Ford Ranger 2016 Köprü Geçiş Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mertak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,416

mertak

Yeni Üye
Merhabalar değerli kardeşler,abiler

2,5 ay önce 2016 model Ford Ranger aldım. 2 gün önce Fsm köprüsünden geçmediğini öğrendim.Bayiden bana bu büyük detayı söylemediler. Daha sonra aradığımda ise ''Biz size söylemiştik'' dediler. Söylemediklerine eminim çünkü bu aracı binek olarak da binmek için aldım. Köprüde dingil mesafesi 3,20 limitmiş. Rangerlarda ise 3,22 dingil mesafesi. Yani 2 cm ile geçemiyorum. Ford genel merkezi arayıp dile getirdim. Şikayet sayısı arttıkça durumun düzelme ihtimali varmış gibi konuştular. Sonuçta satışları epey etkileyecek bir faktör. Sizin de bilginiz olsun abiler. Eğer aynı araca sahipseniz de Ford'u arayıp konuyu dile getirebilirsiniz. Önerilerinizi,konu hakkındaki bilgilerinizi bekliyorum. Sevgiler,saygılar...

Ben kurban bayramında ducato 11.5 M3 ile Fatih köprüsünden geçtim , ceza falan gelnedi . Ducato 11.5 M3 aks aralığı 3.45 olup 2.sınıf araç gurubuna giriyor . Bu durumdaFatih köprüsünden geçmek yasak oluyor , ancak bana neden ceza gelmedi , acaba yeni bir uygulanıyor . Benim araç ruhsatında Kamyonet(Hususi) yazıyor , acaba bu nedenle mi ceza yemedim .

Karayolları web sitesine baktım . Ducato 11.5 M3 ve üzeri , sadece Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçebilir görünüyor .

İstanbulda oturan karavan olmayan Ducato kullanıcıları , durum nedir ? İstanbula gelince ceza yemeyelim .

Zaten şuanlık bir ceza gönderme durumu yokmuş. Yani yasada var ama uygulanmıyor muhtemelen. Ben de epey geçtim(haberim olmadan önce) ceza gelmedi. İnşallah da gelmez ☺. Ama önümüzdeki zamanlarda belli olmaz tabi biraz mechul bir durum

Kgm.gov.tr ye gore aks araligi 3.2mt uzun araclar 3.kopruden gecmek zorunda. 1 ve 2 den sadece 1.sinif araclar ve
ozel izinliler gecer diyor.
Cezalar sanirim henuz 2.siniflara gelmiyor. Belki toptan gonderirler belki affederler. Resmi gazetede yayinlandi.

Son düzenleme:

İyi günler,
fb'da bir post görünce buraya da yazaym dedim.Ben de ranger sahibiyim.Bu konuyla ilgili çok uğraşıp araştırdım.Ranger hgs kendi sitesinde sınıfına göre araç markaları listesinde 1.sınıf olarak gözüküyor ve ruhsatta da n1 olarak geçiyor.Yani herhangi sorun yok.Ancak bazen gişe geçişlerinde otomatik olarak 2.sınıf araç ücreti tahsil ediliyor.Müşteri hizmetlerini arayıp düzelttiriyorsunuz.

arkadaslar ben de bir haftadır bu konuya takıldım ve heryeri aradım sonuc su sekilde..ruhsatta N1 yazması aracınızın hangi sınıfta oldugunu gostermiyor tek ayırım aks aralıgı ve ford ranger 2015 olan aracım için 322 haliyle 320 ve uzeri ve 2.sınıf olarak listeleniyor ve 2.kopruyu gecemiyor bu cok net.
HGS sitesinde malesef 1.sınıf olarak yazılmasına ragmen durum bu sekilde..
siz hgs nizi 1.sınıf aldiginiz için fsm gecislerinde plakanız değil de hgs niz okunuyor ve tahsilat 1.sınıf olarak alınıyor ama mazallah eger krediniz olmazsa ve plakanızdan okuma yapılırsa o zaman 2.sınıf olarak gorecekler ve yasak olan kopruden gectigiğiniz için ceza gelecek ve bu ceza 900 TL.
Avrasya gecisimde bunu fark ettim cunku orası ozel firma ve kuruşun hesabını yapıyorlar 34.90 TL ucret almıslar ve 2.sınıf araclar için alınan ucret ve aracınız aks aralıgı 322 oldugu için 2.sınıf ve bu sekilde ucretlendiriliyor dediler.
Ceza gelmiyor diyen arkadaslara hitaben diyorum ceza gelmemiş olması gelmeyecek manasına gelmiyor geriye donuk yollamaya baslarsa hapı yutarız..Umarım FORD cozum bulmaya calişir.
2.koprude yiginla cift kabin goruyorum derseniz de diğer tum cift kabinler forddan daha kısa malesef birkacını kontrol ettim kısacası tek care FORD a baskı yapıp bunu duzelttirmesi için birseyler yapması...

Hocam etiket alırken kendim tercih etmedim...Ruhsatta n1 yazacak,hgs kendi sitesinde 1. Sınıf olarak yazacak, ben başvurunca bana buna göre etiket verecek ama ceza gönderecek...Böyle bir durumda hukukçu olarak dava açılması halinde iptal edileceğini düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.