Defender Karbüratör Benzinde Gaz Kesince Stop Etme Problemi Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan voyvoda4 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,966

voyvoda4

Hayalperest
Yer
ANKARA
Merhaba Arkadaşlar, kiminizin bildiği üzere ben de 2.5 benzinli 110 kullanıcısıyım namı değer Hayalperest, nette okuduğum kadarı ile karbüratörlü araç kullanan insanların çok sık karşılaştığı ancak düzgün bir çözüm bulunamamış esrarengiz bir problem için bilginize danışmak isterim.

Araç benzin/lpg li ve karbüratör iki yerinden delinerek direk lpg girişi sağlanmıştır, lpg de çalışırken herhangi bir sıkıntısı yok ancak benzinde çalışırken boşa atıp ayağımı gaz pedalından çektikten sonra devir düşünce araç kendiliğinden stop ediyor, hareket halinde veya ışıklarda olması farketmiyor, bir türlü rolanti de kalmıyor. birkaç ay önce benzer bir problemi debriyaja basınca stop etmek şeklinde yapıyordu bu sebeple karbüratörü söktüm, içini kelebekleri, memeleri karbüratör spreyi ve benzin ile temizledim weber bakım kiti aldım ve contaları, yakıt filtresini yenileyip temizleyip şamandıra ayarını yaptım (karbüratörü ilk açışımdı defender atölye el kitabından diagramları inceleyerek ve biraz youtube videosu ile kendimi eğittikten sonra abartılacak kadar komplike birşey olmadığını keşfettim, biraz okumak gerekiyor sadece.) manifold takozunu ve contalarını yeniledim, karbüratörü yerine taktım ve hem lpg de hem benzinde sıkıntısız çalıştı, ne bir tekleme nede bir stop etme, sadece bir lpgciye götürüp sonrasında makinada ince ayar çektirdim. Bir süre kullandıktan sonra biryerlerim kaşındı ve şu arabanın egzozunu bir değiştireyim dedim, baya bir yaması çürüğü vardı zaten egzozda, parçaları sipariş ettim, egzozcuya gittim, usta motorun üst kısmından eğiilip egzozun manifold vidalarını sıkma işini yaparken kendime çay koymaya gittiğimde arkamdan duyduğum küfüre hemen başımı çevirdim baktim bizim usta kaybolmuş onun yerine benim motordan yukarı çıkan iki tane salanan bacak ve uflama sesleri var, koştum hemen çektik ustayı motordan dışarı, meğer arabanın kenarına tünemiş motorun içinde vida sıkarken ayağı kaymış ve tepe taklak motorun içine düşmüş, o sırada da refleks olarak karbüratöre destek için bir güzel geçirmiş ki kopmamış hortum ve bağlantı kalmamıştı, neyse o egzoz işini bitirirken ben de karbüratör bağlantılarını yaptım ancak o gün bu gündür bu sefer lpg de sorunsuz çalışmasına karşın benzine aldığımda ve gaz vermeyi bıraktığımda sürekli stop eder hale geldi yine. ayrıca yakıt tüketimim de bir haylı arttı şu an normalden 100 km de 5-6 lt daha fazla yakıyorum. nette bu sıkınıtyı çekenin çok olduğunu ancak nokta atışı çözüm bulunamadığını öğrendim.
yapılan teşhisler: karbüratör temizliği, conta değişimi gerektiği, Avans ayarının yapılması, karbüratör hava alıyor olabilir, bujiler ve buji kablosunda sıkıntı olabilir değiştirin, sigortalarda sorun olabilir, karbüratör kelebeği kontrol edilmeli gibi yorumlar.

bana sorun ateşlemeden de olabilir karbüratörden de olabilir gibi geliyor ama emin değilim, Iğdırda olduğumdan burada hiç bir karbüratör ustası yok maalesef, gösterdiğim her usta da farklı birşey söylüyor, çoğuda uğraşmak istemediğinden karbüratörü yenile deyip kesitip atıyor ama sıkıntı öyle olsa ilk tamirimden sonra düzelme olmazdı gibime geliyor, birde karbüratör dedğimiz içi delikli metal bir kütle yani ulan bunun neyi bozulacak yahu, içinde birkaç oynak parça var bunların yenilenmesi veya ayarının yapılması gerekir ustalığı da burada zaten bence ama işte usta bulamayınca amatör çalışmalar ile kendimiz tamir etmek zorunda kalıyoruz.(öğrenmek açısından güzel olsada çok sinir bozucu olabiliyor bu durum)

yukarıda yazanların birçoğunu yaptım diğerlerini de yapacağım ancak Bu konuda bilgisi olan deneyim sahibi forum üyesi varsa (defender kullanıcısı olsun olmasın) yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler
Alkım.

bunlarda biriki foto

P3070367 Weber32dmtr34 250 Weberservicekit

Benim serieste lpg de sorunsuz çalışıyordu ama benzine geçtiğinde stop ediyordu. Karburatorun gaz kelebeginin ordan hava aldığını bulmuştuk. Iyi bir torna ustasının yapabileceğini söylemişlerdi. Ama araç satıldığı için tamir edilemeden kaldı.

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gaz kelebeği evet pek çok yerde bunun kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen de var, ama açıkçası tornaya sokmak yapmak istediğim son şey şu anda, birde bizim buradaki tornacılara güvenmiyorum. Başka olasılıkları tükettikten sonra kelebek değişimi yada torna ihtimallerine bakacağım teşekkürler sezgin hocam.

Ankara da öz oto tümay bey karburatoru gönderdiğim zaman tamir edip gonderebilecegini söylemişti. Kargosu falan zaman alır ama bu da bir seçenek
Geçmiş olsun

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tümay beyi biliyorum Sezgin hocam aracımı Engin usta ile birlikte topladığımızdan genelde bende parçalarımı ondan alıyorum zaten, ostimde bir kakrbüratörcü var geçen ankaraya gittiğimde karbüratörü söküp götürdüm o da oraya yönlendirmişti ancak istediğim sonucu alamadım açıkçası o karbüratörcüden o yüzden kendim yapmaya karar vermiştim. açıkçası iyi de oldu karbüratör işleyişini öğrendim bu sayede, ve bugün sorunum çözülmüş gibi açıkçası pek bir şey yapmadım sadece karbüratörü söktüm tekrar, netten aldığım bir karbüratör temizleyici sprey ile jetleri, benzin valvini ve boş bulduğum her yerine sıktım, tam anlamıyla karbüratörü parçalamadım bile, sadece yüzeysel bir temizlik, plastik kapakta hava alan yerlerine bali takviyesi ve biraz sevgi gösterdim karbüratörü taktım yerine, şak hem benzinde hem lpg de sıkıntısız çalışıyor şimdi önceki olduğu gibi, dün buji kablolarını değişmiştim yarında bujilere bir bakacağım, distribütör avans ayarını da yaptım (bunu da yeni öğrendim) canavar çalışıyor tekrardan sanırım tek sorun biraz ilgi isteğiymiş :p ama şaka bir yana açıkçası temizlik hariç ne yaptım da düzeldi hiç bilmiyorum ama bu sıkıntı hakkında bilgi paylamak isteyen birileri olursa başlık altında yazsın yinede çünkü forumda konu ile ilgili başka başlık bulamadım.

ispirto bulabilirseniz eğer bir daha söktüğünüzde bir gece içinde bekletin pahalı spreylere gerek kalmıyor biraz kocakarı ilacı gibi oldu ama :D eskiden ustam böyle yapardı

ben de spreyli temzlik şişelerinin birinin içine biraz benzin koyup üzerinden onunla geçtim, ama açıkçası karbüratörü komple ispito içinde bekletmek kullanılan conta,keçe ve plastik parçaların sağlığı açısından çok iyi olmayabilir düşüncesindeyim. kocakarı ilaçlarınında genelde bir yan etkisi oluyor :smiley:

o zaman denenebilir evet, ama açıkçası ben bu aldığım spreyden çok memnun kaldım 1000 cc 15 tl gibi bir fiyatı vardı, markasını sonra bakınca yazarım, bir tane daha sipariş edicem yedekte dursun kullanım pratikliği fiyat farkına değebilir bence.

Ahanda mucize karbüratör spreyi bu, hepsiburadadan 13 tl ye almışım superhelp diye bir marka, her benzinli defender kullanıcısının bagajında bulunmalı derim :smiley:

Uploadfromtaptalk1444061207225

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar
Bizim bir araçta Başımıza gelmişti 15 sene önce
Distribütör Kapağı çatlamış meğer
Yani bu sorunun bir nedeni içeri kaçak hava girmesidir
Karbüratörde de aynı muhabbet var sanırım
Hava hava demin biri hava Demişti :smiley:)

Selamlar
Bizim bir araçta Başımıza gelmişti 15 sene önce
Distribütör Kapağı çatlamış meğer
Yani bu sorunun bir nedeni içeri kaçak hava girmesidir
Karbüratörde de aynı muhabbet var sanırım
Hava hava demin biri hava Demişti :smiley:)
Karbüratör ü sıcak söktüyseniz atmış olabilir. Dolayısı ile bir yerlerden hava alıyor olabilir. Tekrar temizlemek istiyorsanız ispirtoyu filan bosverin tüm parçaları benzine yatırıp bir gece bekletin. Parcalara Hava tutup toplayin. Disribütor kapağı ve buji kablolarından olabilir.rölanti ayarını tekrar kontrol edin.
Merhaba Arkadaşlar, kiminizin bildiği üzere ben de 2.5 benzinli 110 kullanıcısıyım namı değer Hayalperest, nette okuduğum kadarı ile karbüratörlü araç kullanan insanların çok sık karşılaştığı ancak düzgün bir çözüm bulunamamış esrarengiz bir problem için bilginize danışmak isterim.

Araç benzin/lpg li ve karbüratör iki yerinden delinerek direk lpg girişi sağlanmıştır, lpg de çalışırken herhangi bir sıkıntısı yok ancak benzinde çalışırken boşa atıp ayağımı gaz pedalından çektikten sonra devir düşünce araç kendiliğinden stop ediyor, hareket halinde veya ışıklarda olması farketmiyor, bir türlü rolanti de kalmıyor. birkaç ay önce benzer bir problemi debriyaja basınca stop etmek şeklinde yapıyordu bu sebeple karbüratörü söktüm, içini kelebekleri, memeleri karbüratör spreyi ve benzin ile temizledim weber bakım kiti aldım ve contaları, yakıt filtresini yenileyip temizleyip şamandıra ayarını yaptım (karbüratörü ilk açışımdı defender atölye el kitabından diagramları inceleyerek ve biraz youtube videosu ile kendimi eğittikten sonra abartılacak kadar komplike birşey olmadığını keşfettim, biraz okumak gerekiyor sadece.) manifold takozunu ve contalarını yeniledim, karbüratörü yerine taktım ve hem lpg de hem benzinde sıkıntısız çalıştı, ne bir tekleme nede bir stop etme, sadece bir lpgciye götürüp sonrasında makinada ince ayar çektirdim. Bir süre kullandıktan sonra biryerlerim kaşındı ve şu arabanın egzozunu bir değiştireyim dedim, baya bir yaması çürüğü vardı zaten egzozda, parçaları sipariş ettim, egzozcuya gittim, usta motorun üst kısmından eğiilip egzozun manifold vidalarını sıkma işini yaparken kendime çay koymaya gittiğimde arkamdan duyduğum küfüre hemen başımı çevirdim baktim bizim usta kaybolmuş onun yerine benim motordan yukarı çıkan iki tane salanan bacak ve uflama sesleri var, koştum hemen çektik ustayı motordan dışarı, meğer arabanın kenarına tünemiş motorun içinde vida sıkarken ayağı kaymış ve tepe taklak motorun içine düşmüş, o sırada da refleks olarak karbüratöre destek için bir güzel geçirmiş ki kopmamış hortum ve bağlantı kalmamıştı, neyse o egzoz işini bitirirken ben de karbüratör bağlantılarını yaptım ancak o gün bu gündür bu sefer lpg de sorunsuz çalışmasına karşın benzine aldığımda ve gaz vermeyi bıraktığımda sürekli stop eder hale geldi yine. ayrıca yakıt tüketimim de bir haylı arttı şu an normalden 100 km de 5-6 lt daha fazla yakıyorum. nette bu sıkınıtyı çekenin çok olduğunu ancak nokta atışı çözüm bulunamadığını öğrendim.
yapılan teşhisler: karbüratör temizliği, conta değişimi gerektiği, Avans ayarının yapılması, karbüratör hava alıyor olabilir, bujiler ve buji kablosunda sıkıntı olabilir değiştirin, sigortalarda sorun olabilir, karbüratör kelebeği kontrol edilmeli gibi yorumlar.

bana sorun ateşlemeden de olabilir karbüratörden de olabilir gibi geliyor ama emin değilim, Iğdırda olduğumdan burada hiç bir karbüratör ustası yok maalesef, gösterdiğim her usta da farklı birşey söylüyor, çoğuda uğraşmak istemediğinden karbüratörü yenile deyip kesitip atıyor ama sıkıntı öyle olsa ilk tamirimden sonra düzelme olmazdı gibime geliyor, birde karbüratör dedğimiz içi delikli metal bir kütle yani ulan bunun neyi bozulacak yahu, içinde birkaç oynak parça var bunların yenilenmesi veya ayarının yapılması gerekir ustalığı da burada zaten bence ama işte usta bulamayınca amatör çalışmalar ile kendimiz tamir etmek zorunda kalıyoruz.(öğrenmek açısından güzel olsada çok sinir bozucu olabiliyor bu durum)

yukarıda yazanların birçoğunu yaptım diğerlerini de yapacağım ancak Bu konuda bilgisi olan deneyim sahibi forum üyesi varsa (defender kullanıcısı olsun olmasın) yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler
Alkım.

bunlarda biriki foto

Ekli dosyayı görüntüle 1342 Ekli dosyayı görüntüle 1343 Ekli dosyayı görüntüle 1344

Tümay beyi biliyorum Sezgin hocam aracımı Engin usta ile birlikte topladığımızdan genelde bende parçalarımı ondan alıyorum zaten, ostimde bir kakrbüratörcü var geçen ankaraya gittiğimde karbüratörü söküp götürdüm o da oraya yönlendirmişti ancak istediğim sonucu alamadım açıkçası o karbüratörcüden o yüzden kendim yapmaya karar vermiştim. açıkçası iyi de oldu karbüratör işleyişini öğrendim bu sayede, ve bugün sorunum çözülmüş gibi açıkçası pek bir şey yapmadım sadece karbüratörü söktüm tekrar, netten aldığım bir karbüratör temizleyici sprey ile jetleri, benzin valvini ve boş bulduğum her yerine sıktım, tam anlamıyla karbüratörü parçalamadım bile, sadece yüzeysel bir temizlik, plastik kapakta hava alan yerlerine bali takviyesi ve biraz sevgi gösterdim karbüratörü taktım yerine, şak hem benzinde hem lpg de sıkıntısız çalışıyor şimdi önceki olduğu gibi, dün buji kablolarını değişmiştim yarında bujilere bir bakacağım, distribütör avans ayarını da yaptım (bunu da yeni öğrendim) canavar çalışıyor tekrardan sanırım tek sorun biraz ilgi isteğiymiş ama şaka bir yana açıkçası temizlik hariç ne yaptım da düzeldi hiç bilmiyorum ama bu sıkıntı hakkında bilgi paylamak isteyen birileri olursa başlık altında yazsın yinede çünkü forumda konu ile ilgili başka başlık bulamadım.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Distribütör kapağını ve buji kablolarını yeniledim evet ama düzelmemişti, en son tekrar karbüratörü söküp temizlik yaptıktan sonra birde lpg giriş borularının kenarlarında açıklık vardı bu açıklıkları sıvı conta ile kapattıktan sonra sorun şimdilik çözülmüş gibi.
Benim anladığım bu durumda bu sorun için temel sorunlar ya ateşelemeden kaynaklı buji, tırnak aralığı, kablo, distribütör, Bobin ve avans ayarı
İkinci olarak da karbüratör kaynaklı hava alması bir yerlerden, gaz kelebeği tam kapanmaması ve genel temizlik ihtiyacı olarak özetleyebiliriz gibi.

Merhaba ,

Öncelikle benzin ve LPG kullanımı için ülkemizde sıklıkla kullanılmyan blos mixer kullanımı ile tüm mevsimsel geçişleri ve LPG benzin kullanımını acık hava filtresi ile kullanılabilir hale getiriyor , anladığım kadarı ile sizin karbüratör LPG bağlantısı için biraz fazla tahrip edilmiş , geçen ay benimde karbüratör ile ilgili sıkıntım vardı komple tamir seti diye bir set aldım iğneden ipliğe bir çok parçası değişti çok memnun bir şekilde kullanıyorum , komple ateşleme sisteminide yeniledim araçta hissedilir preformans artışı sağladı , yenilediğim parçaların fiyatlarıda bir hayli komik rakamlara maliyeti olması ise ayrı bir sevindirici durum benim için

Gerçek Blos mikser ülkemizde pek bulunmuyor maalesef başka bir konuda tartışmıştık bunu güzel olduğu söyleniyor evet deneme imkanım olmadı hiç, benim karbüratör iki taraflı delinerek ufak borular ile lpg direk gaz kelebeğinin olduğu kısma verilmiş durumda, normal mikser ile kıyaslm daha performanslı olduğunu söyleyebilirim özellikle arazide fark ettiriyor ancak düzenli kontrol gerekli çünkü o borular dan biri yerinden çıkmış aradan hava alıyordu karbüratör o da ayar tutmamasına yol açıyormuş, uygun metal tutkalı ile çözüldü gibi sorun, dediğiniz kiti bende aldım temizleyerek değiştirdim gerçekten de basit ama etkili bir değişim oldu, ama tabi dediğiniz gibi karbüratörden önce ateşleme sistemi kontrolü yapılmalı muhakak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.