Forester Vs Grand Vitara

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan udi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,646

udi

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar forumu yıllardır takip ederim üye olmak bugüneymiş. Haftalardır düşünüyorum fakat sizler olmadan çıkamam sanırım işin içinden. Araçların özel forumlarını takip ettim internetten çok video izledim hala karar veremedim. Sizlerin tecrübeleri beni kesin sonuca götürecek eminim.
Şu an kullandığım araç 2009 model C Serisi. Artık asfalttan kurtulup doğayı keşfetmek istiyorum.
Bir çok araç araştırdım en son iki model kaldı 2009-2011 forester ve 2006-2010 grand vitara bütçem ise 50-70 bin TL arası.
Araç tek araç olacak. Alacağım araçtan en büyük beklentim kar performansının iyi olması, derin karlardan geçebilmesi ayrıca hafif orta şeker arazide ilerlemesi.
Subaru kar performansı çok övülüyor acaba ne kadar başarılı rakipleri karşısında bilemiyorum? Grand vitara ise 4l 4h modları olması diferansiyeli kilitleyebilme imkanı sunması bakımından öne geçiyor.
Sizce hangisini tercih etmeliyim? Farklı araç önerilerinize de açığım ihtiyaçlarım doğrultusunda. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Etiketler

Subaru diğer hiç bir araçta olmayan çekiş sistemiyle çok başarılıdır. Boxer motoruyla asfaltta olsun yol dışında olsun gerek performansı gerekse ağırlık merkezinin yere yakın oluşuyla da bariz bir üstünlüğe sahiptir. Son yıllarda kasa yapısının değişmesiyle Forester arazide daha da iyi bir yüksekliğe erişerek ciddi bir görsellik ve işlevsellik kazanmıştır. Hatta bu sayede USA da beş altı yıl önce yılın aracı seçilmiştir. Eksisi yurdumuzda çok sayıda olmadığı için her yerde bakımının ve yedek parçasının tatmin edici şekilde olmayışıdır.

Suzuki yıllardır offroad camiasının her alanda teknik olarak son derece memnun olduğu bir araçtır. Ancak 2005 yılından sonraki modellerinde sürekli dört çeker olup yakıt tüketiminin artmasıyla ekonomiklikten uzaklaşmış ve ne yazık ki araca olan ilgi offroadseverlerden caddeseverlere doğru yönlenmiştir. Bu yeni modellerde modifiye imkanları ise neredeyse pek kalmamıştır. Önceki modellerinde her türlü modifiyeye açık olması ve çok parçasının bulunması nedeyle tercih edilmesi yerini daha çok asfalt kullanımına bırakmıştır. Bir de emin değilim ama merdiven, travers şase dediğimiz yapıdan monokok gövdeli şase yapısına dönmesi de offroad için olumsuz yanlarından biridir.

Tavsiye edebileceğimiz diğer araçlar konusu ise çok geniştir. Kar performansı lastik ve pilotaj ile de çok ilgilidir. Altınızda kar aracı olmadığı sürece her tür karda buzda giden araç yoktur. Lastiğiniz, lastiğinizin basıncı, pilotajınız ve tecrübeniz sizi karda veya buzda hatta arazide götüren etkenlerin başında gelir. Araçlardaki performans ve sağlamlık ta kesinlikle önemli elbette. Yine de yıllar öncesinde donanımlı araçlar kenarda kalırken standart, hele o zamanlar kar lastiği vs olmadan taksiler zincirsiz mincirsiz Uludağa tırmanıyorlardı. Çift kilitli, kocaman lastikli araçlar çamurda debelenirlen Samurai, Jimny, Niva gibi araçlar yanlarından geçip gidebiliyorlar bazen. Eğer siz özellikle kardan muzdarip iseniz ve lastikleriniz de doğru olduğu takdirde en başarılı araç yine Subaru olacaktır.

Bulunduğunuz şehirde parça ve servis problemi yaşamayacaksanız Subaru uygundur. Bursa ve İstanbul bu konuda diğer şehirlere göre öndedir. Alın, kullanın, baktınız size sorun çıkarıyor satarsınız. Kullananlar çok memnunlar ama kendiniz denemeden bilemezsiniz. En fazla üç beş aşağı biraz bekleyerek satılır ama sonunda satılır. Sonuçta Adana'da da kullanılıyor, İzmir'de de, hatta Tekirdağ'da iki adet polis aracı olduğunu da bir zamanlar forumlarda okumuştuk. En zor süreçtesiniz kolay gelsin.

Sn. ttogan çok teşekkür ederim bir çok soru işareti aklımdan silindi.
Uzun yıllar karda araba kullandım hep binek araçlardı bunlar. Hatta benim hobim bu diyebilirim. Dediğiniz gibi doğru donanım ve pilotaj çok önemli ve ben bu konulara hakimim zaten. Dediğiniz gibi benim de videolardan anladığım subaru daha başarılı. Keşke bir video karşılaştırma olsaymış kafam daha netleşirdi çok aradım da bulamadım. Şu an Yalova'da yaşıyorum yakınım her yere gelecek kış sanırım doğuda olacağım yedek parça bulmak imkansızlaşacak. Bakımlı bir araç bulup ağır bakımlarını yaptıktan sonra sorun olacağını düşünmüyorum. Siz ne diyorsunuz bu hususta?

Sıradan bakımlar yağ, yağ filtresi, hava filtresi gibi yani rutin bakımlar sorun olmaz. İkinci el değil sıfır araçlarda bile bazen sorunlar olabiliyor. Sorun çıktığında yapacak bir şey yok. Sonuçta alacağınız araç on yaşa yakın bir araç olacak. Eski sahibinin bile bilmediği sırada bekleyen sorunları olabilir. Merkezlere uzak (yeni gideceğiniz yer) yerlerde yaşıyorum diye isteğinizden vazgeçecek değilsiniz. Ağır sayılacak triger değişimi vs zamanları da bellidir. Evvelden büyük şehirlerdeki yd prç satıcılarından bunları getirtirsiniz ve kısa sürede değişimi tamamlayıp aracınızı kullanabilirsiniz.

Bir zamanlar Forester'da amortisör fiyatlarının çok aşırı olduğunu okumuştum. Bazı markalarda (Honda gibi) otomatik şanzıman yağının değişiminin sadece serviste yapılması ve fiyatının yine çok fazla olması gibi durumlar da söz konusu. Bu tür bilgileri kullanıcıları bularak öğrenmeniz soru işaretlerini azaltıcı olacaktır.

Tavsiyem, bu tür araçları alırken sorun olduğunda bunları bilerek aldığınızdan dolayı dert etmeyip, eğer seviyorsanız biraz masrafı ve tamir süresini beklemeye razı olmayı baştan kabullenmek. Bir diğer alternatif ise bu durumların yaşanabileceğini düşünerek ucuz ikinci bir araç alıp sorun çıktığında yedek araç ile bekleme süresine dayanma yolunu tercih etmek olabilir. Örneğin Niva hem hoplayıp zıplamak, rahatça oynamak için ideal bir araçtır, hem de parçası ve ustasını bulmak çok zor değildir. Üstelik fiyatları da çok makul.

Bunlar şahsi bazı düşüncelerim ve tecrübelerimdir. Umarım size de faydası olur. En zor süreçtesiniz, kolay gelsin.

Bence hem asfaltta hemde hafif arazide iyi olsun diyorsanız tabiki Subaru
Ama arazi ağırlıklı kullanırım diyorsanız Suzuki..
Ama 3.Forester aracımı kullanan biri olarak, Subaru nun en çok sevdiğim yanı kendinden beklenmeyen performası vermesi
Youtube da rusların Forester videolarını izlerseniz anlarsınız ne demek istediğimi

Sony Xperia Z5

Sn. ttogan subaru alışılmış sorunsuz japon araçlarından farklı tepkiler veriyor lpg takılınca. Sorunsuz masrafsız bir araç değil forester. Rutin bakımlar sorun olmaz. Harici bozulan değişmesi gereken parçalar için de sabırlı olup bekleyeceğim mecburen. Aracın amortisör masrafını subap ayarının masrafını kabullendim. Zaten yılda bir kaç kez büyük şehirlere uğrayacağım için ağır bakımları yaptırırım. Tek çekincem beni yolda bırakır mi bakımları aksatılmayan bir subaru? bunun cevabını alırsam kesin karar vereceğim.

Sn. Erolkan çok defa izledim o videoları beni esas motive eden de bunlar oldu gerçekten subaru karda çok başarılı görünüyor.

Lpg Subaruda ayarlar iyi olursa sıkıntı yaratmaz ama motor magnezyum alaşımlı oldugunda ve lpg nin yanma ısısı benzine göre daha fazla oldugunda aşınma biraz daha erken olur diye düşünüyorum..
Onun dışında bakımlarını zamanında ve tavsiye edilen ürünleri veya ona yakın ürünleri kullandıgınız zaman çoğu araç yolda bırakmaz zaten...

Sony Xperia Z5

Teşekkür ederim karar verdim artık Mart ayı içerisinde alacağım nasipse. Pick up ile şehir içinde gezmektense forester sanırım en mantıklı seçenek bütçem ölçüsünde.

Arkadaşlar Subaru forumlarında gezdikçe oldukça sorun çıkarma ihtimali yüksek olduğunu gördüm dolayısıyla bana göre değil (sorun yaşayınca arabayı yakasım geliyor). Grand Vitara'yı ise yakından inceledim ve yere çok yakın kesin kara oturur diye düşünüyorum ve vazgeçtim. Sanırım en mantıklı seçene bir pick up almak ama şehir içinde hem yakıtı hem park sorunu beni soğutuyor. Tekrardan başa döndüm büyük kararsızlık başladı yine... Sizlerin görüşleri nelerdir?

Subarunun bir sübap ayarı bile 1100 ₺ ve lpgden dolayı sübap değişimi ise 3500 ₺ ye yakın. LPG ile kullanacağım diyorsanız Subaru cebinizi aşındırır haberiniz ola. Grand Vitara 2006 model 1.5 yıl kullandım. Yükseltme kiti ile arazi canavarı olur. İki çeker modunun olmaması dolayısıyla da biraz fazla yakar ama korkulacak kadar değil. Pick-up alırsanız şehrin işlek yerlerine giremezsiniz, uzun yolda hız sınırları canınızı sıkar bir de her yıl muayeneyi unutmayalım.

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Subarunun bir sübap ayarı bile 1100 ₺ ve lpgden dolayı sübap değişimi ise 3500 ₺ ye yakın. LPG ile kullanacağım diyorsanız Subaru cebinizi aşındırır haberiniz ola. Grand Vitara 2006 model 1.5 yıl kullandım. Yükseltme kiti ile arazi canavarı olur. İki çeker modunun olmaması dolayısıyla da biraz fazla yakar ama korkulacak kadar değil. Pick-up alırsanız şehrin işlek yerlerine giremezsiniz, uzun yolda hız sınırları canınızı sıkar bir de her yıl muayeneyi unutmayalım.

Subaru mantıklı gelmiyor benzinde kullanayım desem yaktığı kadar gitmeyen bir araba olacağı için değmez gerçekten turbo olsa güç sunsa helal hoş olsun. Ayrıca amartisör masrafı falan derken bir de ıvır zıvır şeyler okudum. Gerçekten mantıklı değil masrafı bir yana boşa zaman kaybı olacak benim için. 2006 sonrası grand vitara'lar için yükseltme kitine uygun değil diye okumuştum. Kaç cm yükselttiniz? Asfalt üzerinde nasıldı uzun yolda nasıldı ne gibi olumsuzlukları oldu?
Lpg takılacağı için vitarada bagaj kalmıyor neredeyse yıllarca çok amaçlı kullanmak istiyorum bu aracın da bir çok tarafı güzel bagajı kötü. Diğer araçlar gibi stepne haznesi yok sanırım bu aracın.
Pick up hakkaten en son istediğim şey.

Son düzenleme:

Subaru mantıklı gelmiyor benzinde kullanayım desem yaktığı kadar gitmeyen bir araba olacağı için değmez gerçekten turbo olsa güç sunsa helal hoş olsun. Ayrıca amartisör masrafı falan derken bir de ıvır zıvır şeyler okudum. Gerçekten mantıklı değil masrafı bir yana boşa zaman kaybı olacak benim için. 2006 sonrası grand vitara'lar için yükseltme kitine uygun değil diye okumuştum. Kaç cm yükselttiniz? Asfalt üzerinde nasıldı uzun yolda nasıldı ne gibi olumsuzlukları oldu?
Lpg takılacağı için vitarada bagaj kalmıyor neredeyse yıllarca çok amaçlı kullanmak istiyorum bu aracın da bir çok tarafı güzel bagajı kötü. Diğer araçlar gibi stepne haznesi yok sanırım bu aracın.
Pick up hakkaten en son istediğim şey.
Ben yukseltmeden kullandım ama yükselten çok.
suzuki4x4turkiye sitesini okumanızı öneririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri