En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ULTRABA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 132
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 136,833
Ynt: En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

tekrar selamlar.
bende sürekli opet kullanmaya gayret gösteriyorum. ilk10 bin km aşırı yakıt tüketimi vardı hatta servise gidip şikayetimi dile getirdim onlarda işin farkındaydı ama satarken çok tasarruflu olduğunu söylediler. ilk testimde 90 km uzun yol otoban kullanımında 780 km zoraki yol yaptım . fakat aracım 17 bin km civarı terar bulduğum fırsatta yine 90 km sabit hızda 1170 km de yakıt aldım. şu anda yakıtından oldukça memnunum aracın genel performansında erhangi bir sorun şu anda yok .ilk aıldığımda ibrede 210 km leri görürken şimdi ancak 200 yapabiliyorum. aracımın tek şikayet ettiğim kısmı kalorifer fanının yeterli üflemeyi yapamaması hatta polen filtresini dahil çıkardım sonuç aynı.inşallah sorun çıkmaz nazar değmez. cevap için teşekkürler.

Etiketler

motor gücündeki düsüs km artıkça devam edecektir. Sebebi galiba silidir kapağının krum bağlanması ve enjektörlerdeki aşınma. Enjektör fiyatları çok yüksek. Hatta enjektör tamir takımları satılıyor. Şehir içinde 6-8 lt şehir dışında özel bir kullanımla ( minimum yakıtı yakalamak için çaba gösterme) 3,7 lt reyi yakaladım. Kalorifer konusunda polen filitresi aklıma geldi ama onuda sökmüssünüz. Kalorifer motorunun deviri düsüktür. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle

en saglam ve uzun omurlu motor mercedes motorudur dıger araclardan bıraj belkı fazla yakabılır ama saglamlıktan hıc tavıc vermez mercedes motoru bence bır numaradır

Aslında diğer ülkelerle yakıt giderini mukayese edersek en aktif olması gereken konulardan birisi bu ancak neden insanlar pek ilgi göstermiyor.

mitsubishi fuso canter motorunu 3.9lt piyasada açılmışı yok sanırım internette de ararsanız limitsiz kilometre garantisi verdiklerini göreceksiniz, bende duynca inananmadım araştırdım öyle sizde araştırın bilgilermizi paylaşalım.

isuzularda 1.5 milyon kilometre ömürlü, en başta abartı gibi geldi ancak hakkaten öyle, bence dmax 2.5 motoru hem crd sessiz, az yakıyor ve parçası bol, hemde turbo lag(boşluğu) yok.

selamlar. en iyi turbo dizel motor derken hangi amaçla kullanacağımız çok önemli. yük ve off road için kullanılacaksa (düşük devir yüksek tork) japon motorları çok güzel özellikkle mitsubishi ve ısuzu. konfor sessizlik ve performans için alman menşeili motorlar çok güzel şahsi fikrim (mercedes om 606.964la 6 silindir, 24 subap, 177hp, 330nm tork) eski sistem dizelin en son versiyonu şimdiki dizeller gibi bakım masrafı ağır değil performansıda oldukça iyi. on numara makine.

tasarruf, sağlamlık,performans hepsi bir arada.fiat gm ortak üretimi 1900 cc jtd tek kelimeyle harika. 1900 cc multijet le karıştırmayınız.

Dayanıklılık olarak dünyada en iyisi 3.0 V6 CDI mercedes motoru (Nardo pistinde denenmiştir) :smiley: Ama performans ve verimlilik olarak bakarsak sanırım BMW'nin 3.0 çift turbolu dizeli (286hp 580nm) :smiley: Tabii bu sıralar mercedesinde 250 CDI motoru var (2.2 204hp ve 510nm)

Başka var mı aklıma gelmedi :(

Bahsettiğiniz yeni nesil elektronik kontrol ünitesi bir kısım sensörleri olan motorları eski offroad araçlarına ya da başka marka bir araca uydurma işi nasıl yapılıyor bbilgisi olan var mı?
Ya da bu işi yapan yer kişi biliyor musunuz?

Arkadaşlar,

Turbo boşluğundan kasıt nedir ? Turboda boşluk diye bir kavram kullanılması son derece yanlış.Turbo gecikmesi denilirse daha uygun olacaktır.Turbo sistemlerinde iki tip kullanılır.SAbit geometrili ve değişken geometrili turbolar.Değişken olan turbolar sabit geometrilere göre daha iyidir nedeni ise turbo gecikmesinin olmamasıdır.Örneğin 1.3 mjet 75 beygir sabit geometrilidir.1.3 mjet 90 hp değişken turboya sabittir.Sanırım bu kadar açıklama yeter.Fiat dan şaşmayın derim.

magırus apollo dur o model zamanın hatta bugünün çok seri 36 kişilik otobüsüdür üzerine yüklenen ağırlık oranına göre çok yüksek bir motor gücü vardır hava soğutmalı çalışan motoru sıcak iklim modeli olduğundan TR' de çok uzun yıllar dayanmıştır sebebi sıcak iklim modeli olduğundan normalden daha büyük yağ tankı ve çift fanlı yağ soğutucusu vardır....

Dizel makineler şu anda piyasada olan ve otoda kullanılan modeller için geçerli hepsi aynı işletim ve enjektör sistemini kullanmakta ya siemens yada bosch o yüzden genel itibariyle dizel makinenin canı besleme ve soğutma olduğuna göre iyi soğuyan motorlar sağlıklı olacağı kanısındayım ki aşağı yukarı her modeli kullandım diyebilirim.... gerçekten yeni nesil cihazlar içinde fiat 1.9 JTD bende ayrı yer tutar hiç euro mazot koymadan 300000km yapmıştır buda ne kadar toleranslı üretildiğinin anlamı bence ama sonra araştırmalarımda hacim olarak yüksek modellerde bu tolerans az veya daha çok bulunmakta imiş asıl konu düşük hacimli modellerde sorun olmakta

en iyi dizel yoktur derdi usta şöförüm (benim ustamdır) dizelden anlayan şöför vardır derdi herkes dizel makine kullanmaz hele ki turbo modelleri özellikle görmekteyim park ettiği gibi motoru stop etmek gibi bir alışkanlığımız var ve buda sonra bozuk kötü dizel anlamına çıkmakta aslında suç bizde de değil yıllarca aynı arabayı allayıp pullayıp önümüze koyan renault ile tofaşta :D turbo makine kullanmamış halkım zaten araştırmayı sevmez hazır bilgiyi kahveden alır zaten öyle yaşar gider dizel makine ne yapsın

turbo boşluğuna gelirsek turbonun motor devrine uygun olarak tam performansa geçmemesi diyebiliriz ki en basit anlamı budur herhal yani turbonun yapması gereken basıncı yapamamasıdır ki motoru kısa süre turbosuz sıfır performans ile çalışmasını sağlamasıdır genelde ilk devirlenmede değil vites küçültmelerde görülür ki turbo boşluğu yapmasını en aza indirmenin yoluda ara gaz ve blow off tur burda amaç motordan gelen dekompresyonun turbonun dönmesini engellemesinin önüne geçmesidir ki en teknolojik makineler bile turbo lag dediğimiz turbo boşluğunu yapmaktadır ama en aza indirmektedirler ayrıca turbo boşluğu çalışma prensibi yüzünden az da olsa olmak zorunda kompresör gibi kasnaktan tahrik alıp hep tam performans basınç uygulamasını bekleyemezsiniz nedeni egzozdan gelen basınç ile çalışmakta

iyi akşamlar barbaros

en iyi dizel makinaları guruplandırmak gerekirse kendi kanaatimce... kullanıldığı şartlar göz önünde tutulmalı
turbo motorlar şehir içi durkak yapmayı ısınmadan hareket etmeyi durur durmaz stop etmeyi tozu nemli havayı yüksek deviri bu tip kullanımı sevmezler bunlar göz önünde tutularak değerlendirmek gerekirse ısızu ve fiat bu konuda kendi açımdan çok başarıllı makinalar üretmiş iki firmadır..
gerek yakıt konusunda kaçak yakıt dahil ayırt etmeyen gerekse kullanım olarak yukarda bahsettiğim kullanım tarzlarındaki dayanıklılıklarından dolayı en iyi turbo dizel makinalardır diyebilirim....

kamyon gurubu scania g360 yada g 380 modeli kırkayak çok rahat 800- 1miluon km yapar...
tır daf xf 480 hp gücünde ortalama bir şöför elinde 40ton yükün altında birbuçuk milyon km yapar .... anahtar değmeden sorunsuz bir makinadır...
otobüs gurubu mercedesbenz 403 makinası sürekli üstündeki şöförler değişerek kullanılır kaçak mazot yakar ortalama 2 milyon km yapar ... anahtar değmeden sorunsuz bir makinadır...
kamyonet guurubu ısızu nqr yada npr eger kullanan adam gibi kullanırsa 2milyonu görür tık demez....
minübüs gurubu bu gurupta transporter 2.5 tdi 102 hp yada mercedes sprinter ortalama 500 bin km den aşağı yapmaz yanlız 2.5 tdi transporter için her 120 binde bir kurum temizliği yapılır...
pickup konusunda dmax ortalama 1 milyon km yapabilir...
panelvan tipi olarak doblo 1.3 jtd- 2006 model taksi olarak kullanan arkadaşlarımız var 400 bin km de anahtar değmediler halen kullanıyolar...
binek gurubu ise...
volksagenin 1.4 tdi gurubu... ve fiatın 1.3 jtd gurubu gene taksici arkadaşlarda var ortalama şuan 300-400 bin km de ve hala saat gibi çalışmakta...

yukarda arkadaşlardan biri renault1.5 dci den bahsetmiş ki eger bu bahsettiği kangodaki dci ise katiyen imkansız diyorum çünki burda takside kullanan arkadaşlar 100bin km de kangoları pert ettiler motor dayanmadı doblo aldılar...
megan kullanan bir arkadaşta var 250 binde memnunum diyordu 1.5 dci olarak net bir görüş belirtemediğimden dolayı herhangi birşey söleyemiyorum...

saygılarımla...

merhaba murat bey selamlar.
renault motorları yukarıda yazdığım gibi son derece sağlam vede verimli motorlardır kendi tecrubemle.kullandığım araçlar, 8 adet 1.5 megane 80 hp ,6 adet 100 hp megane, 3 adet 1.5 kango. bunların arasından birtane 100 hp lik megane yanlışlıkla dizel yerine benzin konulduğu için arıza yaptı .zaten o şekilde 90 bin km de satıldı.diğer iki kango daha iki aylıkken takla atma sonucu pert oldu. diğeride en son 280 bin civarında satıldı.diğer megan lara gelirsek en düşüğü 300 bin en yükseği 460 bin civarında idi .her gün işim gereği en az 500 km ile 1500 km arasında araçları kullanmışımdır.ve bu saydığım araçlar yalnız ben değil.ehliyeti olan herkez her koşulda kullanmıştır.bir araca ortalama en az 50 değişik kişi binmiştir.soğuk sıcak demeden bas marşa gazla mantığıyla kullanılan araçlardır.mutlaka kul yapısı olan bu makineler istisnai olarak hatalı üretim olanlarda çıkabilir.renault un tüm modellerinde nissan ın en az 3 modelindedebu motor kullanılmaktadır.
birde doblo 1.9 jtd.tadına doyum olmaz.360 km de satıldı.zannederim ki gm ,fiat ortaklığı bu motorun kıymetini geç anlamış olacaklar ki şimdi doblolarda bu motorları göremiyoruz.doblo 1.9 jtd ile çekezköy ankara arası 3 saat 15 dakikada katettim.

hudev' Alıntı:
merhaba murat bey selamlar.
renault motorları yukarıda yazdığım gibi son derece sağlam vede verimli motorlardır kendi tecrubemle.kullandığım araçlar, 8 adet 1.5 megane 80 hp ,6 adet 100 hp megane, 3 adet 1.5 kango. bunların arasından birtane 100 hp lik megane yanlışlıkla dizel yerine benzin konulduğu için arıza yaptı .zaten o şekilde 90 bin km de satıldı.diğer iki kango daha iki aylıkken takla atma sonucu pert oldu. diğeride en son 280 bin civarında satıldı.diğer megan lara gelirsek en düşüğü 300 bin en yükseği 460 bin civarında idi .her gün işim gereği en az 500 km ile 1500 km arasında araçları kullanmışımdır.ve bu saydığım araçlar yalnız ben değil.ehliyeti olan herkez her koşulda kullanmıştır.bir araca ortalama en az 50 değişik kişi binmiştir.soğuk sıcak demeden bas marşa gazla mantığıyla kullanılan araçlardır.mutlaka kul yapısı olan bu makineler istisnai olarak hatalı üretim olanlarda çıkabilir.renault un tüm modellerinde nissan ın en az 3 modelindedebu motor kullanılmaktadır.
birde doblo 1.9 jtd.tadına doyum olmaz.360 km de satıldı.zannederim ki gm ,fiat ortaklığı bu motorun kıymetini geç anlamış olacaklar ki şimdi doblolarda bu motorları göremiyoruz.doblo 1.9 jtd ile çekezköy ankara arası 3 saat 15 dakikada katettim.

işin acıkcası megane konusunda daha önce bahsettiğim gibi bilgim yok fakat biri sıfır dieri ikinci el olmak üzere taksici arkadaşlar ikitane kango aldılar ve ikiside sattı hele sıfır alan hayatından bezdi :D
işimiz gereği bu tip konular merakım olmuştur bir akaryakıt bayisi olarak çoğu aracın ne olduğunu biliriz kullanıcılarla sürekli iletişim halindeyiz ve dci motor hakkında çok iyi bir kanaatim yok...
işin asıl olanı en iyi dizel sorusu sizce dobloda kullanılan 1.9 mu yoksa meganedaki 1.5 mi?
şuan 3tane aracım var lada niva 86 model fiat stilo ve vw transporter 130 hp toplam 520 km lik bir yolu transporterle 3saat 30 dakkada kat ettim yani anlıyacağınız araç nefes almadı sürekli tam gaz...
ama diyemiyorumki en iyi motor bu çünki euro dizel yakar hatayı kabul etmez şehir içinde kullananlar ikide bir turbo yiyo...ama performanslı gaza basınca kükrer gaza dokununca koklar...
her aracın farklı kullanım şekilleri vardır bir araç aynı anda 2 farklı segmentteki aracın yaptığı işi yapamaz yapsada tad vermez...
lada nivayı arazide...
iat stiloyu şehir içi ve artistikpatinajda...
transporteride uzun yol ve kalabalık yolculuklarda kullanırım ve hepsindende gayet memnunum....
saygılarımla ;)

mura bey tekrar merhaba.
sadece bu iki motoru örnek verdim çünkü en iyileri bunlar çıktı. 5 yıldan fazla sadece binek araçlar kullandım.ve bu iki örneğe anahtar değmeden kullanıldılar.sadece periyodik bakımlarla .ve her ikiside oldukçada ekonomik(megane 100 hp olana120 km lik bir mesafede ortalama 3 litre yaktırmayı başardım.1.9 jtd makinede 1.3 multijet ten daha tasarruflu çıktı.90 km lik bir mesafede 4.1 litre yaktırdım.) kendim test ettim.yalnız son çıkan 1.9 multijet ile 1.9 jtd yi karıştırmamak lazım.limit üzeri kullanımla çok çeşit marka kullandım ama markaları kötülemek istemediğim için diğer yorumları tekrar tekrar yezmak istemedim.yani benim yaptığım belkide en uzun zamanlı test olmuştur.saygılar.

hudev' Alıntı:
mura bey tekrar merhaba.
sadece bu iki motoru örnek verdim çünkü en iyileri bunlar çıktı. 5 yıldan fazla sadece binek araçlar kullandım.ve bu iki örneğe anahtar değmeden kullanıldılar.sadece periyodik bakımlarla .ve her ikiside oldukçada ekonomik(megane 100 hp olana120 km lik bir mesafede ortalama 3 litre yaktırmayı başardım.1.9 jtd makinede 1.3 multijet ten daha tasarruflu çıktı.90 km lik bir mesafede 4.1 litre yaktırdım.) kendim test ettim.yalnız son çıkan 1.9 multijet ile 1.9 jtd yi karıştırmamak lazım.limit üzeri kullanımla çok çeşit marka kullandım ama markaları kötülemek istemediğim için diğer yorumları tekrar tekrar yezmak istemedim.yani benim yaptığım belkide en uzun zamanlı test olmuştur.saygılar.

teşekkürler deneyip bilen bir kişinin deneyimlerini paylaşması çok güzel bu konuda sizi kutluyorum...
verdiğiniz bilgiler gerçekci ve çok açık saolun...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR