Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 157,257

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Sn. Hakan motoru küçümsemeyin. dizel motorlara benzinli araçlardaki gibi 500 TL'ye segman atılamıyor, dizel bir motor yağ yakmaya başladımı komple motor yapılıyor, Transporterin motorunu kendi aracınız ve KULLANICI iseniz 8500-10.000 TL'den aşağıya yenilenemiyor..Dizel bir araç %75 motor problemi olduğu veya olmaya başladığı için satışa çıkarılır, bu sebeple dizel araç alırken piyasa fiyat ortalamasının 3-4.000 TL altı teklıf edilir, muhtemel problemlerin telafi hakkı olsun diye, satıcının motor problemi yok demesinin pratikde bir önemi yok, hangi satıcı malım kötü derki, bunlar tecrübedir, tecrübeli bir dizelci, motor üflemeye başlayınca aracı satar, yağ yakmasını beklemez, ya başına dert olur yada satışda pazarlık payları büyür....Bu açıklamaları dile getirirken önerdiğiniz araçla alakalı hiç bir kastım yok, sadece tecrübe anlamında yazıyorum....

Etiketler
Ynt: Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

Atilla Bey, verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Şimdiye kadar 7 kez 2. El otomobil aldım, 6 kez de sattım. Almak da satmak da bir dert. O yüzden almaktan da satmaktan da nefret ediyorum. Bu sebeple artık mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışıyorum. Son yazdıklarınızdan sonra 2. El araba almaya daha da korkak bakacağım galiba. Keşke imkanım olsa da sıfır alabilsem. Ama maalesef yok…. Aracımı değiştirirken yine 2. Ellere bakacağım mecburen. Yalnız şunu belirteyim; ilk 6 aracım benzinliydi. Son aracım ise dizel. En sorunsuzu da bu son aracımdır. Yine alırsam dizel alacağım. Arcım şuan 149.000 km de ve motoru sorunsuz. Yetkili servisiyle görüştüm. Bakımlarını düzenli olarak yaptırırsam motorunun 400.000 km gideceğini söylediler. Motor yaptırma zamanı gelince tamir masrafı 4000 TL yi geçerse dileyenlere sıfır sandık motor taktıklarını söylediler. 4500 TL imiş motorun fatura fiyatı. İşçiliği ruhsat masrafı 5.500 TL hal olur herhalde. Bunu niye yazdım? Dizelden korkmamak lazım. 50.000km yaptığında bu parayı zaten kendi amorti ediyor.

Dizel motorda KULLANICI faktörü çok önemli, malı bozan insan...Hor kullanılan dizel motor benzinliye göre daha vahim sonuçlar üretiyor...Yanlış vites devirleriyle kullanıldığında ise sonuç facia...Dizel motor kurallarına uygun kullanılmalıdır, ama dizel motor kullanmayı bilen kim bu memlekette...Dizel motorların torku yüksek olduğu için genelde, küçük motorlu dizel araç kullanalar yüksek tork avantajlarını kullanarak benzinli daha büyük motorlu araçlara hava yapmak için sürekli gazlayarak şov yaparlar, aracın yakamayacağı kadar yakıtı motora göndermeye çalışmakda dizel motorda sorunları başlatır...Tamiri hüsranla biter...Düzgün motorlu ikinci el bir dizel araca sahip olmak bir şansdır, herkezde şanslı deyildir bu konuda...İşin doğrusu dizel aracı sıfır alıp 80-100.000 km kullanıp aracı sıfırlamakdır...İkinci el almayı düşünenler içinse satıcı ne fiyat istiyorsa 3-4.000 TL azını teklif etmektir...

atiladi' Alıntı:
Transporterin motorunu kendi aracınız ve KULLANICI iseniz 8500-10.000 TL'den aşağıya yenilenemiyor..

Nasil yani? Transporterin motorunu sifirlamak 8500 liradan mi basliyor? Ciddi misiniz? Dogru mu anladim?

benim bildiğim turbo motor 4500-5000 arası yenileniyor

buralpdi' Alıntı:
benim bildiğim turbo motor 4500-5000 arası yenileniyor

Benim t2 camperimin gozunu seveyim. 2500e manifold egzost kazani dahil sanzuman bakimlari falan hersey bitmisti. Hala daha yeni sahibi tepe tepe biniyor. Benden aldiktan sonra 7000 km yapmis.
Bu paralar ne boyle. 5000 8000 inanilir gibi degil.
Peki Atila Bey bu ufurmek nasil anlasiliyor acaba?

atiladi' Alıntı:
İşin doğrusu dizel aracı sıfır alıp 80-100.000 km kullanıp aracı sıfırlamakdır...İkinci el almayı düşünenler içinse satıcı ne fiyat istiyorsa 3-4.000 TL azını teklif etmektir...

Sn. Atilla... 100.000 km nin üstündeki bütün dizel motorlara,motor yaptırmal gerekir o zaman. Doğru mu anladım? Ayrıca hangi 2. el bir satıcı 100.000 km nin üstündeki aracına,istediği fiyattan 4000L aşağısına iniyor ki?
Ayrıca dizel motorun 8500 L ya yapılması bana da biraz uçuk geldi.

insel' Alıntı:
Benim t2 camperimin gozunu seveyim. 2500e manifold egzost kazani dahil sanzuman bakimlari falan hersey bitmisti. Hala daha yeni sahibi tepe tepe biniyor. Benden aldiktan sonra 7000 km yapmis.
Bu paralar ne boyle. 5000 8000 inanilir gibi degil.
Peki Atila Bey bu ufurmek nasil anlasiliyor acaba?

Atilla beye sormuşsunuz ama bende bildiğim konuyu paylaşayım
motor yağ kapağını açıp(yağ konan kapağı) elinizi üstüne koyarak hava üflüyormu diye bakılır, genellikle eski tip turbo olmayan motorlarda bunu yapabilirsiniz
üstten eksantrikli motorlarda üflemeyi anlamak çok zor tek şansınız yağ çubuğunu çekip hava geliyormu bakmak
(2004 ducatolar bu tarz motora sahip)

2003 model 1.9 JTD Doblo aracım 230.000km de. Hiçbir problem yok. Motor falan yapılmadı. Ama bakımlarını hiç aksatmam.

Sn. Buralpi ve İnsel..... Ben KULLANICI iseniz diye not düştüm, satacaksanız yalap şalap 4.500-5.000'e toplarsınız, kendinize kazıkmı atacaksınız, tabiki ne gerekiyorsa değiştireceksiniz, yan sanayi kullanmayacaksınız, bu kalsın demeyeceksiniz, satacak adam böyle düşünürmü..Geçengün VW golf 2004 arkadaşım motor yaptırdı açılmışken değişmesi gereken tüm parçaları gereği kalitede değiştirdi 9.250 TL'ye maloldu, extradan turbusuda arızalı idi sadece turbo 1500 TL yani turbo tam sağlıklı olsa idi 7.750 TL'ye malolabilirdi...

Sn.İnsel.... üflemek, segmanların basınç kaçırmaya başladığının işaretidir, anlamak için, motora yag koyduğunuz tapayı araç çalışırken açın elinizi tapaya değecek gibi tutun elinize gelen hava miktarı, üfleme derecesini biraz tecrübeye dayalı olarak gösterir...Veya araç boşta çalışırken biri gaza 4000-5000 devir yaptıracak şekilde ani olarak basıp çeksin, üfleme artık segman gerektiriyor seviyesine gelmişse egzosttan yoğun kara dumanlar atar...

Sn. Erdenbay....Bazı insanlar dediğim gibi sıfır alır 50-100.000 km'de satar bu tip insanlar gaza basar deli gibi kullanır motor onların umurunda deyildir, zaten km'si gelince satacakdır birde şirketlerinde şöförlerde arada bir kullanıyorlasa, bu tip şöförler, şirketin sokağına girince adam gibi kullanır, köşeyi dönünce canavarlaşır, adam parasını verir şöförle servise yollar şöför para artırıp cebine atar, böyle kullanılmış bir aracı gelin siz düşünün motoru ne haldedir...

Sn. Mdy... aracınızı ikinci el alıpda memnunsanız, siz benimde belirttiğim şanslı olanlardanmışsınız...Ama birgün rahatsızlık duymaya başlayınca emin olunki siz ve çevrenizdekiler size uğraşma sat biraz ilave et yenisi al diyecek ve siz bu yolu tercih edeceksiniz, ya sizden alan ne yapacak, bingo piyango...

atilla bey bence çok olumsuz düşünüyorsunuz bende 1999 model t4 2.5 tdi var 280 000 km de ne yağ yakıyor ne motor üflüyor iki yıldır bende aldığımda 240000 km deydi ustama götürdüm pompacıda bilgisayara soktuk daha 200000 daha gider demişti bu benim 6 cı dizel aracım yıllık yaptığım masrafları not ederim en çok sıfır aldığım doblonun periyodik bakımlarına masraf etmişim

Atilla Bey,
Aracı sıfır almıştık. Benden başka kimse de kullanmaz. Bakımlarını hiç aksatmam. Çok bakımlıdır. Belkide ondandır.

Sn.kyaz75
Şans %50-%50 siz Tanrının şanslı kuluymuşsunuz, şans herkezin kapısını çalmaz...

Sayın Doğaner,

Aramıza hoşgeldiniz. Burası, sonuçta bir paylaşım ortamı. Yazı yazmaya başlamanız, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanız bizleri sevindirir yalnızca.

T4 ve T5'ler hakkında yazdıklarınızı http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25844.0 topiğine taşırsanız daha kalıcı olur.

Esen kalın.
Cavid Sezen

Cavit Bey,
Uyarınız için teşekkürler. Mesaj doğru yeri buldu.

Her dizel motorun motorun farklı yapısı olduğu için üfleme diye tabir edilen segmanlardaki aşınmayı önceden el ile anlamak kolay değildir. Doğru anlayabilmek için kompresyon basıncını ölçmeniz gerekir. Manometre ile usta motorun bir yerinden kompresyon basıncını ölçmüyorsa söylediği şey afaki olabilir. Segman aşınmasının bir sonraki adımı motorun yağ yakmaya başlaması ve gücünün azalmasıdır. Yağ yaktığını anlamak kolaydır. Beyaz dosya kağıdını egzoz çıkışına tutun. Yağ atıyorsa beyaz kağıtta yağı anlarsınız. (yağ yakması durumunda mavi duman çıkar ).
Siyah duman ise hava filtreniniz tıkalı, enjektör tıkalı veya subap ayarınız bozuk ise olur. Yani yanma düzgün olmayınca olur. Yanma düzgün olmayınca ( mazot için gerekli hava olmayınca veya mazot gereğinden fazla olunca) motor güçten düşer ve yüke binince siyah duman atar.
Motorun ilk anda attığı siyah duman normaldir. Çünkü jiglesi açıktır ve fazla mazot harcandığı için siyah duman atılır.
10 sene öncesine kadar krankı dönen, gövdesi sağlam olan dizel motordan korkma denirdi. Ama egzoz emisyon limitlerine uymak için dizel motorların yanma sistemleri değiştirildi ve halen de değiştirilmeye devam ediyor, çünkü her 2-3 senede bir limitler daha da azalıyor. Bu nedenle motorların yapısı çok değişti. Buna ayak uyduramayan, daha doğrusu yeni motorların eğitimlerini alamayan motor ustalarına çok da fazla güvenmeyin.
Eski motorlarda sadece segman değişebilirken yeni bir takım motorlarda komple piston, segman, gömlek, hatta bazılarında silindir kafaları ile birlikte set olarak değiştirmeniz gerekebiliyor. Araç motorlarını tanımadığım için hangisi böyle bilmiyorum. O nedenle özellikle yeni çıkan modelleri almamak bana göre iyi bir fikir. Sıfır bile alınacak ise çıkış yılının üzerinden en az bir sene geçmesinde fayda var ki motorlar servislere düştüğünde iyi kötü özellikleri bilinsin.
Son olarak motor üzerinde ne kadar az ekipman var ise o motor daha sağlamdır. Yani turbosuz motor her zaman daha az bakım masrafı demektir. Ticari bir işiniz yok ise turbosuz motor bana göre çok daha güvenlidir. Rampayı düşük hızla çıkarsınız olur biter. Askerde yeni gelen şöförlere hep turbolu araçlar teslim edilir. Çünkü stop ederken de
çalıştırıken de 3-4 dakika aracı boşta çalıştırmanız gerekir turbonuz yağlamasını tamamlasın diye.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.