Doblo 1,3 multijetle Çekme Karavan Çekebilirmiyim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cebocan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,670

Etiketler
Ynt: Doblo 1,3 multijetle Çekme Karavan Çekebilirmiyim

Çekmesine çeker ama baskı balatayı zorlayabilir mecburen devirli kullanmak gerekecek sonuç malum

otonuzun el kitabında frenli frensiz çekebileceğiniz yükler kg cinsinden verilmiştir el kitabınız yoksa fiat sitesinde teknik bölümden bakabilirsiniz ben kendi aracıma baktım 1.5 dizel frensiz 750 frenli 1200 kg veriyor sizinkide yaklaşık bu değerlerdedir.

Her araba ile karavan çekilebilir, düz yollarda karavanın araca hemen hemen hiç yükü yoktur, çekme yönünde yükü sadece rampalarda farkedersiniz tabiki karavanın boyut ve yüklendiği yol yükü vede araçdaki yolcu sayısına endeksli olarak...Büyük motor ve yüksek cc'li motorlu araçlarla sürüş konforu biraz daha yüksek olur, zaten karavan çekerken max sürrat 80km ile bütün dünyadaki kurallarla sınırlandırılmıştır...Çok dik rampalarda çeken araç gerektiğinde 1 veya 2'inci vitese bile düşebilir bu gayet normaldir..Ben 1300kg 535cm karavanı 2400cc Nissan terrano II ile çekerken bile keşan koru dağlarında kısa sürelerde 1'inci ve 2'inci vitese kadar düşüyordum, sorun olmaz, küçük motorlu araçlarda hissedilen sadece hızlanmanın aracın PS gücüne orantılı olasıdır, büyük motorlu araçlarda daha çabuk sürratlenilir, konfor farkı sadece budur....

Kangoo 1,5 dci 85 hp aracımla başoğlu 640kg+ 100 kg (yük)= 740 kg yükü rahatlıkla çekebiliyor.araç ağırlığı 1500 kg + (yük 250 kg)=1750 kg toplamda= 2490 kg rampalarda ( Koru dağı Gelibolu yönü) 4 le çıktığım bile oldu. Aracınızın cc nin dışında tork değerlerine bakmanızı tavsiye ederim. Bu arada hava şartları karavan çekimini etkilemektedir. Rüzgar bunun başında gelmektedir.Aynı zamanda hava sıcaklığı aracın performansını etkilemektedir. Aynı yolu gece yolculuğunda ( ortalama sıcaklık 21-22 derece ) daha rahat , gündüz yolculuğunda ( ortalama sıcaklık 31-35 derece ) daha farklı aldığımı fark ettim. Özellikle rampalarda 1 vites geriden gittiğimi fark ettim. Araç hararet yapmıyor fakat yüksek sıcaklıklarda çalıştığından az da olsa çekişini etkiliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.