Güneş Paneli Ve Akü Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan D@nger Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,672

D@nger

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhabalar

Saatte 200 w tüketen bir sistemim var. Bu sistem uzak ve birden fazla noktalara kamera görüntüsü göndermek için dağlık bir araziye kurulmuş wifi aktarıcılardan oluşmakta ve 10 adet cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların toplamının saatte tükettiği güç 200 w. Özellikle kışın 24 saat kesintisiz şekilde çalışacak bir enerji kaynağı gerekiyor. Bu sistemi dediğim gibi özellikle kışın kesintisiz 24 saat çalıştırabilmem için kaç w güneş paneli kaç ah akü veya hangi bileşenleri kullanmalıyım ?

Yer : Balıkesir

Yardımlarıızı bekliyorum.

Etiketler
Arkadaşlar Merhabalar

Saatte 200 w tüketen bir sistemim var. Bu sistem uzak ve birden fazla noktalara kamera görüntüsü göndermek için dağlık bir araziye kurulmuş wifi aktarıcılardan oluşmakta ve 10 adet cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların toplamının saatte tükettiği güç 200 w. Özellikle kışın 24 saat kesintisiz şekilde çalışacak bir enerji kaynağı gerekiyor. Bu sistemi dediğim gibi özellikle kışın kesintisiz 24 saat çalıştırabilmem için kaç w güneş paneli kaç ah akü veya hangi bileşenleri kullanmalıyım ?

Yer : Balıkesir

Yardımlarıızı bekliyorum.
Sanırım yeni üye olmuşsunuz ve ilk mesajınızda
Güneş görme,yer tespiti gibi veriler olmadan ;
Sadece 200 Watt toplam güç verilmiş.Sistemi panel yardımı ile sürekli çalışır durumda tutacağınızı anlıyorum.

Dağlık yere kurulan sabit sistem gibi anladım.
Uzun süre güneş görmediğinizde panel ve batarya saysını arttırınız veya rüzgar jeneratör desteği alınız.
ortalama 24 saat için 400 - 450 amp kullanımınız için 450 +%50 = 675 amp akü bank
15 saatlik karanlık ve şarjsız kullanımı 15 X 17 = 255 amp
Güneş görme durumuna göre 800 -1000 watt gibi panel.

Sistem 12-24-36-48 volt sistemlere göre ayrı ayrı hesaplanır.

Sanırım yeni üye olmuşsunuz ve ilk mesajınızda
Güneş görme,yer tespiti gibi veriler olmadan ;
Sadece 200 Watt toplam güç verilmiş.Sistemi panel yardımı ile sürekli çalışır durumda tutacağınızı anlıyorum.

Dağlık yere kurulan sabit sistem gibi anladım.
Uzun süre güneş görmediğinizde panel ve batarya saysını arttırınız veya rüzgar jeneratör desteği alınız.
ortalama 24 saat için 400 - 450 amp kullanımınız için 450 +%50 = 675 amp akü bank
15 saatlik karanlık ve şarjsız kullanımı 15 X 17 = 255 amp
Güneş görme durumuna göre 800 -1000 watt gibi panel.

Sistem 12-24-36-48 volt sistemlere göre ayrı ayrı hesaplanır.
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi dağlık bir yere kurulacak sistem ve sistem paneller ile sürekli çalışır şekilde olacak. Panellerin kurulacağı yerin ekte hangi ayda ne kadar güneş ışığı aldığına dair hesaplama var ama ben pek anlayamadım. Kullanacağım cihazlarlar 8-30v aralığında çalışan cihazlardır. Sistemi ya 12v ya da 24v olarak düşünüyorum.Hangisi daha sağlıklı olur ?

Kapalı havalarda max 3 gün beni kesintisiz idare edebilecek bir depolama istiyorum.

6mV1J7

Sistem üretiminde
12 volt DC elde eder 12 volt DC kullanırım.
24 volt DC eder 24 volt DC kullanırım.
Cihazlarımın gerilimleri bu değerlerde ise akım ve sistemde kullanılan regülatör,sigorta ,kablo v.b ekipmanlar bunlara uygun seçilir.

12-24-36-48 volt gibi üretim yapalım,bunu invertor ile 220 volt AC ye çevirdiğimizde giriş ve çıkış kablo kesitleri,sigortalar,mesafe v.b faktörlere uygun hesap yapılır.
8-30 volt cihazlar yazmışsınız,bu cihazları giriş voltajları AC-DC mi ? 220 volt girip - 8 veya 30 volt çıkıyor.
Cihazların kendi trafo veya sürücüleri var ise invertör kullanımı mantıklı olur.

Sistemi 24 volt üretip ,atıyorum 4 adet 250 watt 24volt panel gibi
150 amp X 8 akü 12 volt 2 li seri, 5 lü grup paralel bağlama 24 volt = 750 amp
Kış mevsimi kapalı günler için 24 volt 1000-1500 bir rüzgar dahi düşünün derim.

Masada yapılan hesaplar,mevsim şartlarına uymadığında kapasiteniz fazla olsun depo ve üretim olarak zorluk yaşamayın.

I=P/U 1000 watt panel / 24 volt = 41.6 amper / saat gün olarak verimli 6 saat olsa 6 X 40 = 240 amp.
İnvertörünüz 24 VDC giriş 220 VAC çıkış içim 200 / 24 = 8.3 9 amp / saat kullansın kapalı hava kullanımı şarjsız 15 saat X 9 = 135 kayıplarla yuvarlak 150 amp.
Hava açık olduğunda 6 saat te 240 ile şarj yapabiliyorsunuz.

3 gün şarjsız geçtiğinde 9 X 72 = 648 yapar akü bank sınırını aştınız,bu durumda ya akü kapasitenizi artıracaksınız,yada rüzgar desteği.

Aküden ne kullanıyorsanız,doluluk oranı en az % 40 kalmalı bu orandan fazlası için yüklenme yapmayın.(derin döngülü aküler hariç) onlarında belli derin deşarj sayısı vardır.

Cihazlar 24v 0,8a DC adaptörler ile çalışmakta ve arada poe kullanılmaktadır.Ancak adaptörleri iptal ederek direk solar kontrol panelden beslemeyi düşünüyorum.Cihazların özellikleri aşağıdaki tablodaki gibidir

J3J9WB

Adaptör özellikleri
795 l

Input Voltage 110/220V 0.7A
Output Voltage 24V 0.8A
Operating Temperature -30℃ to +50℃

Direkt DC - DC sistemde invertör kullanılmadan sistemden 24 VDC ile devam.

12 VDC ye nazaran kablo kesit,regülatör ve sigorta değerleride düşecektir.
Panel-Bataryalar-Regülatör arası mesafeleri mümkün olduğunca kısa tutun,kalaylı kablo kullanın,sigorta sistemi DC olsun,bağlantılarda pabuç ve konnektör kullanın.
Harici tesisatta testleri bitirince oksidasyona karşı izole edin.

Direkt DC - DC sistemde invertör kullanılmadan sistemden 24 VDC ile devam.

12 VDC ye nazaran kablo kesit,regülatör ve sigorta değerleride düşecektir.
Panel-Bataryalar-Regülatör arası mesafeleri mümkün olduğunca kısa tutun,kalaylı kablo kullanın,sigorta sistemi DC olsun,bağlantılarda pabuç ve konnektör kullanın.
Harici tesisatta testleri bitirince oksidasyona karşı izole edin.
Yani bu sistem için 4x250w güneş paneli 8x150ah akü işimi görecek midir ? Paneller monokristal kullanacağım için 3 gün hiç güneş almayacağını sanmıyorum.Hava kapalı bile olsa paneller aküyü besler diye düşünüyorum.

Yani bu sistem için 4x250w güneş paneli 8x150ah akü işimi görecek midir ? Paneller monokristal kullanacağım için 3 gün hiç güneş almayacağını sanmıyorum.Hava kapalı bile olsa paneller aküyü besler diye düşünüyorum.

Monokristal kuzey de tamam.Yazın da O siyah yüzey çok ısınıp direnç gösterecek,sıcaklıkla direnç doğru orantılı.
Parmak hesabı yapalım.
200 watt toplam güç çekişim var dedin,buradan yola çıkalım.Sen bunu 24 volt panel ve aküler ile yapacaksın,bu güç çekişide sürekli 24 saat.

Sistemden saat te 9 amp harcarsın,hava kapalı yan yattın çamura battın diyelim 36 saat tık yok güneşten.

36 X 9 = 324 amp alman gerekli,bunun için 324 + % 50 fazlası = 496 amp akü bankan olacak.

Şimdi bu 324 ü yerine koyman gerekiyor acilen.

1000 değilde ,800 watt panellerin olsa,kış ve kritik parçalı bulutlu 6 saat açık hava 1 saat te 33 amp.şarj imkanı ile 33 X 6= 198 amp basabildin; yine eksiğin olacak.

Yazın sorun yoook.....
Her hata bir ders,ne hata biter ne de ders.......................

Monokristal kuzey de tamam.Yazın da O siyah yüzey çok ısınıp direnç gösterecek,sıcaklıkla direnç doğru orantılı.
Parmak hesabı yapalım.
200 watt toplam güç çekişim var dedin,buradan yola çıkalım.Sen bunu 24 volt panel ve aküler ile yapacaksın,bu güç çekişide sürekli 24 saat.

Sistemden saat te 9 amp harcarsın,hava kapalı yan yattın çamura battın diyelim 36 saat tık yok güneşten.

36 X 9 = 324 amp alman gerekli,bunun için 324 + % 50 fazlası = 496 amp akü bankan olacak.

Şimdi bu 324 ü yerine koyman gerekiyor acilen.

1000 değilde ,800 watt panellerin olsa,kış ve kritik parçalı bulutlu 6 saat açık hava 1 saat te 33 amp.şarj imkanı ile 33 X 6= 198 amp basabildin; yine eksiğin olacak.

Yazın sorun yoook.....
Her hata bir ders,ne hata biter ne de ders.......................
Yazın zaten sorun yok :smiley: Önemli olan kışın... Ne yapmalıyım neyden ne kadar kullanmalıyım o zaman ?

Kaç ah akü ?
Kaç watt hangi cins panel ?
Hangi şarj kontrol ?
Sistemi 12v mu, 24v mu kurmalıyım ?

Bu konuda bilgisi olan ve sistemi kuracağım konum hakkında bilgisi olan birisi bana 2x250watt monokristal güneş paneli ve 2x135ah akü ile sistemi kışın dahi sorunsuz olarak çalıştırabileceğimi söylüyor. Sizce bu mümkünmüdür ?

Bu konuda bilgisi olan ve sistemi kuracağım konum hakkında bilgisi olan birisi bana 2x250watt monokristal güneş paneli ve 2x135ah akü ile sistemi kışın dahi sorunsuz olarak çalıştırabileceğimi söylüyor. Sizce bu mümkünmüdür ?
Forum sayfası konuyu okuyanlara açıktır,söyleyen bilgilerini paylaşır.
Yukarıda yazdıklarınızı okuyun.
Bu paylaşımda size aittir '' Kapalı havalarda beni max.3 gün idare edebilecek depolama istiyorum''
24 volt sistemde saatte 8.3 yuvarlak 9 amp akım çekersiniz.
15 saat kapalı havada 15 X 9 = 135 amp yapar akü dibe vurdu,sulu ise atın çöpe.
Daha ne anlatayım yazayım....
Konu kapanmıştır....

200W tüketen sisteminiz 24V'da 8.3A/h tüketecektir. Günde 200Ah tüketiminiz var demektir. 500Ah (24V için 2 adet 500Ah akü lazım) tam dolu akünüz varsa ve güneş yoksa kabaca 2.5 günde biter. 3 gün için en az 600Ah düşünmelisiniz.Ne kadar büyük akü koyarsanız da deşarj oranı akü büyüdükçe azalacağından, ömrü uzayacaktır. Mesela 1000Ah akünün ömrü daha uzun olur.

1000W güneş paneliniz varsa, eniyi güneş altında 24V sistem için 29A civarında akım üretir. 30A üretiyoruz dersek, günlük ihtiyacı (200Ah) üretmek için 1000W panel sisteminin neredeyse 7 saat güneş alması lazım. Bir gün öncesi bulutluysa azalan aküyü doldurmak için tabiki daha uzun zaman güneş görmesi gerekir. 1000W panelin bile kışın yetersiz kalacağı açıktır. En az 1500W civarı olmalı derim.

Bu arada 200W'ı sürekli tükettiğinizden emin misiniz? Gerçek değer daha düşükse bütün hesaplar ona göre değişir.

200W tüketen sisteminiz 24V'da 8.3A/h tüketecektir. Günde 200Ah tüketiminiz var demektir. 500Ah (24V için 2 adet 500Ah akü lazım) tam dolu akünüz varsa ve güneş yoksa kabaca 2.5 günde biter. 3 gün için en az 600Ah düşünmelisiniz.Ne kadar büyük akü koyarsanız da deşarj oranı akü büyüdükçe azalacağından, ömrü uzayacaktır. Mesela 1000Ah akünün ömrü daha uzun olur.

1000W güneş paneliniz varsa, eniyi güneş altında 24V sistem için 29A civarında akım üretir. 30A üretiyoruz dersek, günlük ihtiyacı (200Ah) üretmek için 1000W panel sisteminin neredeyse 7 saat güneş alması lazım. Bir gün öncesi bulutluysa azalan aküyü doldurmak için tabiki daha uzun zaman güneş görmesi gerekir. 1000W panelin bile kışın yetersiz kalacağı açıktır. En az 1500W civarı olmalı derim.

Bu arada 200W'ı sürekli tükettiğinizden emin misiniz? Gerçek değer daha düşükse bütün hesaplar ona göre değişir.
Ben fazla fazla hesaplayarak 200w dedim normalde max 120w. İleride başka cihaz eklemeyi varsayarak konuştum.

Bende arazide en uzak cihazın kaç metre ileride olacağını merak ettim.

BEN BAHÇEME Bİ KONTEYNER KOYMAK İSTİYORUM. BURDA BANA 3-4 LAMBA TV VE KÜÇÜK BUZDOLABI GEREKİYO. BUNUN İÇİN BANA NE KADARLIK GÜNEŞ PANELİ VE AKÜ GEREKİYO. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR