Gürcistan-Güney Osetya'dan ve Rusya Kuzey Osetya'ya geçiş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ersanayaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,172
Ynt: Gürcistan-Güney Osetya'dan ve Rusya Kuzey Osetya'ya geçiş

ben gittim azeri nahçivana öyle bir şey yok hep uydurma.
en fazla şöyle olur.mesela vize 23 lira tutarsa senden 25 lira alırlar.
gümrükte gördüm peçete plastik bardak gibi şeyleri arabada aradılar.bunları senden almaya çalışırlar. o dönemler 5 sene öncesinde kalmış diyen var. ama siz daha iyisini bilirsiniz.
oraya gidip gelen tırcılar rüşvetin çok olduğunu söylüyorlar ve gitmeyin diyorlar ama ben buna rağmen gittim bir şey olmadı.

Etiketler

ersanayaz' Alıntı:
ben gittim azeri nahçivana öyle bir şey yok hep uydurma.
en fazla şöyle olur.mesela vize 23 lira tutarsa senden 25 lira alırlar.
gümrükte gördüm peçete plastik bardak gibi şeyleri arabada aradılar.bunları senden almaya çalışırlar. o dönemler 5 sene öncesinde kalmış diyen var. ama siz daha iyisini bilirsiniz.
oraya gidip gelen tırcılar rüşvetin çok olduğunu söylüyorlar ve gitmeyin diyorlar ama ben buna rağmen gittim bir şey olmadı.

nahcivan ve vize maliyetleri hakkında bilgi verebilirmisin.gitmeye değer bir yermi.tşk

Nahçivan Vizesi kapıdan alınabiliyor.
Normalde dollar götürürsen kandırmaya çalışmazlar. 12 dolar vize ücretidir.12*1.75 tl =21 tl etmesi gerekirken 25 tl aldı benden görevli.aradaki farkı cebe rüşvet istemeden attı yani.
Araç yol ücreti binek araç için 15 dollar.Resmi belgeli 15 dollar.Ermenistan daki gibi çıkarken 18 dollar ödemedim.
Sigorta vs. kesinlikle yok.
Ermeni kaşesi vize olanlar girebiliyor.Ben girdim yani....Sadece gezmek için gittiğimi söyledim.
Azerbaycan a girmek için havayoluyla kapıda veriliyormuş vize.Karayoluyla giderseniz konsolosluktan alınıcakmış.

Pek gezemedim gece gittim.Biraz bana sönük geldi nahçivan.Yemek vs yedim.Bir eğlence merkezi vardı orada gittim eğlenenleri izledim ve geri döndüm.
BAŞKA SORUN VARSA YANITLARIM.
Forumda atıp tutanlara inanma.gidip gelip bizzat anlatılanlara inan bence.
Rüşvet vs. yok.Yolda polis senin önünü kesip rüşvet istemiyor.Aşantiyonları çok severler onlar bayılır.Öyle anlatılan gibi sıkıntılı değil.

hocam kafkas bölgesini gezmek bence pek mantıklı gelmiyor ben yük götürdüm 10 sene önceydi ingusheta bölgemi artık cumhuriyetmi bilmiyorum yük degerli oldugu icin(1 milyon dolar civarı idi)silahlı muhafızlarla yolculuk ettik ve 2-3 gün gümrükte bekledik dısarı cıkmak isteyince yanımızda silahlı muhafızlarla dısarı cıkmamıza izin verdiler sebebi yabancıları kacırıp fidye istenmesiymis ve daha sonra bazı is adamlarının kacırıldıgınıda gazeteden ögrendim.simdi durum nasıl bilmiyorum ama ben oraların pek düzelecegini sanmıyorum.Ayrıca 35 den fazla ülke gezmis biri olarak en cok sıkıntı ve eziyet cektigim ülke söze gelince kardeş olan ülke azerbeycan dır
tabi bizler tırlarla gidip geldigimiz icin bizim durumumuz farklı cünkü tırları gümrükcüler ve polisler yolunacak kaz gibi görürlerpara koparmak icin olmadık bahaneler uydururlar

bu konuda 3-4 yazı yazdım kafa karışıklıklarını gidermek icin tekrar yazıyorum
1- gürcistan türkler icin temiz bir ülke girmek cıkmak sorun degil
2-abhazya ve güney osetya da gürcü askeri ve polis gücleri yok sınır kapılarıda yok sadece tampon bölge ve karakol vari
yapılar var
eger tekrar gürcistana dönmeyecekseniz abhazya (vize türü bir kagıt gerekiyor istanbul kadıköyde bir dernekden internet üzerindende veriliyor ) ve güney osetyaya gecebilirsiniz
3-gürcistana girişte bir sıkıntı olmadıgı gibi gürcistandan cıkışdada bir sorun yok tabi gümrük kapılarından
gürcistanın resmi olarak 6 tane gümrük kapı şuanda acık bunların ikisi türkiye ile ikisi azerbeycan ile biri ermenistan birde verniky lars(daryal)
rusya ile
4-bu sınır kapıların cıkmakda bir sorun yok sadece gireceginiz ülkenin vize ve yasal belgeleri gerekiyor
bukadar basit bir konu
bir arkadaşımızda kuzey kafkasya ve nalchik planlıyor programını yazarsa bildigim kadar yardımcı olurum

1-ermenistan'la benim bildiğim 2 ya da 3 kapısı olması lazım.2 olduğuna eminim.
2-Birçok kişiye sordum abhazya ile olan kapı kapalı diyorlar.Açık diyenler de var.
3-Geri dönüşte gürcistan ın almama riskinden dolayı cebimde yüklü miktar para ile gidersem gitmeyi düşünüyorum.gürcistan içeri almazsa yazın sochiden 400-500 dolar civarı paraya trabzona seferler oluyormuş.çok kafaya koysam bu geziyi yaparım ama bölgedeki tansiyondan dolayı şimdilik vazgeçtim ilerdeki durumlarda gitmeyi düşünüyorum.
4-abhazya vizesi olan pasaportlarda gürcü gerçekten içeri atıyor mu?sınır kapısında da buna benzer para hapis cezası olduğunu okumuştum ne kadar doğru?
5-son sorum ise önceden gürcistan içinde adamları soyuyorlar hapise v.s. atıyorlar diyorlardı.abhazya ve verniky lars bölgesinde öyle bir şeyleri olacağını düşünmüyorum.

tabiki yorumlarınız benim için önemli
sorularıma cevap lütfen.çünkü sorduklarım insanların merak ettiği sorular aydınlatın lütfen.

kaymakamlığın sarp sınır kapısında yazısı var cama asılı bence oku.. orda abhazya giriş çıkış yapan Türk vatandaşları gürcistana girşte hapis atılması riksini göze almalıdır gibi bi bölüm var.. yani tehlikeli böyle olaylar oluyorki yazılmış.. abhazya vizen var die hapse atılma ihtimali var.valla soyulma konusuyla karşılaşmadım sadece para gösterme türkçe fazla konuşma..çingeneler sağolsun ordada var ve iyi derecede türkçe biliyolar=)

herkese tekrar merhaba
abhazya gürcistandan ayrılıp bagımsızlıgını ilan etti bunuda tanıyan ve destek veren tek ülke rusyadır
rusya ve abahza yönetimi dışında bütün ülkeler abahzayı gürcistan sınırları icinde bir bölge olarak bilirler yalnız
uygulama farklıdır abhazyada gürcü asker ve polis gücü yoktur gürcistan devleti rusya dan korkusundan abhazyayı kontrol edememekdedir
devlet olarakda tanımadıgından sınır kapısı bilinen anlamda yoktur fiili bir sınır vardır yolun iki tarafında polis karakolu bulunur (gümrük kapısı degil ) gürcüler kendi vatandaşlarını abhazya tarafına gecmesine izin vermezler abhazya tarafından gelecek abhazlarada izin vermezler
yabancı ülke vatandaşlarınada abhazya tarafına gecişte fazla sorun cıkarmasalar bile dönüşde ne olacagını kimse bilemez
abhazya tarafındaki polis noktasında vizeniz varsa ( bilinen pasaportda olan vize degil abhazaya derneginden alınan bir evrak) gösterip
abhazya tarafına gecebilirsiniz yalnız gectikden sonra sochime gidip vize kagıtınızı kayıt ettirmeniz gerekir
bu yoldan abhazyaya girenlerin cıkış olarak rusyayı kullanabilirler soci yaklaşık 2-3 saat arabayla yaşaybileceginiz sorunlar
pasaportunuzda gürcistandan cıkış damgası bulunmayacaktır rusya kabul etse bile tekrar gürcistana girmeniz sorun olacaktır
umarım acıklayıcı olmuştur şunu sorabilirsiniz abhazya ve gürcistan sınırdan hic gecen yokmu mutlaka vardır ama arabayla ve polis noktasından degil araziden yürüyerek olarak gecilir

[font=verdana, sans-serif]
verniky lars(daryal) tarafına gezmek için gidilebilir mi?
abhazya ile sorun olacağını düşünüyorum da rusya özerk cumhuriyetleriyle sorun olur mu gürcüye geri dönerken?
soyulmaktan v.s bir korkum yok ama geri gürcistan almazsa içeri o zaman büyük sorun başlar hepsi sıkıntılı.kısacası cebinde çok para varsa yapılacak bir gezi.maliyetli bir gezi gibi duruyor?

benle gelmek isteyen olur mu bu gezi ile alakalı?
[/font]

akhan3461' Alıntı:
bu konuda 3-4 yazı yazdım kafa karışıklıklarını gidermek icin tekrar yazıyorum
1- gürcistan türkler icin temiz bir ülke girmek cıkmak sorun degil
2-abhazya ve güney osetya da gürcü askeri ve polis gücleri yok sınır kapılarıda yok sadece tampon bölge ve karakol vari
yapılar var
eger tekrar gürcistana dönmeyecekseniz abhazya (vize türü bir kagıt gerekiyor istanbul kadıköyde bir dernekden internet üzerindende veriliyor ) ve güney osetyaya gecebilirsiniz
3-gürcistana girişte bir sıkıntı olmadıgı gibi gürcistandan cıkışdada bir sorun yok tabi gümrük kapılarından
gürcistanın resmi olarak 6 tane gümrük kapı şuanda acık bunların ikisi türkiye ile ikisi azerbeycan ile biri ermenistan birde verniky lars(daryal)
rusya ile
4-bu sınır kapıların cıkmakda bir sorun yok sadece gireceginiz ülkenin vize ve yasal belgeleri gerekiyor
bukadar basit bir konu
bir arkadaşımızda kuzey kafkasya ve nalchik planlıyor programını yazarsa bildigim kadar yardımcı olurum

Merhabalar

Arkadaşımız olayı çok net özetlemiş. Konu bu kadar basittir.Bende bir katkı yapmak isterim. Daha Önce Abazya hedefleyip Zugdidi den dönmüştüm. Oralara kadar otostop ile gittim.

Şöyleki aslında Abazya'nın internetten cıktı aldığın vize belgesine damga vuruluyor aslında(bu kısımdan emin değilim) yani sen pasaportu Abazya'nın başkenti Scokhumiye gittiğinde gösteriyorsun ama onlar senin pasaportuna damga vuracak yetkiye sahip olmadıklarından sadece o vize kağıdına girdi diye vuruyor. Bunuda zaten başkentte yapıyor, sınır kapısı olmadığından. Zaten oradan Rusya- Sochi ye geçmekte sorun yok. Abazya'nın bütün iletişimi o taraftan. Gel gelelim geri dönüş meselesi. Eğer benim dediğim gibi pasaportuna damga vurdurmaz ve ben Shochumi'ye gittim naberrr şeklinde artistlik yapmazsan sorun olmaz diye düşünüyor ama bunu yapmaya cesaret edemiyorum. Tabi birde Rusya'ya girmiş çıkmışsın Sochi'ye uçarakmı gittin diye sorarlar abazyaya gitmişsin durumu var. Sochiye geçersen benim taktik suya düşüyor sanırım.

Umarım benim yazdıklarımda kafa karışıklığı yaratmaz. Alıntılı metine güvenmek gerekiyor
Haziran ayında 9 günlük Daryál dan geçerek Çeçenistan ve çevresi gezim olacak. Bu kapıyı hemen yazacağım size.

Saygılarımla

uyku_hapi

uyku hapı çeçenistan gezini tecrübelerinle ve fotoğraflarla anlatırsan sevinirim.gürcü ve rus kapılarının da fotolarını istiyorum.
bir de sanırım rusya dan gürcü ye geçmek sıkıntı değil sanırım abhazya'dan gürcüye geçmek sıkıntı.

Getimage
[quo
gürcistan rusya kapısı
te author=ersanayaz link=topic=78999.msg1088393#msg1088393 date=1331195744]
uyku hapı çeçenistan gezini tecrübelerinle ve fotoğraflarla anlatırsan sevinirim.gürcü ve rus kapılarının da fotolarını istiyorum.
bir de sanırım rusya dan gürcü ye geçmek sıkıntı değil sanırım abhazya'dan gürcüye geçmek sıkıntı.

Abhazyaya girişte pasaporta giriş çıkış vurulmuyor ise gürcistandan rusayaya kazbegideki kapıdan yasal prosesürle geçip sochiye gidilip oradan abhazyaya giriş çıkış yapılabilir o halde benim anladıklarımdan.pasaporta herhangi bir şey işlenmeyeceğinden rusyadan tekrar gürcistana girilebilir.feribot işi çok ama çok malşyetli.1 usdye benzin varken sürerek ve gezerek gitmek en mantıklısı.ben geçen sene kazbegideki kapıya kadar gittim.

Merhabalar.

Eğer benim dediğim doğru ise sizin söylediğiniz Artvin Sarp kapısı - Kazbegi kapısı - Sochi - Pasaportu damgalatmadan geçilebilirse Sochumi sonra tekrar aynı dönüş rotası mantıklı gibi.

Feribot benim de işime gelmiyor. Sonuçta Otostop ücretsiz ve benim ulaşım şeklim bu..

Gezi ile ilgili fotoğraflar kim bilir nerededir. Bulursam eklerim ancak şuan kolayda bir yerde gibi görünmüyor. Giderken makine yanımda mıydı onu bile hatırlamıyorum.

Çok güzel deniz kıyısı ormanlarında çadır kurdum. çam ağaçları tam kamp yeri. Oteller sahilden 400-500 metre uzakta başlıyor. bu sahil şeridi piknik ve kamp gibi aktiviteler için çok uygun. Sezonda (temmuz sonu ve tüm ağustos) gidilir ise denizin keyfide başka bir güzel. Ureki diye gizli bi sahil var. Poti'ye varmadan hemen önce. Orayı ilk gidişimde keşfedip sonra arabayla haftasonu kalmaya gittik eşimle. Moteller pansiyonlar biraz kalitesiz fakat oldukça ucuz. 2 kişi pansiyon geceliğine 35 Lari yaklaşık 40 TL. para ödedik. denize sıfır gibi bir yer. Ağaçların altı insanı çok etkiliyor. otur kitap oku. Bizim güneyin sıcağıda yok tuzuda. Deniz kum. Benim Favori 1. kamp yerim Ureki. Batum da zaman harcamak isteyenlerin ikinci olabilir. yada hiç durmadan devam edilebilir. size bağlı..

Fotoğraf Ureki sahilinden 1 tane buldum.. deniz kenarı kitap keyfi

296278 10150314176282654 569012653 7920178 755603276 n

ben abhazya'ya gitmek istemiyorum.
sochiye gitmek istiyorum..deryal sınır kapısından çıkmayı düşünüyorum.abhazya ilgimi çekmiyor.sochiye gideceğim için oradan geçecektim.
uyku hapı siz daha önce gürcü ve deryal sınır kapısından giriş ve çıkış yaptınız?
toful oraya sorum sizin için de geçerli oraya kadar gittiniz geri mi döndünüz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR