Defender 110 Standart Helezon Yayları Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,368

schweps

Zirve
Merhabalar,
Aracımdaki helezon yaylar iyice kapandığı için değiştirmek istiyorum.
Yükseltme gibi bir düşüncem olmadığından standart yay arıyorum.
Manuellere bakınca 90,110 ve 130 için epey çeşitli kod numaraları ve renklerle anılan yaylar var. Hatta ön sağ /sol, arka sağ/sol şeklinde ayrı kod numaralı olanlar da var.

Araç 110 hardtop ve genelde arka kasası yüklü. Önde ağır bir tampon, vinç ve kalın bir ön takım muhafaza sacı var.
110 heavy duty ve 130'lar için önerilen aşağıdaki kombinasyonu uygulamayı düşünüyorum.
Ön sol için NRC 9448 mavi/kırmızı
Ön sağ için NRC 9449 sarı/beyaz
Arkalar için RKB 101111 mor/kahverengi

Manuelde arkalara içiçe iki helezon yay belirtmiş bazı 110 ve 130'ların tamamı için.
Kayalar'da NRC 9449 bulunuyor, ancak TD5 motorlu 110'larda kullanılmaya başlandığını okuduğum RKB 101111 yok.
Yerine tavsiye edebileceğiniz bir yay var mıdır?
Genel olarak yaylar konusunda önerileriniz nelerdir?

Etiketler
Merhaba ,

yaklaşık 5 ay önce tüm yay ve amortisörleri değiştirdim , sürekli arkada kamp malzemeleri var yüklü şekilde dolaşıyorum , orjinal parçalar ile değiştirdim araçta fark edilir seviyede konfor artışı oldu ve eski yaylarım sönük olması sebebi ile yeni yaylarda bi kaç cm araçta yükselme oldu , orjinal yaylarıda Ankara dan Arma oto Sahin beyden temin edebilirsin uygun fiyatlara ürün satıyorlar ,

Merhaba , benim araçta da yaylarda çökme durumu sözkonusu idi , hatta ön yaylar ses yapıyordu, bir aracımı yükselttim , diğerini de standart yaylarla değiştirdim , benim bildiğim önde yaylar çok farketmiyor arkalar heavy duty opsiyonu var, bir de 130 larda kullanılan arka yayların içinde ince yaylar da yük konusunda arka tarafın çökmesini engelliyor ... Ön yaylarda boy farkı var aracın sol şöför tarafının ön yayı söför sürekli araçta olduğu ve motorun ağırlık dengesi sebebiyle sağ yaya göre az daha uzun ve farklı ...

Bu arada konuyla ilgili benim parça aldığım bilinmeyen sorunlarımın çözümü Arma Grup / Özüpek Otomotiv Şahin Abiden yardım alabilirsiniz , benim de selamımı söyleyin ;) ( Fethiye / Serdar Uyanık) cep telefonu ise 0533 634 60 33

Merhabalar,
Aracımdaki helezon yaylar iyice kapandığı için değiştirmek istiyorum.
Yükseltme gibi bir düşüncem olmadığından standart yay arıyorum.
Manuellere bakınca 90,110 ve 130 için epey çeşitli kod numaraları ve renklerle anılan yaylar var. Hatta ön sağ /sol, arka sağ/sol şeklinde ayrı kod numaralı olanlar da var.

Araç 110 hardtop ve genelde arka kasası yüklü. Önde ağır bir tampon, vinç ve kalın bir ön takım muhafaza sacı var.
110 heavy duty ve 130'lar için önerilen aşağıdaki kombinasyonu uygulamayı düşünüyorum.
Ön sol için NRC 9448 mavi/kırmızı
Ön sağ için NRC 9449 sarı/beyaz
Arkalar için RKB 101111 mor/kahverengi

Manuelde arkalara içiçe iki helezon yay belirtmiş bazı 110 ve 130'ların tamamı için.
Kayalar'da NRC 9449 bulunuyor, ancak TD5 motorlu 110'larda kullanılmaya başlandığını okuduğum RKB 101111 yok.
Yerine tavsiye edebileceğiniz bir yay var mıdır?
Genel olarak yaylar konusunda önerileriniz nelerdir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri