Dokurcun'un Kuzeyindeki Yaylalara Keşif Gezisi (29 Eylül - 3 Ekim 2008)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kakuli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,916

kakuli

98 ZJ 5.2
29 Eylül günü 3 araç (G.Vitara 2.5 V6, XJ 4.0, ZJ 5.2) yola koyulduk ilk hedef Akyazı, Çamlıca üzerinden Keremali idi ancak yoğun yağış yolları perişan etmekle meşguldü ve bir noktada önümdeki virajın zeminini pek gözüm tutmadı. Yürüyerek gittiğimde benimle beraber yolun uçuruma doğru kaydığını farkettim. Hemen geri kaçtık. Uçuruma gitmek bir yana üzerime dağ inmesini istemem.
Rotayı Dokurcun üzerinden Çiğdem yaylasına çevirdik. Sis ve yağış altında Çiğdem'e akşam vardık, yaylada değil de arkasındaki çayırda kampladık. Soğuk ve çise üşüttü erken yattık.
Sabah Dokurcun'a inip Öküzova yoluna düştük. Öküzova'da 2 gece geçirdik.
Sonraki rotamız Pürenli, Balıklı, Kardüz yaylaları idi. Aslında Susuz yaylası idi o yüzden Dokurcun'a inince rota yazdığım gibi oldu yoksa tersi olacaktı. Pürenli'de küçük bir gölcük var. Onun kenarında kampladık. Gece yağmur, gündüz güneş şahane bir hava vardı.
Tüm yaylaları çiğdemler basmış. Köylüler bu mevsimde açan çiçeğe "kalkgit çiçeği" diyorlar yaylayı terket anlamında.
Pürenli'den Balıklı yaylaya geçtik ama yemek molası dışında konaklamadık. Niyetimiz Kardüz'e geçmekti ama oraya buraya dalınca yolu kaçırdık ve hiç gitmediğimiz yollardan 1850 metre irtifaya kadar çıktık. Tekrar Öküzova'ya burnumuzu çevirip orman içlerinden geri döndük ve 03 Ekim akşamı Dokurcun'a vardık. Sonrası otoyol ve İstanbul.
Araçları yazdım yukarıda ama ekleyeyim vinç (2 araçta), MT lastik, kilit vardı. Yolumuzu Magellan Crossover GPS ile bulduk. GPSTURK'çülerin haritaları muhteşem. En küçük patikalar bile vardı GPS'te. Rota önceden planlanmamıştı, GPS'e güvenip gittim. Birkaç resim ekliyorum.

0A3 0154k

0A3 0304k

0A3 0377k

Etiketler
Ynt: Dokurcun'un Kuzeyindeki Yaylalara Keşif Gezisi (29 Eylül - 3 Ekim 2008)

Rotamız ve bir kaç resim daha...

Dokurcunkuzey

0A3 0317k

0A3 0421k

0A3 0370k

Paylaşım için teşekkürler Hakan... Çok keyifli bir gezi yapmışsınız.
Mesafelerle ilgili bilgiler var mı elinizde?... Ve mümkünse, biraz daha fotoğraf... ;)

Dokurcun merkez kabul edersek yaylalar 15-20 km uzaklıkta, araları da 20 km civarında. Bir depo ile gezilebilir (yedek yakıt olmak şartıyla) birkaç resim daha ekliyorum. Dokurcun girişindeki benzincide iyi kalite LPG mevcut
O bölgede 2000 yılı yılbaşını yapmıştık. Karda çok güzel yerler ama tehlikeli. Dikmen'de arabasını bırakıp baharda alabilen arkadaşımız oldu. Gezi yapmayı düşünen arkadaşlar olursa özellikle Öküzova yaylasında yerleşik halkla ilişkilere dikkat etmelerini, son derece konuksever insanlar olan Çamyurdu köylülerini küstürmemelerini tavsiye ederim. O yayla elektrik, beton uğramamış bir halde ise halkının doğaya olan sevgisi nedeniyledir.
Kalabalık gruplar halinde gitmemekte yarar var.

0A3 0196k

0A3 0109k

0A3 0203k

0A3 0145k

0A3 0209k

hakan ağabey güzel bir gezi ve çok keyif almışsınız sevindim resimler bu kadar değildir inşallah

Ali resimler tabii ki daha çok ve yüksek piksel ama burada hepsini sergilemek zor...

güzel gezi olmuş paylaşım için tşkler başka resimlerde varsa bekleriz görsel bir şölen olur eger daha cok resim varsa photobuckete yükleyin ve link verin daha kolay olur

Güzel gezi olmuş, o bölgede bir çok yayla olduğunu biliyordum, görselleştirdiğiniz ve yol bilgisi için teşekkürler. sadece birine (acelle yaylasına) kışın ulaşma çabamız olmuştu! Bu esnada yukarıda adı geçen Keremali dağını da görüntülemiştik.

selamlar.

IMG 7698 1

IMG 7699 1

IMG 7719 1

çok güzel bir gezi olmus resimlerde güzel.kar da yağmış :smiley:

Bu off-road aşkı yüzünden insanların girersek kayboluruz endişesi taşıdıkları orman yollarını artık kendimize sokak mahalle semt olarak edinmiş durumdayız ve ne mutlu bize ne yazık bunu yaşayamayanlara..

paylaşım için saolun ve bu güzelliklerin devamını diliyoruz..

Keyifli ve güzel bir gezi olmuş, resimler paylaşım ve emekleriniz için tşkker.

gerceken güzel bir gezi olmuş trabzon yayllarını andırıyo teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri