Gezenbilir Olarak Araçlarımızda Hangi Telsizi Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ates Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,696

Araçlarımızda bulundxurduğumuz telsiz hangi tip ?

• CB

Kullanılan: 43 79.6%
  • PMR

Kullanılan: 11 20.4%

• Kullanılan toplam oy
    54

ates

BLACK BULL
Yer
İstanbul / Bostancı
Arkadaşlar hepimizde bir şekilde pmr veya cb telsiz var, ama çoğunluk olarak gezilere gelen araçlarda hangi çeşit bulunuyor ? yada yeni telsiz almak istiyenler hangisini alırsa daha doğru bir karar vermiş olur ? gelin bunun cevabını hep birlikte bulalım.

Etiketler
Ynt: Gezenbilir Olarak Araçlarımızda Hangi Telsizi Kullanıyoruz?

ben oy veremedim 6 pmr 2 cb var ;D

CB kesinlikle güven verici pmr lar aracı görmüyorsanız işe yaramıyor.

Araçta pmr tek başına olmaz. Araçların arasındaki mesafe fazla açıldığında ve dağlık arazilerde sıkıntı yaşanır. Kesinlikle cb olacak, vinçleme gibi araçlardan inildiği anda ve yaya keşif kolları için de ilave olarak pmr. Yani, ideal olanı ikisi birlikte...

ates' Alıntı:
yavuz abi oy lütfen !!!! :D :D :D

Soruyu tercih olarak aldım, oyum CB ye, mesafe, ses kalitesi, şarj probleminin olmaması ana unsurlar.

pmr lar ucuz ve 2'li set halinde satılıyor.uzun gezilerde şarj problemi yaşanabilir.ruhsat ve harici anten gibi sorunları yok.araç sayısının az olduğu gezilerde işe yarar.uzun soluklu gezilerde ve araç sayısının çok olduğu gezilerde cb bir adım önde.

Araca Takılı bir CB mobil cihaz ve 2 adet PMR olmalı diye düşünüyorum .Ayrıca pmrları şarjlı olanlardansa pilli almak daha iyi olabilir . Çünkü her bakkalda pil bulabilirsiniz , olca yedek alabilirsiniz ve şarjli pil kullanarak sadece kendi bataryası ile çalışan pmrların avantajına da sahip olmuş olursunuz .

Saygılarımla ...
Barış

hasanfb' Alıntı:
Tavsiye edeceğiniz araç telsiz markaları nelerdir.. Bunlarıda paylaşırsak iyi olur...

president/lincoln tutkunuyum,
president/jackson kullanıyorum, çok memnunum,

selamlar. Mesut

son gezide pmr lerin fiyaskosunu yaşadık bizzat bence cb den şaşmayın
cb alan telsizler güzel bi seçim olabilir

Tercihen AM/FM olsa güzel olur ama sadece AM dahi olsa tamir görmemiş sıkıntısı olmayan bir cihaz yeterli olacaktır . Tabi çıkış gücü yüksek , kanal sayısı fazla cihazlar var ama özel meraknız yok ve sadece offroad da haberleşme amacıyla kullanacaksanız 40 kanal standart cihazlar iş görecektir .

Bu standart cihazların arasında da aman aman bir kalite ve özellik farkı yoktur aslında ...

Barış 4 watt çıkış ve 90 cm lik bir antenle arazide haberleşme mesafesi ne olur aşağı yukarı?

Eren çok değişkeni var antenin kazancı , arazi şartları ve tabi haberleşecin aracın telsiz donanımı gibi ... Ama en en kötü şartlarda (Mesela orman içi , engebeli yüzey şekillleri - kötü hava şartları vs) 2-3 km den fazla görüşürsün . Bu mesafe şartların iyileşmesiyle 30-50 kmleri bulabilir . Hatta olurda propagasyon diye bahsedilen atmosfer şartları uygunlaşırsa başka ülkeler bile duyulabilir ama bu kısmı bizi pek ilgilendirmiyor galiba :smiley:

görüşmek üzere ...
Barış

Antenin kazancı tam olarak ne demek? Benim araçtaki anten 27mhz 1/4 dalga 0 db miş.Bunlar ne anlama gelyor?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri