Devir Dalgalanma, Stop Etme Problemi Ve Çözümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yamac33 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,977

yamac33

Yeni Üye
frontera 2.2 dti aracımda devir dalgalanması, yolda giderken aniden stop etme, 3000 devirlerden sonra sanki turbo devreden çıkar gibi çekiş düşmesi gibi problemler vardı. bir kaç yer (turbocu, opel ozel servis, bir kaç oto tamirci) gezdikten sonra nihayet sorunu kendim çözdüm. ki tamircilere kalsam 500 ile 2000 tl arasında bir masrafım olacaktı.
yukarda saydıgım gibi bir arıza oluşursa ilk bakılacak yer krank mil sensörü. benimkinde sadece bağlantı soketi oksitlenmiş. yağsız kontak temizleme spreyi ile temizledim. yarım saat kuruduktan sonra taktım. hiç bir problem kalmadı.
elimi atmışken oksijen sensörünü yine kontak temizleme spreyi ile hiç dokunmadan temizledim. egr valfini söktüm. iyice kurum bağlamış. bunuda pas sökücü, ve benzin ile temizledim. ayrıca selenoid valf ve turbo arasındaki hortumlarda çatlaklar vardı. bunlarıdı komple yeniledim.
bunları yaptıktan sonra yaklaşık 200 km yol yaptım.
gözlemlerim;
- stop etme yok
-devir dalgalanması yok
-çekiş süper
-gaz kesme devir düşme yok
- ilk çalışmada biraz beyaz duman atıyordu kesildi.
-geç çalışıyordu. şimdi daha iyi
-4x4 ten zor çıkıyordu. sanırım vakum hortumlarındaki çatlaklardan kaynaklanıyordu. şimdi çok rahat 4x4 ten çıkıyor.

ancak hala arada bir arıza lambası yanıyor, gaz verince sonuyor. ilk fırsatta cihaza bağlatım bir baktıracagım nedir diye.
neyse çok uzatmayayım. belki birilene faydası olur diye paylaştım.

Etiketler
Selamlar,

Bende benzer sorun olduğu için farklı bir başlık açmaktansa buradan sormayı uygun gördüm.
Araç 3,2 otomatik, sorun ise trabzondan ankaraya gelince başladı.
Araç ilk çalıştırdığımda rölanti normal ve sabit araç ısınınca rolantide dalgalanmalar başlıyor. Özellikle yokuş yukarı giderken çekiş düşüyor gaz yemiyor 2000 devirin üzerine çıkmıyor ve vites düşmüyor.
Manuel olarak ben 3 veya 2 ye aldığımda normalde olduğu gibi devir yüksek ve çekiş yerinde.
Böyle bir arızayla karşılaşan, bilgisi olan arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.

Herkese iyi forumlar

20151222 153235
20151222 153249

Arkadaşlar cihaza bağlandığında çıkan hata kodları bunlar. Arızaları sildi, şimdi araştırma vakti. İnşallah düşük maliyetle çözebilirim.

20151225 162413
20151225 162421

Maf sensörü kirli gibi gelmedi ama temizlemekte fayda var. Videoyu çekerken silinen arıza lambası tekrar yandı.
Tecrübeli arkadaşlardan isteğim ilk önce bakmam gereken yer neresi olduğu hakkındaki fikirleri. Ustalardan çok değişik cevaplar aldım.

Aküden nötr kutpu söktükten sonra Krank mili sensörü bağlantı soketini, yağsız kontak spreyi ile temizleyin. yarım saat sonra tekrar takın faydası olabilir. ayrıca bu işlemden sonra yine aynı problem olursa nötr kutup başını söküp 5 dakika sonra tekrar takın deneyi. bende de aynı problem vardı. aynen bu şekilde çözdüm. ama aracım 2.2 dti. bir kaç usta ve ozel servis gezip turbo değişiminden tutun da map, maf sensörü ve selenoid valf değişimine kadar bir çok çözüm önerisi sunan olmuştu.

Görebildiğim tüm soketleri kontak sprey ile temizledim maalesef sonuç alamadım.
Bir ayrıntı belki fikir verebilir. Yokuşlarda özellikle 2000 devir civarına gelince çekişten düşmeye başlıyor sarsıntılı çalışıyor, gazı biraz azaltınca kendine geliyor çekiş az da olsa artıyor. Lpg de fazlaca olmak üzere benzinde de durum aynı.
Park ederken direksiyonu tam sağ ve sola kırınca devirde düşüyor, belki aynı sorundan kaynaklanıyordur.
Motor soğukken bu problemler yok.
Bir usta gaz kelebeğini değiştirmemiz gerek 1000 tl dedi...

Görebildiğim tüm soketleri kontak sprey ile temizledim maalesef sonuç alamadım.
Bir ayrıntı belki fikir verebilir. Yokuşlarda özellikle 2000 devir civarına gelince çekişten düşmeye başlıyor sarsıntılı çalışıyor, gazı biraz azaltınca kendine geliyor çekiş az da olsa artıyor. Lpg de fazlaca olmak üzere benzinde de durum aynı.
Park ederken direksiyonu tam sağ ve sola kırınca devirde düşüyor, belki aynı sorundan kaynaklanıyordur.
Motor soğukken bu problemler yok.
Bir usta gaz kelebeğini değiştirmemiz gerek 1000 tl dedi...
problem devam ediyor mu? çözebildiniz mi ?

frontera 2.2 dti aracımda devir dalgalanması, yolda giderken aniden stop etme, 3000 devirlerden sonra sanki turbo devreden çıkar gibi çekiş düşmesi gibi problemler vardı. bir kaç yer (turbocu, opel ozel servis, bir kaç oto tamirci) gezdikten sonra nihayet sorunu kendim çözdüm. ki tamircilere kalsam 500 ile 2000 tl arasında bir masrafım olacaktı.
yukarda saydıgım gibi bir arıza oluşursa ilk bakılacak yer krank mil sensörü. benimkinde sadece bağlantı soketi oksitlenmiş. yağsız kontak temizleme spreyi ile temizledim. yarım saat kuruduktan sonra taktım. hiç bir problem kalmadı.
elimi atmışken oksijen sensörünü yine kontak temizleme spreyi ile hiç dokunmadan temizledim. egr valfini söktüm. iyice kurum bağlamış. bunuda pas sökücü, ve benzin ile temizledim. ayrıca selenoid valf ve turbo arasındaki hortumlarda çatlaklar vardı. bunlarıdı komple yeniledim.
bunları yaptıktan sonra yaklaşık 200 km yol yaptım.
gözlemlerim;
- stop etme yok
-devir dalgalanması yok
-çekiş süper
-gaz kesme devir düşme yok
- ilk çalışmada biraz beyaz duman atıyordu kesildi.
-geç çalışıyordu. şimdi daha iyi
-4x4 ten zor çıkıyordu. sanırım vakum hortumlarındaki çatlaklardan kaynaklanıyordu. şimdi çok rahat 4x4 ten çıkıyor.

ancak hala arada bir arıza lambası yanıyor, gaz verince sonuyor. ilk fırsatta cihaza bağlatım bir baktıracagım nedir diye.
neyse çok uzatmayayım. belki birilene faydası olur diye paylaştım.
-aynı problemden bizdede var. motor sıfır rektefiye oldu. bendeki problem şu. rolanti bazen normal bazende yüksek. gaza basınca düzeliyor. ama büyük ve can sıkıcı problem gaza bastım zaman 3 bin devire gelen kadar ki süreclerde çekiş aşırı derecede düşük. yokuşlkarda çıkamadığımız da oluyor. parça araştırması yaptığımda gaz kelebeğindeki 2 adet parçanın bu soruna yol açtığını buldum gibi. gaz sensörü ve rolanti motoru. sizin fikriniz nedir. bu parçaları almadan çözüm mümkünmüdür. rolanti motoru 500 tl gibi ama gaz sensörü 75 tl gibi ücreti var.

sizdeki araç sanırım benzinli. ve benzinli araclardan pek anlamam. zaten usta degilim. ama benim aracta (2.2 dti) yukardaki dediklerimi yaptım ve yaklaşık 4000 km dir sorun şimdilik tekrar etmedi.

Merhabalar okufa
Bobinlerin hepsi mi değişti? Ve fiyatları nedir paylaşabilir misin? Bir de bu konuyla ilgili olarak okumalarımda Carbon clean yada kurum temizliği yapılmazsa sorunun tekrarlanacağı yazılıyor. Size böyle Bi uyarıda bulunuldu mu ?

Merhabalar okufa
Bobinlerin hepsi mi değişti? Ve fiyatları nedir paylaşabilir misin? Bir de bu konuyla ilgili olarak okumalarımda Carbon clean yada kurum temizliği yapılmazsa sorunun tekrarlanacağı yazılıyor. Size böyle Bi uyarıda bulunuldu mu ?
Evet bobinlerin hepsi değişti. Çıkma 900 tl. Sıfır fiyatı adet 425 tl imiş. 3 haftada geliyormuş.
Servisin demesine göre bütün bobinler zayıf sinyal vermiş. Zayıf sinyal vermesi beyinin deviri yanlış okumasına yol açıyormuş. Çıkan bobinleri aldım müsait bir zamanımda kontrol etmeye çalışacağım.
Kurum temizliği benim sorunumla alakası olmasa da olabilecek bir sorun. Bana başka bir sorun bulamadıklarını söylediler. Zaten egr valfi dışında kalan bölümleri ben temizlemiştim.

Gaz sisteminin elektrik bağlantısı Ateşleme bobinlerinden yapılırsa bobinlere aşırı yüklenme oluyormuş ve arıza veriyormuş. Bi Arkadaşımın da başına gelmişti oda aynısını söylüyor. Bağlantı değiştirilmezse sorun tekrarlar diye yazmışlar, siz de bi sordurun isterseniz. Bir de Çıkma bulabileceğimiz bi yer varmı?

Gaz sisteminin elektrik bağlantısı Ateşleme bobinlerinden yapılırsa bobinlere aşırı yüklenme oluyormuş ve arıza veriyormuş. Bi Arkadaşımın da başına gelmişti oda aynısını söylüyor. Bağlantı değiştirilmezse sorun tekrarlar diye yazmışlar, siz de bi sordurun isterseniz. Bir de Çıkma bulabileceğimiz bi yer varmı?
Muhtemel sebeplerden biri olabilir. Zaten lpg sisteminin bakımı yapılacak o zaman danışırım.
Çıkmayı bir arkadaşımla beraber yıldız sanayi sitesinde dolaşırken bulduk. Ankarayı bilmem o yüzden fazla birşey söyleyemeyeceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.