Dizel mi? Yoksa Benzin/LPG mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkakdeniz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,631

hangi yakıt...

• Kullanılan toplam oy
    43

ilkakdeniz

Zirve
Uzun zamandır forumu okuyorum ve başlıkta yazdığım gibi bir fikir edinmeye çalışıyorum. karar veremiyorum bir türlü, ne dersiniz sizin fikirlerinizi de öğrenmek istiyorum.
kişisel tercihler, fayda maliyet, uygunluk, verim v.s.....
teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Dizel mi? Yoksa Benzin/LPG mi?

anketi ekleyen arkadaşa teşekkür ederim. aslında ilgi çekici bir konu olduğunu düşünmüştüm ancak henüz fikir beyan eden oılmamış belki anket ilgi çeker...

Paranız çoksa V8, orta çoksa V8 + Sıralı sistem LPG, ortaysa güncel dizel, azsa mekanik dizel.

Arabayı alırım, sonra da üzerindeki motoru çıkarıp, beğendiğim bir motoru takarım diyorsanız; ve para harcamayı göze aldıysanız; baştan asıl istediğiniz motora sahip olan bir aracı alın.

Motor değişimi 15-20.000 TL arasına çıkıyor. o parayı kenara koyup, aracı V8 + Sıralı LPG alıp, vergisini de ödeyerek uzun süre kullanırsınız. Dizelin yakıt masrafı da cebinize kar kalır.

Ama baştan dizel almak isterim derseniz, mekanik mazot pompalı dizel alın. elektronik olanlarına göre bakım masrafı daha azdır.

ilkakdeniz' Alıntı:
anketi ekleyen arkadaşa teşekkür ederim. aslında ilgi çekici bir konu olduğunu düşünmüştüm ancak henüz fikir beyan eden oılmamış belki anket ilgi çeker...

anketi ben ekledim ama yorum yazmaya pek vaktim yoktu dün...

bence en ideali sıralı sistemli araç...

sıralı sistemli bir araç ile dizel kadar ekonomik ve benzinli kadar sessiz, konforlu ve atak araç kullanma şasınız olur....

ayrıca benzin deposu+lpg tankı toplam menziliniz inanılmaz uzun olur...

bende 94 zj var...

4.0 motor var ortalam 18lt/100km lpg tüketimi var...

benzin depom 80lt, lpg tankım 40lt... toplam menzilim 500km benzin + 220km lpg = 720km ...

Gündelik olarak kullandığım bir aracım var ve hafta içi kendi aracımı kullanmaya fırsat bulamıyorum zaten iş yerinin arcını kullanıyorum. ancak hafta sonları veya aksamları ve programlı gezilerde kullanmak amacıyla alınacak bir araç kendimi ikna etmeye çalışıyorum fikirlere açığım devam lütfen :smiley:

ilkakdeniz' Alıntı:
Gündelik olarak kullandığım bir aracım var ve hafta içi kendi aracımı kullanmaya fırsat bulamıyorum zaten iş yerinin arcını kullanıyorum. ancak hafta sonları veya aksamları ve programlı gezilerde kullanmak amacıyla alınacak bir araç kendimi ikna etmeye çalışıyorum fikirlere açığım devam lütfen :smiley:

iş keyifse v8 derim ;)

v8 olsun tavuk bokundan olsun ;D ;D ;D

sıralı sistem ile aynı performansı alabildikten sonra benzin için o kadar meblağ ödemek doğru mu?
1 lt benzin parasına hemen hemen 1,7 lt gaz alabiliyorken gerek var mı ki?

dronder' Alıntı:
iş keyifse v8 derim ;)

v8 olsun tavuk bokundan olsun ;D ;D ;D

ya hemde nasıl Edirne'de V8 araç sayısı bir elin parmağını geçmez, geçenlerde trafik ışıklarında beklerken yanıma yanaşan GC V8 in homurtusun ve kükreyerek uzaklaşmasını seyrettikten sonra altımdaki focusu şarampole yuvarlamak istedim. ;D ;D ;D

ilkakdeniz' Alıntı:
sıralı sistem ile aynı performansı alabildikten sonra benzin için o kadar meblağ ödemek doğru mu?
1 lt benzin parasına hemen hemen 1,7 lt gaz alabiliyorken gerek var mı ki?

iyi bir sıralı sistem 2.5-3.0 lira arasında takılır...

bunu amorti etmek için en az 20.000 km yol yapmanız gerek...

sadece haftasonları gezerek kaç yılda 20.000 km yapabilirsiniz...

hesap ortada...

dronder' Alıntı:
iyi bir sıralı sistem 2.5-3.0 lira arasında takılır...

bunu amorti etmek için en az 20.000 km yol yapmanız gerek...

sadece haftasonları gezerek kaç yılda 20.000 km yapabilirsiniz...

hesap ortada...

takılmışını alırım ;D

dronder' Alıntı:
hemen satalım :D :D :D :D

http://www.sahibinden.com/off-road_icin_hazirlanmis_zj_-83WQQaXQQ13415457WQQpXQQdisplayitem

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29162.0

araç benim aile içinde kalmasını tercih ederim... ;)

;D bi bakalım bakalım ;)

yeni tip dizellerde bakıma ve mazota çok dikkat etmek lazım aksi takdirde çok masraf açıyor
sürekli opet den mazot almama rağmen son aldığım mazot pis çıktı ve enjektörler bozuldu, tamiride yok
mecburen enjektör alıcam. marka vw passat oluncada 3000 lira fatura çıkıyor :D cj ye sıfır motor alırım ben bu paraya :D

Valla benim aracım 4.200cc. atmosferik dizel,
şehir içinde 11-11.5 lt. "kara" mazot yakar,
uzun yolda ise 9-9.5 lt. Hiç "euro" dizel koymadım
zira daha ince olduğu için daha çok yakar diye
duydum...7-8 aydır biniyorum, sadece yağını
değiştiriyorum ve mazottan yana hiç bir kirlilik
yaşamadım...En güzeli 95+50=145lt. mazotla
yolda hiçbir yerde durmam...

Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.