Hangi Çadırı Almalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mcemsah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,949

mcemsah

Ana Kamp
Yer
Sakarya
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MCA
Herkese merhaba. Öncelikle kendimi tanıtayım, 26 yaşındayım, evliyim, Sakarya'lıyım, Diyarbakır'da öğretmenlik yapıyorum. Uzunca bir süredir foruma üyeyim ancak ilk defa yazıyorum.

Ava ve doğaya meraklıyım. Eşimle birlikte yaz tatilinde arabamıza atlayıp, yurdun çeşitli yerlerinde kamp yapmayı düşünüyoruz. Bu yüzden çadır ve kamp malzemeleri ihtiyacımız doğdu. En önemlisi de çadır konusu. Biraz araştırma sonunda kafamda birkaç marka belirledim. Ama bu çadırlar için önerilere ve kullanıcı yorumlarına ihtiyacım var.

Öncelikle büyüklüğü ve fiyatından dolayı decathlon da satılan Arpenaz 4.1 (çadırın adına tıklayın) Bu çadırda beni çeken asıl şey kocaman bir balkonu(umarım bu bölüme balkon deniyordur) olması. Bazı kullanıcılar kalitesinin düşük olduğunu ve hava akışının iyi olmadığını yazmışlar, bu durum da beni biraz soğuttu.

Husky markası hakkında güzel yorumlar okudum. Husky Bizon 4 bu çadır güzel gibi görünüyor. Merak ettiğim konu çadır girişindeki kapalı alan çanta ve ayakkabı bırakmanın dışında, otururken veya yemek yaparken kullanılabilecek kadar geniş mi? Bu çadırın bana olumsuz gelen tarafı ise fiyatının nispeten pahalı olması.

Hepsiburada'da gezerken bulduğum birbirinin kopyası olan Loap Melbu 4 ve Evolite Excamp 4 bunlar da şekil itibariyle husky bizon'a benziyor. Fiyatlarına bakarsak Loap aslı Evolite ise astarı oluyor :smiley: Son olarak Vango Alpha River 300 bu çadır hakkında hiçbir fikrim yok belki bir bilen çıkar diye yazıyorum.

Demem o ki ben bu çadırlar arasında kaldım. Sevgili forumdaşlarımın bu işi çözeceği düşüncesineyim. :smiley: Arabam olduğundan ağırlık ve hacım gibi konulara takılmıyorum. Farklı önerilere de açığım.

Arpanaz 4 gibi çadırları kamplarda en azından birkaç gün konaklayacaksanız düşünün. Çoğunlukla bir gece kalacaksanız kolay kurulan 2 seconds modellerinden tavsiye ederim. Hatta daha güzeli her iki durum için iki çadır türünü de edinmeniz ve yanınızda bulundurmanız olacaktır. Bahsettiğiniz diğer modelleri yakından inceleme şansım olmadı o yüzden yorum yapamayacağım.

Selamlar, Mutlu Kamplar...

Ben haftasonu kampları ve hızlı kamplarla beraber uzun tatil kamplarımda kullanmak için Arpanaz 2 edindim. Hem fiyatı ekonomik hem de kolay kurulan pratik bir çadır.

Uzun kamplar için ikinci bir çadır düşünsem seçimim Arpanaz 4.1 olurdu. Ama bu çadırın tek kişiyle kurulması oldukça zor görünüyor tünel tipinden dolayı. Bunu da değerlendirmek gerek.

Biz de eşimle ve çocuklarla uzun yıllar vango alfa river benzeri bir çadırla yaz kamplarına katıldık. Başlarda iki kişi iken dert etmedik fakat 3 4 kişi olunca yetmemeye başladı ve geçen gün arpenaz 4.1 modelini aldık. Modeli decathlon mağazasında görerek içine girerek denemiş olduk. İç bölümü 4 kişinin yatabileceği genişlikte ve eşim 170 cm olmasına rağmen ayaktaiken başı fileye değiyor. Balkon ise en az 190 cm yükseklikte ve oldukça geniş.

Ben haftasonu kampları ve hızlı kamplarla beraber uzun tatil kamplarımda kullanmak için Arpanaz 2 edindim. Hem fiyatı ekonomik hem de kolay kurulan pratik bir çadır.

Uzun kamplar için ikinci bir çadır düşünsem seçimim Arpanaz 4.1 olurdu. Ama bu çadırın tek kişiyle kurulması oldukça zor görünüyor tünel tipinden dolayı. Bunu da değerlendirmek gerek.
Sn.Yugun, cevabınız için teşekkür ederim. Beni düşündüren arpenaz 4.1'in sağlamlığı. Aldıktan sonra "keşke 200 lira daha verseydim de felan çadırı alsaydım" diye pişman olmak istemiyorum. Arpenaz kullanıcısı olduğunuzdan sormak isterim. Benzer çadırlarla karşılaştırıldığında Arpenaz ın kalitesi nasıl?

Arpenaz 2 yi benzerlerinden daha önce kullanmış olduğum için karşılaştırma şansım oldu. Çift katlı yapısı ile kalitesi bence yeterli seviyede ancak çok pahalı çadır kampçısı değilim. Binlerce metre yüksekte kullanılacak profesyonel çadırlar kullanmıyoruz. Ben sadece bir otomobil kampçısıyım ve bana göre kalite yeterli.

big_20a2e4f9ef0942cfb713668db8712ee3.jpg

Biz de eşimle ve çocuklarla uzun yıllar vango alfa river benzeri bir çadırla yaz kamplarına katıldık. Başlarda iki kişi iken dert etmedik fakat 3 4 kişi olunca yetmemeye başladı ve geçen gün arpenaz 4.1 modelini aldık. Modeli decathlon mağazasında görerek içine girerek denemiş olduk. İç bölümü 4 kişinin yatabileceği genişlikte ve eşim 170 cm olmasına rağmen ayaktaiken başı fileye değiyor. Balkon ise en az 190 cm yükseklikte ve oldukça geniş.
Cevabınız için teşekkürler. Arpenaz 4.1 hakkında beni en çok düşündüren hava akışının iyi olmadığını belirten yorumlar. Sizin çadırı sıcak iklimde kullanma deneyiminiz oldu mu? Havalandırması yeterli mi?

Ben 4.1 Kullanmadım. Kurulu halde inceleme fırsatı buldum yalnızca. Ben arpenaz 2 aldım ama elime henüz ulaşmadı. arpenaz 2'nin bile bunaltıcı olacağını düşünmüyorum. Ki 4.1 çok daha geniş ve ferah bir uyuma alanı sunuyor dört kişilik olması dolayısıyle. Ben sıkıntı çekeceğinizi zannetmem.

Arpenaz 2 yi benzerlerinden daha önce kullanmış olduğum için karşılaştırma şansım oldu. Çift katlı yapısı ile kalitesi bence yeterli seviyede ancak çok pahalı çadır kampçısı değilim. Binlerce metre yüksekte kullanılacak profesyonel çadırlar kullanmıyoruz. Ben sadece bir otomobil kampçısıyım ve bana göre kalite yeterli.
Cevabınız için teşekkürler.

Sn. Halbay, vango alpha'nın hangi modelini kullanmıştınız? Kullanıcı olarak deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Hem Husky hem de Quechua kullanmış biri olarak deneyimlerim şöyle;
Öncelikle eğer benim için ücret sıkıntısı yok diyorsanız ben size kesinlikle Husky çadırı öneririm. Neden? Quechua Arpenaz XL 2 ve 3'ün içinde kaldım. İki kişi için iki çadır da yerleşim ve kurulum açısından çok rahattır. Eğer eşyalarını çadırın dış tente ve iç tentesi arasında tutmam ve içeri alırım diyorsanız Quechua Arpenaz XL 3 genişlik konusunda size kat kat yetecektir. Ama bu çadırın bazı artı ve eksileri var. Kıyıköy'de bir eylül yağmurunda beni koruyacak ve hatta içinde mutlu mutlu oturacağım anlar yaşatmıştır. Kunduz dağından ege kıyılarına kadar rahatlıkla beni muhafaza etmiştir. Ancak eğer siz, ben mart nisan aylarında Bolu vb. yerlerde kamp kuracağım derseniz burada sizi uyarmam gerek çünkü gerçekten sıcaklık sorunu yaşarsınız. Yağışa ve rüzgara dayansa da hacminden dolayı çadır içi fazla soğuk oluyor. Yukarı da havalandırmadan bahsetmişsiniz. Ben böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Hatta havalandırmadan dolayı mı bu kadar soğuk diye de düşünmeden edemedim. İşte ben bu noktada Husky diyorum. Çünkü Husky'de, Quechua'daki her şeyi fazlasıyla bulabilirsin. Ve hatta Bolu ve çevresinde mart nisan aylarında sıcaklık sorunu yaşamazsın.

Yine masanı ve eşyalarını muhafaza edeceğim bir yer olsun dersen Husky'nin bu Quechua 4.1 boyutlarında çadırları (yanlış hatırlamıyorsam eğer) 800-1200+ fiyatlara kadar çıkıyor. Diğer iki çadır opsiyonunu düşünmüyorum bile.

Çok konuştum. Kısacası 2 kişi için tavsiyem şu;
1. Husky Bright 4 Mevsim (İlk aklıma geldiği için yazdım. Modelleri vardır Bizon, Bret vs.)
2. Quechua Arpenaz XL2-3
3. Quechua Arpenaz 4.1 Family (Masa vb eşyalar koymak için.)

Bonus; Husky Boston

Sn. Erenersoyy, tecrübelerinizi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ederim.

Amacım ayıracağım en ufak bütçeyle alabildiğimin iyisini almak. Husky güzel görünüyor ve muhtemelen söylendiği gibi kalitelidir. Fakat alternatifleri iş görüyorsa iki katı para vermeden ihtiyacımı gidereyim düşüncesindeyim. Arpenaz XL 3 modeli güzel görünüyor ama decathlon'da tükenmiş görünüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR