Grand Vitara - Rav4 Tercihi

'VITARA' forumunda todilla tarafından 15 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. todilla

todilla Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba,

2004-2005 grand vitara(4k otomatik) ile 2002-03-04 rav 4 araçlarından birini almayı düşünüyorum 2 aracıda bir aydır araştırıyorum ama işin içinden çıkamaz oldum.Kullanım hem arazi hem asfalt.

-04-05 vitaraların çift vites olması arazi performansını güçlü ve zevki hale getiriyor, Rav 4 devamlı 4 çeker hafif arazi aracı
    -Adana ikamet ediyorum ve yollarda rav 4 göremezsiniz ama vitara dolu(bayi farkı olsa gerek) Rav 4 için bence ciddi bir dezavantaj (satma durumunda)
    -Aynı yaştaki 2 araç arasında 4000-5000 tl fark var.2004 vitara(4k 2.0) 27-28 bin ,2004 rav 34-36 bin lira .Aradaki farka değermi?

Bunlar benim edindiğim bilgiler ne kadar doğrudur bilemem.Sizin vereceğiniz bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda kararımı vereceğim.30-35 bin tl bütçeyle hem arazide hemde asfaltta sürülebilecek araç hangisi olurdu?

çok teşekkürler

2. olasiliksiz

olasiliksiz 98'rav4

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Grand Vitara - Rav4 Tercihi

Rav4 bir suv (yani crossover), vitara ise son zamana dek arazi araci idi, sonradan degisti o da suv oldu. Bahsettiginiz yillardaki modeller arazi araci olarak kullanilabilecek araclar olabilir, ozellikle sabit akslari ve govdeden ayri saseleri varsa.
    Ben rav4 kullaniyorum, dagda yaylada dolasmak, kardan kumdan camurdan batmadan cikabilmek icin uygun bir arac. Off road yarisina, asiri dik egimli arazilere vs gelmez. Motor olarak daha sorunsuzdur, arazi araclarina kiyasla asfaltta daha iyi yol tutar ama arazide fazla zorlamaya gelmez. Gezi araci yani askeri usul jip degil, ben de sadece gezmek icin kullaniyorum:) Bu aracla off road yapani pek bulamayacaginiz icin modifiye piyasasi da pek yok. Internette gormustum rav4 akslarini sabit akslarla degistiren birini, ama Turkiyede mumkun olacagini ya da iyi bir fikir oldugunu zannetmiyorum.

3. kizilkaptan

kizilkaptan Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

selam bende 2002 rav4 vardı beklentilerimi karsılamadıgı icin onu verip 2004 grand vitara aldım kafam sımdı inanılmaz rahat rav4 bıraz geniş okadar sureklı 4 ceker olusu problem arazide cok bırsey ıfade etmiyor ama suzıkı saglamlık arazı ve asfalt uyumu mukemmel nerdeyse yakıtları vergısı parca ucretleri hepsı kafa kafaya hıc dusunmeyın kesinikle suziki

4. olasiliksiz

olasiliksiz 98'rav4

Alınan Beğeniler:
    0

Bana gayet güzel uyuyor ama dediğim gibi dağlarda orman yollarında dolaşmak yaylaya gitmek için, off road aracı değil. Arazi kabiliyetinin kısıtlı oluşunun da sürekli 4x4 oluşu ile fazla bir ilgisi yok, daha çok sabit akslara sahip olmamasından kaynaklanıyor. Yoksa sürekli 4x4 ün çamur üzerinde gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.
    Sürekli 4x4 çekiş sistemi genelde rav4 gibi suv/crossover tipi araçlarda bulunduğu için adı boşu boşuna çıkmış 9'a, inmez 8'e.

5. mahiralpagut

mahiralpagut Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Ben de grand vitaramı alırken rav4'ü incelemiştim. Grand vitaramı 1 seneden uzun süredir %70 asfalt %30 arazi kullanıyorum ve çok memnunum. Yaptığım tek şey AT lastik takmak oldu. Bunun dışında periyodik bakımlar dışında hiçbir dert çıkarmadı. Rav4'ü gözümden düşüren önemli etkenlerden birisi ise aradaki fiyat farkı olmuştu. Diğeri ise daha önce de bahsedildiği üzere hafif ya da ağır offroad'a hazırlamak isterseniz grand vitaralarda çok seçeneğiniz oluşu. Dolayısıyla grand vitaraların yedek parçası, çıkması, ustası herşeyi bol. :) 2 çeker 4 çeker geçişlerini seyir halindeyken düğme ile değil de arazi vitesi kolu ile kendi isteğinizle yapabiliyor olmanız da sürüşe ayrı bir keyif katıyor. rav4'ün yakıtı ne kadar bilemiyorum dolayısıyla yakıt konusunda yorum yapamayacağım. Fakat çok farklı yakacağını tahmin etmiyorum.

Daha önce benim seçimim Suzuki'den yana olmuştu. Bu seçimimden çok memnum olduğumu düşünürsek doğal olarak size önerim de Suzuki olacaktır. :)

6. olasiliksiz

olasiliksiz 98'rav4

Alınan Beğeniler:
    0

Arazi vitesi güzel bir seçecek, rav4 te yok, bazen eksikliği hissediliyor ama ne zaman hissediliyor derseniz benim kullanım tarzımda belki yılda en fazla bir kere, o da bu lanet olası yere nasıl girdim çıkış ta yok bari şu engebeli yerden tırmanalım dediğimde. Araç düz vites olsa belki o durumda da gerekli olmayacaktı, ama otomatik vites arazi vitesi olmadan zorlanıyor bazen.

7. kizilkaptan

kizilkaptan Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

ben size rav4 te basımdan gecen bır olayı anlatayım aracımda 80-90 km hızda baslayan bır ugultu vardı tamırcıme gıttım dınledıler sesı bulamadılar lastıklerden olabilir dediler 4 lastık aldım ses halen devam ediyordu rotbalansa sokmak istedik abi sureklı dort ceker sesı ayıramıyoruz dedıler ortaköy yetkili servise verdim sagarka porya olabilir dediler tamircime poryayı degiştirttim olmadı ses kesin sag tarafta dediler ön bilyayı degıstik sesten kurtuldum ama harcadıgım zaman artı para cabası sürekli 4ceker oldugu icin bütün bunlar

8. olasiliksiz

olasiliksiz 98'rav4

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Grand vitara - Rav4 tercihi

Abi jeep forumuna bir bak orda satılık bir jeep grand cherokee var. Adam yazmış bu motor hacmindekiler sürekli 4 çeker diye. Arazi araçlarında o kadar da az rastlanan kullanışsız bir bir sistem değil yani. 4x2 olarak kullanılebilme opsiyonuna sahip olanlar tabi daha iyi olabilir (özellikle TÜV muayenesi sırasında ne yaptığını bilmeyen teksisyenin aracınıza zarar vermemesi açısından:) ) ama sürekli 4x4 te aman ha arazide öyle şey olmaz dedirtecek bir sistem değil. Ona gelinceye kadar daha önemli şeyler var dikkat edilmesi gereken.

9. kizilkaptan

kizilkaptan Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

tabiki siz kendinize göre bir fikir edinmişsinizdir hangi aracı alırsanız alın hayırlısı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim

10. todilla

todilla Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaşlar ağzınıza sağlık,cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Ama henüz bi karar vermiş değilim aracımıda bugün sattım paramıda hazırladım site site dolaşıp araç arıyorum kafa allak bullak rav 4 e karar veriyorum sonra 1 saat sonra internette kendimi suzukiye bakarken buluyorum :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-vitara-gorulmeye-deger-bir-grant-vitara-2-0/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-rav4-acil-lpg-li-servis-bakimli-kazasiz-harika-jeep/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-rav4-2002-toyota-rav-4-otom-vit-gri-4x4/detay

bu 3 araç üzerinde yoğunlaştım bunlardan 1000-1500 tl iniyorlar .birde 2004 rav 4 ler var onlar da 35 bin civarında o parayıda veripte çamurda kalırsam fena bozulurum bu arada eşim rav 4 te fena ısrarlı işin bu tarafıda ayrı mesele .Ayda 5-6 kere köye gideceğim .Amann bee para olacak 2 sinide alacan köye vitara,şehirde rav 4 anasını satayım. neysee herkese iyi akşamlar tecrübelerinize gerçekten ihtiyacım var..

11. olasiliksiz

olasiliksiz 98'rav4

Alınan Beğeniler:
    0

Köyle gitmek için askeri usul jipe ihtiyacınız olacağını pek zannetmem. Ayrıca eşiniz kullanacaksa crossover tipi bir araç daha iyi, çünkü "arazi aracı gibi" arazi araçlarını normal araba kullanır gibi kullanmaya kalkmak riskli olabilir, manevra kabiliyetleri sınırlı olan araçlar bunlar. Bu arada Vitara sahibi arkadaşlar Vitarada ne tür akslar var onu yazarlarsa iyi olur aslında, çünkü asıl fark orada düğümleniyor. Asfalt üzerindeki dez avantaj da arazideki avantaj da onunla ilgili çünkü. Yerden yükseltilmiş 4x4 çekiş sistemi takılmış normal bir araba ile jip gibi jip arasındaki fark akslar ve süspansiyon ile ilgili. Geri kalan çamurda saplanmama karda ilerleyebilme vs türünden yetenekleri rav4 gibi crossoverlar da sağlayabiliyor. İsterseniz fikir edinmek için bu linke bir göz atın.

http://en.wikipedia.org/wiki/Off-roading

Site ingilizce ama "rock crawling" başlığı altındaki resme (yani http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rockcrawling.JPG ) bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bunu yapmayacaksanız aslında büyük bir olasılıkla bir arazi aracına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir, 4x4 çekiş sistemi olan yerden yüksek "normal" bir araba ile (örneğin rav4) gayet rahat idare edebilirsiniz.

12. todilla

todilla Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaşlar merhaba ,aracım aldım ama forumun bu kadar duyarsız olacağını düşünmemiştim bi kaç arkadaşın dışında kimse yardımcı olmadı ,bu forumla işim bitmiştir aldığım aracın ne olduğunu ve edinidiğim bilgileri paylaşarak forumu zenginleştirmek istemiyorum,iyi akşamlar teşekkürler..

13. sahin05

sahin05 Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

arkadaşlar zaten yapılacak tercih hakkındaki fikirlerini fazlasıyla bildirmiş faydalı linkleri vermiş daha ne yapacaklar anlamadım birde arabayı alıp sizemi teslim etselerdi haa birde forumumuz zaten gayet zengin çok bilgili ve paylaşmayı seven insanlarla dolu

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş