Grand Cherokee 93 Model 4.0lt

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mirkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,989

grand cherokke 4.0L mi 5.2 mi...?

• grand cherokke 4.0L mi 5.2 mi...?

Kullanılan: 4 80.0%
  • grand cherokke 4.0L mi 5.2 mi...?

Kullanılan: 1 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

mirkan

Jeep (ZJ) 4.0
Yer
Türkiye
öncelikle hepinize selamlar tanışma bölümünü bulamadıgım için buraya yazmak zorunda kaldım :smiley:

aracımı 15 gün önce aldım tartarini marka sırlalı sistem lpg taktırdım hemen öğrenmek istedigim birkaç şey var komik gelebilir ama daha arazi vitesine nasıl geçiş yapılacağını bile bilmiyiorum pişicem inş. yavaş yavaş 5 yıllık ustamıza götürdüm aracımı bakımlarını yaptı şanzuman yağ karterini açıp temizlemiş o gün bir problem yoktu ama ertesi gün araç 3cü viteste kaldı çok ağır kalkıyor vites ufaltmıyor manuel 2 ye aldıgımda fişek 1 e aldıgımda kafa kaldırıyor ustam selenoid diye bi parçadan kaynaklandıgını söyledi pazartesi lifte alıcaklar aracı . sizce neden kaynaklanmış olabilir bu arıza yardımcı olursanız sevinirim (şanzuman yağı ve flitresi 2 gün önce değişti)

Etiketler
dostum senin dediğini tam olarak anlamadım ama sizin usta karter ve şanzımanı sökmemiştir sadece yağ seviyelerini kontrol etmiştir bir şey daha ustanın dediği doğru olabilir aracı yeni almışsın ve arazi vitesinin nasıl kullanılacağını bile bilmiyorsun bence 3 te takılı kalması şöför hatası da olabilir belkide araçtan da kaynaklanmış olabilir aracın bence aracın teknik özellikleri hakkında her şeyi öğrensen iyi olur. bu arada bende yeni üye oldum site gercekten cok güzel şimdilik sana söyleyebileceklerim bunlar...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=9726.0

yukardaki linke baktığınız zaman kendınızı tanıtabilirsiniz,sizin sorunuzda ise BENCE şanzıman yağı fazla kaçmıştır dişililer arasında kayma fazla olduğundan rahat vites atamıyodur bence

aracın motorunu yıkattıysanız şanzıman karıştırabilir.
aracı çalıştırmadan 3 kere kontağı açıp kaparsanız şanzıman beyni sıfırlanır.
kontak açıkken bir süre bekletip öyle kapatın.
benim başıma gelmişti sıfırlayınca halloldu.
yalnız benim araç XJ

selamlar okudugum kadarıyla yeni yagdan sonra bunlar başınıza gelmiş ustayla bir konuşşanız çıkan yagda balata tozu veya yagda fazla kirli görüntüsü varmıymış diye ondan sonra size bilgilerimi aktarabilirim.iyilikler.

Ynt: Grand Cherokee 93 Model 4.0lt

yardımlrınız için teşekkür ediyorum hepinize fakat sorun ustamın dediği gibi selenoidlerdenmiş 3 tanesini değiştirdik taş gibi oldu aman nazar değmesin inşallah :smiley:

hayırlısı fakat anladıgım kadarıyla sanzuman balata dökmüş felaket habercisi olmak istemem ama iyi olmayan bazı beklentileriniz olsun şu an selonoidlerin temizlenmiş olmasın dan dolayı sanzuman rahatladı zaman içinde aynı problemle karşılaşa bilirsiniz. saygılar.. :'(

Herkeze slm bende grand cherokke satın almak istiyorum bu araba hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum parça durumu nedir buluna biliyormu çok masraflı bi araç mı gerçekten bide, 4.0L 6aylık vergisi nedir. 322 ytl mi yoksa daha mı yüksek size göre 4.0L mi yoksa 5.2 mi bu aracın yakıtı beni korkutmuyor fakat parça masraf ve vergi korkutuyor. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.Şİmdiden teşekkürler.... :smiley:

Hocam selamlar ,
Öyle herkesin aman adamı batırır dediği gibi bir araç değil . Parça fiyatları makul ama bir kuş serisi değil ;D Parça sorunu yaşamazsın özellikle 4.0 larda ... İster değişik kalitelerde sıfır ister bolca hurdacı dükkanlarında parçası mevcut .

6 Aylık vergi 2009 itibari ile 390 ytl x 2 şeklinde . Seneye falan bir dilim alta gelebilir ...

Yakıt düzgün bir lpg uygulaması il eşehiriçi 30 ykr uzun yolda 22-24ykr olur .

Yalnız en önemli nokta bakımlı ve düzgün bir araç bulmak , canı çıkmış bir araç alırsanız başınız her araçta olduğu gibi ağrıyacaktır .

ssbman çok teşekkürler bu bilgi ve görüşlerin için, açıkcası bu araca karşı biraz daha güzel bakmaya başladım 5.2 mi yoksa 4.0L mi burada kafam karışık biraz ve dahada bilgi edinebilirsem bu araç hakkın da hemen temiz bi cherokke aramaya başlıcam tekrar teşekkürler ........ :smiley:

Hocam rica ederim . Henüz emekleme seviyesinde bilgilerim ve gerçekten gezenbilirden çok şey öğrendim ve öğreniyorum .

4.0 ile 5.2 arasında vergi farkı oluşabilir . Alınacak model yılına göre bakmak lazım . Vergi kasko değerinin %5 ini geçiyorsa bir dilim aşağıdan ödeniyor .

Tabi yakıt olarakta bir miktar daha az yakacaktır . 4.0 düzl altı silindir motor cherokeelerde kullanılan motorun aynısıdır . Güvenilir ve sorunsuz bir motordur . Xj kasa ile aynı motor olduğundan parçası daha bol bulunabilir .

Tabi 5.2 V8 de harika motor sesi , gücü ve torkuyla gerçekten mükemmel bir motor .

Bu arada bazı 4.0 larda xjlerde kullanılan tip arazi vitesi var yani 4x2 seçme imkanınızda oluyor ki bunlar hayli nadir . Eğer bulnursa ve araç düzgünse alınmalı diye düşünüyorum . Yukardaki maddeleri değerlendirip kara vermek lazım . Yinede kararsız kalınırsa aracı ararken temiz düzgün bakımları yapılmış hangisi bulunursa o alınabilir mesela ...

Kolay gelsin ....

tekrar teşekkürler bilgileriniz için bişey daha sormak ve öğrenmek istiyorum zj,xj motor farkımı yoksa kasa değikşikliğimi acaba ..

zj,xj öncelikle kasa farkı..sonrasında xj de bulunan 4.0 motor zj kasada az sayıda bulunur..zj kasada bulunan 5.2 ve 5.9 xz kasada bulunmaz bilidiğim kadarıyla...

nacizane fikrim..araziye çok girmeyecekseniniz zj 5.2 derim V8 in zevki başkadır..;)

Selamlar ,
ZJ :
Grand Cherokeelerin 93-99 arası çıkan kasanın kodudur . Değişik motor seçenekleri mevcuttur . Motor dışında mekanik olarak aynılardır diyebiliriz . İstisna olarak bazı ZJ lerde 4x2 seçenekli vites kutusu ve akada limitli dif kilidi olma olmama durumu söz konusu .

Xj :
Kare kasa olarak tabir edilen Cherokee model araçtır(grand değil) . Helezon yerine makas kullanan ve daha az elektronik barındıran offroada çok daha müsait araçlardır . 4x2 seçeneği benim bildiğim hepsinde var .

Bu araçlarla lgileniyorsanız ve lmayı planlıyorsanız forum konularını tek tek okumanızı kesinlike tavsiye ederim . Bu araçlarla iligili hemen hemen her konuda geniş bilgi mevcut

Saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.