Grand Cherokee 2001 Wj 4.7 V8 Ve 1998 Zj 5.9 V8 Araçlarım İçin Hangi Motor Yağı Ve Yağ Filtresini Ta

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan North wind Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,488

North wind

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar.Grand Cherokee 2001 WJ 4.7 V8 87000 km ve 1998 ZJ 5.9 V8 84000 km araçlarım için hangi motor yağı ve filtresini tavsiye edersiniz?Araçlarımda motor yağını ve motor yağı filtresini kendim değiştirmek istiyorum,elektronik araçlar oldugu icin biraz cekiniyorum,sensör hatası filan verir mi?
Yoksa eski tarz araçlardaki gibi degistirirsem bi sorun yaşar mıyım?
Motor yağını değiştirirken araçların kullanma kılavuzlarında yazılanların haricinde dikkat etmem gereken noktalar var mı?
Bi çok motor yağı markası var. 4.7 WJ ve 5.9 ZJ için hangi marka ve hangi çeşit motor yağı bu araçlar için kaliteli ve performans yönünden uygun olur?
Yağ filtresi icinde marka verebilir misiniz?Hava filtresini de değiştirmek istiyorum,hava filtresi icin pahalı performans hava filtreleri dısında,aracın hava filtresi yuvasına uygun kaliteli hava filtresi önerir misiniz?Motor yağına katkı kullanmalı mıyım?Ya da kendinden katkılı motor yağı mı tercih etmeliyim?Yoksa katkısız yağlardan mı secmeliyim?
Araçlarımı sadece asfaltta kullanmaktayım,arazide kullanılmamaktadır.Mopar motor yağı ve yağ filtresi bulabilir miyim?Biraz detaycıyım cok soru sordum kusura bakmayın,bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar düsüncelerini paylasırlarsa sevinirim.

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee 2001 Wj 4.7 V8 Ve 1998 Zj 5.9 V8 Araçlarım İçin Hangi Motor Yağı Ve Yağ Filtresini Tavsiye Edersiniz

Ekonomik olsun diyorsanız: 10W-40 mobil.
Az para harcasam sorun olmaz diyorsanız 5W-40 mobil ya da castrol. Aynısı biraz daha ekonomik olsun diyorsanız petrol ofisi.
Biraz daha harcayabilirim bunları satmadan uzun süre elde tutmaya niyetliyim diyorsanız 0W-40.
Arabanın km saatinin doğru olduğuna şüpheliyim kesin 400bin devirmiştir bu diyorsanız, ikinci rakkamı 50'ye çıkarabilirsiniz, 10W-50, 5W-50 vs bulunabiliyor piyasada.

VW grubuna ait ya da 15bin km yağ değişimi tavsiye eden tüm avrupa kaynaklı araçlar için (özellikle dizelse) bir de kullanma klavuzuna bakıp yağın hangi standardı karşılaması gerektiğini vs mutlaka kontrol etmek gerekiyor, sizinki o gruptan olmasa da yine de bir bakın bakalım ne diyor derim.

Kolay gelsin.

Ynt: Grand Cherokee 2001 Wj 4.7 V8 Ve 1998 Zj 5.9 V8 Araçlarım İçin Hangi Motor Yağı Ve Yağ Filtresini Tavsiye Edersiniz

Merhaba Benim aracım 4,7 lpg li ve 239000km de..Yağımı 10/40 castrol edge yarı sentetık yağ kullandım.Yağ filitresini ve hava filitresini ise orjınal ınternet üzerinden getirttim ve burada sanayide taktırdım.Diffransiyel yağlarını ve ilavesini ise Yetkili servisten mopar marka getirtip onuda burada değiştirdim..
Katkı sizin aracın km için çok erken bence.Gerçi benım araç için bile araştırdıgımda ek katkıların araca konulan yağların kımyasal yapısını bozma ihtimalinden bahsedildiği için vazgeçtim..
Bence kutu içi hava filitresinden vazgeçmeyin.Açık hava filitre kullanımının zamanla hava akışmetresini bozabilecegi söylenıyor ama tabii ki bozulan varmı onu bilmiyorum :smiley:

Sizin araç normalden biraz fazla yağ yakmıyor muydu erol bey, ben olsam 50 numara yağa geçme vakti gelmiş diye düşünürdüm, zaten 300bin'e az kalmış, elde problem belirtileri de varken fazla iyimser olmaya gerek yok.
Katkı ise her tür şartta kesinlikle uzak durulması gereken bir saçmalık. Yağı üreten katmayı becerememiş sanki biz sonradan katacağız :D

sakyuz' Alıntı:
Sizin araç normalden biraz fazla yağ yakmıyor muydu erol bey, ben olsam 50 numara yağa geçme vakti gelmiş diye düşünürdüm, zaten 300bin'e az kalmış, elde problem belirtileri de varken fazla iyimser olmaya gerek yok.
Katkı ise her tür şartta kesinlikle uzak durulması gereken bir saçmalık. Yağı üreten katmayı becerememiş sanki biz sonradan katacağız :D
10.000km de 1,5-2 lt arası yağ eksiltmişti ki daha önceki aracım Forester 2.0 motor olmasına rağmen 0,5-1lt arası eksiltme yapabılıyordu ki kaldıkı vw bile fabrika çıkışı araçlarında 1,5-2lt lik yağ ekslitmesinin normal olabilcegını söylüyorlae.. .Bence 4,7 v8 in bu kadar eksiltmesi normal :smiley:..Aslında ben yağı daha da inceltip 5-30 yapmayı düşünüyordum ama önerılen yağ 10/40 oldu..Öylede devam edecegım gibi..Bizim ekıptekı 5,9 aracı olan abımızde castrol 10/60 sentetık yağ kullandı onunla aramızda araçta fark olup olmamasına göre belki değiştirebilirim yağı..

.Aslında ben yağı daha da inceltip 5-30 yapmayı düşünüyordum

40 numara yağ 2lt eksitlme yapıyorken tehlikeli olabilir.

Bizim ekıptekı 5,9 aracı olan abımızde castrol 10/60 sentetık yağ kullandı onunla aramızda araçta fark olup olmamasına göre belki değiştirebilirim yağı..

İşin aslı kısa vadede gözleyebileceğiniz tek var 60 numara yağı koyunca yağ eksiltmesinin tamamen kesilmesi olur muhtemelen, başka bir fark olacaksa onu görene kadar aracı satarsınız muhtemelen. Görebileceğiniz fark ise şu, yağ fazla kalın gelirse motordaki aşınma hızlanır, fazla ince gelirse de hızlanır ayrıca yağ yakar. Bu tahmin edilmesi zor bir durum. İdeali motoru yaptırıp yağ yakmasına engel olduktan sonra 40 numara ile devam etmek gibi görünse de, bu işler biraz da ekonomiye baktığı için olay en ucuza nasıl fazla risk almadan hasır altı edilir mantığıyla 5W-50 iyi bir seçim gibi duruyor. Fazla kalın ya da ince olma ihtimali pek yok 240bin km devirmiş bir araç için. Linkte de burada: http://www.hepsiburada.com/mobil-1-peak-life-5w-50-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi-p-OTDG151768 ben olsam bunu koyarım.

Jeep in bazı modelleriyle ilgili şöyle bir bilgi var..
For vehicles with more then 80,467 km (50,000 mi) the acceptable oil consumption for engines is 0.946 liter (1 qt.) in 1,207 km (750 mi).

O da ilginçmiş. Benzer ifadeleri toyota kullanma klavuzlarında da gördüm, ama o kadar yağ yakan toyota görmedim.
Neyse olayın özeti şu: Yağ çubuğuna sık sık bakıp durumu kontrol etmezseniz, araç tehlikeli biçimde yağsız kalabilir.
Yağ yakma ihtimalini azaltmak için biraz daha kalın yağ koyarsanız, bu da bazı parçalardaki aşınmayı hızlandırabilir.
O yüzden 60 numara iyi fikir değil, olayı tadında bırakmak lazım. Bence 5W-50 iyi, 40 numara yağ ile de devam edebilirsiniz ama sık sık kontrol etmeniz gerekiyor bu durumda da. 50 koyunca zararı ne olur? eh 240bin km yapmış arabanın bazı parçalarının toleransı hala yeni gibiyse (düşük olasılık), o parçalar için biraz zararlı olur tabi, ama 60 koymak kadar da zararlı olmaz. Yapabileğiniz en yanlış iş ise 30 numara yağ koymak.

Erol Bey ve sakyuz Bey cevaplarınız icin çok teşekkür ederim.
Araçlarımda lpg yok.

WJ 4.7 aracımın kullanma kılavuzunda motor yağı için şu sekilde yazıyor. ''API sertifikalı. Doğru SAE tipi için motor yağı viskozite tablosuna başvurun'' diyor. Motor yağı vizkozite tiplerin grafiginde 5W-30 (Preferred) ve 10W-30 dan bahsediliyor,preferred 'in türkçe anlamı tercihli,öncelikli demek yani 5W-30 (Tercihli ,öncelikli) Grafigin alt kısmında bir dahaki yağ değişiminden önce beklenen sıcaklık aralığını yazmış,yani 5W-30 (Preferred) ve 10W-30 bu aralıklarda farklılıklar var.Hangisini tercih etmeliyim?

ZJ 5.9 un kullanma kılavuzunda motor yağı için şu sekilde yazılmış. ''API sınıfı SH Energy Conserving Mopar Oil ya da eşdeğeri.Tercihen SAE 15V-40 Viskozite dereceli yağ.Avrupa 10W-30 viskozite dereceli olan da kullanılabilir.''
Multi-viskosite yağlar, motorunuzu çok çeşitli kullanım sıcak ve şartlarına karşı korurlar ve dolayısıyla bütün yıl kullanılabilirler.Seçeceginiz yağdaki akışkanlığa karar verirken ,motor yağı akışkanlık tablosuna bakarak, bir sonraki yağ değişimine kadar beklenen en düşük sıcaklığı gözönünde bulundurunuz demiş.Motor yağı viskozite dereceleri tablosunda 10W-30 ve 5W-30 olarak göstermiş.Tabloda alt kısımda bir sonraki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerleri yazmış.
Sormak istedigim bu tabloların alt kısmındaki sıcaklık aralıgındaki bir sonraki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerlerinin ne anlama geldigini acıklayabilir misiniz?Yağ seçiminde bu değerleri kullanma kılavuzundaki değerlere göre mi secim yapıcam?

WJ 4.7 için önceden bi yetkili servis raporunda motor yağı için Mobil 1 ve 5W-30 yazmışlar.
Fakat 4.7 ve 5.9 daki grafiklerde iki ceşit göründügü halde motorlar farklı oldugu icin grafigin altındaki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerlerinin aralıklarında farklılıklar var.
WJ 4.7 için kullanma kılavuzundaki 5W-30 uygun gibi görünüyor
fakat 5.9 ZJ kullanma kılavuzunda geniş aralık olarak bakınca 10W-30 daha uygun gibime geliyor fakat motor yağı konusunda pek tecrübem yok,o yuzden sadece yorum yapıyorum,kesin budur diyemem.

İlk rakkam mevsim şartları ile ilgili, ne kadar düşük olursa soğuk havalarda ilk çalışma koruması o kadar iyi oluyor. Her zaman daha düşük değeri tercih edebilirsiniz, ama faturaya yansır. Yanlız, zamanında değiştirmeyi unutmamak şartıyla, unutursanız 10W-X numara eski yağı motorda unutmak bazen 0W-X numara yağı unutmaktan daha iyi olabilir. Aslında yağ tam sentetikse böyle olmaz ama kutunun içindeki ile üzerinde yazan yazılar herzaman aynı olmayabiliyor... nerde ararsanız arayın 0W-40 mineral yağı pek bulamazsınız gerçi, ama 5W-20 vs duruma göre mineral bazlı olabilir.

İkinci rakkam, aracın parçalarının toleransı ile, memlekette geçerli yasal düzenlemeler ile, memleketin genel ekonomik durumu ile (ucuz olan yağın pratikte tüm araçlar için yaygınlaşması durumu) vs ilgili. Tutturmanız gereken rakkam bu, araç eskidikçe de biraz yükseltmekte fayda var. Ortada görünen bir problem yoksa kullanma klavuzunda ne yazıyorsa aynen onu yapmakta fayda var, ama kullanma klavuzunda yazan 30 yerine 40 koyarsanız da dünyanın sonu olmaz, hele araç 15 yaşındaysa, iyi bile olur. Ayrıca yağ yakmaya vs başladıysa ve duruma el atmaya niyetiniz yoksa, ne şeytanı gör ne salavat getir mantıyla biraz daha yükseltilip 50 yapılabilir, ama bidon plastiği ve kutulama maliyeti fiyatına satılan 20W-50 var ya, o kesinlikle değil tabi ki.

sakyuz' Alıntı:
İlk rakkam mevsim şartları ile ilgili, ne kadar düşük olursa soğuk havalarda ilk çalışma koruması o kadar iyi oluyor. Her zaman daha düşük değeri tercih edebilirsiniz, ama faturaya yansır. Yanlız, zamanında değiştirmeyi unutmamak şartıyla, unutursanız 10W-X numara eski yağı motorda unutmak bazen 0W-X numara yağı unutmaktan daha iyi olabilir. Aslında yağ tam sentetikse böyle olmaz ama kutunun içindeki ile üzerinde yazan yazılar herzaman aynı olmayabiliyor...

İkinci rakkam, aracın parçalarının toleransı ile, memlekette geçerli yasal düzenlemeler ile, memleketin genel ekonomik durumu ile (ucuz olan yağın pratikte tüm araçlar için yaygınlaşması durumu) vs ilgili. Tutturmanız gereken rakkam bu, araç eskidikçe de biraz yükseltmekte fayda var. Ortada görünen bir problem yoksa kullanma klavuzunda ne yazıyorsa aynen onu yapmakta fayda var, ama kullanma klavuzunda yazan 30 yerine 40 koyarsanız da dünyanın sonu olmaz, hele araç 15 yaşındaysa, iyi bile olur. Ayrıca yağ yakmaya vs başladıysa ve duruma el atmaya niyetiniz yoksa, ne şeytanı gör ne salavat getir mantıyla biraz daha yükseltilip 50 yapılabilir, ama bidon plastiği ve kutulama maliyeti fiyatına satılan 20W-50 var ya, o kesinlikle değil tabi ki.

Sağolun sakyuz Bey.Araçlarımda hic bi sorun yok, yağ yakma gibi bi durumda sözkonusu değil,WJ için 5W-30 alırım.ZJ 5.9 için 10W-30 daha iyi gibime geldi.Sıcaklık değerleri için motorun çalışma korumasında acaba grafiklerdeki sıcaklıklar dış ortam sıcaklıgı mı oluyor?Yoksa onunla bi ilgisi yok mu?Cünkü ZJ 5.9 da 5W-30 için grafikte 16 dereceden başlıyor -29 dereceyi biraz gecen ok işareti ile gösteriyor. O zaman dış ortam sıcaklıgı 16 dereceyi gecerse bu yağ uygun değil anlamında mı?O kısmı sadece anlayamadım.

Zj 5.9 için kullanma kılavuzunda 10W-30 un aralıgı daha geniş,10W-30 için aralık -18 derece ile 38 dereceden biraz gecen ok isareti ile gösteriyor.5W-30 için grafikte 16 dereceden başlıyor -29 dereceyi biraz gecen ok işareti ile gösteriyor.

WJ 4.7 kullanma kılavuzunda 5W-30 (Preferred)yani tercihli öncelikli olanda 38 dereceden baslıyor ve -29 dereceyi biraz geçen ok isareti ile gösteriyor. 10W-30 için -18 dereceden başlıyor 38 dereceyi geçen ok işareti ile gösteriyor.

O kadar ince hesaba gerek yok. Sebebi de şu: Türkiye'de 10W-40 çok yaygın ve hemen heryerde (servis, sanayi vs çok fark etmeden) bunu kullanıyorlar. Yani sizin bu kadar ince eleyip sık dokuduğunuz aracın ilk sahibi 10-15 sene boyunca aracı 10W-40 ile çalıştırmış olabilir. İlk rakkam ise bütçeye bakar, daha küçük olanı tercih ederseniz servis faturasına eklenen 50-60 lira karşılığı çok daha iyi bir yağ almış olursunuz. Arabada görünen bir problem yoksa da ikinci rakkamda 40'ün üzeri gereksiz (ve aracın yaşına göre biraz zararlı da olabilir). Tercih sizin.

sakyuz' Alıntı:
O kadar ince hesaba gerek yok. Sebebi de şu: Türkiye'de 10W-40 çok yaygın ve hemen heryerde (servis, sanayi vs çok fark etmeden) bunu kullanıyorlar. Yani sizin bu kadar ince eleyip sık dokuduğunuz aracın ilk sahibi 10-15 sene boyunca aracı 10W-40 ile çalıştırmış olabilir. İlk rakkam ise bütçeye bakar, daha küçük olanı tercih ederseniz servis faturasına eklenen 50-60 lira karşılığı çok daha iyi bir yağ almış olursunuz. Arabada görünen bir problem yoksa da ikinci rakkamda 40'ün üzeri gereksiz (ve aracın yaşına göre biraz zararlı da olabilir). Tercih sizin.

Dediginizi noktalara dikkat ederim, WJ 4.7 önceki sahibinin 4,,5 yıllık yetkili servis raporları var,motor yağı değişimlerinde hep mobil 1 5W-30 kullanılmış.Bende bütçe biraz fazla ayırarak WJ 4.7 için 5W-30 tercih ederim.Sağolun.

Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR