Dizel Araçta Gücü Artırma...

'TEKNİK - TECHNICAL ISSUES' forumunda VitaEsMorte tarafından 28 Ağustos 2006 tarihinde açılan konu

1. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Dökün bakalım eteklerinizi :)

2. yol

yol SEDAT AÇIL

Alınan Beğeniler:
    3
    Ynt: Dizel Araçta Gücü Artırma...

ekstra bir modifikasyonu var mı bilmiyorum ama yakıt ekonomisi ve motorun güç kaybetmemesini sağlamak için birkaç önerim olabilir.

zamanında yağ değiştirilmeli, gerekiyorsa yağ filtresi de yenilenmeli
    lastik hava basınçları sık sık kontrol edilmeli, olması gerekenden fazla yada eksik hava basılmamalı
    aracın aerodinamiğini bozacak herhangi bir modifikasyondan kaçınılmalı, tampon kesilmeli ;D
    en ufak bir ses değişiminde egzos kontrol ettirilmeli, bakımları zamanında yapılmalı
    bujiler sık sık kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmeli
    açık camların yakıt tüketimini neredeyse klima kullanmak kadar artıracağı unutulmamalı
    ani gaz ve fren pedallarına basmaktan kaçınılmalı
    yeteri kadar ısınmamış motor zorlanmamalı

3. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Peki erischman buna değiyor mu? Yani fiyat performans açısından bakarsak, 30 beygir güç artırımı için küçük bir servet ödemek mi gerekir?

4. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Hocam bende TDI 300 Discovery var. Bir kere rektifiye görmüş. Alabileceğim maksimum güç artırımı 30 beygir midir? Daha fazla olabilir mi?

5. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

;D Tabi ben aracın 98 model olduğunu söylemeyi unuttum ;D

6. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Sanırım TDI 300 için herhangi bir modifikasyon yok. Aracı alırken elektronik devresi az olduğu için almıştım. Görünüşe göre modifikasyon için elektronik beyinliler daha uygun.

7. yol

yol SEDAT AÇIL

Alınan Beğeniler:
    3

ömerin bahsettiği chip tuning zaten araçların elektronik beyinlerine yapılan bir modifikasyon :) maslakta bu işi yapan bir arkadaşım var ama hemen hatırlatayım, chip tuningle alınan performans aynen benzin tüketimine yansıyor ;)

8. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Peki istendiği zaman gücü veya torku artırma gibi bir seçenek eklenemez mi?

9. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Daha da önemlisi bu güç artırımının bedeli ne kadardır?

10. yol

yol SEDAT AÇIL

Alınan Beğeniler:
    3

öyle bi düğme koymayla olmuyo yiğidim :) 500$'ı filan bulabiliyor ama dediğim gibi arkadaşın bize kıyak yapma ihtimali de var ;) bu arada chip tuning daha çok yüksek cc'li turbo motorlar için. diskoya gelmez yiğidim...

11. VitaEsMorte

VitaEsMorte Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Yahu koskoca jipe nos koyduracak değiliz :) Altı üstü ucuza beygir gücünü artırabilir miyiz diye sorduk :)

12. Deep

Deep Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Ömer'in verdiği listeye göre zaten senin araca olmuyor
    seri 2 de oluyor chip tunning

13. yücel

yücel Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

peki bu ara beyin dedikleri olay nedir içerden bir düğmeyle devreden çıkarılıyormuş %25 oranında güç arttırımından söz ediliyor ama turbo dizel için
    normal dizellere aynı sisten uygulanabiliyormu bilmiyorum

14. yol

yol SEDAT AÇIL

Alınan Beğeniler:
    3

beynin devreden çıkarılabileceğini sanmıyorum. beyin dedikleri aslında aracın elektronik kontrol sistemidir. aracın marka ve modeline göre işlevleri değişir. mesela ucuz arabalarda sadece hava/yakıt oranını motor devrine göre elektronik olarak ayarlarken, çok lüks arabalarda bu işlevler de artıyor. mesela sadece devire göre hava/yakıt oranını ayarlamak dışında iç/dış ortam sıcaklığı, gaz pedalına agresif/yumuşak basış şekli gibi birçok etkeni hesaplayarak şanzıman, hava/yakıt oranı gibi birçok kontrolu otomatik gerçekleştiriyor. bu nedenle devreden çıkarılabileceğini sanmıyorum. chip tuning dedikleri de, yukarıda bahsettiğim kontroller beyin tarafından (fabrika çıkış ayarları) optimum performans verecek şekilde ayarlanır. chip tuningle bu ayarlar optimum değerlerinden yükseltilip yada alçaltılarak en yüksek performansı alacak şekilde tekrar set edilir.

15. iceman

iceman Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

fotal ferforma dizel kullanın yaw :p (reklamdaki amca öyle diyordu)
    Şaka bir yana dizel araçlarda chip tunning olayını pek sıcak bakmıyorum çünkü sonuçta seri kalkışlar, ibre yapıştırma gibi durumları bu motorlarla yapmak daha zor olduğu kanaatindeyim. Ha nedir dizel motorda torkun, gücün daha yüksek olması için turbo charger'ı değiştirebilir, intercooler taktırırsan daha verimli olur diye düşünüyorum.

16. yücel

yücel Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

turbodizel motorunun güçlenmesi için şu an en etkili sistem RAPID ara beyin uygulamasıdır.
    Çok basit bir yöntemle montajı yapılabilen bu ek beyin sistemi ile +25 HP elde edilebiliyor. Günümüze kadar yapılan uygulamalarda da çok başarılı sonuçlar alınmış ve herhangi bir sorun da yaşanmamıştır. İstendiğinde araç içine konumlandırılan bir ışıklı düğme aracılığı ile de sistem devre dışı kalabiliyor.
    ben bu habere istinaden ara beyin uygulamasını yazmıştım
    bu haber arabam com dan alıntıdır

17. iceman

iceman Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

sonrasında vitayı o halde düşünemiyorum..hacı kapattım lopezde geçen 240 diye anlatırmış :) heheheh
    Kontrolsüz güç güç değildir. :p
    turbo güçlendirme ve intercooler motorun uzun zaman torklu çalışmasını sağlayan önemli bir faktör.
    Senin eski araç neydi abicim? chip tunning yakıt sarfiyatını da arttırmıyor mu aynı zamanda aklıma gelmişken sorayım.

18. Deep

Deep Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

chip tunning in motora hiç bir zararı olmadığı gibi performansı da arttrıcı bir etken
    sonuçta arazi araçlarının da torka ihtiyacı var arazide, chip tunning gücle birlikte torku da arttırıyor, aracın esnekliğini de arttırıyor, asfaltta ki faydalarının yanında arazide de çamurlu bir bölgeye daha hızlı girmenizi sağlayarak batmanızı önleyecektir. Çok daha dik yerlere tırmanmanızı sağlayacaktır. Olaya sadece hız olarak bakmayalım. Güç ve tork heryerde ihtiyacımız olan birşeydir.

19. aram

aram Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

elektronik pompalı motorlarda chiptuning yapılabiliyor.
    yani dizelde tuning pompa ile alakalı.
    onun haricinde performans filtre,büyük turbo,büyük enjektor, power piston,egzantrik mili vs gibi yöntemlerde var tabii..

20. Deep

Deep Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Discovery lerde extra intercooler aracın orjinal ekipmanları arasında, güc ve tork yüzde 25 artıyor, tabii aynı oranda motor ömrünüz de kısalır, belki diğer turbo intercooler dizellerde de bu opsiyon vardır
    Yalnız performans filtre yani K&N filtre pek çamura göre değil

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş