Electrolux 3 Sistem Buzbolabi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 1992euramobil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,766

1992euramobil

Ana Kamp
Merhaba. Asagida da resimlerini gordugunuz buzdolabi Electrolux dun aniden sogutmamaya basladi lo ile. 220 volt ve 12 volt calisabiliyor. Ancak LPG ile atesleme ve yanma da oluyor. Nedense dolap ici sogumuyor. PeteklerdPeteklerde HIC Bir soguma belirtisi dahi yok. Ipragaz TUP ve standard regulatoru taktim 3 gun once. Onceki regulator Alman Mali Bir tup ve 1.2 -2 bar arasi calisan bir regulatordu. Acaba gaz basincindan mi ya da gazin az gelmesinden mi diye dusunuyorum. Isim icinden cikamadim..

IMG 20161211 094507
IMG 20161211 094421

Etiketler
Avrupada 50mB ve 30mB dedantör basınçları kullanılıyor. Bizde standart 30mB'dır. Eski dedantörünüzün basıncından emin olun. Ona göre basınçta dedantör kullanmalısınız. Buzdolabının etiketinde de kac mB (milibar) lık basınçta çalışıyor olduğu da yazması lazım.

Diğer bir sorun da 12V ve 220V ile soğutma yapıyorsa, LPG alevi yeterli olmayabilir. Zamanla yanma odasına baca hattından dökülen toz pas ve kurum parçaları birikiyor. Önce orayı temizlemelisiniz. Eğer orada problem yoksa yanma odası girişinde incecik pul şeklinde LPG memesi var. O da tıkanmış olabilir. Bir ara bu temizliğin fotoğraflarını yayınlamıştım.

Son düzenleme:

Yakın zamanda benzer sorunu bende yaşayınca brülörü söküp bakımını yaptım, linkte arkadaşlarımızın desteği ile sorunu çözmem detaylı yazıldı.
İşinize yarar ve sorununuz çözülür umarım.

Tesekkur ederim. Gerekli bolgenin kontrolunu yaptim. Temizledim kendimce. Hatta galvanizli boya ile de boyamayi dusunuyorum. Yine de detayli temizlik tarifi yaptiginiz linki atarsaniz sevinirim.

Sorunuma gelince... ; su an icin 2 saatte buz yapar hale geldi diyebilirim.. Fabrikasina da mail attim. Kullanma kilavuzunda "lpg ile surekli kullanim halinde olan buzdolaplabi, LPG tupunun degistirilmesinden sonra 24 saat surekli calistirilmali, ancak 24 saatin bitiminden sonra verim almaya baslarsiniz" seklinde bir uyari gordum. Bilginize...
Avrupada 50mB ve 30mB dedantör basınçları kullanılıyor. Bizde standart 30mB'dır. Eski dedantörünüzün basıncından emin olun. Ona göre basınçta dedantör kullanmalısınız. Buzdolabının etiketinde de kac mB (milibar) lık basınçta çalışıyor olduğu da yazması lazım.

Diğer bir sorun da 12V ve 220V ile soğutma yapıyorsa, LPG alevi yeterli olmayabilir. Zamanla yanma odasına baca hattından dökülen toz pas ve kurum parçaları birikiyor. Önce orayı temizlemelisiniz. Eğer orada problem yoksa yanma odası girişinde incecik pul şeklinde LPG memesi var. O da tıkanmış olabilir. Bir ara bu temizliğin fotoğraflarını yayınlam

Inanin cok zor bolmenin sokulmesi. Buzdolabini karavanin icinden cikarabilsem her yerinde sokerim kolayca ama disaridan bacasi ve havalandirmasi unitesiden bays bir zor oldu diyebilirim. Fabrika cikisi lpg tupu 1.2-2 bar kapasiteli.. Ipragaz standard regulatory 2 bar... Sanayi tipi regulator de denedim. 2.1 bar basincta calismadi.. Yogunluk itibariyle dogalgaz sinifi 300mbar'da cozulebiliyor. Ancak LPG icin en az 1.2 sart...

Tesekkur ederim. Gerekli bolgenin kontrolunu yaptim. Temizledim kendimce. Hatta galvanizli boya ile de boyamayi dusunuyorum. Yine de detayli temizlik tarifi yaptiginiz linki atarsaniz sevinirim.

Sorunuma gelince... ; su an icin 2 saatte buz yapar hale geldi diyebilirim.. Fabrikasina da mail attim. Kullanma kilavuzunda "lpg ile surekli kullanim halinde olan buzdolaplabi, LPG tupunun degistirilmesinden sonra 24 saat surekli calistirilmali, ancak 24 saatin bitiminden sonra verim almaya baslarsiniz" seklinde bir uyari gordum. Bilginize...
Basınçlar daha önce bahsettiğim gibi 30 veya 50mB olması lazım. Temizlik fotoğraflarını buldum burada da yayınlıyorum. Kolay gelsin.
P8225491
P8225490
P7292434
P7292438

Basınçlar daha önce bahsettiğim gibi 30 veya 50mB olması lazım. Temizlik fotoğraflarını buldum burada da yayınlıyorum. Kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 55431 Ekli dosyayı görüntüle 55432 Ekli dosyayı görüntüle 55433 Ekli dosyayı görüntüle 55434
tesekkur ederim.. bu kadar detayli temizlik yapmadim. bazen sogutma sorunu yasiyorum.. su anda bile istikrarli bir sogutma yakalamis degilim.. detayli bir temizlik yapacagim. paylasiminiz icin tesekkur ederim.

Son fotoğraftaki o pul gibi parçaya dikkat. Ortasındaki delik 0.20mm civarında. Benim gibi temizleyeceğim diye iğneyle kurcalamayın. Delik genişlerse yenisini almanız gerekir. :weary:Çok damarlı ince telli bakır telin bir tekiyle temizleyebilirsiniz. Kalın telliyse delikten geçmiyorsa zorlamayın toz ve kalıntı varsa üfleyin delik açıksa tamamdır.

Kis ayi boyunca kamptayim.. Sanirim soguklar buzdolabindan yuksek verim alabilmemi engelliyor. Gece bir sogukluk uretemiyorum. Gunduz gunes cikinca sogutmaya basliyor. Geceleri -5 C'yi goruyor hava sicakligi. Gunduz ise +8-10 arasi diyebilirim.

Kis ayi boyunca kamptayim.. Sanirim soguklar buzdolabindan yuksek verim alabilmemi engelliyor. Gece bir sogukluk uretemiyorum. Gunduz gunes cikinca sogutmaya basliyor. Geceleri -5 C'yi goruyor hava sicakligi. Gunduz ise +8-10 arasi diyebilirim.
Dometic 3 sistem buzdolaplarının rehberinde, dışarda sıcaklık +8 derecenin altına düşünce, dışardan buzdolabına hava gelen yere kış kapağı takılmalıdır diye yazıyor.
Winterabdeckung

Ekli dosyalar

• 269060de.pdf
    1,023.4 KB · Görüntüleme: 1,111

Tesekkur ederim degerli bilginiz icin. 3 gun once strafor ile kapamaya calistim. Gunduz pek sorun olmuyor ancak gece yine de performansi dusuyorddusuyordu. Daha saglam be sekilde kapatmayi dusunuyorum.

Tesekkur ederim degerli bilginiz icin. 3 gun once strafor ile kapamaya calistim. Gunduz pek sorun olmuyor ancak gece yine de performansi dusuyorddusuyordu. Daha saglam be sekilde kapatmayi dusunuyorum.
Hava giriş ve çıkışlarını tam kapatmayın. Orijinal kapaklar da bir miktar hava girişine izin verir. Sonuçta içeride alevin yanması için de havaya ihtiyaç var. Kapak tahminen hava girişini %10'a indiriyor olabilir.

Güzel kapatmışsınız. Son 2 kış kampımda geceleri hep 0 derece civarındaydı ve hava kanallarım da tam açıktı bir sorun yaşamadım. Geçen hafta artık ben de kapaklarını taktım. Hava kanallarınıza göre kış kapaklarından alabilirsiniz. Akdeniz45'in görderdiği dokümandaki gibi monte edersiniz.
Dışarıdan elektrik aldığınızda 220V ile soğutma yapıyorsa asıl sorun alev boyundan kaynaklanıyordur. Çare yine yanma odası temizliği.

Güzel kapatmışsınız. Son 2 kış kampımda geceleri hep 0 derece civarındaydı ve hava kanallarım da tam açıktı bir sorun yaşamadım. Geçen hafta artık ben de kapaklarını taktım. Hava kanallarınıza göre kış kapaklarından alabilirsiniz. Akdeniz45'in görderdiği dokümandaki gibi monte edersiniz.
Dışarıdan elektrik aldığınızda 220V ile soğutma yapıyorsa asıl sorun alev boyundan kaynaklanıyordur. Çare yine yanma odası temizliği.
acikcasi 12 Volt ve 220 volt ile calistirdigimda 2 saatte rakiya buz yapiyor. Ama LPG ile ayni performansi yakalayamadim . Beni iyi bir temizlige ihtiyacim var sanirim. Aksi halde kis boyu zorluk cekecegim. O kapadigim iki kapagi da sokup baca ve delikleri temizlerim ne kadar zor olsa da calismak o dar alanda mecburum sanirim. Herkese tesekkur ederim ilgi ve dayanismaniz icin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR