Disco'yu Off-Road'a Hazırlarken...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakki Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,785

land rover discovery 1 300 TDİ ımı modifiye ederken offroad parcalarını alıp kendim mi takmalıyım yo

• parçaları alıp kendim takıyım

Kullanılan: 4 14.8%
  • işi bilen bi ustaya bırakıyım

Kullanılan: 16 59.3%
  • offroad modifikasyonu yapmadan çamura bulaşıyım

Kullanılan: 7 25.9%

• Kullanılan toplam oy
    27

hakki

GaLaTaSaRaY * * * 1905 ( İST/TR )
Yer
istanbul
sevgili gezenbilir ailesi ;
yaklaşık bir ay önce aldığım 95 model disco 1 300 tdi ımı sizlerle birlikte offroad gezilerine katılabilmek ve kendi özgürlüğümü doğada yoldaşım ile birlikte çamurlara batarak yaşamak istiyorum.
birkaç yerden fiyat aldım ama hala cok kararsızım
parçaları satan yerlerden ve internetten alıp fabrikadakı ustaların yardımıyla takabilirm ama ortaya cıkacak iş ne kadar verimli olur tam kestiremiyorum ???
sizce bu değişimleri kendim yapsam , ofroaddan anlayanbi ustanın yapacağı kadar sağlıklı olurmu ?
görüş ve önerilerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim
Hakkı TUNÇEL

Etiketler
Ynt: Disco'yu Off-Road'a Hazırlarken...

Land Rover yazan elips şeklindeki logoyu temizleyin, bir iki kez inip binerken gözünüze takılsın, sonra Camel Trophy'lerden bir iki sahne hafızanızda yer etsin, sonra doğru çamura...

Bir kez aracı deneyin ortalama bir parkurda, sonra ne yönde bir araç geliştirmek istediğinize karar verip, yapılmış araçları incelemeye başlayın.
Şanslısınız ki yapılmış pek çok Disco I var ortada, yani 35'' lastikli bir canavar mı? yoksa ortalama bir tadilat ile Camel Trophy resmi araç spec'i mi işinizi görür karar verirsiniz.

Usta taksın parçaları, ama takılırken izleyin, ileride o parçalarla ilgili bir sorunda, gerek ustadan telefon desteği alırken, gerekse kendiniz ufak tamiratlar yaparken bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Selamlar,

bu konunun ustası yavuz abi (discoveryV8) ona danışmak lazım :smiley:
kolay gelsin merakla bekliyorum değişiklikleri

aracımı cok ağır offroadda kullanmıcam
aşağı yukarı yapıcaklarımda belli;
- tmax 9500 vinç
- kaster burç kiti
- heavy duty rot kolu
- scorpion racing vinç tamponu
- safari snorkel
- arka diff lock
- karter muhafaza
- diferensiyel guard
- 2" yükseltme ( amortisör + yaylar )
ve birkaç ufak tefek ayrıntı....
amortisör ve diferansiyel işini beceremeyiz ama geri kalan değişimleri yapabiliriz ancak ingiliz marka bi aracı pek fazla bilgim olmadan değiştirmek zaralıolurmu bilemiyorum ?

Hakkı Bey;

Bunları yaptıktan sonra lütfen asfaltta gezmeyin. aracınız bu işlemlerden sonra zaten ağır offroad'a hazır hale geliyor. :smiley:

- tmax 9500 vinç --> iyi bir elektrikçi yapsın. mümkünse şalter ve yedek akü koysun
- kaster burç kiti --> tornada basılması gerekir, mekanik işleri yapan ustalar yapabilir.
- heavy duty rot kolu --> yine mekanikçi işi
- scorpion racing vinç tamponu --> kaportacı takar
- safari snorkel --> yine kaportacı ve mekanik ustası takar.
- arka diff lock --> bu iş ustalık istiyor. diff lock ayar gerektirebilir.
- karter muhafaza --> kaportacı veya mekaniker işi
- diferensiyel guard --> kaportacı veya mekaniker işi
- 2" yükseltme ( amortisör + yaylar ) --> mekaniker işi, taktıktan sonra rot balans yaptırmayı unutmayın. eğer aracınızda rot/balans sorunu varsa, yukarı kalkan ve sertliği değişen araçta bu sorun daha çok hissedilir hale gelecektir.

Ynt: Disco'yu Off-Road'a Haz?rlarken...

Yazdiginiz listedeki parcalari araca monte ettiginizde
agir off road yapabilirsiniz. ( Benim dusuncem )
Disco 1 land 110 tabaninda imal edilmis bir aractir.
Yukseltme kiti,on arka celik tampon taktiktan sonra gozunuzun kestigi her yere girip cikabilirsiniz. Tabi iyi bir mt tipi lastikle.iyi gunlerde kullanmaniz dilegiyle.

Engin bey tam da aradığım cevabı verdiniz
teşekkür ederim

sizce yaptırmam gereken başka bişey kalıyomu :smiley:

bir şey daha sorayım... bu aksesuarları almayı planladığınız yere dönüp taktırma maliyetini de sordunuz mu? toplamda bir çok iş olduğu için, hem işçilik kalitesi hem de total maliyet açısından size faydası olabilir.

vosdost' Alıntı:
Yazdiginiz listedeki parcalari araca monte ettiginizde
agir off road yapabilirsiniz. ( Benim dusuncem )
Disco 1 land 110 tabaninda imal edilmis bir aractir.
Yukseltme kiti,on arka celik tampon taktiktan sonra gozunuzun kestigi her yere girip cikabilirsiniz. Tabi iyi bir mt tipi lastikle.iyi gunlerde kullanmaniz dilegiyle.

teşekkür ederim
zaten en son olarak mt lastik düşünüyorum :smiley:

hakki' Alıntı:
Engin bey tam da aradığım cevabı verdiniz
teşekkür ederim

sizce yaptırmam gereken başka bişey kalıyomu :smiley:

Ekim'e doğru bir set iyi MT lastik kalıyor. 235 85 16 ideali. ama daha büyük istiyorsanız, hem yükseltme kitinizi hem de rot kollarını ona göre hesaplatarak alın. Eğer ekip ile gezmek istiyorsanız, CB telsizin de faydası olacaktır. Tek başınıza kamp yapmayı planlıyorsanız, ikinci aküyü kesinlikle tavsiye ederim.

Güzel olucak... :smiley: tekrar hayırlısı olsun.

edaghan' Alıntı:
bir şey daha sorayım... bu aksesuarları almayı planladığınız yere dönüp taktırma maliyetini de sordunuz mu? toplamda bir çok iş olduğu için, hem işçilik kalitesi hem de total maliyet açısından size faydası olabilir.

zaten kendim takmazsam aldığım yere taktırıcam
ben aracı daha iyi tanımak , boş vaktimi çok eylenceli bi aktiviteyle gecirmek ve birazda işi öğrenmek için kendim takmak istedim olmadı aldığım yere taktırma kararı verirsemde bütün işlemler anında bende atölyede aracın başında dikilicem :smiley:

tek başımadan ziyade genelde gezenbilir aktivitelerine katılmaya çalışacağım
cb telsiz almak istiyorum ama işletmek gerekiyomu onu bilmiyorum ?

hakki' Alıntı:
tek başımadan ziyade genelde gezenbilir aktivitelerine katılmaya çalışacağım
cb telsiz almak istiyorum ama işletmek gerekiyomu onu bilmiyorum ?

Normal şartlarda evet, işletmeniz gerekiyor. Benim telsizim ruhsatlı. Ama aldığımdan bu yana ruhsatı soran olmadı.

edaghan' Alıntı:
Normal şartlarda evet, işletmeniz gerekiyor. Benim telsizim ruhsatlı. Ama aldığımdan bu yana ruhsatı soran olmadı.

peki ruhsatsız kullanımın bi cezası flan varım ?
yani maliyeti değilde prosedürü cok uğrştırıcak diye el telsizi bile alabilirim

hakki' Alıntı:
peki ruhsatsız kullanımın bi cezası flan varım ?
yani maliyeti değilde prosedürü cok uğrştırıcak diye el telsizi bile alabilirim

prosedür yok... satın aldığınız yer hallediyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.