Fikir Imecesi Yapsak, Ducato 12m3 Panelvan Hemencecik Motokaravan Oluverse

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan leyla-t Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,794

leyla-t

Durup kök salmaktansa, kanatlanıp uçmayı yeğlerim
Yer
İstanbul
Yaklaşık 3 aydır aradığım aracı nihayet aldım. Fiat Ducato 2.8 JTD 2007 model 12 m3. Her ne kadar didik didik tüm formu okuduysam da icra etmek ayrı bir sanat. Çoğu formunda fotoğrafları silinmiş ya da ben göremedim. Baştan sona adım adım ne yapılacağının özetini toparlayamadım. Şimdi doğru planlamayıp yol ortasında yap boz olmasın diye deneyimli arkadaşların kılavuzluğuna çok ihtiyaç duyacağım.
İlk aşamanın ihtiyaçları saptamak olduğunu öğrendim. Farkındayım ki benim ihtiyaçlarım klasik karavan ihtiyaçlarının dışında o yüzden iş başa düşecek. Yinede çok şanslıyım ki bilgiyi paylaşmaktan korkmayan derya deniz deneyimli dostlar var bu sitede, Allah vergisi el becerisi ve madeni eşya üretimini bilen abimin desteği ise cüretkarlığımın sebebi :rolleyes: İstanbul da olmamızda bir avantaj ama maalesef birimiz Pendik, birimiz Büyükçekmecede yaşıyoruz.
Gelelim sorulara. Ben olmazsa olmazlarımı yazsam, karşlığında ne almam gerektiğini, nereden almam gerektiğini cevaplayabilir misiniz ? Örneğin

1) Dışarıdan elektrik almayacağım, yaz kış gezeceğim, hatta sürekli yaşayacağım, derin donduruculu büyük bir buzdolabı vazgeçilmezim. tv olmasa bile olur ama lap top olmadan asla. Isıtma, soğutma, mutfakta elektrik kullanmak istiyorum, lpg olmasın diyorum. Bu durumda güneş enerjisi sistemim nasıl olmalı?

2) Sürekli yaşam, özellikle de kamping dışı konaklamalar dikkate alınırsa wc, duş ve depolar nasıl olmalı? Ucuz ve kaliteli temin edebileceğim firmalar nereler?

3)Bir aydınlık tutkunu olarak en az 4 cama ihtiyacım olacak, öyle büyük paralar vermeden karavan camı bulabilir miyim. Çıkma oluyor mu?

4) Önce projeyi çizdirip ona göre yapmak teknik olarak nerenin kesilip nereye ne yapılacağına planlamak için önemli ama sanırım zaman sorunu yüzünden uygulamada tam tersi oluyor, önce yapıp sonra proje alınıyor. Alkoven motokaravanın 48 km/s ile kaza testi videosunu izledikten sonra ezbere iş yapmam. Canımı yolda bulmadım ki yolda kaybedeyim ;) Pimpirikli, güvenliği ön planla tutan, onay alsın diye değil, iş doğru yapılsın diyen, alışılmadık Türk zihniyetinde proje çizecek tanıdığı olan var mı?

İlk sorularım bunlar. Başladıkça daha neler çıkar nelero_O

Dörtgözle ve heyecanla cevaplarınızı bekliyorum:smiley:

Etiketler
1) Dışarıdan elektrik almayacağım, yaz kış gezeceğim, hatta sürekli yaşayacağım, derin donduruculu büyük bir buzdolabı vazgeçilmezim. tv olmasa bile olur ama lap top olmadan asla. Isıtma, soğutma, mutfakta elektrik kullanmak istiyorum, lpg olmasın diyorum. Bu durumda güneş enerjisi sistemim nasıl olmalı?
Öncelikle kolay gelsin diyelim. :smiley:
Elektrik konusunda sorunuzu yanıtlayabilirim. Mutfakta elektrikli ocak sizi dışarıdan elektrik almaya mahkum edecektir. Aracınızın her tarafını güneş paneliyle kaplasanız bile yetersiz kalır. 200-300W'lık toplam güneş paneli ile buzdolabı ve diğer elektrik ihtiyacınızı karşılayamaya yater. Ocakta LPG kullanın derim.

Öncelikle kolay gelsin diyelim. :smiley:
Elektrik konusunda sorunuzu yanıtlayabilirim. Mutfakta elektrikli ocak sizi dışarıdan elektrik almaya mahkum edecektir. Aracınızın her tarafını güneş paneliyle kaplasanız bile yetersiz kalır. 200-300W'lık toplam güneş paneli ile buzdolabı ve diğer elektrik ihtiyacınızı karşılayamaya yater. Ocakta LPG kullanın derim.
Teşekkürler,
Lpg dediğimiz büyük tüp mü kullanacağım? Güvenlik açısından problem olmuyor mu? Muayenelerde problem olur diye hayal meyal bir bilgi kalmış aklımda. Tüh ya hayal kırıklığı oldu benim için:(

Karavanda tüp gazla çalışan ocak, buzdolabı veya ısıtıcı gibi cihazlara güvenebilirsiniz. Önemli olan bu cihazların montajının teknik kurallara göre yapılması ve gaz kaçağı olup olmadığının düzenli olarak kontrolu (Almanya’da iki yılda bir). Karavanda uzun süre yaşamayı planladığınıza göre, ocak, ısıtıcı ve buzdolabı seçimini iyi düşünerek yapmalısınız. Karavanda üretebileceğiniz elektrik sınırsız değildir. Ferhat Beyin (Fşirin) görüşlerine aynen katılıyorum. Karavanda konforlu yaşamı, içinde herşeyi olan pahalı bir araçla gerçekleştirmek mümkün. Karavanda rahat bir yaşamı ise, isteklerimizi olanaklarımıza göre ayarlayarak gerçekleştirebiliriz. Forumda çok deneyimli arkadaşlarımız var. Gereken yardımı göreceğinizden eminim.

Aracınız hayırlı olsun.

Mutfak Ocağınızı karavanlar için üretilen tiplerden seçiniz. Bunlarda alev herhangi bir nedenle söndüğünde gaz akışı kesilir. Bulunduğunuz ortamda bir de gaz alarm bulundurursanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ocak için büyük tüp kullanabilirsiniz. Hatta sadece ocak için olacaksa dedantör ilaveli küçük tüp yedekli olması şartıyla yeterli olur. Boyler (sıcak su için) kullanılacaksa o da LPG kullanacaktır bu durumda büyük tüp daha iyi seçenek olur. Tüpün, emniyet açısından alttan havalandırması olan iç ortamdan yalıtılmış bir kabine konulması uygun olur.

Karavanda tüp gazla çalışan ocak, buzdolabı veya ısıtıcı gibi cihazlara güvenebilirsiniz. Önemli olan bu cihazların montajının teknik kurallara göre yapılması ve gaz kaçağı olup olmadığının düzenli olarak kontrolu (Almanya’da iki yılda bir). Karavanda uzun süre yaşamayı planladığınıza göre, ocak, ısıtıcı ve buzdolabı seçimini iyi düşünerek yapmalısınız. Karavanda üretebileceğiniz elektrik sınırsız değildir. Ferhat Beyin (Fşirin) görüşlerine aynen katılıyorum. Karavanda konforlu yaşamı, içinde herşeyi olan pahalı bir araçla gerçekleştirmek mümkün. Karavanda rahat bir yaşamı ise, isteklerimizi olanaklarımıza göre ayarlayarak gerçekleştirebiliriz. Forumda çok deneyimli arkadaşlarımız var. Gereken yardımı göreceğinizden eminim.

Aracınız hayırlı olsun.
Teşekkürler Akdeniz45,
İnşaatçıların bir lafı vardır. ilk yaptığın evi sat, ikinciyi eşe dosta ver, üçüncüde kendin otur. İçinde yaşamadan anlamak pek mümkün olmayacak galiba. Hazırlara gücüm yetmez ama rahat bir yaşamı sağlayabilirim gibi geliyor. Almanyada yaşayan biri olarak güvenlik konusundaki tutum farkını benden çok daha iyi bilirsiniz. Umarım işinin ehli insanlara karşılaşırım. Sanırım lpg tankı + Güneş paneli daha uygun bir çözüm

Mutfak Ocağınızı karavanlar için üretilen tiplerden seçiniz. Bunlarda alev herhangi bir nedenle söndüğünde gaz akışı kesilir. Bulunduğunuz ortamda bir de gaz alarm bulundurursanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ocak için büyük tüp kullanabilirsiniz. Hatta sadece ocak için olacaksa dedantör ilaveli küçük tüp yedekli olması şartıyla yeterli olur. Boyler (sıcak su için) kullanılacaksa o da LPG kullanacaktır bu durumda büyük tüp daha iyi seçenek olur. Tüpün, emniyet açısından alttan havalandırması olan iç ortamdan yalıtılmış bir kabine konulması uygun olur.
Teşekkürler Ferhat Bey,
Tüp işin içine girecekse, dağda bayırda ya da yurt dışında tüp aramak yerine lpg tankı daha uygun olur sanırım. Hem yedekli olmak, hemde birkaç donanımı daha bağlarım. Hem daha güvenli olur.

Tekrar hayırlı olsun,

LPG tankı düşünüyorsanız bu konuda yaptıklarını güvenerek izlediğim Mehmet beyin (mehmetmtrs) uygulamasını örnek alın. LPG tankın içindeki boruyu söktürün zira basınç fazlalığı nedeniyle dedantör arızasına neden olmakta.
Boruyu söktürdüğünüzdeki dezavantaj gaz seviyesini göremeyecek olmanız.

Lpg'ye dair: ben de lpg tankından yanayım ama her ihtimale karşı sisteme yedek bir piknik tüpü eklemek iyi olur. Gerektiğinde otogaz vs. Bulunmayan noktalarda 3-5 gün daha idare etmenizi sağlar.
Lpg tanklarının çıkış basınçları 10-12 bar civarındadır. Standart dedantörlerin (30mbar) azami giriş basıncı ise 4-5 bar civarındadır.
Yani lpg tankindan gazı alıp doğrudan dedantöre verdiğinizde yüksek basınçtan dolayı dedantör çalışamaz duruma gelir. Bunun için benim motokaravanda bulduğum çözüm araya 1. Kademe yüksek basınç regülatörü koymak. Piyasada 30Eur gibi fiyatı var. Bu şekilde sorunsuz çalışıyor.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Merhaba,

LPG tankı taktırmanın dezavantajlarıda var. Öncelikle tankı ruhsata işletemediğin için doldurmak sorun olur. Diğer bir tarafdan araç vizesi sırasında sorun çıkma ihtimalide var.
Ben mutfak tüpü kullanıyorum, Yurtiçinde 66 günlük gezide tek tüp yettiği gibi geziden döndükten sonra 2 ay daha kullandık.
sıfır aldığım tüpü Yurtdışında 43 gün kullandım başlık arızası nedeniyle tüpü kullanamayınca Bosnada tüp ve detantör alarak kullandım, Eylül 2015 de aldığım tüpü halen bitiremedim.

Benim görüşüm normal evde bile 3 ay yeten tüp Karavanda uygun bir seçim. Maliyet açısındanda takılacak LPG tankı daha pahalıya malolacaktır.

Yinede tercih sizin,

Merhaba,

LPG tankı taktırmanın dezavantajlarıda var. Öncelikle tankı ruhsata işletemediğin için doldurmak sorun olur. Diğer bir tarafdan araç vizesi sırasında sorun çıkma ihtimalide var.
Ben mutfak tüpü kullanıyorum, Yurtiçinde 66 günlük gezide tek tüp yettiği gibi geziden döndükten sonra 2 ay daha kullandık.
sıfır aldığım tüpü Yurtdışında 43 gün kullandım başlık arızası nedeniyle tüpü kullanamayınca Bosnada tüp ve detantör alarak kullandım, Eylül 2015 de aldığım tüpü halen bitiremedim.

Benim görüşüm normal evde bile 3 ay yeten tüp Karavanda uygun bir seçim. Maliyet açısındanda takılacak LPG tankı daha pahalıya malolacaktır.

Yinede tercih sizin,

Karavancılıkta yeni teknikleri, gelişmeleri uygulamada karavancılar bürokrasiden önde olunca bu sorunlar ortaya çıkıyor.:smiley: Almanya’da bu sorun, karavan için gaz tankı ve tank tüpü yapılarak çözüldü. Aşağıdaki linkte Almanya’da bu konuda en tanınmış firma var. Hem karavan gaz tankı hemde karavanın içine monte edilen tank tüpü üretiyor.
Türkiye’de de bir firma bu konu ile ilgilenebilir. Geleceği olan bir pazar.

Die Gasfachfrau Karin Nöfer

Aşağıdaki dosya forumda var ama nerede olduğunu bulamadım. Bu dosyada karavanda gaz sisteminin şu anda Almanya’da uygulandığı şekli var (Tercümesini yapan ve foruma yükleyen sevgili Mesut’a selam ve teşekkürler, „Evliyaçelebi2“). Bu dosyada bence çok önemli noktalardan birisi gaz tüpünün bulunduğu kutunun yapılışı. Bu durum dikkate alındığında karavanda rahatlıkla gaz tüpü kullanılabilir. Çünkü gaz kaçağının olasılığı en fazla tüpün olduğu yerde. Eğer karavanda sadece ocak gazla çalışıyorsa bence de tanka ihtiyaç yok.
Inşallah sayın Leyla-t‘ ın kafasını iyice karıştırmadık.:smiley:

Ekli dosyalar

• KARAVANDAGAZSİSTEMİ.pdf
    672.6 KB · Görüntüleme: 894
Son düzenleme:

Karavan gaz sistemi hakkındaki bilgiler çok güzel. Yalnız kendi tecrübelerime dayanarak bir ekleme yapmak istiyorum:

Avrupa ülkelerinde kış aylarında propan tüpleri kullanılıyor çünkü propanın soğuk hava performansı daha iyi.
Bizim ev tipi aygaz tüpleri ise 1 derecenin altındaki sıcaklıklarda gaz çıkışını durduruyor (içindeki bütan ağırlıklı gaz karışımı nedeniyle).
Yazıda belirtildiği gibi gaz kompartmanı kaçağa karşı yaşam bölümünden izole edildiği durumda tüplerin bulunduğu bölüm ısıtılmayacağı için çok soğuk havalarda gazlı cihazlarınız çalışmayacaktır.
Bu yüzden lpg tankı kullanımı daha da bir önem arzediyor çünkü otogazın içindeki propan oranı daha yüksek.

Benim motokaravan muayeneye girdiği zaman tüp takılı olduğunu gördüler ancak motorda lpg değişimi yapılmadığı için sadece muayene evraklarına bir not düştüler. Bu şekilde bir sorun olmadan muayeneden geçtik. Benzincilerde normal gaz dolum ağzı olduğu sürece sıkıntı yaşanmıyor.

Tekrar hayırlı olsun,

LPG tankı düşünüyorsanız bu konuda yaptıklarını güvenerek izlediğim Mehmet beyin (mehmetmtrs) uygulamasını örnek alın. LPG tankın içindeki boruyu söktürün zira basınç fazlalığı nedeniyle dedantör arızasına neden olmakta.
Boruyu söktürdüğünüzdeki dezavantaj gaz seviyesini göremeyecek olmanız.
Teşekkürler, mutlaka iletişime geçeceğim.

Karavancılıkta yeni teknikleri, gelişmeleri uygulamada karavancılar bürokrasiden önde olunca bu sorunlar ortaya çıkıyor.:smiley: Almanya’da bu sorun, karavan için gaz tankı ve tank tüpü yapılarak çözüldü. Aşağıdaki linkte Almanya’da bu konuda en tanınmış firma var var. Hem karavan gaz tankı hemde karavanın içine monte edilen tank tüpü üretiyor.
Türkiye’de de bir firma bu konu ile ilgilenebilir. Geleceği olan bir pazar.

Die Gasfachfrau Karin Nöfer

Aşağıdaki dosya forumda var ama nerede olduğunu bulamadım. Bu dosyada karavanda gaz sisteminin şu anda Almanya’da uygulandığı şekli var (Tercümesini yapan ve foruma yükleyen sevgili Mesut’a selam ve teşekkürler, „Evliyaçelebi2“). Bu dosyada bence çok önemli noktalardan birisi gaz tüpünün bulunduğu kutunun yapılışı. Bu durum dikkate alındığında karavanda rahatlıkla gaz tüpü kullanılabilir. Çünkü gaz kaçağının olasılığı en fazla tüpün olduğu yerde. Eğer karavanda sadece ocak gazla çalışıyorsa bence de tanka ihtiyaç yok.
Inşallah sayın Leyla-t‘ ın kafasını iyice karıştırmadık.:smiley:
Sn Akdeniz45, "KARAVANDA ŞOFBEN FACİASI" diye 3. sayfa haberi olmamak için gönderdiğiniz döküman gerçekten çok faydalı.Tekbaşına güneş paneli yetmeyeceği için ilave sistem olarak lpg ye yönelmiştim. Bin kere düşünüp taşınıp bir kere uygulamak için bu günlerde biraz aklım karışacak mecburen. ;)

Karavan gaz sistemi hakkındaki bilgiler çok güzel. Yalnız kendi tecrübelerime dayanarak bir ekleme yapmak istiyorum:

Avrupa ülkelerinde kış aylarında propan tüpleri kullanılıyor çünkü propanın soğuk hava performansı daha iyi.
Bizim ev tipi aygaz tüpleri ise 1 derecenin altındaki sıcaklıklarda gaz çıkışını durduruyor (içindeki bütan ağırlıklı gaz karışımı nedeniyle).
Yazıda belirtildiği gibi gaz kompartmanı kaçağa karşı yaşam bölümünden izole edildiği durumda tüplerin bulunduğu bölüm ısıtılmayacağı için çok soğuk havalarda gazlı cihazlarınız çalışmayacaktır.
Bu yüzden lpg tankı kullanımı daha da bir önem arzediyor çünkü otogazın içindeki propan oranı daha yüksek.

Benim motokaravan muayeneye girdiği zaman tüp takılı olduğunu gördüler ancak motorda lpg değişimi yapılmadığı için sadece muayene evraklarına bir not düştüler. Bu şekilde bir sorun olmadan muayeneden geçtik. Benzincilerde normal gaz dolum ağzı olduğu sürece sıkıntı yaşanmıyor.
Harika, tam aklımdan geçen sorulara yanıt vermişsniz. Teşekkürler trek71. Lpg tankını ne tip seçtiniz ve nereye monte ettirdiniz?

Merhaba,

Yinede tercih sizin,
Çok teşekkürler "belka" Ben kendi şansımı bilirim, tüp biter, güneş paneli bozulur, bunlar aynı güne denk gelir ve muhtemelern dağdayımdır :( Garanti olsun lpg tanklı olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR