Dalış Ekipmanı Bakımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DNM61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,275

DNM61

Yeni Üye
Web
www.delphiaturkiye.com
Merhaba,

Bu başlığı açmamın sebebi elbise, BC, regülatör gibi dalış ekipmanlarımızı gerek sezonda her dalıştan sonra, gerekse sezon sonu uzun süre kullanmadan bekleteceğimiz durumların öncesinde nasıl bir bakım ve temizlikten geçirmemiz gerektiğini tartışmaktır. Bu konuda internette yaptığım araştırmada farklı farklı tavsiyeler okudum. Örnek olarak elbise için kimisi sadece tatlı su ile yıkamanın yettiğini söylerken, kimisi için hafif dezenfektanlı suda bir süre bekletmek öneriliyor. Sizlerin de görüşlerini bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Dalış Ekipmanı Bakımı

BC nin içini evinizde sezon sonu tatlı su ile doldurarak bekletin (2-3 saat) sonra 1-2 sefer tatlı su ıle doldurup bosaltın.
Reg. bir kovaya koyun ılık su ile doldurun kovayı ve içine eser miktarda sirke koyun. elbise maske eldiven gibi ekipmanlarıda gene eser miktardar zafiran adlı ilaçlı suda 5-10 dk bekletıp tatlı suyla yıkayın ve asın en onemlısi bc ve elbisenin yere yada duvara deymeden aslı olması onun dısında dalışlar arasında guzelce tatlı suyla yıkamanız yeterlı yıllık bakımlarını ıhmal etmeyın hareketlı parcaları her dalıs oncesı kontrol edin oringlerinize dıkkat edin kafi , iyi dalışlar ...

Her sezon sonu neoprenleri pratikleri be bc yi önce küvete suya yatırırım ardından da makineye atarım deterjansız yıkarım. Kurutma Yı en düşük devirde yaptırın. Çıkınca da askılarına asın 2 gün sonra yepyeni yeni sezona hazır ...
Dalışlardan sonra küvette suya yaptırmanızda fayda var. Senede bir kere Regülatörünüzü anlayan Arkadaşınıza söktürüp temizletip aşınan yerler tuz birikintileri varsa temizlemenizi tavsiye ederim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Diğer arkadaşlar zaten açıklamışlar. Ben sadece BC konusunda bir ekleme yapmak istiyorum. BC'yi hafif şişirerek sezon sonunda saklamak gerekiyor. İçindeki balonun iki tarafı birbirine yapışmaması için tamamen havasını boşaltmamak gerekli. Birde ben BC için satılan şampuanlardan kullanıyorum. 2-3 dalışta bir içini bununla yıkıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri