Diferansiyel Yağı Boşaltma ve Katkı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JAMES BROWN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,673

JAMES BROWN

Kamp II
Yer
iSTANBUL
Daha önce konusu geçmiş olabilir fakat tekrar açmak ve tecrübeli arkadaşlarımızdan faydalanmak adına tekrar sormak istedim.Ben Çanakkalede yaşıyorum ve burada akıllı bir usataya ön ve arka Difransiyallerin yağını boşallttırıp KATKI ekleyerek tekrar doldurmak istiyorum.Sorum ,bu mümkünmü ,mümkünse
1. dikkat edilecek hususlar

2.Dif yağ markası çeşidi

3.Katkı maddesi markası

Şimdiden çok teşekkürler .

Etiketler
Ynt: Diferansiyel Yağı Boşaltma ve Katkı

Diff kapağı açılır yağ boşaltılır . Uygun mantar conta kesttirilir ve difin içinde yağ süzükdükten sonra kapatılır . Mantar conta ısıya dayanıklı kaliteli sıvı conta ile desteklenebilir . Sadece sıvı conta kullanan uygulamalarda gördüm . Tabi bulunabiliyorsa en güzeli orjinal contasını almaktadır .

Yağ 75-140 yada 80-90 olabilir . Genelde 80-90 kullanılıyor . Doldurma deliği altına gelecek şekilde doldurulur . Fazla doldurulmamalıdır . Katkı Arkada LSD varsa mutlaka gereklidir . Ve Moparın LSD katkısı kullanılmalıdır . Yağlarda da birinci tercih tabi ki mopardır ama bilinen büyük markalardan şaşmamak gerekli . Açık yağlar ucuz olur ama uzak durun . Olmaza Mopar LSd katkısının kargoyla alın ...

Kolay Gelsin ...

lsd katkısı sitde de yazan her yetkili serviste mevcuttur, bu yağ değişimleri için çok komplike bir ustaya ihtiacınız yok, yeterki ne yağ koyulacağını bilin, Barış hocam yazmış zaten ne konulacağını...
9 sene öncsinde bnde Çanakkale de oturan biriydim. güzel şehir vesselam

konuyu geç gördüm umarım geç kalmamışımdır sebebine gelince lsd katkısını yerli kullanmayın kesinlikle prjinali yanılmıyosam 30 tl civarında yağdan cok daha önemlidir lsd katkısı unutmayın

selamlar..
ben de uzunca bir zamandır diferansiyel yağ ve katkı olayını araştırıyorum.
benim aracım zj kasa grand cherokee ve bunlarda arka diferansiyelin kilitli olduğu söyleniyor..
bir servise yağ ile ilgili danıştığımda ön ve arka difler için 75W140 yağ önerdi.
75W140 denen yağ oldukça pahalı bir yağ (litresi yaklaşık 75TL gibi) ve aracım yaklaşık 4 litre alıyor(2 öne, 2 arkaya)
ben ise kendi araştırmalarıma dayanarak, ön dif için 75W140 a ihtiyaç olmadığı sonucuna vardım.
önde 80W90 yağ kullanılabilir, ancak arkada mutlaka 75W140 ve katkı kullanılması gerekli.
zaten, eğer düşmediyse veya başına bir iş gelmediyse, arka dif üzerinde 75W140 ve yanında mutlaka katkı kullanılmasının gerektiğini belirten metal bir plaket bulunmaktaymış..
her iki diferansiylde de 75W140 kullanılabilirmiş, ancak bu hem pahalı oluyor, hem de sürekli zorlanan araçlarda bu daha uygunmuş..
benim elde edebildiğim bilgiler bunlar, umarım faydalı olur..
saygılarımla..

Servis dökümanlarında da yazar .

Her iki diff içinde 80-90 kullanılabilir . Araç zorlu şartlarda , römorkla vs kullanılıyorsa 75-140 yağın arkada kullanılması önerilir . Yağ arkada ne olursa olsun kilit var ise Mopar katkı mutlaka eklenmeli . Özetle çok ağır ve zorlayıcı şartlarda kullanılmıyorsa arkada da 80-90 kullanılır . şartlar zorluysa yada isteğe göre 75-140 konur .

bu arada ne oldu yav değiştiremedin mi yağları :D ?

Yağı boşalttıktan sonra kovanın içi yeni yağ koymadan önce nasıl temizlenebilir?

Biraz yağ haracanarak güzel oluyor ama uğraşacak usta lazım . Havalı tabancaya yağ konuyor . (tabancaya ve basınca göre daha ince koymak gerekebilir) Sonra dif kapağı açılıp güzelce su ile yıkarmış gibi püskürtülerek yıkanıyor . Dediğim gibi uğraşacak adam zor bulunur . Enjektör benzeri falan birşeylede püskürtülebilir .

Birde diff yağları mesela 30 binde bir değişrise böyle bir temizliğe gerek olacağınıda sanmam . Ama çok kullanılmış bşr yağımız varsa en azından biraz yağla yıkamak iyi olur içindeki kararmış yağ akar gider ...

çok pahalı olmayan ama değerleri karşılayan bir yağ ile değişim yaptıktan sonra 1000 km.kullanıp esas yağınızı ondan sonra koymakda bir çözüm...

ssbman' Alıntı:
Biraz yağ haracanarak güzel oluyor ama uğraşacak usta lazım . Havalı tabancaya yağ konuyor . (tabancaya ve basınca göre daha ince koymak gerekebilir) Sonra dif kapağı açılıp güzelce su ile yıkarmış gibi püskürtülerek yıkanıyor . Dediğim gibi uğraşacak adam zor bulunur . Enjektör benzeri falan birşeylede püskürtülebilir .

Birde diff yağları mesela 30 binde bir değişrise böyle bir temizliğe gerek olacağınıda sanmam . Ama çok kullanılmış bşr yağımız varsa en azından biraz yağla yıkamak iyi olur içindeki kararmış yağ akar gider ...
güzel noktaya değinmişsin usta komple kapağı acıp spreyle yıkasa hatta en altı kaşık gibi bişe ile yoklayarak baksa 10 numara iş olurda vida sök takı sevmiyo ustalar :smiley:) bide contasını taktımı cok uzun süre arıza vermeden kullanılabilir ve cok iyi olur

Hah ulus oto gelmiş hemen birşey soralım :smiley:

Abi bu sprey işini bende gördüm ama spreye güvenemedim . Çözücü birşey midir ? Sonra zrarı olur mu yada koyulan yağı bozar - inceltir mi vs diye şüphelendim sonuçta 1-2 litre yağ konuyor çünkü miktar az . Bu yüzden normal yağ ile yıkama yolunu seçtim .

Bu iş için hangi sprey kullanılmalı ? Yada spreye bulaşmadan 80-90 la mı yıkanmalı ?

benim bahsettiğim aslında balata spreyi olarak kullanılan komple defransiyel kapağını acıyosun işlemi yaparken zaten ilk akıcı sonra ucucu olduğundan sorun yaratmaz ama tüm vidaları söküp takacak usta nerde bu iş için mesele o :smiley: gc defransiyellerde en önemlisi lsd yağıdır 80/90 dan çok daha önemlidir yerli uydurma lsd yağlarını asla kullanmayın içindeki karışım aynı değil

Evet bende özellikle belirttim mopar lsd katkısı kullanılmalı . Zaten sanırım 25-30 lira gibi birşey katkı . Tasarruf etmeye değer mi 3-5 lira için hem mopar varken ...

Hımm balata spreyi uçup kayboluyorsa güzel. Bir sprey alıp inceleyeyim . ama yine ben yağ ile yıkamaya devam edicem galiba :smiley:

Dediğin gibi hocam ustalar hiç uğraşmaya gelmiyor ama düzgün usta mutlaka değişimde kapakları açıyor .

Amerikalı yada Jeep ;) Bunu hesap etmiş olacak ki Misal Zjlerde(Dana serisi) tahliye deliği yok yani yağı bolaştmak için kapak açılmalı . Aynı şekilde şanzımanda da tahliye deliği yok kapak açılması gerekiyor :smiley: Gerçi Diffi dolum kapağından hortumla boşaltmaya çalışan uyanık ustalarda gördüm :D

Çok teşekkürler bilgilendirmeler için

Bilgiler güzel . İşaret koyalımda yeniliklerden haberimiz olsun... :smiley:

Sadece işaret koymuştum. Sanki nokta koymuş gibi olmuşum. :D

Toyota hilux 4x4 1991 model benzinli. Aktarma organlarındaki yağları değiştirmeyi düşünüyorum. Ön dif, arka dif ( lsd kilitli ), şanzuman yağları için yağ önerileriniz nelerdir. Selamlar...

Hocam Toyota kısmına sorsanız daha detaylı cevap alırsınız sanırım . Her araç için farklı yağlar öneriliyor . Sonra yanlışlık olmasın :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR