El Telsizi Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tempus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,261
Ynt: El Telsizi Önerisi

Daha çok dinleme amaçlı olarak puxing px-777 model bir telsiz almayı düşünüyorum.
Amatör telsiz lisansına sahip değilim.
Bu konuda pek bilgi sahibi değilim.
Yardımcı olursanız memnun olurum...

Etiketler

Merhaba
Öncelik ie Radyo Amatörü olmadığınız için bu cihazı kullanmanız yasal değil onu söyliyeyim..

Daha sonra eğer Yeni açılacak olan ( KEGM ) Radyo amatörü belge imtihanına girerseniz bu cihazı kullanma imkanınız olur

Fakat... Sadece dinlemek maksatlı bu cihazı alırsanız cihazı sokakta taşıyamazsınız aksi takdirde ne iş yaptığınızı ve
bu cihazı niye taşıdığınızı soranlara cevap vermeniz uzun sürebilir.

Ha.. dersenizki ben bunu evde dinlemek için kullanacağım o zaman buna ihityacınız yok... bunun yarı fiyatına

SCANNER denilen Full band RADYO lar var istediğini yeri dinleyin ,
hatta iyi bir YATAY anten ile ( eğer ingilizceniz varsa )
hava bulutlu iken ( yeriniz müsaitse ) HAVAİ ve RUSYA hatta İSPANYA bile dinleyebilirsiniz

Zaten bu cihazı aldığınızda sadece frekansları dinlemek için yapacağınız liste kimin kim olduğunu öğrenmek 20 gün alır ( en hızlı şekilde )

Bir de şu var kimi dinleyeceksiniz
Radyo Amatörlerini, Belediyeleri ,İgdaş ,İski, İtfaiye, PMR , inşaat, Sucu,Tüpçü ,
Güvenlik , Nikah dairesi , İpragaz, Aygaz, Ambulans seçim yapmak zor
Daha doğrusu neredesiniz ve nerede oturuyorsunuz demem gerekir....

Kayseri ise bilemem....

Görüşmek üzere..,
Saygılarımla
A.Tevfik Atabey
İstanbul Telsiz merkezi
Türkiye PMR Telsiz Operatörleri Birliği

istanbulda' Alıntı:
Fakat diğer PMR denilen telsizler yani....GMRS ve FRS Telsizler Aynı PMR e benzerler ama
Amerika ve Kanada frekans bandında bulunan boş frekanslara göre ve Simplex ve Half dublex olarak üretildiklerinden ve...( 1 ve 4 watt )

olduğundan kesinlikle birbirileri ile PMR - > GMRS / GMRS -> PMR ... konuşmazlar ve dinlemezler....

bunun yanında bu frekanslar Türkiyenin çeşitli yerlerinde Kamu kuruluşlarına aittir...
Yani hiç ummadığınız anda Orman veya Köy hizmetleri veya D.S.I gibi birileri hatta Jandarma .... karşınıza çıkabiir

Bunun için kullanılması yasal değildir.

Saygılarımla
A.Tevfik Atabey
İstanbul Telsiz Merkezi
Türkiye PMR Operatörleri Birliği

Aynen...Bundan dolayıdır ki alacağınız haberleşme cihazlarını (cb,pmr yada herneyse)araştırmadan almayın...Saygılarımla...

Selam arkadaşlar ben kendimde Hyt TC-446 kullanmaktayım
1 seneye yakın zamandır tüm çalışmalarımızda günlük yaşamda sürekli kullanmakta olduğum bir cihazdır.

Cihazda frekans sapması yoktur.
Çıkış gücü diğer cihazlarla kıyaslanamayacak kadar iyi 700 mw civarındadır.

Cihaz sağlam,düşme ve darbelere dayanıklı bir cihaz olmakla birlikte bugüne kadar (1 yıl ) hiç bir sorun yaratmamıştır.
Görüşme süresi full dolu aküyle bekleme süresi 8-10 saat,
konuşma süresi 1,5 - 2 saattir.
Bu benim dolaştığım sahada (test) Göztepe - Libadiye - Libadiye köprüsü - Kısıklı - Çamlıca - Altunizade - Bağlarbaşı - Zeynepkamil - Çiçekçi - Selimiye - Haydarpaşa Köprüsü - Kadıköy - Yeldeğirmeni - Acıbadem Işıklar - Fikirtepe - Göztepe.

Diğer bir saha testi: (Göztepe - Kuyubaşı - Ziverbey - Kadıköy Evlendirme Dairesi - Hasanpaşa - Acıbadem Caddesi - Acıbadem Köprüsü - Çevreyolu üzeri - Küçük Çamlıca - Bağlar Yolu - Kısıklı Caddesi - Bulgurlu Caddesi - Libadiye - Fikirtepe - Mandıra Caddesi - Göztepe.

Bunlar yaptığımız saha çalışmalarından sadece ikisi...

Ben Göztepe Telsiz Merkezi yöneticisi olarak
İstanbul çapında yaptığımız görüşmeler ve testlerimiz
İstanbul Telsiz Merkezi ve Turkey PMR org. adreslerinde günlük olarak yaptığımız çalışmalarımızın raporları mevcuttur.
PMR telsiz konusunda sürekli çalışma ve araştırma yaptığımız gibi telsiz operatörleri derneğini kurmak için de hazırlık yapmaktayız.

Bu telsizi kullanan bir telsiz kullanıcısı olarak bana soracağınız soruları cevaplayabilirim.

Burak

istanbulda' Alıntı:
Merhaba
Öncelik ie Radyo Amatörü olmadığınız için bu cihazı kullanmanız yasal değil onu söyliyeyim..

Daha sonra eğer Yeni açılacak olan ( KEGM ) Radyo amatörü belge imtihanına girerseniz bu cihazı kullanma imkanınız olur

Fakat... Sadece dinlemek maksatlı bu cihazı alırsanız cihazı sokakta taşıyamazsınız aksi takdirde ne iş yaptığınızı ve
bu cihazı niye taşıdığınızı soranlara cevap vermeniz uzun sürebilir.

Ha.. dersenizki ben bunu evde dinlemek için kullanacağım o zaman buna ihityacınız yok... bunun yarı fiyatına

SCANNER denilen Full band RADYO lar var istediğini yeri dinleyin ,
hatta iyi bir YATAY anten ile ( eğer ingilizceniz varsa )
hava bulutlu iken ( yeriniz müsaitse ) HAVAİ ve RUSYA hatta İSPANYA bile dinleyebilirsiniz

Zaten bu cihazı aldığınızda sadece frekansları dinlemek için yapacağınız liste kimin kim olduğunu öğrenmek 20 gün alır ( en hızlı şekilde )

Bir de şu var kimi dinleyeceksiniz
Radyo Amatörlerini, Belediyeleri ,İgdaş ,İski, İtfaiye, PMR , inşaat, Sucu,Tüpçü ,
Güvenlik , Nikah dairesi , İpragaz, Aygaz, Ambulans seçim yapmak zor
Daha doğrusu neredesiniz ve nerede oturuyorsunuz demem gerekir....

Kayseri ise bilemem....

Görüşmek üzere..,
Saygılarımla
A.Tevfik Atabey
İstanbul Telsiz merkezi
Türkiye PMR Telsiz Operatörleri Birliği

Bizim ki biraz acemilikten sanırım.Bu konuyla yeni ilgilenmeye başladım ve daha çok araştırma yapmam gerektiğini düşünüyorum.
Cihaz almak için biraz daha bilgi sahibi olmam gerekiyor herhalde.Bir de kanun önünde başımı ağrıtacak bir cihaz almak istemem.Durduk yere jandarma ve polisle uğraşmak istemem.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor iyi günler diliyorum...

Günaydın ;
Şimdi .... acemilik birşeyleri öğrenmek için geçen zamanın değerlendirilme şekli olduğundan bu zamanı iyi kullanmak ustalığa geçmenin ilk basamağıdır

ben telsiz YAPMAYA....!!! yani minik radyoları telsize çevirmeye çalışmaya 1968 de başladım ( salaklığın okulu olmadığından )
daha sonra Sultanahmet sanat enstitüsünde bunun olmadığını öğrendim...

onun için eskiden olmayan imkanların hepsi şimdilerde var...ben bazı konularda çok katı ve kuralcıyımdır
doğru bildiğim yoldan şaşmam ( çünkü doğruyu öğrenmek yıllarımı aldı ) merek eder isem araştırır ve sonuna kadar gidip çözerim
bu da bir meslek hastalığı...

onun için önce yapmak istediğin işi ... daha sonra cebini.... en son zevkini düşün....

kısa ve öz oldu sanki...sabahın köründe bu kadar oluyor işte
görüşmek üzere

A.Tevfik Atabey
İstanbul Telsiz Merkezi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR