Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 157,223
Ynt: Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

atiladi' Alıntı:
Tubo kelimesinde işi yapan parça kanatlı bir pervane, çok narin ve hassa, yakıt pisliğinde veya yakıta su karışmasında, gitmeyen arabaya gitsin diye devamlı dip gaz basmakdan etkilenen, en ufak bir hasar gördüğünbde idareten çalışmayan, bir parça...Kayınbiraderimde 2007 hyundai Era var 250.000 km 2 senede 3 defa turbo değiştirdik, eranın torbosu 1500 TL.....

Aşağıda Mitsubishi Evo 8 'in turbosunu ve bir turbonun iç kesitini yolluyorum, meraklıları olabilir..
turbo arızası birazda kaliteyle ilgilidir ben kullandığım otobüste sekizyüz ila birmilyon kilometreden önce turbo değişmedim daha

Etiketler

Sayın "kaptan10";

Dizeller konusunda verdiğiniz/vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Katılımınızın sürmesi dileğiyle..

Esen kalın.
Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Sayın "kaptan10";

Dizeller konusunda verdiğiniz/vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Katılımınızın sürmesi dileğiyle..

Esen kalın.
Cavid Sezen
teş
ekkürler
tabiki burada edindiğimiz bilgileri arkadaşlarla paylaşıcaz bir parçada olsa faydamız olursa ne mutlu bize

Servıslere gıtmenın motor omrunu uzatacak dıye kaıde yok,

Oncelıle sunu belırteyım arabanızı servıse goturunce gırısde elınızden alırlar sızı oturma salonuna davet ederler gıdersınız cayınız kahvenız gelır guzel ıcerısıde sıcak, bırde bakmıssın arabanız kapıya gelır buyurun bey efendı fılıtre dahıl 6 lt yag alan arabama faturada 8.5 lt yag yazarlar fılıtreler degıstımı degısmedımı Allaha kalmıs gozum gormedıgı ıcın servıslere guvenmıyorum burasaı Turkıye,

Az cok arabadan anlıyorsan motor omru ıcın servıs falan hıkaye oncelıkle sunu belırteyım adam gıbı kullanırsa yaglarını zamanında degırtırırsen (kapalı yag) her yaglamada hava, yag ve mazot fılıtresını degıstıreceksın yaglamalar arabalara gore degısıyor bu fılıtreler en fazla 10 bını gecmeyecek ben her 7 bınde yag dahıl bunların hepsını gıderım bır yaglamacıya degıstırırım, bu bırıncısı,

Bırde dızel arabada yagsız hareket etmek mesela yag olur yag ponpası bozulur yag devırdaım etmez, ve hararete dusurmek demek motor yemek demekdır,
Bırde trıger kayıslı olan arkadaslar cok dıkkat etmelıdırler ben 60 veya 70 bınde degıstırıyorum buda sıyırma veya koparsa motor buyuk hasar gorur

Bu olaylardan yola cıkarsak motorumuzu epey bır zman kullanma fırsatımız olur,

Bırde su dıkkatımı cekdı Izuzu gıbı japon arabaları harıc fıat, Reno fort wv gıbı yabancıda olsa sehır ıcınde kullanılıyorsa 400 bın km gıbı bır rakam yakalamak cok zor bence..

Arkadaşlar paylaşımlar için çok teşekkürler.Ben uzun yıllardır İzmirde araç kullanıyorum,ama en fazla iki yıl içerisinde benim de uygun bir dizel araç alıp karavan sahibi olma hayalim var.Üfürme konusuna acizane küçücük bir ek yapmak isterim:motor sıcaklığı yüksek olmalı bildiğim kadarıyla,soğuk motorda üfürme yanıltabilir.Selamlar.

arkadaşlar benim araştırmalarımda dizel motorlarda ustayada göstersenizde farketmez, ustada yanılabiliyor
en iyi sonuç pompayı söktüreceksiniz, pompacı size motor hakkında detaylı bilgi verebiliyor
pompayı sökmeden size söylenen herşey ustanın tahmini

motorların kompresör durumunu ölçen cihazlar var bir motor ancak bu cihazlarla ölçülüp bir takım veriler alına biir
gerisi bana göre hikaye gibi
mantıkla düşünürsek her motor da üfleme olur neden diye soracak olursak şöyle bir fikir yürütebiliriz
piston silindirler içinde gelip giderken basınç üretir dolayısıyla bu basınç bir kısmı motor içinde dolaşıp durur buda bize üfleme gibi gelebilir
bütün motorlardada bu oluşan hava havalandırma denilen tahliyeden atılır yada motor içinde dolaştırılır
biz üfleme varmı diye motora yağ koyduğumuz kapağı açtığımızda bu oluşan havanın birkısmının buradan çıkığını görürüz tabiki beraberinde yağ buharı yada damlacıklarıyla beraber motor üflemesine bakarak düzgün bir sonuç alınabileceğini sanmıyorum
saygılar

Sayın Kaptan10'a katılıyorum bende 2006 kango vardı 45 bin km'deki araç baktığımda üflüyor görünüyordu aynı arabanın 2008 modelini komşumuz sıfır aldı ve merak edip onada baktığımda aynı üfleme şekli ondada vardı buradan çıkarılacak sonuç üfleme yapıp yapmadığı üst motor yağ kapağına el tutulduğunda üfleme yapıyor diye net bir sonuca varılamıyor.

Beyler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.... Dizel olayında eksik bilgi sahibiymişiz. Herkese selamalr.. :-*

herkese merhaba..
diesel motorlu bir araba alacaksınız..
motorda yağ koyma kapağını açtığınızda,motor rolantide çalışıyorken; kapaktan üfürme var'mı? yokmu
ha.. rölantide yok.. normal..
gaza basılır..devir 2000-2500-3000-4000 d\d bakılır..
üfürme var'mı.. var'sa.. küçük küçük yağ damlaları atıyorsa..
tamam.. yağ yakmaya başlamış.. segmanlar gitmiş.. demektir..aynı zamanda'da egzosdan'da duman atıyorsa.. tamam.. motor gitmiş demektir..
şimdi bunu gibi olaylarda.. yani motoru yeni üfürmeye başlayan diezel yada benzinli arabalarda..
bazı insanlar,bunu ötelemek için yanielindeki arabayı elden en kısa zamnada çıkarabilmek adına motorda kısa süreli bazı ilave işlemler'de yapmaktalar..
kaydırcı-ses önleyici-yada ses -vuruntu giderici yağ ve buna benzer maddeleri kullanarak yapmaktalar..

arabayı elinden çıkarınca.. yeni sahibi bir müddet kullandıktan sonra..arabadaki eski sıkıntılar nüksetmekte.. ve bir masraf kapısı açılmakta...
arabayı satarken'de .. satan kişi..;

taraflı konuşmaka istemiyorum..; ama..
flancadan çok temiz ..! masrafsız.!! bilmem 50- 60 binlik bakımı yeni yapıldı gibilerinden'de demekteler..

ha...dürüst satıcıları tenzih ederim ..
asla ..dürüst iş yapanlar hakkında kimse bir şey demez zaten..

aslında diesel motorlu araçlarda..
en önemli konu.. bence ..BAKIM..dır..

zamanında servis'de bakımı yapılıyor'mu? arabanın üreticisinin istediği satandartlarda.. yağ değiştiriliyormu..
istenen standartlarad yakıt kullanılıyormu..
araba belirli bir km yaptıktan sonra.. motorda -yakıt pompasında,ateşleme sensörlerinde,
buji kablolarınada,yada yakıt borularında..aküde,fren hortum ve borularında,hava filitresinde,yağ ve yakıt filitrelerinde,egzantrik kayışlarında,radyatör kayışlarında
yani motor ve alt takımla ilgili neler varsa tek tek.bir bir kontrol edilmeli..

bilmem kaç bin tl lik yada bin yuro-dolarlık arabalar alınıyor..ama
kontağı tak çalıştır bas git..
öyle basit olmamalı bence..
hele hele..
han iderler ya.."bilmediğin köyün beri yanında yat" diye.. ;D huyunu suyunu bildiğimiz,en azından küçük bir arızada dahi üstesinden gelebileceğimiz araçları almakta-kullanmakta fayda var diye düşünüyorum..

tüm sayın arkadaşlara iyi forumlar dilerim..

selamlar..sevgiler..saygılar..

herkese selamlar hayırılı günler aranıza denizliden yeni katılıyorum
transporter 99 -2000 civarı 2,4 -2,5 arasında kararsız kaldım bilgisi olan varmı biniciyim içini keyfime göre kendim yaptırıcam
tşkrler

Sayın imam aramıza hoş geldiniz araç konusunda yaptıracağım derken sanırım karavan demek istediniz,eğer karavan yaptıracaksanız yüksek tavan olması çok önemli rahat edersiniz normal alçak tavanlarda ayakta duramayacağınızdan rahat edemezsiniz,yüksek tavanlar o modellerde sadece ticari olduğundan 2400 motor seçeneğinde var diye biliyorum 2500 motor ise turbo olanı onlar ise sadece minibüs yani camlı olarak çıktı sürüş konforu her ikisindede aynı ama turbo olanını yolda tutamazsınız bende 2400 motor olanı vardı 4 sene kullandım sonrasında 2500 olanını 2 hafta kullanmak nasip oldu arada çok fark vardı çok keyifli sürüşü vardı,şu da var 2500 motor turboların tamir bakımı 2400 olanlardan çok daha pahalı.
Şu durumda karavan için yüksek tavan ve 2400 tercih ederdim ama ben turbo istiyorum diyorsanız o zaman camlı almanız gerekiyor ama yanlış hatırlamıyorsan panelvanların 1900 turbo olanıda var onlar biraz daha hantal kalıyor şimdiden hayırlı olsun.

Araba alma kısmını zor olduğunu biliyordum da bu kadar da zor olacağını zannetmiyordum.Ben şimdi bir araç bulsam 2007 ducato 2.3 jtd tahminen 150-160 bin olsa kilometresi ve komputest tarzı yerlere götürsem bana nedir ne değildir söylemezler mi?Yani içim rahat bir şekilde alamaz mıyım aracı?Ne yapmam gerekiyor oralara da güvenemezsek,var mı başka yolu?Yoksa atilla abinin dediği gibi,şans faktörünü mü bekleyeceğiz.

İyi günler
İkinci el araç alınırken aracın yağına dikkat etmek gerekiyor.Eğer araç motoru komresyon kaçırıyorsa bazı kişiler motora daha kalın yağ koyarak arızayı geçiçi olarak gizleyebiliyorlar. Aracı aldıktan sonra ilk yağ değişimi sonrası motorun sorunlu olduğunu anlarsınız ancak iş işten geçmiş olur. İkinci el araç alanların şansının bol olması dileğiyle
Saygılar

umut7105' Alıntı:
Araba alma kısmını zor olduğunu biliyordum da bu kadar da zor olacağını zannetmiyordum.Ben şimdi bir araç bulsam 2007 ducato 2.3 jtd tahminen 150-160 bin olsa kilometresi ve komputest tarzı yerlere götürsem bana nedir ne değildir söylemezler mi?Yani içim rahat bir şekilde alamaz mıyım aracı?Ne yapmam gerekiyor oralara da güvenemezsek,var mı başka yolu?Yoksa atilla abinin dediği gibi,şans faktörünü mü bekleyeceğiz.

Öncelikle tanıdık bir trafikçi bulup aracın plakasını sorgulattırın. Buradan aracın daha önce kaç defa el değiştirdiğini, hangi illerde hangi plakalarla yaşadığını öğrenebilirsiniz. Motor ve şasi numarasını da aldıktan sonra bu kez bu numaralarla servis kayıtlarını arattırın. Hangi tarihlerde kaç defa servise geldiğini, ne arızalar çıkardığını, hangi tarihte kaç km.de olduğunu öğrenirsiniz. Km bilgisini TÜV'den de öğrenebilirsiniz. Her muayeneye gelişte aracın km.si kaydediliyor. Aynı bilgilerle bir sigortacıya TRAMER kayıtlarını sorgulattırıp kaza geçmişini de öğrenebilirsiniz.

Buradan temin ettiğiniz bilgilerle size verilen bilgiler arasında EN KÜÇÜK bir farklılık dahi var ise oradan arkanıza bakmadan kaçın. Karşınızdaki üçkağıtçının size başka ne tür kazıklar atacağını bilemezsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR