Grand Vitara 1.6 3k Vinç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozen_12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,359

ozen_12

Yeni Üye
Merhaba,

Uzun zamandır arayış içerisinde olduğum GV için sanırım işimi görecek bir araç buldum, tabi eğer fiyatta anlaşabilirsek...

Burada aklıma takılan konulardan biri araçta takılı olan vinç. Bu vinç için özel bir tampon yapılmamış (gerekiyor mu emin de değilim), orijinal tampona müdahale edilerek vinç montajı gerçekleştirilmiş. Aslında bu durum kaygılarımı bir nebze azaltıyor. 1.6 motor LPG'li araçta bir de vincin yaratacağı ağırlık bir problem teşkil eder mi? Bir de bu vincin sağlamlık ve elektrik tesisatının uygunluğu nasıl kontrol edilebilir?

Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Bir de aracın alt koruması da var ilanda yazana göre. Aracı lifte aldığımızda bir problem var mı diye görmemize engel midir?

Şimdiden teşekkürler...

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Araçta vinç varsa arazide kullanılmış demektir , arazide kullanılan araç kullanılmayan araca göre özellikle 4x4 şanzumanı daha çok yıpranmış demektir, yani koruma saçından görmediğin yerler için değil , kapalı kutulardan kork
Araçta tüp varsa ve tüple 50000 km yi devirdiyse hele bence alma motorun eli kulağındadır çünkü
Tüp varsa egsoz oksijen sensörünü bozmuştur büyük ihtimal dolayısıyla arıza ışığını yakar , cihaza bağlatınca görürsün
Ön takım genel anlamda bozulma olmuyor ama körüktü, askı rotlarıydı özellikle kontrol et
Büyük bir ihtimalle motor kabinindeki dreksyon mafsalıda bozuktur onunda fiyatı 800 lira civarı

Merhaba,

Öncelikle cevap için çok teşekkürler. Yazdıklarınızı okuyup, kendim de ağır offroad yapmayacak olduğumu düşününce başka araçlara yöneldim.

Yukarıda bahsetmiş olduklarınızı geçenlerde başka bir araçta yaşadım. Aracı satan kişi Suzuki Asal Otomotiv'in hemen üst katında bir firmada çalışıyordu. İlanda tek parça olan boya biz oraya gittiğimizde birden iki parçaya çıktı. Bana daha önce söylemiş güya ama öyle bir durum yok tabi. Arıza ışığı da yanıyordu, oksijen sensörü ile alakalı önemli değilmiş ben aşağıda sordurdum falan dedi. Sonra araçla bir tur attık, vites zor geçiyor gibi geldi, bu biraz sert değil mi dedim. Abi bunlar hep böyle falan dedi.

İçimize sinmeyince indik alt kata. Ekspertiz yaptırmak istiyorum deyince oradaki usta 250 TL istedi. Neyse ki gitmeden önce forumdan Aksiyon-Murat Usta'nın telefonunu almıştım. Bir gittik ki neler yokmuş arabada;
  • Kaput tavan ve bagaj kapağı hariç komple boyalı,
  • Körüklerden biri patlamış, diğeri de yırtılmak üzere,
  • Debriyaj,
  • Oksijen sensörü değişecek, vs.
Murat Usta sayesinde 50 TL'ye daha büyük bir problemden kurtulduk.

Sonrasında da pişkin pişkin tavırlar sanki hiç bilmiyormuş gibi... Bir de yalanına Murat Ustayı katıyor biz aracı götürmeden, o da baktı problem yok dedi diyor... Şimdi firma adı vermek doğru olmaz ama bunu yapan kişi de Asal Otomotiv'in orada offroad aksesuarları satan bir yerde çalışıyor. Ben bu forumları okuyunca bu camiayı daha bir aile gibi düşünmüştüm ama işin içinde insan olunca babana bile güvenmemek gerekiyor demek ki...

Ben en iyisi bakmaya devam edeyim... :smiley:

Aksiyon murata bi tanıdık yönlendirmesiyle araç alma devresinde 2,3 araba götürdüm , iyi miyi diyorlar ama esnaf olamamış, hadi almadığımız arabalar için 50 şer kağıt aldı eyvallah son araba yı alıcam artık o noktada son 50 lirayı almamasını bekledim , keza yan taraftaki kaportacı olmadığı için boya varmı yokmu bakamadı , boya mevzusuna başka yere gittim, yine 50 lira alınca parayı verirken bu beni son görüşüm dedim içimden , halbuki alma bende sana geleyim sıkıntıda veya bakımda dimi
Artı olarak her götürdüğüm arabanın oksijen sensörü bozuk olunca ne kadardır bu muhabbeti oldu serviste 700 lira dedi ama biz 450 yede hallediyoruz hesabı yaptı , sonra ben servise gidip sordun 475 lira ham fiyat bide , buda demek oluyorki kucakçı , sittim sene kapısının önünden geçmem nokta

Bi kaç tane araba inceleyince , biraz da işten anlıyorsan hangi araç hırpalanmış hırpalanmamışanlıyorsun , lifi ve boya ölçme aleti olan her yere gidebilirsin bu durumda , murat hasan hüseyin motorun şanzumanın içine girip bakmıyor sonuçta sıkıntısız olsun diyorsan , 100000 km yi aşmamış olacak , tüp takılmış olmayacak, ve araba diri duracak çözersin
Adam ben söylemesem kullanıp vites geçişlerinde problem varmı yokmu ona bile bakmıyor , araba gösterme işinde yanlış adam benden söylemesi

Şunuda ekliyim, bende ilk etapta 3 kapı baktım, sonra 5 kapıların fiyatıyla karşılaştırınca 5 kapıya döndüm mesela aynı özelliklerdeki 3 kapıya 35 -36 lira istiyorlardı ki hala öyle 5 kapısı 37 -40 lira arası
1,6 kesinlikle alma gaz pedalını tabandan çıkarsan yürümüyor , yürümediği gibi 2,0 dan daha fazla yakıt yakarsın dipleyip gidememe yüzünden ,bide 3 kapılar banamı öyle geldi bilmiyorum zıp zıp gidiyor bi kaçtane kullanıp baktığım için bu farkı tespit ettim

Son düzenleme:

Kmden ustanın demesiyle emin olma şansın yok , yüksek model arabalarda bile km düşürme yöntemleri mevcut olduğu için emin olacağın tek yer detaylı plaka sorgulama , orda 2003 modelden sonra aracın ilk muayenesi ve sonraki muyane kayıtlarında km de gözüküyor oynama olursa ordan çözersin, şayet son muyane gözüküyorsa sadece o araçtan kork km konusunda ben bu sebepten dolayı birkaç araçtan daha bakmadan vazgeçtim , detaylı sorgulamayı mutlaka yaptır çoğu arabanın son muayene kayıdı var öncekiler gözükmüyor

Kmden ustanın demesiyle emin olma şansın yok , yüksek model arabalarda bile km düşürme yöntemleri mevcut olduğu için emin olacağın tek yer detaylı plaka sorgulama , orda 2003 modelden sonra aracın ilk muayenesi ve sonraki muyane kayıtlarında km de gözüküyor oynama olursa ordan çözersin, şayet son muyane gözüküyorsa sadece o araçtan kork km konusunda ben bu sebepten dolayı birkaç araçtan daha bakmadan vazgeçtim , detaylı sorgulamayı mutlaka yaptır çoğu arabanın son muayene kayıdı var öncekiler gözükmüyor
Detaylı sorgulamada aracın kaç sene kasko lu gezip gezmediğide ortaya çıkıyor yani ilanlardaki tramer kaydı yok demek araçta kaza yok demek değil tam anlamıyla , başka araca bulaşmadan yapılan her türlü kaza dışarda yaptırılırsa kayıtlara geçmez, şayet araç ta geçmiş yıllarda sürekli kasko varsa bu konudada ağır hasardan emin olabiliyorsun

Son düzenleme:

Geçen gün bu km sorgulama olayı haber oldu televizyonda,

Galericiler bilmemnesi bir vatandaş, bu sorgulama işi için , efendim doğru bilgiler içermiyormuş, pert olan bir aracın bilgisi yanlışlıkla başka bir araca işlenebiliyormuş falan filan bilmem ne dert yanıyor, eskisi gibi alıcılar araçları ekspertize soksunmuş, kalkmalıymış bu uygulama

Amca galericileri temsil ediyorya , galericiler bu uygulamayla km düşüremiyor artık dertleri o , sorgulamaya fitne sokuyorlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri