Diyarbakır'a Mutlaka Gidin Ama Bu Lokantaya Sakın Uğramayın...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ihsanyıldız Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,960

ihsanyıldız

Ana Kamp
BAHSEDECEĞİM MEKANIN ADI ''ÖZLER ET LOKANTASI''.

YERİ DİYARBAKIR MERKEZ'DE MARDİN YOLU ÜZERİNDE. KARŞISINDA HAVALİMANI VAR. HALI SAHANIN HEMEN YANI.

RESTAURANTIN DIŞARISI VE DEKORASYONU GÜZEL BİR İZLENİM VERİYOR. YEMEKLERDE ALBENİLİ DURUYOR. PERSONEL KOŞARAK SERVİS YAPYOR AYRICA GÜLERYÜZLÜ.

AMA BUNLAR SİZİ KANDIRMASIN ÇÜNKÜ HİJYEN SIFIR.

KANAL D HABER MERKEZİ MUHABİRİ BEN İHSAN YILDIZ, KAMERAMAN ARKADAŞIM İSMAİL ÖZMERAL , CNN TÜRK'TEN HÜSEYİN YILMAZ , KAMERAMANI ÖZCAN VE HABERTÜRK KAMERAMANI AKIN DEPECİK ÖZLER ET LOKANTASINDA FARKLI GÜNLERDE YEDİĞİMİZ YEMEKLERDEN MİKROP KAPTIK VE HASTALANDIK. BAĞIRSAK ENFEKSİYONU TEŞHİSİ İLE HASTANEYE YATANLARIMIZ OLDU(BAŞTA BEN , ÖZCAN VE AKIN ABİ).

1 HAFTA İLE 10 GÜN ARASI İLAÇ TEDAVİSİ GÖRDÜK. HASTANEYE YATIĞIMIZDA YEDİĞİMİZ SERUMLARDA CABASI...

ŞİMDİ SAKIN AKLINIZA UCUZ ETİN YAHNİSİ ATA SÖZÜ GELMESİN ÇÜNKÜ ADAM BAŞI ORTALAMA 20 TL HESAP ÖDEDİK. DİYARBAKIRDAKİ KALBUR ÜSTÜSAYILAN RESTAURANTLARIN PİYASASINA GÖRE BU DOLGUN BİR RAKAM. (DİYARBAKIR'A GİDENLER BİLİR)

AMA PARAYA VE GÖSTERİŞE RAĞMEN HİJYEN SIFIR. BU TANI GİTTİĞİMİZ DOKTORLARA AİT. YAPTIKLARI TAHLİLLER SONUCU BÖYLE BİR TEŞHİS KOYDULAR.

DİYARBAKIR'A GİDERSENİZ SİZ SİZ OLUN ''ÖZLER RESTAURANT'' IN ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEYİN.

Etiketler
Ynt: Diyarbakır'a Mutlaka Gidin Ama Bu Lokantaya Sakın Uğramayın...

Bence hemen o yediğiniz lokantayı suçlmasaydınız... Ben de Güneydoğu'ya ilk gittiğimde aynen sizin hastalığınıza yakalandım. Ve bu çok bilinen Güneydoğu hastalığı idi. İllaki pis bir yemek yemeniz vs gerekmiyor. Turistler falan mutlak hastalanıyor oraya gidince. Suyundan vs herhangi birşey dokunabiliyor. Ben ki çok seyahat ederim, gayet dayanıklıyımdır ve midem çöplük gibidir, ölüyordum neredeyse.

Bu arada büyük harf ile yazmak bağırmak anlamına geliyor, hatırlatayım dedim ;)

ben de umut beyin dediği gibi suçlama için erken davranmayın derim.
uzun yıllar diyarbakırda yaşadım, Özler Et lokantasını çok iyi bilirim bir çok defa yemek yemişliğim vardır,
ayrıca Diyarbakır Valiliğinin ve bir çok kamu kurumunun protokol vesair yemek organizasyonlarında öncelikle tercih edilen liste başı olan bir yerin bu tarz bir yanlışa düşeceğini pek sanmıyorum, diyarbakır'a gittiğim ilk yıllarda bende bağırsak enfeksiyonu vesair türlü hastalığı geçirmiş birisiyim,

ayrıca anılan yerin Diyarbakır'da bir ilke imza atarak Diş Hekimleri Birliği ile birlikte diş temizliği kampanyası başlattığı, restauranta gelen misafirlerine yemek sonrasında ambalajında tek kullanımlık diş fırçası ve macunu dağıttığını da hemen eklemek istiyorum,

konunun nerelere gittiğini de hayretle izliyorum
zannımca burası yeri değil....

Gittiğiniz yer D bakır da olsa Ş urfa da bölgeye dışardan gidenler-yani turistler-
turist ishali olurlar. Bunun en sık nedeni iyi yıkanmamış çiğ tüketilen sebzelerdir.
Güneydoğuya giden her vatandaş başına poşu bağlar ve acemice bir kebap dürmüğü
hazırlar. Bu esnada sazan gibi masadaki yeşilliklerden bolca koyar dürmüğe.
O dürmükte barsak enfeksiyonu için gereken kritik mikroorganizma koloni sayısı
çoktan aşılmıştır artık.
12 saat içinde kıvranmalar sulu ve sonra kanlı ishallerle durum gayet dramatik olur.
Seyahate giderken yanınızda bulundurmanız gereken ilacı açıklayacağım arkadaşlar size

azzz sonraaa

Selim

Ynt: BU LOKANTAYA SAKIN UĞRAMAYIN AMA DİYARBAKIR'A MUTLAKA GİDİN

Arkadaşlar yukardaki senaryonun en sık amili mikroorganizmalarla bulaşık maydanoz nane vb dir.
zira bölgede bu sebzelerin tarımı yapılan bölgelere kanalizasyon bulaşır.
Yörede esnafın temizlik anlayışı sizinkinden bizimkinden farklıdır.
Yörede çok sükseli yerlerde dahi bu kirlilik vardır.

En sağlam korunma yolu aşağıda adını vereceğim ilaçla bölgeye gitmek ve bu tip bir yemeğin ardından 1 adet yutmaktır.

Azz sonraaa

Bu arada olay mikrobik olmaktan çıkmış
Başka mecralara kaymış
En iyisi bir siyaset bilimci çağıralım ben kaçayım

Selim

Ynt: BU LOKANTAYA SAKIN UĞRAMAYIN AMA DİYARBAKIR'A MUTLAKA GİDİN

selimsarper' Alıntı:
Arkadaşlar yukardaki senaryonun en sık amili mikroorganizmalarla bulaşık maydanoz nane vb dir.
zira bölgede bu sebzelerin tarımı yapılan bölgelere kanalizasyon bulaşır.
Yörede esnafın temizlik anlayışı sizinkinden bizimkinden farklıdır.
Yörede çok sükseli yerlerde dahi bu kirlilik vardır.

En sağlam korunma yolu aşağıda adını vereceğim ilaçla bölgeye gitmek ve bu tip bir yemeğin ardından 1 adet yutmaktır.

Azz sonraaa

Bu arada olay mikrobik olmaktan çıkmış
Başka mecralara kaymış
En iyisi bir siyaset bilimci çağıralım ben kaçayım

Selim

İlacın adını alsaydık bari :smiley:

Zeynep Abla not edin lütfen

Nidazol 500 mg kapsül

(Bu arada komşu tavsiyesi mahiyetinde olmayıp Doktor tavsiyesidir-ciddiye alabilirsiniz)

Selim

Teşekkürler :smiley:
Ben de küçük bir not ilave edeyim o zaman...
GAP turuna katıldığımızda rehberimizin bizi uyardığı ilk konu bu hijyen olayıydı. Sıcağın da etkisiyle bağırsak rahatsızlıkları katlanarak yaşanıyormuş. Hatta bir turu hastanede tamamlamak zorunda kaldıklarından bahsetmişti. Demek ki özeni her yerde göstermek gerek...
Bu arada bizim grup geziyi zaiyatsız atlatan ilk grup olmuştu :smiley:

Diyarbakırda askerdim bir istanbulda yetişmiş biri olarak,25 yıl evvel tabiki,tenya kurdu ile tanıştım bağırsaklarımda ama kabak çekirdeği ve süt,ü beraberinde içmemi önerdi yöre halkı ve tenyaları hemn döktüm,her yörenin kendine has sorunları vardır ama gene ilacını en iyi o yörenin halkı bilir.ama ben diyarbakır gibi sıcak yer görmedim fakat neden hiç terlemezdim onuda bilemezdim ??? ::smiley:

1. Diyarbakırda terlenmemesinin nedeni nem oranının düşüklüğüdür.
Kuru sıcak insanı daha az rahatsız eder. Adanada antalyada 10 derece C daha düşük sıcaklıkta
bayılırsınız. Urfada 50 derece C da hayat devam eder (Urfa, D bakırdan biraz daha sıcaktır !)
2. Barsak kurtları akut-12 saat içinde- başlayan hastalık tabloları oluşturmaz. Tedavi yine ilaçlar olmakla birlikte
"kavrulmamış" kabak çekirdeğinin faydası olduğu yörede genel kabul gören bir kanıdır.

Selim

UFUKK' Alıntı:
Diyarbakırda askerdim bir istanbulda yetişmiş biri olarak,25 yıl evvel tabiki,tenya kurdu ile tanıştım bağırsaklarımda ama kabak çekirdeği ve süt,ü beraberinde içmemi önerdi yöre halkı ve tenyaları hemn döktüm,her yörenin kendine has sorunları vardır ama gene ilacını en iyi o yörenin halkı bilir.ama ben diyarbakır gibi sıcak yer görmedim fakat neden hiç terlemezdim onuda bilemezdim ??? ::smiley:

Güncelleme;

diyarbakır çevresinde çoğalan sulama barajları nedeniyle artık terleyebiliyoruz :smiley:
ama aşırı sıcaktan bunalıp herşeyi göze alarak dicle kenarında arabada uyuduğum bir uyku var ki tarifi mümkün değil ;)

Bu gezinin güzergahı enterasan devam ediyor

Diyarbakırad bi lokanta ..muhabir ve kameraman arkadaşların durumu--İshaller..din siyaset-etnisite polemiği- arkadaşların pollemiği- siteden mini müdahele- ishal etkeni mikroorganizmalar ve tedbir ve tedavileri- ile ilgili klinik açıklamalar- arkadaşlardan birinin diğerini balıkesire (Dikkat ..konumuz D bakırdı aslında) daveti- diğer arkadaşın bunu memnuniyetle kabul etmesi- harika hava yumuşuyor- konuya barsak kurtlarının intikali- onların kabak çekirdeği ile eradike edilmeleri- temsili milis kuvvetlerinin bölgeye intikalleri-pardon - sonra bölgenin klimatolojik durumunun irdelenmesi- baraj ve göletlerin yörenin nem oranına olumlu etkileri- terleyebilmenin faziletleri...
In conclusion
Hulasa..
"Sakın o lokantaya uğramayın"

Hoşş ben bu topikten çok umutluyum du bakali noolacak ??

SELİM

selimsarper' Alıntı:
Zeynep Abla not edin lütfen

Nidazol 500 mg kapsül

(Bu arada komşu tavsiyesi mahiyetinde olmayıp Doktor tavsiyesidir-ciddiye alabilirsiniz)

Selim

Nidazol'u not ettim. Teşekkürler.

umutcelikel' Alıntı:
Bence hemen o yediğiniz lokantayı suçlmasaydınız... Ben de Güneydoğu'ya ilk gittiğimde aynen sizin hastalığınıza yakalandım. Ve bu çok bilinen Güneydoğu hastalığı idi. İllaki pis bir yemek yemeniz vs gerekmiyor. Turistler falan mutlak hastalanıyor oraya gidince. Suyundan vs herhangi birşey dokunabiliyor. Ben ki çok seyahat ederim, gayet dayanıklıyımdır ve midem çöplük gibidir, ölüyordum neredeyse.

Katılıyorum, 2 sene önce ailecek bi Doğu gezisi yapmıştık 20 gün. Tüm aile haşat oldu ;D.
Ben hayatımda böyle bir kabus hatırlamıyorum abartısız 20 dakikada bir tuvalete çıkıyordum. Ama kebapları çok güzeldi götürmüştük o ayrı :smiley:)

tabiki birde o yörelerde yaşayıp istanbula yolu düşen vatandaşların haline bakmak lazım 40 dercede ceketle dolaşıpta 2 derecede bunalıp bayılıyorlardır atletlen.vucud biyolojimiz yaşadığımız yöreye göre kimyasını güncelliyor demek geliyor içimden :-\ ::smiley:

umutcelikel' Alıntı:

Üstadım 10 yıldır bölgeye gideri gelirim.
Oralarda ayak basmadığım şehir ve ilçe yatmadığım otel, yemek yemediğim lokanta kalmadı.
Meslek icabı yurtdışınada sık sık gidip gelirim.
İlk defa böyle bir şey olduğu için yazdım.

saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri