Gökçetepe Milli Parkı Ve Bölge Durumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Derinderin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,574

Derinderin

Kamp II
Yer
istanbul
selamlar,

gökçetepe milli parkı hakkında birkaç taze bilgi vereyim.28-29-30 agustos 2015 tarihlerinde 2 gece 3 günlük bir kamp planladık.eşim,ben kızımız ve eşimin anne babası.bir yer çadırımız bir araç üstü çadırımız ile.

gökçetepe bölgesi denizi ve doğası olarak kamp yapmak için nefis bir yer.orman denize sıfır,çam ağaçları yoğun ve gölge alanı bol.yaban hayatla alakalı kaldığımız süre boyunca en ufak bir ses çıtırtı duymadık ki kayınpederimle her gece 3 e 4 e kadar oturduk,o konuda bir tavşan harici bir şey görmedik.deniz tertemiz,kıyı bölgeleri birkaç metre taşlı daha sonrası kumul bir zemin.ara ara deniz kestaneleri var.sandaletle girmekte fayda var.balık popülasyonu fena değil olta balıkçılığı yapan gördüm,zıpkınlada yapanı gördüm...

önce milli park sınırları içerisinde kalmayı düşünmüştük fakat hem kapıdaki abinin tavrı hem fiyatlarındaki saçmalığı hemde ortamı beğenmememizden kaynaklı girdiğimiz gibi çıktık.giriş kapısının hemen sağından orman yönüne devam ederseniz milli park sınırları bittikten sonra yaklaşık 4-5 km gibi sol tarafınıza dikkat edin,sahile inen daracık yollar göreceksiniz.buralardan kendinize koy beğenebilirsiniz. bu yollardan standart her türlü araçla ilerleyebilirsiniz bu arada...

biz yaklaşık 4 km sonraki bir tam u dönüşü yapılan yerden girdik.

bu kadar kolay değil tabi,bu sahile inen yolları kimin yapmış olabileceğini bilemiyorum ama araç girişini engellemek için ya hendek kazmışlar ya kayalarla set çekmişler.yaya trafiğine açık ancak.aracımızın avantajıyla kaya kaplı bir yolu kendimize açtık ve bir köşeye yerleştik.eğer aracınızla giremeyecek durumdaysanız araçlarınızı yolda bırakıp 300-400 metre yürüyerek sahile ulaşabilirsiniz...bölgede keşif yaparken rastladığım arıcılıkla uğraşan bir amca buraları milli parkçıların kapattırdığını söyledi,onun yalancısıyım.

mekan oarak özetle milli park sınırlarını geçtikten sonra sol tarafa bakarak gider olun sayısız kıyı köşe bulabilirsiniz orası size kalmış...

milli parkın girişinde bir market var, genel olarak herşey bulunuyor.işletme sahipleri biraz tutucu,bira varmı dedim,yüzüme bile bakmadı,biraz geride alkol satan bir market büfe var.sahibi hoş sohbet biri,hoşgeldiniz iyi tatiller diyerek karşıladı,biraları buzz gibiydi.hatta deepfreze de 1,5 litrelik dondurduğu suları bile var.8-10 bira nın içine bir tanede bu donmuş sulardan atın,misss...

sebze meyvenizi yol boyu köylülerden alabilirsiniz mevcut ama et balık olayı yok,tedbirli olun.
sağda solda kaynak suyu buluruz demeyin yok,marketlerden 19 luk pet sulardan alın 2-3 tane el yüz yıkama,çay çorba için lazım.

yakacak konusunda tavsiyem şu mangal şart ama yok ben ormandan odun toplarım derseniz biraz dolaşmanız gerek.o anlamda pek odun yoktu.kozalak taoplarım dersen bol.

bölgede arı popülasyonu var. ve kovanların olduğu bölgeler var.uzak durmakta fayda var.son gün dönmeye yakın 2 tanesi soktu beni,yapacak bir şey yok. doğal amonyak candır...

genel olarak çok güzeldi.tavsiye ederim.

bu arada eğer gitmenize vesile olursam lütfen çöpünüzü geride bırakmayın.ortalığın içine etmişler.maalesef mangalcı genlerimiz doğa koruma tarafımızı yok etmiş.strafor tabaklardan rakı şişelerine tavuk kemiklerinden aklına gelebilecek hertürlü çöpe kadar bırakılıp gidilmiş.hepsini toplayamayacağım için ki kamyon yetmez geniş bir alanı gözümün görebildiği kadarını toplayıp daha önceden büyük bir ateş yakılmış alanda yaktım,yokettim. belki doğaya saldım bütün zehirli dumanı ama elimden bu geldi.

lütfen çöpünüzü bırakmayın...

Etiketler
Image4
Image2
Image1

Bende gökçetepede kamp yaptım 1 ay önce kadar girişte enfgelli oldugum için milli park olarak para alınmaması gerekiyor aslında benden fakat burası özel işletme engelli ayrımı yok dedi bende günü birlikçi geldim zaten dedim 20tl ödedim fakat 2 gece çadırlı kamp yaptım kimsede gelip ne yapıyorsun demedi :smiley:

Bende gökçetepede kamp yaptım 1 ay önce kadar girişte enfgelli oldugum için milli park olarak para alınmaması gerekiyor aslında benden fakat burası özel işletme engelli ayrımı yok dedi bende günü birlikçi geldim zaten dedim 20tl ödedim fakat 2 gece çadırlı kamp yaptım kimsede gelip ne yapıyorsun demedi :smiley:

iyi yapmışsın kardeşim...

Çok güzel bir kamp olmuş. Açıkcası o yolları görmüştüm ama araçla inilirde çıkılır mi bilemedim. Arazi aracının faydaları.

Erdinç Bey, benim yıllar önce defalarca kamp attığım iki koydan biri konakladığınız yer. Bu yıl da iki sefer geçtim oradan ama hendekleri geçemeyeceğimi düşünüp durmadım hiç. O hendeklerle ve kayalarla yolları kapatanlar o civardaki özel işletme. Yıllardır yapıyorlar bunu. O amcanın söylediği doğru yani.
Şimdi siz oralara girebildiğinize göre bana da tekrar yol gözüktü :smiley:
Overland ekibine yalvardık gelin dolduralım o hendekleri diye ama gelmediler :p

Paylaşım için teşekkürler.
2014 Ramazan Bayramını biz de Gökçetepe'de geçirdik. Milli parkın yanındaki yoldan 7-8 km gittik fakat hendeklerden ve kayalardan aşağı inecek yol bulamadık. Geri dönüp Gökçetepe'nin girişindeki ilk yazlığın başladığı yerden soldaki yola girdik. 150 metre kadar gidince aksam mı akmasam mı diye düşünen bir çeşme vardı. Çeşmenin arka tarafı bayağı bir düzlüktü dört gün orada kamp yaptık. Aynı yolun 200 metre aşağısında bakkal ve büfe de vardı. Denize yürüyerek gidilip gelinebiliyordu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR