Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetvadi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,172
Ynt: Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

hocam
bu aparata pek kanin isinmamis ama malumun uzere cagimiz teknoloji cagi ve bazi yeni aparat ve tekniklerlebazi seyler imkan bulur hale geliyorher ne kadar biz onlari sevmesek ve kafamiza yatmasada ancak soyle de bir durum var:
1.bu aparati kulanmadan once ya bir egitimden gecmek gerekiyor yada iyi bir off road ehli olmak gerekiyor.herkes takar ama kullanmaya gelince kalir yolda.duz bir ambulans soforunden de fazla bi sey beklememk lazim.
2.lada niva denen arac ile normalde bi jeep in cikamadigi yerlerden gecmis biri olarak,ayrica kullanici diger dostlarinda tecrubelerinide hesaba katarak sunu ekliyecegim,(hele birde video sunu izeldikten sonra)bu aparat bir ladaya takildiginda vites ayari agir devire alindiginda ardindan da diferansiyel kilitlendiginde arac dengesi bozulmadiktan ve saga sola kayma yaptirmadiktan sonra camur dahil cikilmayacak rampa hemen hemen yoktur.
3.ben de diyorumki,bu aparat takilmis bir ladayla buraya cikis denenebilir ve sonucu arac kullanicisinin maharetine gore basari kazanabilir.yani hemen BU IS YAS,ORAYA CIKILAMAZ demeden once bir sans veriyorum.
bizede TAHTALI ile BAKIRLI ya cikmadan once o is yas olmaz demislerdi:smiley:)elimizde fotolarla donduk.herkes arkasini dondu bizi gormemek icin.
saygi ve hurmetler...
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
asil gostermek istedigim fotoyu haala bulamadim.:((

AC ACFD

Paletliniva

20061127nivavz5

Etiketler

öncelikle konuyu açan arkadaşları hayal güçlerinden dolayı kutluyorum
ben erciyese yaya olarak bile çıkmadım ama gördüğüm birçok resimden çıkış parkurunu tahmin edebiliyorum.
belli bir yüksekliğe kadar geçen sene offroad araçlarımızla çıkmıştık.(2900-3000m civarıydı galiba)
daha ileriye araçlarımızın limitlerini artık zorladığından dolayı ve aracın birinin aks kesmesinden dolayı çıkamamıştık.
belli bir noktadan sonra karşınıza büyük taş ve kayalar çıkıyor.standart hazırlanmış offroad araçlarıyla geçmeye çalıştığınız zaman araca zarar verirsiniz.böyle bir çalışma yapmak için yapılması gerekenleri konu başlıkları şeklinde kısaca yazdım.
zirveye olmasa bile araç ile belli bir noktaya kadar çıkmak isteyenler varsa birlikte deneme yapabiliriz.
benim aracım mercedes benz unimog 421

1.böyle bir işe kalkışmak için uzun bir fizibilite çalışması yapmak lazım
2.daha önceden defalarca yaya çıkılarak rota belirlemek ve rota üzerinde sorun çıkaracak noktaları tespit etmek alternatif rotalar oluşturmak lazım.
3.çok iyi bir offroad ve mekanik deneyimine sahip olmak ve benzeri dağ tırmanışları yapmış olmak lazım.
4.çıkılması düşünülen aracı iyi seçmek,denemek,üst düzeyde güvenlik ekipmanları ile donatmak lazım.
5.aracın motorunun performansını artırıcı tadilatlar yapmak lazım.
6.kurtarma araçlarının belli bir yükseklikten sonra işe yaramayacağı göz önüne alınmalıdır.araç bozulursa birdaha indirilemeyebilir.
7.hazırda bekleyen bir ilk yardım ekibi ile çıkış parkuruna yakın ilk yardımın yapılabileceği ve hava ambulansının inebileceği bir alan ayarlamak lazım
8.gerekli yerlerden izin almak lazım.
9.aracın önünde ve çevresinde yaya giden ve telsiz ile yönlendirmeler yapan offroad konusunda tecrübeli kimseler lazım
10.maddi olarak çok pahalıya mal olacağından sponsorlar bulmak lazım.
11.eğer başarılabilirse bu olayın büyük haber olacağından dolayı medya ile birlikte hareket etmek lazım.

birde işin diğer yönleri var :smiley:
1. deli olamak lazım
2.geride bırakacak kimsenin olmaması lazım.
3. hayat sigortası yaptırmak lazım
4. kendiniz gibi deli birilerini yanınıza bulmanız lazım

gerekli ekipman ve aracın teknik özellikleri ile ilgili düşüncelerimide daha sonra yazacağım

Sevgili Engin paylaşım ve önerilerin tabiiki çok değerli ve bencede doğru tabii ama bırakta arkadaşlar fikir jimnastiğine devam etsinler ... bence zarar gelmez fayda gelir ... :smiley:
sen bu konuya katkıda bulunmak için bence senın Unimog ve elinde bir GPS le değişik güzergahlardan limitleri bir not edip burda paylaş derim .. ;D

;))
slm,
sanirim is ciddiye dogru kayiyor,olmaz olmaz bakarsiniz bu kadar bilgi birikiminden sonra cebi saglam yuregide saglam birisi bunu basarmayi kafaya takip denemeyi goze alir.Alir mi,alir.dolayisiyla aciklama ve bilgilerin ortaya konulmasi guzel bisey derim.Yani olumlu destek tarafindayim.en azindan denemis olurlar...
hehehhheee:smiley:)
iyi dileklerimle..

MOUNTAINBIKER' Alıntı:
;))
Selam,
sanirim is ciddiye dogru kayiyor,olmaz olmaz bakarsiniz bu kadar bilgi birikiminden sonra cebi saglam yuregide saglam birisi bunu basarmayi kafaya takip denemeyi goze alir.Alir mi,alir.dolayisiyla aciklama ve bilgilerin ortaya konulmasi guzel bisey derim.Yani olumlu destek tarafindayim.en azindan denemis olurlar...
hehehhheee:smiley:)
iyi dileklerimle..
katılıyorum ...
bu arada fotoğrafını eklediğiniz aşağıdaki Chevrolet-Niva nın yanındaki .. yani ayakta duran standart aksesuar olarak birliktemidir ::smiley:

:smiley:)
hehehehheee
hem ewet,hem de hayir.aciklamasida soyle:
simdi boyle bir hatunu alip evlenerek ikinci cocugu yapana rus hukumeti tarafindan sunulan seceneklerden bir taneside sifir km LADA arabayi fabrikadan alma sansiniz var.cunku
a)rusya da dusen nufusun genclesmesi icin bir tesvik
b)yine rusya da dusen yerli aracin satislarini arttirabilmek ve elde kalan fazlalari da eritebilmek.

sakayla karisik BU HATUNU ALANA ARABA BEDAVA durumu bir gercek.
ehe heh ehee hehhhheee :smiley:)
buyrun

Off_Road' Alıntı:
Sevgili Engin paylaşım ve önerilerin tabiiki çok değerli ve bencede doğru tabii ama bırakta arkadaşlar fikir jimnastiğine devam etsinler ... bence zarar gelmez fayda gelir ... :smiley:
sen bu konuya katkıda bulunmak için bence senın Unimog ve elinde bir GPS le değişik güzergahlardan limitleri bir not edip burda paylaş derim .. ;D
ertuğrul abi dünde telefonda söylediğim gibi erciyese bir gezi düşünüyorum.
geçen sene araçlarla çıktığımız güzergahtan daha yukarıları zorlayacağım tabiki yanlız olmaz birkaç araba gidelim
ama önce arabanın eksiklerini tamamlamam lazım
şu an yüksek irtifalarda erciyeste kar erimesinden dolayı yoğun su akışı ve çamur olduğunu tahmin ediyorum.
deneyeceğimiz çıkış güzergahlarını gps de işaretleyeceğim ve resimlerini çekerek ayrı bir forumda yayınlayacağım
gerekli hazırlıkları ve fizibiliteyi yaptıktan sonra erciyese araçla çıkılabilecek en yüksek noktayı (zirve değil :smiley: )denemeyi birçok kişinin isteyeceğini tahmin ediyorum.

dostum,
merakla aktivitenin sonuclarini bekliyenlerden birisi olacagim.bol sans ve basari dilerim.
belki ileride kullanabilmek uzere bisikletle cikmayi denemek icinde bu bilgiler isimize yarayacaktir.
tekrardan bol sans.
saygilar

MOUNTAINBIKER' Alıntı:
dostum,
merakla aktivitenin sonuclarini bekliyenlerden birisi olacagim.bol sans ve basari dilerim.
belki ileride kullanabilmek uzere bisikletle cikmayi denemek icinde bu bilgiler isimize yarayacaktir.
tekrardan bol sans.
saygilar
mrb
tşkler
parkur çok kayalık olduğundan bisikletle belli bir irtifadan sonra çıkılamayacağını tahmin ediyorum

slm,
haklisin.
dag biskleti sporunda bisikletle olan iliskinde sanslar esittir.kimi zaman seni o tasir,bazen de sen onu tasirsin.ekip calismasi :smiley:)
burda bir link verecegim
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56593.80
tarifide soyle
+ GEZENBİLİR
|-+ İKİ TEKER - TWO WHEELS
| |-+ BİSİKLET - CYCLING
| | |-+ Mountainbiker's Photos
bi ziyaret etmende sende bende mutluluk duyacagiz.hem de giyabimda tanismis oluruz.
saygilar.
BAKIRLI
BAKIRL3
bakirli dagi zirvesi gozlemevinden sonra-saklikent uzeri antalya 2600 kusurlu bi metre rakimli bi yer.
BA3E6A1
soyle bir gorunuse sahip..
DSC05856
bu da uzaktan asagidan bakis,sivri zirvenin arkasindaki uzak nokta...buralarla ilgili hikayeler yukaridaki link de paylasimda.
iyi eglenceler.

Selam ben kayseri off road klüb ü üyesiyim ve 5 6 yıldır off road yapıyorum erciyesede sık sık çıkıyorum ve 1 kerede de olsa tırmandım. tırmandıgım sırada çift kabin modifiyrli arazili dodge um vardı ve 2. teleferikten sonra erciyesin dibine kadar 84 model hantal dodge ile gittim :smiley: ve aracın inanılmaz faydasını gördüm aşşa yukarı % 30 yada 40 yolumuzu o dodge la almış oldum ama ötesini derseniz hiçbir kara aracıyla çıkamazsınız off road deneyimime dayanarak idda ediyorum .oraya yüksek olmak kaydıyla herhangi bi arazi aracı çıkabilir modifyeye gerek yok :smiley: ondan sonrası tabiki size kalmış:D çıkdıgımız yer 3000 mt civarındaki buzul çanagı denen yermiş:smiley:

1

alibey 2-3 hafta sonra bir ön keşif gezisi düzenlemek istiyoruz
gelirseniz mutlu oluruz.
yeni forum başlığımız
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58459.msg680085#msg680085

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri