En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ULTRABA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 132
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 137,022
Ynt: En İyi Turbo Dizel Motor Hangisidir?

tüm sayın arkadaşlara merhabalar..
soruda arabadan bahsedilmemekte..sadece motor olarak sorulmakta..
bence eniyi trbo diesel motor;içlerinde diğerlerine göre daha az devir'de daha fazla güç ve tork üretebilen motorlardır..
ha.. b mercedes olur,bmw olur,land olur-mitsbisihi olr,toyota olur..
yani teknik güç-tork verilerini tek tek incelemek,ve değerlendirmek..;hatta grublandırmak gerek diye düşünüyorum..

selamlar..sevgiler..saygılar..

Etiketler

http://www.theautochannel.com/news/2007/08/23/059479.html

şu an binek olarak bilinen en cok km yapmıs otomobil 1986 vw jetta..aracın eksozu bile değişmeden 562.000 mil(900.000 km) yapmıstır..

gelelim sağlam dizel konsuna..hareketli mekanik sistemlerde materyal uyuşması cok önemli..metal malzemelerde ne kadar cok sürtünme o kadar cok aşınma demek...

küçük dizel bilmiiyorum ama,4000cc ve üzeri motorlarda ısuzu,vabis,man hayli iddalılar...

hindistanda 1.5 milyon km yapmıs bi kamyon oldugunu okumusutm..hemde motor açılmadan..

olasiliksiz' Alıntı:
İyi motor 15 sene sonra hala daha rektefiye görmeden çalışan motordur ;)

KATILIYORUM..
bugün hala şehirlerimizde dolmuşculuk yapılan (ki hala piyasada vardır )alman magirus-deutz motorlu diesel minübüsler..(1963-64-65 modelleri..) taş gibi ..canavar gibi çalışmaktadırlar..
komşumuzda var..kendisi dolmuşculukyapar..şaban usta..
hemde dolmuşalım satımı yapar..
yav şaban usta nerden buldun bu külüstürü dedim..
abi 1965 model..hurdacıdanaldım..
biraz msaraf yaptım..motoru taş gibi.. defransiyelde vardı problem,onuda hallettim..
bu arabanın en son tamirini,ankarada 1999'da ostimmde yaptırmışlar.. dedi..
yav..minübüs modeli 1965.. sene 1999 da motor rektefe yapılmış..
sene 2010. ağustos.. araba canavar..
vallahi bravo..tıkır tıkır çalışmakta araba..

selamlar..sevgiler..saygılar..

iyi günler . ekonomik olarak ulaşılabilecek ,vergi avntajı olan vede uygulanabilirliği açısından öncelikle 1.5 renault,19 jtd. markalarını tavsiye ettim.
yoksa ömür olarak isuzu vede toyota motorlarını herkez çok iyi bilir zaten tartışılmaz bile.benim şu ana kadar bildiğim en uzun ömürlü motor magırus otobüsler vardı .yaşı 45 civarı olanlar bilir hava soğutmalı idi şehirler arası 11 milyon km yapanı varmış dediklerine göre.
birde isuzunun kamyoneti vardı.hatta reklamlardada bir süre kullanıldı hatırlarsınız belki.tükiyede kırıldı bu rekor.hemde toros dağlarındaki yollarda çalışmış.1500000 km motor açılmadan.daha sonrası isuzu firması bu aracı alıp sahibine 0 km başka bir kamyonet vermişti.

sanırım konu başlığı en iyi turbo dizel motor hangisidir diye açılmıştı...

yani margurus motorları bu konu içine almayalım çünki o makinalarda turbo yoktur şehir içi taşımacılıktada zaten turbosuz makinalar ön plana çıkar.....

Yeni Amarok motorlari kagit uzerinde iyi motorlar, ancak triger sistemleri hakkinda bilgisi olanlar ar mi?Zincir, disli veya kayisli mi?

Avrupadaki eksoz emisyon değerlerini düşürmek için yoğun bir uğraş var ve yeni nesil euro 5 motorlu araçlar
piyasaya sunuldu. Euro 4 motorlarda görülen kurum problemi çözülmemiş görünüyor ve yeni nesildede devam
edecek gibi. Turbo dizel motorlardan bu şekilde devam ederse nasıl kurtuluruzu konuşmayada başlayabiliriz.

Ya dizel yakıt çok daha kaliteli hale gelecek ve satışa sunulacak yada eksoz emisyonu nedeniyle trafikten men
edilebilme korkusu yaşayacağız.

Merhaba
Motorlarla ilgili bir tecrübemide ben söyleyeyim; Sadece bahçe işlerinde kullandığımız 75 model perkins motorlu 200 lük dodge sahibiyim. Araç trafikten çekme belgeli bu yüzden trafiğe çıkmıyor sürekli yaylada dağda taşta. Kışın bir metre karın altında yatıyor baharın aküsünü takıp biraz ısıtma yaptıktan sonra sanki yeni stop etmiş sıcak motor gibi çalışmaya başlıyor. Yıllardır Herhangibir arıza yapmadı yapsada trafiğe çıkamadığı için şehre nasıl götürürüm bilmiyorum. Beni en çok hayrete düşürense motorun üstünde hiçbir yağ lekesinin olmaması, hemen hemen hiç yağ eksiltmiyor. Katlandığı bunca eziyete rağmen, peryodik servis bakımları aksatılmaması gereken günümüzün teknolojik araçlarıyla kıyaslayınca insanı düşündürüyor.

mercedes OM 314 motoru satin aldigimda buhar uflediginden dolayi 2001 yilinda motorunu actirdim.arac hararet yaptirildigindan dolayi iki gomlegini catlatmis ve iki pistonun kenarlarida ciddi sekilde kirilmisti , sasilacak sekilde duzgun calisiyor ve sadece yag kapagini actigimda buhar ufluyordu baska hic bir belirti yoktu.aracin motorunu actigimizda sadece devir daim pompasinin degismis oldugunu baska hicbir yerinin ellenmedigini ve fabrika cikisinda somunlara vurulan isaretlerin bozulmadigini gorduk ,ben motoru actirdigimda arac 1.065.000 km deydi.Saglam 2 gomlegi mikrometre ile olctugumuzde standarttan cok az bir asinma oldugunu ve ariza durumu olmasa motorun en az 1.000.000 km daha yapabilecegini usta soyledi.1.065.000 km de bir motorun sadece su pompasinin degismis oldugunu baska hicbir yerinin ellenmemis oldugunu gorunce cik sasimistim.Mercedes Benz farki bu olsa gerek

merkezci' Alıntı:
mercedes OM 314 motoru satin aldigimda buhar uflediginden dolayi 2001 yilinda motorunu actirdim.arac hararet yaptirildigindan dolayi iki gomlegini catlatmis ve iki pistonun kenarlarida ciddi sekilde kirilmisti , sasilacak sekilde duzgun calisiyor ve sadece yag kapagini actigimda buhar ufluyordu baska hic bir belirti yoktu.aracin motorunu actigimizda sadece devir daim pompasinin degismis oldugunu baska hicbir yerinin ellenmedigini ve fabrika cikisinda somunlara vurulan isaretlerin bozulmadigini gorduk ,ben motoru actirdigimda arac 1.065.000 km deydi.Saglam 2 gomlegi mikrometre ile olctugumuzde standarttan cok az bir asinma oldugunu ve ariza durumu olmasa motorun en az 1.000.000 km daha yapabilecegini usta soyledi.1.065.000 km de bir motorun sadece su pompasinin degismis oldugunu baska hicbir yerinin ellenmemis oldugunu gorunce cik sasimistim.Mercedes Benz farki bu olsa gerek
bir benzerini 5 silindir vw volt ta gördüm, 700küsür binde idi, araç yürüyordu bir şıkırtı vardı ama :smiley: o zamana kadar da sadece 1 turbo degişmiş..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri