Hangi Marka Diesel Yakıt?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gogo10 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,744

gogo10

Bu yollar bitmeyecek!...
Yer
Balıkesir
Hangi şirketin mazotunu tavsiye edersiniz? Hangisi daha kaliteli? Hangisi daha performanslı yada ekonomik? Ben Shell in yakıtını kullanan birisi olarak geçtiğimiz yaz normal mazota göre 35-40 Krş daha pahalı olan GTL yi kullanarak 2000km yol yaptım ve yaptığım hesaba göre Fuelsave e göre daha pahalı olmasına rağmen km başına daha az yaktıgını hesaplamıştım. Fuelsave de 240.000 yakarken GTL de km başına 200.000 e kadar düşmüştü. Aracım Tourneo 110ps ve oturacak koltuklardan başka hiçbir boş yerim yoktu 400kg yakın yük vardı arabamda ve klimamda çoğu zaman açıktı hızımda ortalama 100km/h di. Fakat şimdi bulundugum şehirde GTL yok bu yüzden Fuelsave kullanıyorum fakat bazı arkadaslarım Total in mazotununda çok iyi oldugunu söyledi.Sizde mazot konusunda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Etiketler
Ynt: Hangi Marka Diesel Yakıt?

Bence markadan çok akaryakıt istasyonunun sahtekar olup olmadığı daha önemli, tüpraşın haricinde rafineri varmıdır bilemiyorum ama bence hepsi aynı yakıttır.

pancarmotorcu' Alıntı:
Bence markadan çok akaryakıt istasyonunun sahtekar olup olmadığı daha önemli, tüpraşın haricinde rafineri varmıdır bilemiyorum ama bence hepsi aynı yakıttır.

doğru. aslında bütün akaryakıt firmaları tüpraşdan alır.fakat her firma kendi ar-ge çalışmaları sonucu kendilerince oluşturduğu bir formül ile katkı katarlar ürünlerine.burda firma ciddiyeti,bayilerini ne kadar denetleyip denetlemediği,istasyondaki pompalardan ansızın numune alımı ve analizi ve çalışanlarının kontrolü etken oluyor.

Dediğiniz gibi herkes tüpraştan aynı yakıtı alıyor fakat içine koydukları katkı maddeleri yakıtı tamamen değiştiriyor. arabama GTL koyduğumda dizel motorun sesi değişiyor diğerlerine oranla daha sessiz ve rahat çalışıyor. tekrar başka bir mazot alıyorum araba gene değişiyor :smiley: birde satılan yakın bütün büyük firmalarda kontrol ediliyor. Ben güney doğu anadoluda bulunyorum ve bulunduğum ildeki shell in sahibi firmanın görevlendirdiği kontrolörlerin arada bir sıradan müşteri gibi gelip araçlarına yakıt aldıklarını ve bunları kontrol ettiklerini söyledi ve küçük firmalarda böyle şeylerin yapılmadığını bizim bölgede kaçak mazot rahatlıkla bulunabilir olduğu içinde küçük isim yapmamış firmalarda genellikle böyle mazotların satıldıgını söylemişti.

yaklaşık yedi yıldır sıfır aldığım aracımda total eurodiesel kullanıyorum.arasıra mecburen başka yerlerden aldığım yakıtlar eurodiesel olmasına rağmen tatmin etmedi.bence total iyidir ama aracınızın markası ve firmanın tavsiye ettiği yakıt da önemlidir.çünkü motor alaşımları ile yakıtlara katılan katkılar arasında bağlantı var diye düşünüyorum.

bir benzinci sahibiki 4 değişik marka istasyonu var,totalin benzin ve mazotunun yurtdışından geldiğini söyledi ama ben opetten aşka yerden almıyorum

Renklerinden dolayı Shell'e uğradığımı hiç hatırlamıyorum. Bir keresinde ucuz satıyorlar diye Full- Harem'den mazot aldım ama hoşlanmadım. Full'u deneyenler var mı? Bazen çok indirim yapıyorlar.

Yaklaşık 3 aydır benzini de motorini de full den alıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Kayınbirader taksici, herhalde onlardan çok yakıt alan ve yakıtın araca uyumunu test edip ayırt edebilen yoktur, taksiciler opet diyor bilginize...

atiladi' Alıntı:
Kayınbirader taksici, herhalde onlardan çok yakıt alan ve yakıtın araca uyumunu test edip ayırt edebilen yoktur, taksiciler opet diyor bilginize...
Taksicilerin opet i tercihi, anlaşmalardan dolayı, net bilen varsa yazar. Çıkar ilişkisi yani.

wc leri her zaman temiz oluyor.Bence artısı bu.

Doğru söylüyorsun Gökhan, opet anlaşma yapıyor, taksimetrelerde aracın tüm km'si hafızada kayıtlı olduğu için alınan mazot faturalarının toplamı gidilen yola eş geiyorsa, yani arada başka bir marka mazot kullanılmadı ise, mazota dayalı motor arızalarında aracın motor yapım masrafının tamamını ödüyor..Mazota dayalı arızalarda bu bedeli ödemeyi taahhüt edebiliyorsa bir bildikleri var demekki mallarına güvenebiliyorlar..Taksilerde sıksık mazota dayalı turbo arızası olur oda pahalı bir şeydir, bizde 2007 huyndai era var torbosu 1150 TL+ ekstra değişenler ve işcilik, bu güne kadar 3 defa torbo bozuldu, anlaşmada bu noktada devreye giriyor..Yakıtta yabancı madde veya su çıkarsa ilk bozacağı şey turbonun hassas minik pervane kanatlarıdır, yakıta su karışırsa yağsızlıkdan bozar, yabancı katkılarla yakıt fazla yağlanırsa fazla yağlanmakdan bozar..

Türkiye'deki petrol rafinerileri ;

Orta Anadolu - Kırıkkale
Tüpraş - Kocaeli (Körfez)
Ataş - Mersin
Aliağa - İzmir
Batman - Batman

İstasyona hangi rafineri daha yakınsa akaryakıt o rafineriden alınır. Ek olarak , sınırlarında rafineri olan illerde akaryakıt daha ucuzdur.

Bence Shell , Po ve Opet ideal. Bp hariç hiçbir markayla sorun yaşamadık. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR