Hangi Marka Çadır Almalıyım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,870

ilkfer

Ana Kamp
Yer
ankara
Sayın üyeler merhaba. Ayakta durulabilir yükseklikte ve mümkünse odaları olan bir çadır almak istiyoruz. Decathlon'da bir model gördük ama onun altı sanki üstüyle bütünleşik değil, cırtcırt gibi bir şeyle birbirine ekleniyor. İçeriye böcek girmesi olasılığı yüksek olduğu için tercih etmek de tereddüt ettik. Sizlerin kullanıp da önerebileceğiniz bir ürün var mı? Önümüzdeki yaza planladığımız için oldukça uzun bir zamanım var, bu nedenle tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.

Etiketler
bahsettiginiz çadır arpenaz 4.1 sanirim. aynisindan bizde ve bacanakta var. bu yaz başında aldik ve 3 farklı kampta kullandık. ilk iki kampimiz haziran ayinda urla ve didim de idi. havalarin asiri sicak olmasi nedeniyle gece oldukça rahatsiz olduk. arkadaki havalandirma penceresi yeterli degil. disarisi sicaksa ici hamam gibi oluyor. üçüncü kampimizi agustos basinda burdur salda gölünde yaptik 4 gece kaldik. hava serin hatta soguk oldugu icin arka pencerenin kucuk olmasi bu sefer ise yaradi. gece cadirda hiç usumedik. bir de ilk iki gece yagisliydi 4-5 saat araliksiz yagan yagmurda hic su almadi. bu yonuyle tam puan aldi. ici oldukca genis. yatak bolumunde 4 kisi yayila yayila yatabilir. ön bolumune butun valizleri ve eşyaları koyduğumuzda bile ortada yemek yenecek alan kalmisti. biz iki odanin cirtcirt ile birlesmesindan ve aralik kalmasindan dolayi altina sermek icin tam cadir ölçüsünde branda kestirdik. kenarlardan 15 cm fazla olacak sekilde bu sayede alti tamamen kapandi. ve ekstra yalitim sagladi. ayrica cadirin kendi brandasinin omrunu uzatmis olduk. biz genel anlamda çadırdan memnunuz sadece dedigim gibi asiri sicaklarda bir de hava esmiyorsa ici çok sicak oluyor.

Sayın ilkfer,
Kampçılık olayına yeni başlamış biri olarak Husky Bigless 5 kullanıyorum.Ben de ilk etapta Aprenaz Family4.1 almak niyetindeydim.İlk çadırım olacağı için bence tam bir fiyat/performans ürünüydü.En azından öyle düşündüm.İlk etapta bir çadıra fazla para bağlamadan,çadır hayatına,kampçılığa alışalım,eksiğimiz gediğimizi bu çadırda öğrenelim düşüncesindeydim.Ancak Dechatlon'da stokları bitmişti.Daha sonra Aprenaz Family 4.2 mi alsam diye düşündüm.Bir süre araştırdıktan sonra da Bigless 5 aldım.İyi ki de almışım.Kumaş kalitesi,pollerin kalitesi,havalandırması ve dizaynı gerçekten Aprenaz'a göre çok daha kaliteli.Yatak bölümüne börtü böcek girme şansı yok.Tabi filesini kapalı tuttuğunuz sürece.Öndeki bagaj kısmının zemini yatma bölümüyle bütün halinde.Aprenaz 4.1 in ön bagajı daha yüksek ve geniş.Ancak Bigless 5 in de ön bagajı gayet yeterli.
Yatma bölümü bir örtüyle ikiye bölünebiliyor.Örtü birbirinden tamamen ayrı 2 oda haline getirmiyor maalesef.Odayı böldüm mü?böldüm oluyor sadece.Çadırı alalı henüz bir ay oldu ve 2 kere kurma şansımız oldu.İlk kurduğumuz yerde ağaç gölgesinden faydalandık belli ölçülerde ve çadır sıcaklığı içinde durulabilir düzeydeydi.İkinci kurulumumuzu da bu hafta sonu şilede herhangi bir gölgelik olmadan yaptık.Çadır gündüz biraz sıcak oldu.Ancak akşamüstünden itibaren çok idealdi.Gece de üstümüzde ince bir pikeyle gayet rahat uyuduk.Hangi çadır olursa olsun çadırın üzerine bir tente koymak şart diye düşünüyorum.Mesela Dechatlondaki UV tarp bu iş için çok ideal.Çadırın kurulup sökülmesi de çok uğraştırmıyor.Germe ipleri dahil yarım saatte kurulup gene yarım saatte toplanabiliyor.Pollerin takılmasında (çadır geniş olduğu için poller baya uzun oluyor) ve çadırın ayağa kaldırırken bir kişinin yardımı ile tabi.Çadırımın bence eksisi ön bagajdaki pencerelerin tül olmadan sadece şeffaf plastik cam olması ve bu kalitedeki bir çadıra en ufak bir taşa geldiğinde çabucak yamulan çadır kazıklarının konulması.
Genel anlamda bir alternatif olarak kesinlikle tavsiye ederim.Biz çok memnunuz.
Selamlar

Sayın ilkfer,
Kampçılık olayına yeni başlamış biri olarak Husky Bigless 5 kullanıyorum.Ben de ilk etapta Aprenaz Family4.1 almak niyetindeydim.İlk çadırım olacağı için bence tam bir fiyat/performans ürünüydü.En azından öyle düşündüm.İlk etapta bir çadıra fazla para bağlamadan,çadır hayatına,kampçılığa alışalım,eksiğimiz gediğimizi bu çadırda öğrenelim düşüncesindeydim.Ancak Dechatlon'da stokları bitmişti.Daha sonra Aprenaz Family 4.2 mi alsam diye düşündüm.Bir süre araştırdıktan sonra da Bigless 5 aldım.İyi ki de almışım.Kumaş kalitesi,pollerin kalitesi,havalandırması ve dizaynı gerçekten Aprenaz'a göre çok daha kaliteli.Yatak bölümüne börtü böcek girme şansı yok.Tabi filesini kapalı tuttuğunuz sürece.Öndeki bagaj kısmının zemini yatma bölümüyle bütün halinde.Aprenaz 4.1 in ön bagajı daha yüksek ve geniş.Ancak Bigless 5 in de ön bagajı gayet yeterli.
Yatma bölümü bir örtüyle ikiye bölünebiliyor.Örtü birbirinden tamamen ayrı 2 oda haline getirmiyor maalesef.Odayı böldüm mü?böldüm oluyor sadece.Çadırı alalı henüz bir ay oldu ve 2 kere kurma şansımız oldu.İlk kurduğumuz yerde ağaç gölgesinden faydalandık belli ölçülerde ve çadır sıcaklığı içinde durulabilir düzeydeydi.İkinci kurulumumuzu da bu hafta sonu şilede herhangi bir gölgelik olmadan yaptık.Çadır gündüz biraz sıcak oldu.Ancak akşamüstünden itibaren çok idealdi.Gece de üstümüzde ince bir pikeyle gayet rahat uyuduk.Hangi çadır olursa olsun çadırın üzerine bir tente koymak şart diye düşünüyorum.Mesela Dechatlondaki UV tarp bu iş için çok ideal.Çadırın kurulup sökülmesi de çok uğraştırmıyor.Germe ipleri dahil yarım saatte kurulup gene yarım saatte toplanabiliyor.Pollerin takılmasında (çadır geniş olduğu için poller baya uzun oluyor) ve çadırın ayağa kaldırırken bir kişinin yardımı ile tabi.Çadırımın bence eksisi ön bagajdaki pencerelerin tül olmadan sadece şeffaf plastik cam olması ve bu kalitedeki bir çadıra en ufak bir taşa geldiğinde çabucak yamulan çadır kazıklarının konulması.
Genel anlamda bir alternatif olarak kesinlikle tavsiye ederim.Biz çok memnunuz.
Selamlar
Biz ilk deneyimlerinizi küçük bir çadırla attık ve artık çadır tatili yapabileceğimize emin olduk. bu nedenle daha büyük bir çadır arayışına girdik. Sanıyorum yazın gölge bir yer yoksa güneşin etkilerinden kaçmak hiç bir çadırda mümkün değil. ama bir tavandan asılan küçük bir vantilatörle bu sorunu çözebileceğimizi sanıyoruz. Bir daha ki sefere deneyeceğiz artık :smiley: Ama başka bir marka duymak iyi oldu. Bir de Tekzen'in web sitesinde de çok çadır varmış ama gözle görüp kumaşa ellemek istediğimizden bu şekilde de almak istemiyoruz. Teşekkürler :smiley:

Biz ilk deneyimlerinizi küçük bir çadırla attık ve artık çadır tatili yapabileceğimize emin olduk. bu nedenle daha büyük bir çadır arayışına girdik. Sanıyorum yazın gölge bir yer yoksa güneşin etkilerinden kaçmak hiç bir çadırda mümkün değil. ama bir tavandan asılan küçük bir vantilatörle bu sorunu çözebileceğimizi sanıyoruz. Bir daha ki sefere deneyeceğiz artık :smiley: Ama başka bir marka duymak iyi oldu. Bir de Tekzen'in web sitesinde de çok çadır varmış ama gözle görüp kumaşa ellemek istediğimizden bu şekilde de almak istemiyoruz. Teşekkürler :smiley:
Bu ebatlardaki çadırların küçük bir vantilatörle serinleyeceğini sanmam.Ölçü 290x390,yükseklik 160-190 :blush: Ama dediğim gibi güneş battıktan sonra bir sıkıntı yok açık alanda.

Çadır için Fransız Quechua Arpenaz tam bir hayal kırıklığı tavsiye etmem malzeme kalitesi düşük ve dayanaksız Husky,Ferrino veya Robens olmalı önceliğin..

Quechua'yı silmiştik zaten, sizin yorumunuzda doğru karar verdiğimizi gösteriyor :smiley: Husky ya da Ferrino da yoğunlaşmıştık ama Robens sizden öğrendim. Bir de ona bakalım. ancak bu çadırları görebileceğimiz bir yer var mı acaba Ankara'da. Tekzen'in internet sitesinde bulduk bir çoğunu ama mağazalarında yok sanırım. Ya da sipariş verip iade edeceğiz ki bu da sıkıntılı geliyor bize :(

Çadır için Fransız Quechua Arpenaz tam bir hayal kırıklığı tavsiye etmem Husky,Ferrino veya Robens olmalı önceliğin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri