Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,846

TTamer

Ana Kamp
Değerli arkadaşlar,

Sayıları gittikçe artan ve konu başlığına katkıda bulunan Duster kullanıcısı arkadaşlarımız sayesinde yakıt tüketim değerlerine ilişkin yorumları dağınık bir şekilde farklı başlıklar altında bulmak mümkün.

Ancak foruma yeni katılanların veya göz gezdirenlerin daha rahat bir şekilde aradıklarını bulması adına Duster'larımızın farklı kullanım alışkanlıklarına göre ne denli yakıt tükettiklerini gösteren bir konu başlığı açmayı düşündüm. Ümit ederim, sizler de aynı görüşü paylaşıyorsunuzdur.

Bu nedenle önceki bazı başlıklarda karışık şekilde bulunun tüketim değerleri yazılarınızı buraya da aktarmaya çalışacağım elimden geldiğince. Sonrasında da katılımcılar da konuyla ilgili olarak edindikleri tecrübeleri aktarırlarsa, sanırım gittikçe yararlı bir başlık haline gelecektir.

Daha önce foruma gönderilen (benim tespit edebildiğim kadarıyla) bazı tüketim değerleri şu şekilde idi:

olguncandan' Alıntı:
İlk yakıt ölçümü (Tık dediği yerde bırak usulü)

Ş.içi km : 144

11.040 x 3.230

Toplam : 35,66 TL

100 km'de : 7.64

B.fiyattan TL karşılığı : 24.67 TL.

olguncandan' Alıntı:
İkinci ölçüm (Aynı güzergah, ş.içi 2WD, tık dediği yerde bırak usulü)

Katedilen km : 145

Tüketilen yakıt : 10.81x3.23

Toplam : 34.92

100 km'de : 7.46

Halkımıza arzolunur.

Hatırladığım kadarıyla bu yukarıdaki iki ölçümde sayın Olgun bey henüz 1500km'lik ilk rodaj dönemini geçmemişti.

olguncandan' Alıntı:
Herkese tekrar selam olsun.

Yeni yakıt ölçümü, bir tespit...

Tespit: Aracın depo durumunu gösteren dilimler sakat. Bazen ikisi boş, bir başka zaman hepsi dolu vs. vs. Yani depo doluluk göstergesi güvenilmez.... Bir ara servise uğrayıp şamandaryı kontrol ettireceğim.

Yakıt ölçümü (Tık deyince bırak)

Katedilen km: 216 (ş.içi, epeyce kısmı dağ yolu, 2. veya 3. vites.)

Alınan yakıt: 15x3.310 = 50.15 TL

Km'de : 232 kr.

100 km'de : 7.013 litre.

TTamer' Alıntı:
...
kısa bir deneyim de aktarmak istiyorum: geçenlerde İstanbul-Ankara-İstanbul yaptım. araçta anladığım kadarıyla (ki el kitabı bunu doğruluyor) devir kısıtlayıcı bir sistem var ve mesela rölantide 3500 d/dak. ve 6. viteste tahminimce 4100~4250 d/dak. yı geçemiyorsunuz. bu motorun yüksek devirden zarar görmemesi adına konmuş. lakin bu nedenle 175~180 km/saat hızı geçemiyorsunuz. yani son hızımız ~177 değerli arkadaşlar. bizzat denedim. Ankara'dan İstanbul'a acil bir toplantım nedeniyle maalesef biraz hızlı kullanmak zorunda kaldım. (lütfen evinizde tekrarlamayın ;) ) ortalama hızım 138,5 km/s idi (molalarımla beraber). bu tip bir kullanımla ve Michelin Alpine kışlık lastiklerle ortalama yakıt tüketimim yol boyunca gidişte 10 litre/100km civarı idi. dönerken acelem olmadığı için 110 km/s ortalama toplam sefer sürati ile takribi 8 l/100 km tüketim ortalaması sergiledi. yol tutuş yüksek hızda böylesi yüksek bir araç için bence mükemmeldi. 160km/s ile virajlarda ESP ışığının yandığını fark edemedim. gerçi ışık direksiyonu yarım tur döndürünce pek gözükebilecek bir yerde değil. öte yandan önceki mesajlara da katkım olsun diye yazıyorum: ESP düğmesine bastığınızda ESP, ASR ve ABS kapanıyor (yol dışı kullanım koşulları haricinde ihtiyacınız olmayacak bir durum bu ve zaten saatte 40km hızı geçince otomatik devreye giriyor)

normalde şehir içinde 7,6 l/100km ve şehir dışında 6,6 l/100km eurodizel yakıt tüketimim var (ekonomik sürüş tarzı ile). araç 3500 km.de henüz. el kitabı 6000 km.de daha iyi olabileceğini belirtiyor. (hatırlıyorum ilk km.de su gibi içiyordu :smiley: ve sonra cidden düzelmeye başladı.)
....
Yukarıdaki yazımda eklemeyi unutmuşum. Araçta sadece şoför + 1 valiz vardı. Lakin Şoför >120 KG ;D

rgulseven' Alıntı:
Evet Aradaşlar bugün itibari ile ilk depoyu bitirdim
İlk depoyu full olarak doldurduğumda 60 lt almıştı araç 920 km geldiğinde ışık yandı yok bilgisayarın toplam tüketilen lt 55.5 idi
pompanın tık dediği yerde 47,50 litre almış oldum 149 küsür tl tuttu;(fullpetten aldım euro dizel litre fiyatı 3,15 tl)

yol bilgisayarına göre 6 lt/100 km

55.5 lt x 3,33= 184,815

184,815/920 =0,200 gibi bir rakam çıkmış oldu

Bilginize

alphard' Alıntı:
arkadaşlar benim arac 4X4 110hp-illk 500km.hep autoda kullandım.yüz km de 7,8lt yaktı hep sehir içi.ilerde bu miktar düşermi ,sizin araclar ortalama neyakıyor.özellikle 5000 i gecmiş arkadaşların ortalama harcamlarını ögrenebilirmiyim.

SERKANEFE' Alıntı:
Bende 4x4 110bg var, sert kullanıyorum 4x2 kullanırım her zaman hiç auto 'ya almadım desem yeridir sadece yağmurlu zamanlarda ve kaygan zeminlerde. 7,8 gibi yakıyor benimkide ama ben yeri geliyor geceleri e-5 'te 160-170 vurduruyorum aracı..

olguncandan' Alıntı:
YAKIT ÖLÇÜMÜ-FİİLİ DURUM

Ş.içi, 2WD, hep aynı güzergah, ortalama 2000 devir civarı. Aynı pompa

Katedilen km.......... : 529
Harcanan yakıt .......: 36.15 lt
Maliyet................. : 120.38 (3.33TL/lt)
100 km. de.............: 6.8
km.de................... : 227 kr.

GÖSTERGELERİN DURUMU:

Son yakıt aldığımdan bu yana harcanan yakıt: 40.9 lt.
Ortalama tüketim.................................: 7.7 lt

SONUÇ: Duster'ın yakıt göstergeleri ve yol bilgisayarı güvenilmez vesselam.

umiterkan' Alıntı:
Olguncandan Bey, depo 50lt'lik olarak geçmesine rağmen 60lt'ya yakın yakıt alabiliyor, yani tam ölçüm yapmak için yakıt taşana kadar koyup bir de öyle denemek lazım.

Etiketler
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

Ayrıca en son gerçekleştirdiğim Ankara - İzmir (Foça) - Ankara seyahati hakkında bazı notlar da aktarmak istiyorum.

Araç: Dacia Duster 110bg 4x4 dCi
Odometre: 8500 Km civarı
Lastikler: Michelin Alpine Kış
Sürüş Modu: Auto (buz ve kar mevcuttu)

Ankara-İzmir gidiş
Yük: 4 yetişkin + 2 çocuk + tamamen dolu bir bagaj
Katedilen mesafe: ~605 Km
Takribi hız ortalaması: 70 Km/saat (Azami ~150 Km/saat)
(Buzlanma ve soğuktan dolayı kontak neredeyse hiç kapatılmadı, molalar dahil)
Tüketim ortalaması: 7,8 L / 100 Km (Yol bilgisayarında okunan değer)

İzmir-Ankara dönüş
Yük: 3 yetişkin + 2 çocuk + tamamen dolu bir bagaj (yetişkinlerden ikisi >240KG ;D )
Katedilen mesafe: 611,9 Km
Tüketilen Yakıt (EuroDizel): 51,4 L
Gerçek hız ortalaması: 85,4 Km/saat (Azami ~170 Km/saat) (Ağırlıklı sürüş hızı >120 Km)
(Aşırı soğuktan dolayı kontak Afyon molası hariç neredeyse hiç kapatılmadı: Valizleri boşaltırken, ihtiyaç molaları vs. Afyon girişinden önce -18 C okuduk. Afyon -12 idi.)
Tüketim ortalaması: 8,4 L / 100 Km (Yol bilgisayarında okunan değer)
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Foto00210

Foto00211

Foto00212

İlk başlarda ben de ölçmüştüm ama artık bıraktım ölçme işlerini. En son geçen hafta Rize'den Kars'a Artvin tarafından bir depo ile gidip geldim depoda 8lt daha yakıt kalmıştı, Giderken sürekli Auto modda kullandım, en düşük hızım dağ yollarında 60-70km düz yollarda 110-120km idi. Zaten hafta içi araçla çok km yapmıyorum, genelde haftasonları hep arazide kullanıyorum, Dağ yollarındaki tüketim değerlerim 8-9lt/100km (Auto mod veya 4WD Lock Modunda kullanıyorum-Sıcaklık değerleri ise eksilerde-Bagaj ise hep kamp malzemeleriyle dolu) Aracın yakıtından memnun olmamak mümkün değil.

umiterkan' Alıntı:
İlk başlarda ben de ölçmüştüm ama artık bıraktım ölçme işlerini. En son geçen hafta Rize'den Kars'a Artvin tarafından bir depo ile gidip geldim depoda 8lt daha yakıt kalmıştı, Giderken sürekli Auto modda kullandım, en düşük hızım dağ yollarında 60-70km düz yollarda 110-120km idi. Zaten hafta içi araçla çok km yapmıyorum, genelde haftasonları hep arazide kullanıyorum, Dağ yollarındaki tüketim değerlerim 8-9lt/100km (Auto mod veya 4WD Lock Modunda kullanıyorum-Sıcaklık değerleri ise eksilerde-Bagaj ise hep kamp malzemeleriyle dolu) Aracın yakıtından memnun olmamak mümkün değil.

Zaten herhalde sizin, benim ve sevgili Serkan Efe'nin kullanımından daha şiddetli bir kullanım olacağını pek düşünmüyorum. Sonuçta yüksek seviyelerde yükleniyoruz olabildiğince araca ve daha henüz 10 L/100 Km tüketimi geçeni görmedim duymadım. Dediğinize içtenlikle katılıyorum. Yakıtından memnun kalmamak mümkün değil.

Selamlar...

Bu arada araçların el kitaplarında bulunan katalog yakıt tüketim değerlerinin hangi koşullarda test edildiğini merak edenler için İngilizce bir kaynak önermek isterim:

http://www.vcacarfueldata.org.uk/information/fuel-consumption-testing-scheme.asp

ALINTI:
"...
FUEL CONSUMPTION TEST (Directive 80/1268/EEC as amended by 2004/3/EC)
The current test has been agreed internationally and provides results that are more representative of actual average on-road fuel consumption than previous tests. There are two parts: an urban and an extra-urban cycle. The test cycle is the same as that used to determine the official exhaust emission classification for the model of vehicle in question.
The cars tested have to be run-in and must have been driven for at least 1,800 miles (3,000 kilometres) before testing.

Urban cycle
The urban test cycle is carried out in a laboratory at an ambient temperature of 20°C to 30°C on a rolling road from a cold start where the engine has not run for several hours. The cycle consists of a series of accelerations, steady speeds, decelerations and idling. Maximum speed is 31 mph (50 km/h), average speed 12 mph (19 km/h) and the distance covered is 2.5 miles (4 km). The cycle is shown as Part One in the diagram below.

Extra-urban cycle
This cycle is conducted immediately following the urban cycle and consists of roughly half steady-speed driving and the remainder accelerations, decelerations, and some idling. Maximum speed is 75 mph (120 km/h), average speed is 39 mph (63 km/h) and the distance covered is 4.3 miles (7 km). The cycle is shown as Part Two in the diagram below.

Combined Fuel Consumption Figure
The combined figure presented is for the urban and the extra-urban cycle together. It is therefore an average of the two parts of the test, weighted by the distances covered in each part.
..."

Kısaca der ki: 3000 Km yol yapmış bir araç şu şekilde teste tabi tutulur:

Şehir içi tüketim: 4 Km laboratuvar ortamında sürülür. Maksimum hız 50 Km/saat, ortalama hız 19 Km/saat
Şehir dışı tüketim: şehir içi sürüşü takiben 7 Km daha sürülür. Maks. hız 120Km/saat, ortalama hız 63 Km/saat
-----------------------

Şimdi çok daha iyi algıladım neden katalog değerlerinden daha fazla değer elde ettiğimizi. E gidersen tabi 150~170'le, yakar tabi ;D ;D ;D

Ş.arası, sabit hız 90 km/s, (2000 devir ort.) 2WD

Katedilen km.... : 462
Harcanan .........: 27.3 lt.
100 km'de : 5.8 lt

1 km.de...........: 198 kr. (3.42 birim fiat)

ahhhhh Olgun bey,

şu nezih sürüşü bir de ben yapabilsem. hep acele hep acele.... sonuçta olan benim cebime oluyor tabi :smiley:

takdirlerimi kabul edin, vallahi her seferinde niyet ediyorum konfor sürüş uygulayacağım, sakin gideceğim diye; iş hayatının stresi hep bir acil olay çıkarıyor.

şu anda sanırım en düşük tüketim rekorumuz sizde :smiley: yeni rekorlarınızı bekleriz.

TTamer' Alıntı:
ahhhhh Olgun bey,

şu nezih sürüşü bir de ben yapabilsem. hep acele hep acele.... sonuçta olan benim cebime oluyor tabi :smiley:

takdirlerimi kabul edin, vallahi her seferinde niyet ediyorum konfor sürüş uygulayacağım, sakin gideceğim diye; iş hayatının stresi hep bir acil olay çıkarıyor.

şu anda sanırım en düşük tüketim rekorumuz sizde :smiley: yeni rekorlarınızı bekleriz.

Sevgili tamer, aynı dileği sizin için ben de paylaşıyorum. :smiley:
Elbette acelem olsa ben de mecburen yüklenirim. Ama güzergah sakin, zaman sınırı da olmayınca, acele etmeye gerek kalmıyor.

Bir noktayı belirtmem lazım.
Şehirdışı ölçümünü yaptığım güzergahta defalarca gidip geldim. Daha önceleri yüksek hızlarda, bu mesafeyi (gidiş mesela, 110 civarı, bazen 120) 2.5 saatte giderdim. Bu sefer sollamalar hariç 90'ı pek aşmadım ve sonuç 2 saat 45 dakika. Yani topu topu 15 dakika attı.

Hani derlerdi de inanmazdım, çok hızlı gitmek sanıldığı kadar zaman kazandırmaz diye, doğru(ymuş) Fazla zaman kazanmak için 130-140'dan aşağı düşmemek lazım. Eh, onun da maliyeti ve riskini hepimiz biliyoruz.

Daha önemli bir şey var: Yüksek arabada gitmek yolu ve dolayısıyla çevreyi daha iyi görmek demek. Yani yolculuğu seyahate dönüştürmek demek. Etrafı seyrede seyrede... Bu çok güzel oluyor.

Sevgili Ağabey,

Dediklerinize canı gönülden katılıyorum. Benim için sıkıntılı 2-3 yol var: Istanbul-Ankara otobanı, Ankara-İzmir karayolu, Ankara Konya karayolu. Her üçü de fark edeceğiniz üzere dümdüz ve geniş şeritli yollar. Şayet sabit 90-110 Km veya otobanda 120 Km ile giderseniz istemeden uykunuz geliyor. En favori yollarım Karadeniz yolları. Sürekli viraj sürekli viraj sizi hep ayık, uyanık ve tetikte tutuyor. Ayrıca manzarada süper olduğundan 50 Km ile bile rahat rahat gidebiliyorum. Hiç sıkılmadan. Ama özellikle Ankara-Konya ve Sivrihisar yakınları ciddi anlamda çok tehlikeli yollar çünkü resmen ip gibi dümdüz !! İnsanın uykusu geliyor. Çok dikkatli olmak lazım.

Hepimize sakin ve uyanık sürüşler diliyorum.

Bugün yakıt aldım aracıma, Pompacı 33lt motorin koydu ve pompa tık etti, pompacı tam pompayı çıkarıyordu ki birazcık daha yakıt koymasını istedim. Tam 7lt daha yakıt aldı ve aracı sallamadım bile yani birazcık zorlasan 10lt alacak gibi, bu demek oluyor ki aracın deposu 60lt'lik. Ama yine de pompa tık ettikten sonra yakıt koymak iyi değil gibi. Aşırı fazla yakıt koymak yakıt tahliye borusunu patlatabiliyormuş ;)

TTamer' Alıntı:
Sevgili Ağabey,

Dediklerinize canı gönülden katılıyorum. Benim için sıkıntılı 2-3 yol var: Istanbul-Ankara otobanı, Ankara-İzmir karayolu, Ankara Konya karayolu. Her üçü de fark edeceğiniz üzere dümdüz ve geniş şeritli yollar. Şayet sabit 90-110 Km veya otobanda 120 Km ile giderseniz istemeden uykunuz geliyor. En favori yollarım Karadeniz yolları. Sürekli viraj sürekli viraj sizi hep ayık, uyanık ve tetikte tutuyor. Ayrıca manzarada süper olduğundan 50 Km ile bile rahat rahat gidebiliyorum. Hiç sıkılmadan. Ama özellikle Ankara-Konya ve Sivrihisar yakınları ciddi anlamda çok tehlikeli yollar çünkü resmen ip gibi dümdüz !! İnsanın uykusu geliyor. Çok dikkatli olmak lazım.

Hepimize sakin ve uyanık sürüşler diliyorum.

Tamer kardeşim, buna yol hipnozu adı (veya ona benzeyen bir ad) veriliyor.

O tip yollarda uyku gelmesi bir yana, daha tehlikeli durum, dümdüz akıp giden görüntülerin sürücüyü adeta ipnotize edici etkisi. Yolu, yolculuğu unutma ve dalıp gitme tehlikesi. Bunu unutmamak lazım.

Merhabalar.
Dacia Duster sahibi değilim ama daha önceki araçlarım dizel olduğundan ve yakıt tüketim ölçümlerine olan ilgimden dolayı bir şeyler yazmak istedim.
Kesin yakıt ölçümü yapabilmek için; hep aynı pompadan yakıt almanın yanında, özellikle dizel araçlarda pompa atıncaya kadar dolum yapmak yerine pompa attıktan sonra da yavaş yavaş akaryakıt gözle görülüp-taşma noktasına kadar dolum yaparak ölçüm yapmak daha doğru sonuç verir.
Çünkü bildiğim kadarıyla akaryakıt pompaları pompanın ucuna yakıt teması olduğunda otomatik atıp, dolumu durduruyor. Motorin dolum esnasında özellikle pompa hızlı ayarda dolum yapıyorsa köpürebiliyor. Bu durumda depo tam dolmadan motorinin köpüğü pompa ucuna temas edip pompanın dolum yapmasını sona erdiriyor.
Bütün bu faktörleri dikkate alıp, depoyu pompanın yavaş ayarında doldurtmak, pompa dolumu otomatik durdurduktan sonra aracı hafif sallayıp doluma devam etmek ve bu işlemi artık yakıt gözle görülür hale gelip sallama ile depo içine inmeyinceye kadar yapmak yakıt ölçümü için en sağlıklı dolum yöntemi.
Bütün bunlarla uğraşmak yerine belli bir miktar yakıt alıp yol bilgisayarı verilerini sıfırlayarak ölçüm yapmak daha kolay fakat Dacia için kesin bilgi sahibi olmamama rağmen genel olarak araçlarda şöyle bir sıkıntı var:
Kendi aracım Suzuki, diğer aracım Peugeot ve bir kaç markada yaptığımız denemelerde, lastik ebatları orjinal olmasına rağmen aracın km sayacını GPS ile kıyasladığıımda, hem hızda hem de gidilen km'de aracın km sayacı, gerçekten %6,5 civarı eksik gösteriyor.
Mesela araca göre 100 km gidildi 6 lt yakıt tüketildi. Gerçekte gidilen km 93,5. Gerçek tüketim de 100 km'de 6,41 lt.
Bu durumda özellikle sıfır araç alırken aracın tüketim verilerine ve km garantisine bakarak hesap yaparsak aldatılmış oluyoruz.
Mesela 100 bin km garanti verilen bir araç gerçekte 93500 km yapmışken sayacı 100 bin gösteriyor ve garantiden çıkıyor.
Yine garanti şartı olarak mesela her 10 bin km'de yağ ve filtre değişimi yapılan araçta 100 bine kadar ortalama 1 kere fazla değişim yapılmış oluyor.
Bunlar bireysel olarak bizim için çok büyük maddi zarar ifade etmese de toplamda otomobil firmaları için büyük bir haksız kazanç kapısı.
Ancak aracın km ölçümü şanzımandan km saatine mekanik parçalar yardımı ile değil de dijital elektronik sistemlerle yapılıyorsa o zaman GPS verileri ile aracın kendi verileri tıpatıp aynı. Mesela km saati dijital olan Volvo marka bir araçta yaptığım denemede veriler örtüştü.
Dacıa'da nasıldır bilmiyorum. Yakıt tüketimini hesaplarken bunlar da dikkate alınmalı.
Saygılarımla.

Selam olsun Abdullah Bey,

Yazdıklarınızın tamamına katılıyorum. Pompanın ucu yakıtla veya köpüğyle temas eder etmez tık diyor. Dolayısıyla en sağlıklı ölçüm, dediğiniz gibi, bizzat yakıtı görecek seviyeye kadar doldurtmak. Sonra gideceğin kadar yol gidip (ne kadar km.de ölçeceksen) tekrar "görene kadar" doldurtmak. Bu, net bir sonuç olur.

Bizim vardığımız sonuç "genelleme" ve "ortalama" olmuş oluyor.

Üç-beş kere "tık" diyene kadar yakıt alınca, bu demek oluyor ki her seferinde belli miktarda yakıt tüketilmiştir ve harcanan miktar her yakıt alışta yerine konmuştur. Kimi zaman birazcık az kimi zaman birazcık fazla... Ama ortalaması, milimetrik olmasa da, büyük ölçüde doğru sonuçtur.

Diyelim ki ben bir kere 7.00, bir kere 6.8, bir kere 7.3 bulduysam, ortalama değer 7 civarında salınıyor demektir. Yoksa kalkıp da "bu araç kesinlikle şu kadar tüketiyor" denilemez. Ama ortalamanın birazcık altı birazcık üstü civarında tükettiği kesindir.

Bahsettiğiniz km. faktörünü (yani göstergeyde GPS farkını) sıfır kabul etmiş oluyoruz.

Zaten bize lazım olan, ortalama. Milimetrik ölçüm fabrikaların işi.

Bir yakıt ölçümü daha

Ş.içi

Katedilen km........ : 557
Harcanan yakıt.......: 39.13 lt
100 km.de tüketilen: 7.0 litre
100 km. de tl. cinsi : 24.78 TL (3.54 birim fiyat)

Defalarca yapılan ş.içi ölçümde, uygun kullanımda 100 km'de 7 litre civarı yaktığı kesinleşmiştir.
İki gün sonra bir de ş.arası ölçümü yapılacak, sonra ölçmekten vaz geçilecektir. Taaaa 6000 km tamamlanıncaya kadar.

Daha önce, yüksek hızda yakıt ölçümü yapmamıştım. Cumartesi günü onu da denedim.

554 km. yolun 1/3'ü ortalama 140-160 (150 diyelim) kızla katedildi. Geri kalanı ise 110-120. Hepsinin ortalaması 125 civarı. (Gerçi burada ortalama almak doğru değil. Çünkü 140 km.lerde yakıt çok çok artmış olmalıdır.)

Ş. arası... Ortalama hız 125

Katedilen km..... : 554
Harcanan yakıt...: 40.7 litre
100 km.de.........: 7.34 litre
1 kmde.............: 266 kuruş (3.65 birim fiyat. Geçen hafta olsaydı, 258 olacaktı (3.54 TL'den)
100 km.de tl.......: 26.6 TL.

KARŞILAŞTIRMALAR: (Daha önceki ş. arası ölçümle)

Şayet aynı km. yi 90 km/saat gitseydim

Katedilen km.....: 554
Tüketilen yakıt : 32-33 litre (100 km.de 5.8 lt üzerinden)
100 km.de : 21.17 tl (Zamlı fiyattan, 3.65)
1. km.de.........: 211 kr. olacaktı.

Yani hızlı gitmekle, % 20 daha fazla yakıt tükettim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri