Grand Vitara LPG İle Yakıt Tüketimi

'SUZUKI' forumunda Konyalı tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Konyalı

Konyalı Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0
    Yardımlarınız için tşkler.Belki konunun dışında olacak ama benim grand vitara şu anda uzun yolda 30 ykr. şehir içinde 40 ykr. lpg yakıyor bu değerler normalmi acaba? (BRC marka sıralı sistem takılı)

2. yazargezeryolçizer

yazargezeryolçizer Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    konuyla ilgili LPG li Vitara kullanan arkadaşlar size yardımcı olacaktır.
    Ama yanılmıyorsam bu kunu hakkında baya yazı yazılmıştı.
    Birde sizin araç otomatik olmalı.Düz viteslerden %20 kadar fazla yakar.Bunuda göz önünde bulundurun
    + Sürüş ekniği ve lastikler gibi bir sürü etkende var.

3. veteriner

veteriner www.bagbasiveterinerklinigi.com

Alınan Beğeniler:
    0
    Sn Konyalı aracınızla ilgili teknik bilgiler arabadergisi.com adresli sitede aşağıdaki şekilde verilmiştir:
    Motor Hacmi (cc) 2493
    Silindir Sayısı V6
    Beygir Gücü (BG/d/d) 144/6200
    En Yüksek Tork (Nm)/ 208/3500
    Son Hız (km/s) 165
    0-100 km/s Hızlanma (sn)10.9
    Yakıt tüketimi(100 km'de)90 km/s hızda (litre) 9.1
    Şehir İçinde (litre) 13.1
    Ağırlık (kg) 1405
    Dingil mesafesi (mm) 2480
    Uzunluk (mm) 4195
    Genişlik (mm) 1780
    Yükseklik (mm) 1740
    Bagaj Hacmi (litre) 277
    Fakat özellikle yakıt tüketimi ile ilgili veriler manuel veya otomatik olduğu bildirilmemiş ve benzinli araçlar için geçerli olan değerlerdir.
    Sizin araç otomatik olduğuna göre hesap yaparken; sizin aracı otomatik sitedeki bilgileri manuel için kabul edelim:
    şehirler arası veri olan 9,1 lt için + %20 otomatik tüketim farkı ekleyelim: 10,9lt/100km eder
    +%20 de lpg'li olduğu için ekleyelim 13,1 lt/100 km (lpg litre fiyatı 1,90 ytl kabul edersek 0,25 ytl/km) şehirlerarası tüketiminiz olması gerekir.
    Sizin şehirler arası tüketiminiz 100 km'de 1,9 lt fazla görünüyor. Bu fark ;
    ya sizin sürüş alışkanlıklarınızdan
    ya da aracınızın orijinalindeki veya lpg sistemi üzerindeki yakıt tüketimini etkileyecek parçalarından kaynaklanıyordur.
    Yakıt tüketiminizi fabrika verilerine çekmeniz için bu iki sebep üzerinde durmanız gerekmektedir.
    (Not: sitedeki bilgiler %100 doğru olmayabilir ama en azından doğruya çok yakındır örneğin vitara 1,6 jlx için şehirlerarası tüketim sitede 7.4 lt/100 km yazdığı halde suzuki kitapçığında 6.5 lt/100km geçmektedir. Bu nedenle aracınızın orijinal kitapçığını ölçü almanız daha doğru olacaktır.)
    Saygılar.

4. ktm

ktm Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bendede 98 V6 2.5 var, Romano sıralı sistem takılı . LPG ile şehir içinde 34 kuruş yakıyor .LPG 2 YTL şu an . Buda 17 lt ye tekabul edıyor .

5. oguz1134

oguz1134 Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Grand Vitara LPG İle Yakıt Tüketimi

arkadasım sana bazı tavsiyelerim olucak hava+benzin filitresini degistir enjektörleri üstünde degil söküp temizlet bilgsayarnda oksıjen sensor degeri,vs re ye baktır orjinal buji aralık ayarı tam yani aracını benzinle 10 degil 11 numara calışır vaziyette lpg cine götür bana otomatik kalibrasyon ayarı yap de ve sonra bu konuda hiç bi derdin olmayacak ...

6. ankarazi.com

ankarazi.com Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba,

Benim aracım 2005 Grand Vitara 2.0 5 Kapı Otomatik. Bakımını yeni yaptırdım. Aracımda Prins LPG var. Benzinde 48 kuruş, LPG'de 30 kuruş yakıyor. Sizce normalmidir?

7. altuncu57

altuncu57 Zirve

Alınan Beğeniler:
    1

bende 99 5k grand vitara 2.0 4cyl. var.ramses marka piyasa da yeni lpg sistemi ile uzun yolda 230ykrş,şehiriçinde 300ykrş yakmakta.araçta üst bagaj,bagaja monte sis lambaları,vinç vs. bulunmakta.

8. hazanfer

hazanfer Uçmasamda Yükseklerde Hayalim :)

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaşlar merhaba,
    Bu tür konuların tartışılması için bir başlık açtım sakıncası yoksa konuları buraya taşısak gider namına aradıklarımızı buradan takip etmekte daha az zorlanırız diye düşünüyorum.
    Bilmem ne dersiniz?

9. bipolar

bipolar Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Bu tip düzenlemeler site yönetimi tarafından zamanında ve gerekli durumlarda yapılmaktadır.

Yeni bir konu başlıgı açılmasında sakınca yoktur, gerekirse bir başlık altında derleyip toplarız :) önemli olan bilgiye ulaşılması.

Düzen için gösterdiginiz çabaya ayrıca teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

10. bipolar

bipolar Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Grand Vtarası olan arkadaşlar daha net cevaplar vercektir,
    Ancak sizin aracınız Uzun/Kısa ??veya 1600/2000 ??motor hacmi nedir, kullanımınız sportifmi yoksa sakinmi?? ve son olarak modifikasyon?? ve lastik çapında degişim varmı ??bu bilgilerde önemli diye düşünüyorum.

11. metehan41

metehan41 only jeep...

Alınan Beğeniler:
    0

benim araç 2004 model 5 kapılı 2.0 lt otomatik vites. aracı aldığımda orjinal haliyle 0,22 kr/km - 0,30 kr/km yakıt aralığındaydı. genelde kalkışta olmamak üzere sakin kullanışım vardır. ama kalkışta pek sakin sayılmam ki asıl yakıtıda kalkışta tükettiğinide biliyorum ne yapayım kendimi bu konuda tutamıyorum. aracı modifiye ettikten sonra; yükseltme,31" mt lastikler,sisler,vinç,tampon,+ 200 kg yakın ağırlık,bazen 500 kg ağırlığında karavan çekilmesi dahil olmak üzere yakıtım 0,25kr/km-0,40kr/km aralığına çıktı. 0,40 kr/km yakıt izmit samanlı dağlarındaki 1-2-3 vites aralığındaki off-road yapılması durumunda geçerlidir. benim diyebileceğim bu kadar. lpg cihazım zavoli marka ve mükemmel. kesinlikle tavsiye ederim aracın benzinle çalışmasından daha verimli. hem aracın tüm bakımları ve filtreleri hemde lpg cihazının tüm bakımları ve filtreleri yeni... haa bu arada lpg'de opetten aygaz yani. lütfen peşimden gel.

12. hazanfer

Alınan Beğeniler:
    0

Fatih bey verdiğiniz yakıt oranları 4.0 litre cherokeeler ile aynı çok garip geldi bu nasıl oluyor acaba cherokee kullananlarda zizin verdiginiz değerleri veriyor.

13. metehan41

metehan41 only jeep...

Alınan Beğeniler:
    0

izmitte mustafa kardeşimde cherokee xj var. pek öyle dediğiniz gibi olmuyor. arazide dağda bayırda 0,5 kr/km değerlere kadar çıkıyor. uzun yolda bayağı düşüyor. ama 4.0 lt bir araca göre bencede iyi değerler. zaten bende 2.0 lt suzuki grand vitaranın motorunun yetmediğini düşünüyorum...

14. hazanfer

Alınan Beğeniler:
    0

Valla ben bu işi anlamadım sitedeki arkadaşlar 5.2 litre GC zj'ler için 16-20 litre şehir içi yakıt veriyor 2.0 ve 2.5 litre vitara kullananlarda 15-17 litrelerden bahsediyorlar nerdeyse 1.6 vitalarda bizde okadar yakıyoz diyecek nasıl iş bu anamadım sz biliyormusunuz :) :)

15. ayhanayhan

ayhanayhan ARAMA KURTARMA m 05363764328459832..

Alınan Beğeniler:
    0

bende yazayım olsun bitsin şehir içi 500 ykr otomatik 4000 cc

16. ayhan11

ayhan11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

1600 otomatik ne yakar bilen varmı

17. camouflage

camouflage Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Farklı bir başlıkda ön bilgileri aldığınızı görerek ekliyorum
    1,6 manuel yakıtı artı %10
    bende iki yıl kadar aynı aracı otomatik kullandım ortalama değer manuel olanlardan hem LPG de hem benzinde %10 fazlaydı

18. kedicik

kedicik Gelişimin Temeli Değişimdir..

Alınan Beğeniler:
    0

Ben de 3 yılı aşkın 98 model 5 kapı vitara jlx kullanıyorum ve oldukça memmunum.Hem aracımızdan hem de yakıtından.Ne kadar yaktığını söylemeden önce şunları belirtmekte yarar görüyorum.Kesinlikle rutin bakımlar zamanında yapıldığı ve orjinal malzeme kullanıldığında araçata yakıtın ve performansın çok fark ettiği görülüyor.Bu 3 yılı aşkın süre zarfında kesinlikle gaz sisitemi taktırmayı düşünmedim ve hala benzinle biniyorum.Çünkü yerli veya yabancı türde araç kullanan arkadaşların gaz sisiteminde araçlarının yakıtını duyduğum zaman benim için hiç gerek olmadığını farkediyorum.Artık ne kadar yaktığını söylüyorum.Bu hafta sonu Karaman'dan Mersin'e arkadaşla bir iş için gitmiştim.Bu arada şunu da söyleyeyim.Bu ilk ölçümüm geğildi.Ne zaman uzun yola gitsem depoyu fullüyorum ölçmeyi seviyorum.Yine depoyu fulledikten sonra tam 201 kilometre sonra sürekli benzinini kullandığım markalı istasyon denk geldi ve tekrar fulledim.Sonuç 41 TL lik benzin aldı.100 km de 20 tl yaklaşık yapıyor.Km de 0.20krş denkgeliyor. 20/2.9=7 litre/100 km ye denkgeliyor.Asla gaz sisitemi taktırmayı düşünmüyorum.Aracımızın bakımlarını ise Konya da servisinde yaptırıyorum.

19. ayhan11

ayhan11 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0

yakıt bilgisi için teşekkürler bende daha önceden ford focus otomatik vardı ve çok hantaldı serilik olarak nasıl acaba yani vites aralığı nasıl. focus çok geç 2 ye geçiyordu merak ettiğim birde bu var yada bir tane kiralayıp denemk lazım

20. Konyalı

Konyalı Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Konya'da hangi serviste yaptırdınız?

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş