Gps İle Koordinat Nasıl Bulunur?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,569

cygnet

Kamp I
Konu teknik ama hangi başlık altında yazacağımı bilemedim. Özür dilerim.

Androidli cep tel.larında navigasyon modülü var ama o ekranda bulunduğumuz yerin enlem/boylam özelliğini vermiyor(en azından benim ki).
Diyelim ki, Marmaris'de şehir merkezinde limandayım.. Buranın enlem ve boylamını nasıl bulabilirim ?.
İşlem basamaklarını madde madde anlatırsanız sevinirim.
Tşk.ler.

Etiketler

Ynt: Gps İle Koordinat Nasıl Bulunur?

GPS Status&Toolbox veya GPS Durum diye bir programi kurun. Türkçe dir. Gps açik iken programi calistirin ana ekranda enlem boylam konum bilgileri çıkar.Sakın A-Gps acmayin konumunuz 2 km ye varan sapma yapar. Haritaya ihtiyac gostermez direk konum bildirir.
Not : gps uyduya baglanma biraz uzun surebilir. Ben kullaniyorum bu programi.

GPS status programinin koordinatlari yanlis olçtugunu tespit ettim , programi kullanan kuran arkadaslara duyurulur.
Bunun yerine kontrolunu yaptigim ORUXMAPS veya TURKCELL GUVENLİK ( daha detayli ) programini tavsiye ediyorum.
Arazide gezen denize açilan herkeste olmasi gereken programlar , allah muhafaza etsin , tedbir bizden.

GPS durum programını öneriniz üzerine kurdum. Son derece başarılı. Koordinat ölçümü doğru ve ayrıca araç eğimini de ölçüyor. :smiley:

Olumsuz özelliği Koordinat ölçümünü sadece derece dakika cinsinden yapıyor. Derece dakika saniye veya ondalık derece seçemiyorsunuz. :-\

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=tr

fsirin' Alıntı:
GPS durum programını öneriniz üzerine kurdum. Son derece başarılı. Koordinat ölçümü doğru ve ayrıca araç eğimini de ölçüyor. :smiley:

Olumsuz özelliği Koordinat ölçümünü sadece derece dakika cinsinden yapıyor. Derece dakika saniye veya ondalık derece seçemiyorsunuz. :-\

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=tr
Tekrar baktim, ayarlardan birim konum bilgilerini dd.dddd olarak degistirdim konum bilgisi düzeldi , tesekkurler.
Pusula ekraniinda , yaninda rakam yazan ,kucuk nokta halkalarin anlamini cozemedim.
Test icin tesekkurler.

Ben de ayarları bulamamıştım. Herhalde sadece derece dakika diye kabullenmiştim. ;D
Teşekkürler şimdi buldum artık ondalık derece oldu. :smiley:

Yuvarlak içi dolu daire yatay bilgisini grafik olarak veriyor.
Küçük halka ise dikey bilgisini grafik olarak veriyor.
Rakam yazan küçük noktalar ise GPS uyduları olması lazım. Uyduyu görünce beliriyor haberleşme verisini tam olarak alınca ise yeşile dönüyor. Ancak bildiğim kadarıyla 24 tane GPS uydusu olması lazım burada daha yüksek rakamlar da var ben de tam çözemedim.

Şimdi baktım 66 adete kadar çıkmış. :smiley:
http://tr.wikipedia.org/wiki/GPS_uydular%C4%B1_listesi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR