Güneş Paneli İle 48 Volt 20 Amper Akü Grubu Şarjı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,291

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Arkadaşlar daha önce karavancı olmamama rağmen buradaki bir başlığa sorduğum sorulara ve açtığım konuya ilginiz ve cevaplarınıza dayanarak yeni bir konu daha açıyorum.
Güneş panelleri ve hesaplamaları ile ilgili hiç bir alt yapım olmadığından sorular belki saçma olabilir, kusura bakmayın. Sorularıma cevap uzun zamanınızı alacaksa bu soruların cevabını bulacağım bir link verseniz de makbule geçer.
Sorularım tahmin edebileceğiniz gibi elektrikli moped akü şarjı ile ilgili.
Elimde 48 volt 20 amper akü grubuna sahip bir elektrikli moped var. Bu aküler tam dolu olduğunda yaklaşık 1000 watt enerji depoluyor. Bu aküler 800 watt gücünde DC fırçasız bir motora enerji sağlıyor.
Güneş panelleri ile bu aküleri şarj etmek mümkün müdür?
Bu konuda yapılmış iki adet amatör çalışma gördüm. Ancak tahminimce bu işin artısı eksisi çok hesaplanmadan basit işler gibi geldi bana.
Öncelikle bu şekilde ne kadar verimli bir şarj olur, yani emek çekmeye değer mi?
Bu şekilde aküler bir seferde tamamen şarj olmayıp kısmi şarj olacağı için aküler ciddi zarar görür mü? Bazı yabancı forumlarda akülerin şarja bağlandığında en idealinin tam doldurulması, en azından %90 doluma ulaşmadan şarjın bitirilmemesi gerektiğini okumuştum. Aksi taktirde sulfatlanma olacağı yazılıydı. Hatta Trojan akü firmasının bu şekilde kısmi şarjdan akülerin olumsuz etkilenmesini önlemek için "smart carbon technology" adını verdiği özel akülerinin olduğu ve bu akülerin klasik deep cycle akülere göre %15 uzun ömürlü olduğunu okudum. Anlamak istediğim bu olumsuz etki akü ömrünü ne kadar etkiler?
Aküler şarj olurken aynı zamanda moped kullanılarak bir yandan da deşarj olması sıkıntı yapar mı?
Ayrıca az önce bahsettiğim amatör çalışmalarda çok sayıda panel kullanılarak çirkin bir görüntü ve mopedin aerodinamiğini olumsuz etkileyecek bir durum var. Bunun aküleri daha kısa zamanda doldurmak için yapıldığını tahmin ediyorum. Ancak daha yavaş doluma veya daha yüksek fiyata razı olsak bile ebadı küçük daha verimli paneller var mıdır?
Böyle bir çalışma için panel, mopede sabitlenmiş- akü ile panel arası bir şarj makinesi ve şarj makinesinden aküye bir kablo yeterli midir?

Etiketler
Ynt: Güneş Paneli İle 48 Volt 20 Amper Akü Grubu Şarjı

Yazının başında elektrik olmayan bir yerde şarj etmek istediğinizi düşündüm. Olur tabi neden olmasın diye düşündüm. Ama mopetin üzerine mi monte etmek istiyorsunuz. Bu durumda bence faydadan çok zaran ettirir bence. Kaç wattlık panel takabileceksiniz ki? 12V panellerden 4 tane takacağınızı düşünün. 4 tane 10W panel bile kullansanız bile 0.5A'in biraz üzerinde bir akım elde edersiniz. :-\

İlginize teşekkür ederim Ferhat Bey. Ben yapılmış bazı uygulamalar görünce sizlere de danışayım dedim.
http://www.drttv.com.tr/index.php?haber_detay=234
Bu haberde panelin 80 volt olduğu yazıyor.
http://www.aa.com.tr/tr/tag/48554--turk-mucitten-gunes-enerjili-bisiklet
http://www.mersinportal.com/silifke/zamlara-cozumu-silifkeli-mucit-buldu-h3228.html

1331981252

Ekli dosyalar

• Solar-Bisiklet.jpg
    Solar-Bisiklet.jpg
    32.3 KB · Görüntüleme: 566

Örnekler güzel. Şarjın yanı sıra, en büyük avantajı gölge yapması olur. :smiley:

Güneş enerjili araçlar uzun zamandır kullanılıyorlar. Ülkemizde üniversiteler yarışmalar yapıyor. Uçak bile yapılmıştı. Bu kullanımlarda en büyük avantaj geniş bir yüzeyde panel kaplanabilmesi oluyor. Bisiklette ufak bir panelden fazlasını taşımak mümkün değildir herhalde, rüzgara bağlı bir durum. Sahra çölünün geçilmesi gerçekten büyük bir deneyim. :smiley:
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/03/150309_solar_impulse_ucak

Cevaplar için teşekkürler.
Benim kurmak istediğim öncekiler gibi değil de moped görünümünü ve fonksiyonelliğini bozmayacak aşağıdaki fotoğraflardaki gibi kibar bir sistem.
Ancak fotoğraflar üzerinden şarja ne kadar katkısı olacağı, maliyet ve dezavantajlar hakkında tahmini kabaca da olsa yorum olursa makbule geçer.

S 2

Abdullah bey, paneller küçüldükce fiatları da malesef ayni oranda azalmıyor. :-\

Sizin kibar çözümünüze 30Watt panel der ve Denizli'yi İzmir konumunda kabul edersek; 1000Watt enerji için mayıs ayında tek dolum için, ortalama bir hafta zamana ihtiyacınız olmalı.

Hesap için alttaki düzenlediğim cetvelden yararlanabilirsiniz. (12V 30W)
(Açamazsanız, data ekinin en sonundaki "x"i kaldırarak tekrar deneyin)

Not
Bence Silifkeli gencin çözümü verim açısından hiç fena değil. Belki işin içinde Sahra'yı geçmek bile var. ;)
Üstelik yapacağınız sükseyi bir düşünün. Denizli'de sizi tanımayan kalmaz.
:D

Ekli dosyalar

• SOLARveAKIM-CETVELLERÄ°.xlsx
    741.5 KB · Görüntüleme: 236

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Abdullah bey, paneller küçüldükce fiatları da malesef ayni oranda azalmıyor. :-\

Sizin kibar çözümünüze 30Watt panel der ve Denizli'yi İzmir konumunda kabul edersek; 1000Watt enerji için nisan ayında tek dolum için, bir haftadan biraz fazla zamana ihtiyacınız olmalı.

Hesap için alttaki düzenlediğim cetvelden yararlanabilirsiniz.
(Açamazsanız, datay ekinin en sonundaki "x"i kaldirarak tekrar deneyin)

Not
Bence Silifkeli gencin çözümü hiç fena değil. Belki işin içinde Sahrayı gecmek bile var. ;)
Üstelik yapacağınız sükseyi bir düşünün.
:D
Anlaşıldı hocam, teşekkürler.

Selam Arkadaşlar Bende karavanıma 2 x 140 lık panel ve 1000 valt inverter taktırdım 90 amper tek aküm vardı yanına 100 amper daha ilave ettim , Benim de bir bilğiye ihtiyacım var 110 lt buzdolabım devamlı çalışıyor ve akşamları tv dede kullanıyorum o gece yeşilden sarıya düşüyor acaba yanına bir akü daha ilave etsem bir mahsuru olurmu

merhaba,

Akü seçiminiz yanlış olmuş 90 amper akünün yanına 90 amper akü almanız lazımdı.100 amper akü 90 amper akü bozacaktır.

Aslında aküleri paralel bağlamak yerine büyük kapasiteli tek akü kullanmak daha iyidir. Paralel akülerden biri bozulduğunda diğerlerine de hasar ver(ebil)ir. :-\
90Ah ile 100Ah çok farklı değerler değil. Akülerin farklı marka, karakterde olması ve yeniliği eskiliği de farkettirir. Sorun ne olur diye düşünürsek akülerin ömrünü biraz kısaltır. Merak etmeyin çok fazla sorun oluşturmayacaktır. Yeter ki aküleri aşırı deşarj etmeyin ve akülerinizi hep dolu tutun. :smiley:
Siz zaten 2. aküyü paralel bağlamışınız, yetersiz geliyorsa, artık 3. aküyü de bağlayabilirsiniz. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR