıtcek, ayar oldum ya... ???

fikir açısından aynı motor 1.5 lt,85 bg ,200nm kangoo dci ,şehiriçi,ve dışı ortalama 6.2 gibi yakardı,full uzun yolda çokta aşağı inmezdi,hız90-110 arası ,

bilalr' Alıntı:
33/5,5= 6.lt/100km.... yüklü ve 90.km.üstü hızda şehirdışı, iyi sayılır... bizimki 110.km.ort.hızda 7,5-8,5 civarı, yolda-araçta boş sayılır üstelik, bu rodaj ne zaman bıtcek, ayar oldum ya... ???
Valla 7000 km de bitmiyo. Ben 7000 i geçtim hala şehir dışı hergün 7,5 Lt/100 Km. Hatta soğuk havalarda 8 i de gçiyor.

Hassey' Alıntı:

sizi mersin silifke ye bekliyorum 4x2 aracınızla beraber... iki araba sahilde biraz gezelim KUMDA.. belki farkını anlarsınız 2WD ile 4WD araçların ;)

Monti' Alıntı:
Valla 7000 km de bitmiyo. Ben 7000 i geçtim hala şehir dışı hergün 7,5 Lt/100 Km. Hatta soğuk havalarda 8 i de gçiyor.

Monti arkadaş, sen bu değeri yol bilgisayarına göre mi veriyorsun yoksa "pompanın tık dediği miktar"a göre mi?

Aracım şu anda 18 bin km.de. Sadece 2-3 bin km.lik kısmını ölçmedim. Geçen yıldan beri sürekli ölçerim. Yol bilgisayarına göre değil, cepten çıkan parayı/depoya giren yakıtı.

Tüm ölçümlerde vardığım sonuç: Şehiriçi 100 km. de 7 litre. Bu bazen 6.8 olur bazen 7.2-3 civarı.
Kullanım biçimi orta halli. Çok yavaş değil, biraz sert ve bazen hızlı.

Şehirdışı ise 100 km.de 5.5-5.8 (90-100 km. hızda) veya 6-6.5 (110 ve üzeri hızlarda)

Dolayısıyla sizin araçta veya ölçümünüzde bir sorun var....

araçların 4x4 ve 85-110.ps. durumunuda belirtip yakıt sarf ort bildirseniz de, yanlış değerlendirme olmasın... ???

olguncandan' Alıntı:
Monti arkadaş, sen bu değeri yol bilgisayarına göre mi veriyorsun yoksa "pompanın tık dediği miktar"a göre mi?

Aracım şu anda 18 bin km.de. Sadece 2-3 bin km.lik kısmını ölçmedim. Geçen yıldan beri sürekli ölçerim. Yol bilgisayarına göre değil, cepten çıkan parayı/depoya giren yakıtı.

Tüm ölçümlerde vardığım sonuç: Şehiriçi 100 km. de 7 litre. Bu bazen 6.8 olur bazen 7.2-3 civarı.
Kullanım biçimi orta halli. Çok yavaş değil, biraz sert ve bazen hızlı.

Şehirdışı ise 100 km.de 5.5-5.8 (90-100 km. hızda) veya 6-6.5 (110 ve üzeri hızlarda)

Dolayısıyla sizin araçta veya ölçümünüzde bir sorun var....
Şu an için bilgisayarın dediklerini söylüyorum. 8000 - 10000 km den sonra bizzat kendi ölçümlerimi yapacağım. Benim ortalama süratim 110 u buluyordur bu arada. Yüksek tüketimi, biraz ona bağlıyorum biraz rodaja.
Bence bu Duster şehir içi kullanımda daha az harcıyor olabilir ;D . Bu yükseklikte ve aerodinamik yapıda bir arac için hala makul sayılır harcama. Sadece hani alırken yaptığımız araştırmalarda bu kadar artısının yanında bide çok az harcadığı göze çarptığı için biraz hayal kırıklığı oldu. O kadar kusur kadı kızında da var derler aslında. :D

olguncandan' Alıntı:
Önerim şudur: Bir de depoyu doldurarak, km.yi sıfırlayarak ölç.
Olgun hocam bir dahaki depomda atana kadar değil taşana kadar doldurup km yi sıfırlayıp ölçüm yapacağım. (Atma işi yanıltıcı oluyor çünkü pompaların hızları farklı olduğundan hızlı basanlar daha fazla depoda hava yaptığından daha çabuk atıyor.). Bir kere ölçüm yapmıştım hatırlamıyorum ama bilgisayara yakın bişiler çıkmıştı. Zaten bilgisayar % 3-5 den fazla yanılıyorsa ben o bilgisayarı ya söktürürüm yada Maise gidip kafalarına atarım "Bunun kalibrasyonunu doğru dürüst yapın" diye. Olmaması lazım....

GİDİLEN YER: ADANA DAN - KARATAŞA 45 KM. DÜMDÜZ OVA.
ÇEKER MODU: 2 WD.
HIZ: 100 KM. Yİ GEÇMEDİM
ORTALAMA TÜKETİM: 5,8 LT.
ARABAMIN KM. Sİ: 3.1OO KM DE

ARABAMI GİTTİKÇE DAHA ÇOK SEVİYORUM... :smiley: :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR