Grand Vitara LPG İle Yakıt Tüketimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Konyalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,970

Konyalı

Ana Kamp
Yer
konya
Web
gulbahcesikonyamutfagi.com
Yardımlarınız için tşkler.Belki konunun dışında olacak ama benim grand vitara şu anda uzun yolda 30 ykr. şehir içinde 40 ykr. lpg yakıyor bu değerler normalmi acaba? (BRC marka sıralı sistem takılı)

Etiketler
konuyla ilgili LPG li Vitara kullanan arkadaşlar size yardımcı olacaktır.
Ama yanılmıyorsam bu kunu hakkında baya yazı yazılmıştı.
Birde sizin araç otomatik olmalı.Düz viteslerden %20 kadar fazla yakar.Bunuda göz önünde bulundurun
+ Sürüş ekniği ve lastikler gibi bir sürü etkende var.

Sn Konyalı aracınızla ilgili teknik bilgiler arabadergisi.com adresli sitede aşağıdaki şekilde verilmiştir:
Motor Hacmi (cc) 2493
Silindir Sayısı V6
Beygir Gücü (BG/d/d) 144/6200
En Yüksek Tork (Nm)/ 208/3500
Son Hız (km/s) 165
0-100 km/s Hızlanma (sn)10.9
Yakıt tüketimi(100 km'de)90 km/s hızda (litre) 9.1
Şehir İçinde (litre) 13.1
Ağırlık (kg) 1405
Dingil mesafesi (mm) 2480
Uzunluk (mm) 4195
Genişlik (mm) 1780
Yükseklik (mm) 1740
Bagaj Hacmi (litre) 277
Fakat özellikle yakıt tüketimi ile ilgili veriler manuel veya otomatik olduğu bildirilmemiş ve benzinli araçlar için geçerli olan değerlerdir.
Sizin araç otomatik olduğuna göre hesap yaparken; sizin aracı otomatik sitedeki bilgileri manuel için kabul edelim:
şehirler arası veri olan 9,1 lt için + %20 otomatik tüketim farkı ekleyelim: 10,9lt/100km eder
+%20 de lpg'li olduğu için ekleyelim 13,1 lt/100 km (lpg litre fiyatı 1,90 ytl kabul edersek 0,25 ytl/km) şehirlerarası tüketiminiz olması gerekir.
Sizin şehirler arası tüketiminiz 100 km'de 1,9 lt fazla görünüyor. Bu fark ;
ya sizin sürüş alışkanlıklarınızdan
ya da aracınızın orijinalindeki veya lpg sistemi üzerindeki yakıt tüketimini etkileyecek parçalarından kaynaklanıyordur.
Yakıt tüketiminizi fabrika verilerine çekmeniz için bu iki sebep üzerinde durmanız gerekmektedir.
(Not: sitedeki bilgiler %100 doğru olmayabilir ama en azından doğruya çok yakındır örneğin vitara 1,6 jlx için şehirlerarası tüketim sitede 7.4 lt/100 km yazdığı halde suzuki kitapçığında 6.5 lt/100km geçmektedir. Bu nedenle aracınızın orijinal kitapçığını ölçü almanız daha doğru olacaktır.)
Saygılar.

Bendede 98 V6 2.5 var, Romano sıralı sistem takılı . LPG ile şehir içinde 34 kuruş yakıyor .LPG 2 YTL şu an . Buda 17 lt ye tekabul edıyor .

Ynt: Grand Vitara LPG İle Yakıt Tüketimi

Konyalı' Alıntı:
Yardımlarınız için tşkler.Belki konunun dışında olacak ama benim grand vitara şu anda uzun yolda 30 ykr. şehir içinde 40 ykr. lpg yakıyor bu değerler normalmi acaba? (BRC marka sıralı sistem takılı)
arkadasım sana bazı tavsiyelerim olucak hava+benzin filitresini degistir enjektörleri üstünde degil söküp temizlet bilgsayarnda oksıjen sensor degeri,vs re ye baktır orjinal buji aralık ayarı tam yani aracını benzinle 10 degil 11 numara calışır vaziyette lpg cine götür bana otomatik kalibrasyon ayarı yap de ve sonra bu konuda hiç bi derdin olmayacak ...

Merhaba,

Benim aracım 2005 Grand Vitara 2.0 5 Kapı Otomatik. Bakımını yeni yaptırdım. Aracımda Prins LPG var. Benzinde 48 kuruş, LPG'de 30 kuruş yakıyor. Sizce normalmidir?

bende 99 5k grand vitara 2.0 4cyl. var.ramses marka piyasa da yeni lpg sistemi ile uzun yolda 230ykrş,şehiriçinde 300ykrş yakmakta.araçta üst bagaj,bagaja monte sis lambaları,vinç vs. bulunmakta.

Arkadaşlar merhaba,
Bu tür konuların tartışılması için bir başlık açtım sakıncası yoksa konuları buraya taşısak gider namına aradıklarımızı buradan takip etmekte daha az zorlanırız diye düşünüyorum.
Bilmem ne dersiniz?

Bu tip düzenlemeler site yönetimi tarafından zamanında ve gerekli durumlarda yapılmaktadır.

Yeni bir konu başlıgı açılmasında sakınca yoktur, gerekirse bir başlık altında derleyip toplarız :smiley: önemli olan bilgiye ulaşılması.

Düzen için gösterdiginiz çabaya ayrıca teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Konyalı' Alıntı:
Grand Vtarası olan arkadaşlar daha net cevaplar vercektir,
Ancak sizin aracınız Uzun/Kısa ??veya 1600/2000 ??motor hacmi nedir, kullanımınız sportifmi yoksa sakinmi?? ve son olarak modifikasyon?? ve lastik çapında degişim varmı ??bu bilgilerde önemli diye düşünüyorum.

benim araç 2004 model 5 kapılı 2.0 lt otomatik vites. aracı aldığımda orjinal haliyle 0,22 kr/km - 0,30 kr/km yakıt aralığındaydı. genelde kalkışta olmamak üzere sakin kullanışım vardır. ama kalkışta pek sakin sayılmam ki asıl yakıtıda kalkışta tükettiğinide biliyorum ne yapayım kendimi bu konuda tutamıyorum. aracı modifiye ettikten sonra; yükseltme,31" mt lastikler,sisler,vinç,tampon,+ 200 kg yakın ağırlık,bazen 500 kg ağırlığında karavan çekilmesi dahil olmak üzere yakıtım 0,25kr/km-0,40kr/km aralığına çıktı. 0,40 kr/km yakıt izmit samanlı dağlarındaki 1-2-3 vites aralığındaki off-road yapılması durumunda geçerlidir. benim diyebileceğim bu kadar. lpg cihazım zavoli marka ve mükemmel. kesinlikle tavsiye ederim aracın benzinle çalışmasından daha verimli. hem aracın tüm bakımları ve filtreleri hemde lpg cihazının tüm bakımları ve filtreleri yeni... haa bu arada lpg'de opetten aygaz yani. lütfen peşimden gel.

Fatih bey verdiğiniz yakıt oranları 4.0 litre cherokeeler ile aynı çok garip geldi bu nasıl oluyor acaba cherokee kullananlarda zizin verdiginiz değerleri veriyor.

izmitte mustafa kardeşimde cherokee xj var. pek öyle dediğiniz gibi olmuyor. arazide dağda bayırda 0,5 kr/km değerlere kadar çıkıyor. uzun yolda bayağı düşüyor. ama 4.0 lt bir araca göre bencede iyi değerler. zaten bende 2.0 lt suzuki grand vitaranın motorunun yetmediğini düşünüyorum...

ktm' Alıntı:
Bendede 98 V6 2.5 var, Romano sıralı sistem takılı . LPG ile şehir içinde 34 kuruş yakıyor .LPG 2 YTL şu an . Buda 17 lt ye tekabul edıyor .
Valla ben bu işi anlamadım sitedeki arkadaşlar 5.2 litre GC zj'ler için 16-20 litre şehir içi yakıt veriyor 2.0 ve 2.5 litre vitara kullananlarda 15-17 litrelerden bahsediyorlar nerdeyse 1.6 vitalarda bizde okadar yakıyoz diyecek nasıl iş bu anamadım sz biliyormusunuz :smiley: :smiley:

bende yazayım olsun bitsin şehir içi 500 ykr otomatik 4000 cc

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR