Gore-Tex Nedir?

'TEKNİK EKİPMAN' forumunda özlem tarafından 5 Kasım 2006 tarihinde açılan konu

 1. özlem

  özlem Kamp III

  Mesaj:
  825
  Alınan Beğeniler:
  2
  Gore-Tex nedir?
  Gore-Tex, santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. Bu delikler o kadar ufaktır ki sıvı haldeki su zerreciği geçemez ama buhar molekülü rahatlıkla geçebilir. Gore-Tex malzemenin çalışma mantığı işte bu kadar basittir.

  Gore-Tex malzeme, nylon veya polyester gibi yüksek performanslı sentetik kumaşlar üzerine lamine edilerek (ısıl işlemle yapıştırma) su ve rüzgar geçirmez fakat bunun yanında nefes alabilir giysiler, eldivenler, şapkalar ve ayakkabılar üretilir. Gore-Tex kumaşlar suyu, karı, ve rüzgarı dışarıda tutarken içeride biriken su buharını dış ortama atarlar. Sonuç mu? Macera sizi ne koşullara sürüklerse sürüklesin daha kuru, daha sıcak ve daha konforlu kalacaksınız.

  “Su geçirmez” malzeme tam olarak ne demektir?
  Tüm dış katman için kullanılan kuşamlar belli bir derece basınca kadar suya dirençlidir. Suya karşı dayanıklı ve su kaydırma özelliğine sahip malzemeler karlı ve ıslak koşullarda belli bir yere kadar sizi korurlar ve nefes alma değerleri de kısıtlı olabilir. Bu malzemeler zorlu şartlara uzun süre dayanamazlar. Bir kumaşın tamamen “su geçirmez” olarak adlandırılabilmesi için uzun süre etkili olabilecek zorlu şartlar altında hiçbir şekilde su geçirmemeli ve nefes almaya devam etmelidir.

  Bir kumaş su basıncına kadar ne kadar karşı koyabilirse o kadar su geçirmez anlamına gelir. Yani 3,1 PSI su basıncına dayanabilen bir kumaş 3 PSI basınca dayanıklı kumaştan daha fazla suya karşı dayanıklıdır.

  Gore-Tex kumaşlar 65 PSI su basıncına dayanabilirler. Bunu daha açık bir örnekle anlatalım: 85 kiloluk bir kişi oturduğunda pantalonda oluşan basınç yaklaşık 3 PSI olur, diz çöktüğünde ise diz bölgesindeki basıç değeri 16 PSI değerine kadar yükselebilir. Gore-Tex malzemenin sahip olduğu bu yüksek basınç değeri sizi şartlar ne olursa olsun kuru tutmaya yeterli olacaktır.

  ”Nefes alma” nedir? Niye bu kadar önemlidir.
  Eğer dış katman giysiniz yeterince nefes almıyorsa, suya karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun ıslanırsınız! Sıcak ve yağışlı bir havada ya da yoğun hareket halindeyken oluşacak su buharı dış ortama atılamazsa kumaş suya karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun siz kendi terinizle içeriden ıslanırsınız. Islak koşullarda kuru kalmak için su geçirmezlik özelliğinin yanında mutlaka iyi “nefes alabilir” bir giysi almak gerekir.

  Bazı dış katman giysiler nefes almayı havalandırma panelleri ve delikleri ile sağlamaya çalışırlar. Bu yöntem bazı zmanlar etkili olsa da çoğu zaman yeterli olmayabilir ve bu deliklerden içeriye su girebilir. Gore-Tex kumaşlar teri kumaşın üzerinden dış ortama atarlar, dolayısıyla ayrıca bir delik ya da panele ihtiyaç duymazlar.

  Gore-Tex malzemeler neden bu kadar pahalı?
  Sadece dünyadaki en iyi malzeme üreticileri Gore-Tex üretme lisansına sahiptir. Bu üreticiler mümkün olan en iyi malzemeleri, makinaları ve işçiliği kullanırlar. Dünyadaki en hassas kalite kontrollerden birine sahip olan Gore firması her ürünün üretiminden önce prototiplerini defalarca zorlu testlere sokar. Kumaşlardaki tüm dikişler Gore tarafından üretilen Gore-Seam bant ile suya karşı yalıtılmıştır. Bütün bu testlerden ve kontrollerden geçtikten sonra bir giysi Gore-Tex’in su geçirmezdir etiketini alabilir

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. enigma

  enigma Ana Kamp

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Erdek-Çanakkale
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Güzel bilgilendirme ellerine sağlık
    3. Jeep34

  Jeep34 Zirve

  Mesaj:
  5.909
  Alınan Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Bildiğim ama tekrar tedaylı ve severek okuduğum bir yazı oldu....Teşekkürler..ellerinize sağlık..
    4. metinagca

  metinagca Yeni Üye

  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  teşekkurler, ben de motorsiklet montunda tercih ediyorum gora teks li ürünleri, şikayetim olmadı şimdiye kadar
    5. Templar

  Templar Ana Kamp

  Mesaj:
  62
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Çok ilgisiz ama Elixir firması Gore ile ortak geliştirdiği proje sonunda Gore kaplı gitar telleri üretiyor. Parmak teri ile paslanmadığı için 2 kat daha uzun süre ses özelliğini koruyor bu teller.
    6. Ohzman

  Ohzman Kamp I

  Mesaj:
  172
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  [attachment=1]
  [attachment=2]

  Gore-Tex ile ilgili 2 detay.

  Biraz teknik konuşmak gerekirse günümüzde kullandığımız goretex'ler Poliüretan ( PU ) bir dış katmana sahip.PU kullanımını nedeni PTFE'nin dış etkenler ve vücut yağları ile tepkimeye girip çözünmesi ve gore-tex'in su geçirmeye başlaması. PU çok kararlı bir kimyasal ve bu yüzden koruyucu özelliği çok yüksek ancak nefesalabilirliği çok düşük. Bu da PTFE'nin ( Politetrafloroetilen ) nefes alabilirliğini sınırlıyor. Gore-tex'in iddaa ettiği gibi terimiz gaz halinde dışarı çıkmıyor. Aksine dış PU katmanına geldiği zaman önce sıvı hale geliyor. NEdeni de PU sadece solid state diffusion'a izin veriyor.

  Solid State Diffusion biraz karışık bir olay ama şöyle diyebilirim. PU'ya çarpan sıvı molekülü ( sıvı-gaz farketmez) moleküler seviyede membran'ın içine işler. Bu emilimin sebebi PU'nun hydrophilic yani su emen bir yapıda olması. Daha sonrasında ise işin içine solid state difüzyon giriyor ve su moleküler seviyede PTFE'ye ulaşıyor ve sonra dış katmana taşınıp dışarı atılıyor. Bu tarz bir PU'ya hydrophilic monolithic membrane diyoruz. PU burada katı halde tabii ki. Solid State buradan geliyor. Neden o zaman tek PU kullanılmıyor da PTFE'de kullanılıyor çünkü PU tek başına normalde çok düşük nefes alabilirliğe sahip. İNce bir PU koruyucu katman ile kaplanmış PTFE çok daha iyi sonuç veriyor.

  Gördüğünüz Gore-Tex XCR, Pro Shell tarzı gelişmeler hep bu 2 polimerin daha iyi bir kombinasyon ile sunulması. Pro shell mesala PU ile PTFE'yi dokuma ( woven ) şekilde işlerken. Eski gore-tex'ler örme ( knitted ) şekildeydi. Woven Çok daha yüksek nefes alabilirlik değerleri sağladı.

  Sonuçta bu nedenle gore-tex siz ıslanmadan terinizi dışarı atmıyor. Bunu en iyi çok kuru havalarda farkedersiniz çünkü Gore-Tex'in bu yukarıda bahsettiğim çalışma yapısı kuru havalarda PU'nun emme özelliğini negatif etkilediği için difüzyon neredeyse hiç gerçekleşmiyor. Tablolardan da görebilirsiniz.


  PTFE, DuPond firması tarafından icat edilen malzeme. Teflon olarak dah iyi biliyoruz. Gore-Tex PTFE'nin termo-mekanik olarak değiştirilmişi ( expanded-genişletilmiş ). Tek başında PTFE'yi kullanmayı başaramadılar. İşte burda devreye süper bir membran giriyor

  eVENT. Expanded PTFE'nin TEK BAŞINA kullanıldığı ve PU'ya ihtiyaç duymayan ama vucüt yağları ve kirlilik ile de çözünüp bozulmayan membran. Aynı şekilde su geçirmez/nefes alabilir. Nemden etkilenmez ve PU yokluğu sayesinde Solid State Diffusion ihtiyacı yoktur.

  Sonuç ; Vücuttan çıkan gaz halindeki su molekülü eVENT'te faz DEĞİŞTİRMEDEN geçer. Arada hiçbir değişiklik olmaz. Su geçirmez eVENT membranın nefes alabilirliği Gore-Tex WINDSTOPPER yani sadece rüzgarı kesen membranı ile yarışmaktadır. Tek eksisi çok az kullanılan ve sıkıştırıldığında daha fazla alan kaplayan bir membran olması.

  Goretex,Sympatex,Precip, tarzı PU kullanan tekstil ürünleri alırken dikkat edin.


  Türkiye'de eVENT bulabileceğiniz ana firma VAUDE.

  Sorularınız varsa alabilirim çünkü tamamen bireysel yaptığım bir araştırma sonucunu size yönledirdim şu an.

  Alp Sanalan
    7. balum

  balum Yalan Dünya

  Mesaj:
  1.155
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Alp bey çok güzel açıklayıcı yazı olmuş... Soru sormak için sanırım biraz daha bilgi sahibi olmak, okumak araştırmak gerekir gibi...
  Ama ben direk şu şundan iyidir diye düz mantık kurmaya meyilliyim galiba :) eVEnt aklımı çeldi ;)
    8. babacan06

  babacan06 Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  tşkler çok bilgilendirici bi yazı elinize sağlık
    9. yazargezeryolçizer

  yazargezeryolçizer Zirve

  Mesaj:
  1.505
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Anlatım için çok teşekkürler.
  detaylı bir bilgilendirme olmuş.
    10. Ohzman

  Ohzman Kamp I

  Mesaj:
  172
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Olay tamamen kütle transferi aslında. Yukarıda verdiğim tablolar %30-%70 nem arası tablolar gördüğünüz gibi.

  Peki Gore-tex veya eVENT'in çalışamadığı durumlar yok mu?

  Benim Eğitmenimden öğrendiğim diğer bilgiler konusunda da onayladığım şekilde eğer dışarıdaki nem içerdekinden (yani vücut-ceket) arasındakiden fazla olursa PU katmanı çok yavaş işler ( hatta ters yönde).Katı hal Difüzyonu bir kütle transferi yöntemidir ve basit bir şekilde baktığınızda oluşması için malzemenin iki yanındaki yoğunluğun farklı olması gereklidir. Bunu da bizim sistemimizde oluşturan da aradaki nem farkıdır.Örnek olarak eğer dışardaki nem %90 ise ve montun içinde %95 ise sadece %5 lik bir fark olacaktır ve bu fark ile difüzyon devam edecektir. Fark ne kadar küçükse sistemin işlevi o kadar yavaşlar. %5lik bir fark bizim kuru kalmamız için şimdiden yetersiz bunu belirteyim.

  Daha detay vermek gerekirse;
  Normal sistemde içerden dışarıya doğru çıkan su molekülü montun en dış yüzeyine ulaştığında buharlaşır ve mont bu şekilde bizi nispeten kuru tutmaya devam eder. Ancak dışarıdaki nem çok fazla ise molekül dışarıya ulaştığında buharlaşmaz ve orada toplanmaya başlar. Bu difüzyonu daha da yavaşlatır çünkü gözenekler de artık tıkanmıştır.Su kaydırıcı spreylerin-silikonların önemi buradaki örnekten daha iyi anlayabilirsiniz.

  Burada çok daha ciddi bir sorun baş gösterebilir;
  Hava yeterince soğuksa montun üzerinde sıvılaşan bu su tanecikleri DONAR.

  Artık elinizde belki de 450 euro'luk taş gibi sağlam bir yağmurluk durmaktadır. Hiçbir işe yaramayan.Giydiğiniz mont katırdamaya başlar. Bir daha çalışması için artık bir şekilde bu donu çözmeniz gerekecek.

  Bunun örnekleri çok yüksek nem değerlerine ulaşılabildiği için Uludağ'da yaşanmıştır. Ben de bizzat Fransa'da yaşadım.

  Arkadaşlar bu olaylar çok eğlenceli bence, araştırdıkça çok güzel detaylar elde ediyorsunuz.
    11. yazargezeryolçizer

  yazargezeryolçizer Zirve

  Mesaj:
  1.505
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  bizde bak ne aldım artık üşümiyeceğim diye gezip duruyoruz.:)
  Bilgiler çok aydınlatıcı baya araştırdığınız belli oluyor.
  bize bir giysi kombinasyonu önerebilirmisiniz.?
    12. balum

  balum Yalan Dünya

  Mesaj:
  1.155
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Peki dışardaki nemin yalıtılması için faydalı olan bu malzemelerin kendiside oluşturdukları katman nedeniyle buharlaşmaya engel teşkil etmez mi?
    13. Ohzman

  Ohzman Kamp I

  Mesaj:
  172
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Bu koruyucu malzemeler bambaşka bir konu aslında. Florokarbon, silikon, silikon hidrat elastomer gibi kimyasallardan oluşuyor. Bunlar 2 grupta incelenebilir. Makine yıkamasında kullanılanlar ve spray olarak kullanılanlar.

  Bunların yaptığı iş malzemeyi hidrofobik bir yapıya getirmek. Bu da hidrofil'in tam tersi ( zaten fobi ekinden de anlaşılıyor ). Yani su itici bir yapıya kavuşturmak. Örenk olarak çimlerin üzerindeki çiylenmeyi örnek verebiliriz.
  [​IMG]

  Bunu yaparken de bu ürünler ana malzemenin üzerinde bu işi yapması için bir katman oluşturuyor. Bu katman bir tam bant gibi değil, içinden su tanecikleri geçişi engellenmiyor. Ama yüzey gerilimi yaratacak kadar sıkı ve suyun topaklanmasını sağlıyor. Nefesalabilirliği negatif etkilemiyor.
  Bunu bir kaplama gibi düşünmeyin tam, yüzey gerilimi yaratan bir malzeme bu. Ayrıca hiçbir zaman eskisi kadar iyi olmuyor malzemeniz. Onu da anlatırım gerekirse.
  http://furtech.typepad.com/care_maintenance/files/trail20proofing20story1.pdf

  Benim tercihim sıkı bir iç kat üzerine ince bir orta kat ve dış kat oluyor. Orta katta Power Stretch polarlar, iç kat olarak power dry-power stretch içlikler daha uygun. Hatta softshelli bir orta kat olarka kullanıp üstüne dış kat kullanırsanız tadından yenmez :).

  Full fermuarlı orta kat kullanmaya dikkat edin. Ben kayak yaparken bazen orta kat bile kullanmıyordum. Boğazlı ve kalın içlikler var. ( Millet Thermal Max/ Max Plus Zip gibi ) O zaten iç-orta kat gibi. Üstüne de teknik ceket yetiyor.
    14. cagdas90

  cagdas90 Çıktım, Gördüm, Geldim

  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Ah Gore-Tex ah..
  Küçük bir servet harcadım sana :)
    15. tk:)

  tk:) Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  evet ben de bakıyorum şimdi gerçekten pahalılar :eek:
  farklı markaların gore-tex li ürünleri var bunlarn arasında bir fark var mı acaba?????????????
    16. cagdas90

  cagdas90 Çıktım, Gördüm, Geldim

  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Merhaba sanırım bu sizin sorunuzu cevaplamaya yeterli.

  Alıntı sahibi özlem, 05 Kasım 2006, 01:31:04
  Saygılar,
    17. Ohzman

  Ohzman Kamp I

  Mesaj:
  172
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Bu cevap bence sadece kafa karıştırmaya yeterli ;).

  Gore-tex ne yazıkki bu copy/paste cevaplarda olduğu gibi sizi sadece sözel ifadelerle yönlendirip, kafanızı bulandırmaya çalışır. Bu işin marketing kısmına girmeden size yardımcı olalım ;
  Gore-Tex
  Standart Nefesalabilir membranların en yaygın kullanılan modeli. Rüzgar/Su geçirmez
  Gore-Tex Windstopper
  Rüzgar geçirmez, en yüksek nefesalabilirlik değerine sahip gore-tex modeli. Bazı modeller suya biraz direnç gösterse de hafif yağmurda bile bir süre içine su alan tip
  Gore-Tex XCR
  Gore-Tex'ten %25 daha fazla nefesalabilirliğe, yaklaşık aynı su geçirmezlik seviyesine sahip olan model
  Gore-Tex Paclite
  Gore-Tex'ten 2 kat daha fazla su geçirmezlik seviyesine sahip olan aynı/biraz daha düşük nefes alabilirliğe sahip model
  Gore-Tex Performance Shell
  Sezon ürünlerinde bulunan Gore-Tex'in yerini almış olan model. Teknik olarak Gore-Tex XCR ile aynı, marketing amacı ile ismi Performance oldu.
  Gore-Tex Pro Shell
  Gore-Tex'ten 5 kata kadar daha fazla nefes alabilir, 2 kata kadar da daha yüksek su geçirmezlik seviyesine sahip olan model. En üst modellerde tercih edilen membran.
  Gore-Tex Softshell
  Standart Gore-Tex'in streç hali. İsmi softshell olmasına rağmen su/rüzgar geçirmez. Diğer softshell'lere göre çok daha DÜŞÜK nefes alabilirliğe sahiptir. Gerçek softshell değildir.  Daha önceki mesajlarımda detaylar mevcut. Ama Türkiye'de herhangi bir mağazada karşılaşabileceğiniz modeller genellikle ya bunlara ya da kendi üretimleri olan membranlara sahiptir.
  Marmot, Millet, Mammut, Löwe Alpine, The North Face gibi firmaların sayfalarında detayları bulabilirsiniz.
    18. cagdas90

  cagdas90 Çıktım, Gördüm, Geldim

  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Sizin için belki, ancak ben okuduğumda copy/paste değil, kaynak göstererek yaptığım alıntıdan Gore-Tex malzeme üretme hakkının en kaliteli firmaların elinde olduğunu, bu yüzden Gore-Tex ürünlerin çok kaliteli olduğunu, zorlu koşullara dayanabildiğini, suya karşı dayanıklı/ su geçirmez olduğunu anlayabiliyorum. Eminim forumdaki çoğu kişi de alıntı yaptığım paragraftan bu çıkardığım sonuçları çıkarmakta zorlanmayacaklar :)

  Saygılar.
    19. Ohzman

  Ohzman Kamp I

  Mesaj:
  172
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Verilen cevap

  "farklı markaların gore-tex li ürünleri var bunların arasında bir fark var mı acaba?"

  sorusuna hitaben bir cevap değil, goretex'in tamamen genel olarak neden pahalı olduğu ile ilgili bir açıklama. Kaliteli firma, su geçirmezlik, kaliteli üretim teknikleri sadece lafta kalan şeyler.

  Yazılan şey DuPont firmasının Türkiye ayağındaki distribütörün reklam amaçlı yazdığı bir tanıtım. Soruya verilmesi gereken asıl copy/paste tarzı cevap şu şekilde olmalı(belki türkçeye çevrilmişi );

  Gore-Tex Classic
  A basic laminate with 2 or 3 layers, produced by W.L. GORE &
  ASSOCIATES and used for outerwear: windproof, waterproof
  and breathable at the same time, owing to its laminated
  membrane (PTFE).
  Breathability: 2-layer RET<90, 3-layer RET <130.
  Water Resistance: to a depth of 60 m

  Gore-Tex Classic Taslan
  A laminate of 2- or 3-layers, 100% polyamide, weight: 136
  g/m2. Offers high abrasion resistance, yet is soft to touch
  and light.
  Water Resistance: to a depth of 60 m
  Breathability: 2-layer RET<90, 3-layer RET <130.

  Gore-Tex Classic Glencoe
  A laminate of 2- or 3-layer construction, 100% polyamide,
  weight: 157 g/m2. Thanks to the special, reinforced structure
  of the fabric (the “needle head” effect), it minimises weight,
  is soft to the touch and increases the fabric resistance to
  mechanical damage - all necessary features of outdoor and
  climbing clothing.
  Water Resistance: to a depth of 60 m
  Breathability: 2-layer RET<90, 3-layer RET <130.

  Gore-Tex XCR
  GORE-TEX XCR (eXended Comfort Range) – a new, improved
  GORE-Tex membrane with increased water resistance and
  breathability (by 25%) laminated to extremely tough fabrics,
  both damage and wear resistant. For technical clothing, to be
  used in the most demanding and hostile conditions.
  Construction Types: 2-layer: requires a specially selected
  breathable lining; 3-layer: the most technical and tough,
  used for professional sports clothing.
  Water Resistance: 80 m.
  Breathability: 2-layer: RET < 40, 3-layer: RET< 60.

  Gore-Tex Paclite
  An exclusive product from W.L GORE & ASSOCIATES, designed
  for maximum reduction of the clothing weight and packing
  dimensions, while maintaining the fabric’s other great properties.
  The innovative laminate construction does not demand an
  additional lining to protect the membrane against mechanical
  damage. The lining is replaced with a layer incorporating a core
  of carbon fibres. A jacket made of Gore-Tex Paclite is on average
  15% lighter than a jacket of 3-layer Gore-Tex. In addition, it
  offers better breathability while retaining identical waterproofing
  properties. Clothing made from Paclite is the perfect choice for
  cyclists and runners, or for one-day outings and competitive mountaineering
  (it is not recommended to carry a heavy rucksack,
  as the thin outer fabric of the clothing can wear through).
  Water Resistance: 60 m.
  Breathability: RET< 4.
    20. cagdas90

  cagdas90 Çıktım, Gördüm, Geldim

  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: Gore-Tex Nedir?

  Sanırım beynimizin farklı iki bölümünü kullanıyoruz :) ben burada bu açıklamayı yaparken, bütün Gore-Tex ürünler en iyi testlerden geçiriliyor, hepsi çok kaliteli, hepsi aynı testlerden geçmek zorunda, yani hepsi aynı şekilde test edilerek tüketiciye sunuluyor, yani pek de bir fark olmaz şeklinde anlaşılabileceğini düşündüğüm için bu alıntıyı yaptım. O zaman verilen cevap da bu soruya hitaben bir yanıt değil, çünkü soruda anladığım kadarıyla markalar arası fark soruluyor, Gore-Tex türleri arasındaki farkı değil. Örneğin bir Adidas Göre-Tex i ile Timberland Gore-Tex i gibi.
   Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. waterproof ayakkabı nedir

  ,
 2. gore tex kelime anlamı

  ,
 3. gore tex ne demek