hangi marka lastiğin kalitesi nasıldır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cavdare Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,077

cavdare

Kamp II
Yer
ispir
slm..
konuyu açmadan önce baktım ama benzer bir konu başlığı görmedim. bu nedenle yeni konu açma gereği duydum
aracım için internetten lastiklere bakarken adını duymadığı bir çok marka gördüm...bu markaların kalitesi ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yazarsanız fiyat kalite karşılaştırmaları ve lastik seçimine önemli katkıları olur diiye düşünüyorum...beniim
aracın orjinal lastik ebadı 225/75/16 almayı düşündüğüm seçenekler arasında 225/75/16,235/75/16,235/80/16,235/85/16 ebatları var ..bu ebatlar için:
prelli
kumho
hankook
sonar
general
nexen
gibi markalar gördüm..bunların kaliteleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşırsanız sevinirim.(prelli fiyatı genel itibari ile uygun ama hiç kullanmadım ..her ne kadar bilinen bir marka olsada benim açımdan kalitesi belirsiz)
bunlar benim merak ettiklerim..bunların dışında kullandığınız farklı markalarla ilgili görüşlerinizide paylaşırsanız farklı arkadaşlarında merakını gidermiş olursunuz..

Etiketler
Ynt: hangi marka lastiğin kalitesi nasıldır?

Merhaba Ertuğrul Bey ;

Açıkçası lastik konusu çokça tartışıldı fakat hep genel hatlarla ele alındı..Sitemizde kullanıcılar genelde BF Goodrich , Cooper Tyres , Federal Couragia ve Silverstone lastiklerini tercih ediyorlar..

Ben sizin bahsetmiş olduğunuz markalardan Pirelli Scorpion , Federal Couragia modellerini tecrübe ettim ve gidip yine Cooper STT aldım :smiley:

Aslında öncelikli olarak sizin tercihlerinizi öğrenebilirsek konuyu amacına ulaştırma şansımız daha da artar..Siz hangi hava koşulları için lastik arayışındasınız ?? Aracınızla ( 4x4 olduğunu varsayıyorum ) neler yapıyorsunuz ?? Çamur , Kum ya da Asfalt ? Hangi ortamlarda kullanmayı düşünüyorsunuz ?? Tüm bunları belirleyebilirsek işimiz sanırım daha kolay olur..

Saygılar

Cenk

slm..aracım 4x4 resimdeki araç...özellikle off-road yapmamakla birlikte yazın memlekete gittiğimde arazi koşullarında da araç kullanıyorumm(yada şöyle tanımlayayım-geziler ve memleket ziyaretleri dışında asfalttayım(%90))bu nedenle a/t lastiklere bakıyorum..tercihim fiyatı kaliteyi düşürmeden aşağı çekebileceğim markayı bulmak..ama konuyu açarken sadece kendi soruma cevap almak yerine genel anlamda herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte marka- kalite karşılaştırması yapılması düşüncesiyle açtım....

Peki o zaman hemen başlayalım ;D

Pirelli Scorpion : Yaklaşık 6 ay kullandım..Aracımla beraber gelen lastiklerdi..Yol tutuşu falan iyiydi fakat sadece asfalt lastiğiydi..Azıcık çamur gördüğünde kontrolü kayboluyordu..Bence A/T bile sayılmazdı..Çünkü bi abimizin aracındaki BF Goodrich lastiklerin benim sınıfta kaldığım zeminlerde neler yaptığını gördüm..A/T sınıf dediğinizde adı üstünde "All Terrain " de de az buçuk işe yarasın istiyorsunuz :smiley: Yani % 90 asfaltta geçireceğiniz zamanı fazlasıyla karşılar ( tabi kar kısmını ayrı tutuyorum ) ama memleketinizin yollarında ne yapar onu siz daha iyi kestirirsiniz..

Federal Couragia : Bu lastiği de 2 günlüğüne ödünç aldığım bir 4 x4 de deneme fırsatım oldu..Bu lastik de çamurda gayet başarılıydı ..Gelgelelim asfalta çıktığında tutuşu sanki biraz zayıf gibi geldi..Özü itibarıyla çamur lastiği zaten ve asfaltta üst düzey bir performan beklemiyordum ama şu an kullandığım Cooper STT 'leri düşündükçe kendi kendime " Haklıyım " diyorum..Yani bu lastik de sizin % 90 asfaltta durduğunuz zaman için çok yararlı olmaz..Ama çamura çok çıkan biri için tavsiye edilir..

Daha önce belirttiğim gibi şu an Cooper STT kullanıyorum ..Memnunum ama o da azıcık pahalı :smiley: Bu lastik de sizin cebinizi üzer :smiley:

Benden bu kadar diyelim ve saygılarımızı sunalım :smiley:

Cenk

cavdare' Alıntı:
slm..aracım 4x4 resimdeki araç...özellikle off-road yapmamakla birlikte yazın memlekete gittiğimde arazi koşullarında da araç kullanıyorumm(yada şöyle tanımlayayım-geziler ve memleket ziyaretleri dışında asfalttayım(%90))bu nedenle a/t lastiklere bakıyorum..tercihim fiyatı kaliteyi düşürmeden aşağı çekebileceğim markayı bulmak..ama konuyu açarken sadece kendi soruma cevap almak yerine genel anlamda herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte marka- kalite karşılaştırması yapılması düşüncesiyle açtım....

Öncelikle sizin aracınızla ilgili olarak ;
Sizin argümalara bakarsak,sizin,AT de değil asfalt lastiği kullanmanız daha iyi olacaktır. :smiley:

Marka kalite tartışması ise yıllardır tartışılan ama tek bir doğrusu olmıyan bi konu.Çok bilinmeyenli denklem gibi.
Ama kısaca;

Lastik farklı yol tutuş ki yaklaşık 14 tür ,14 farklı disiplinde değerlendirilir.
Bu 12-14 neyse,bu disiplinlerin tümünde 100 puanlık bir lastik üretilemez.
İşte burda mesele,hangi lastiğin hangi disiplinde ne kadar iyi olduğu felan gibi konularda.
Biraz daha basite indirgersek;
En iyi lastik diye birşey yoktur.
Araca-iklime-coğrafyaya-pilotaj karekterine ve pilotun beklentilerine göre seçilmiş lastik en doğru lastiktir. :smiley:
Lastiğin karakteri yukardakilerle harmanlanır ve optimum lastik seçilir. :smiley:

dediğniz doğrudur..farklı lastik türleri- desenleri markaları hepsini belki tek tek değerlendirmek lazım..ama burda amac şu lastik yada bulastikten çok şu marka alınırmı alınmazmı...
yani hakook nasıl bir markadır genel anlamda diğer markaların aynı sınıftaki lastiğiyle kıyaslarsanız fiyatına göre kalitelimidir değilmidir..yada diğer yazdığımız markalar...nexen ' ilk kez internetten görüyorum, yada burdaki lastikçilerde maxis diye bir marka var...fiyatı uygun diye her markanın üstüne atlamamak lazım..mesela şimdiye kadar gördüğüm en ucuz lastik kumho'da(tekrar ediyorum benzer sınıftaki lastikler arasında), ama alınca 20-30 bin km sonra lastikler bitecekse ucuz olmasının bir anlamı yok...general ile michelin fiyatları yakın--michellin ile kıyaslarsanız general duyulmamış bir marka ama alman -abd yapımı lastik... kullananlara sormak lazım aynı fiyata hangisini alırsın diye...bu manada AYNI SINIFTYAKİ LASTİKLERİ AÇISINDAN hangi marka nasıldır...erken yıpranırmı-yol tutuşu nasıldır..herkez kullandığı aynı sınıfta farklı marka lastikleri birbiri ile kıyaslarsa markalara yönelik iyi kötü bir fikir oluşmuş olur...

ertuğrul bey ben de cooper stt var ama ben hafta içi asfaltta hafta sonu çamurda kullanıyorum . bir arkadaşımda tam kar tipi lastik var. bizimle hemen hemen her yere geliyor. benim size tavsiyem markası ne olursa olsun yaz kış kar tipi sizin işinizi görecektir.

ben kar tipi lastiği tavsiye etmem açıkcası çünkü yazın oldukça hızlı aşınır ve ses yapar.
bence siz ne tam çamur lastiği nede tam asfalt lastiği almamalısınız bunların tam ortası olmalı bence
aracımda nankang N-899 kullanıyorum ve oldukça memnunum hem arazide hiç beni yolda bırakmadı hemde asfaltta yol tutuşu oldulça iyi ve sessiz bir lastik
http://www.mollaoglu.com.tr/urun/nankang_n-899
istersen buradan inceleyebilirisn

slm...
öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum...
uzun bir tatilden sonra yeni döndüm...bu nedenle teşekkürler biraz gecikti...
goodyear wrangler- az dişli lastiklerle yazı geçitdim...ancak aracın muayenesi geliyor dolayısıyla yeni lastik alım zamanı geldi...ancak geçen iki ay içerisinde lastik fiyatları baya artmış...baktığım lastiklerin çoğu 300 civarı...235/75/16 düşünüyorum..önereceğiniz uygun fiyatlı lastikler nelerdir teşekkürler...
Alp1243' Alıntı:
ben kar tipi lastiği tavsiye etmem açıkcası çünkü yazın oldukça hızlı aşınır ve ses yapar.
bence siz ne tam çamur lastiği nede tam asfalt lastiği almamalısınız bunların tam ortası olmalı bence
aracımda nankang N-899 kullanıyorum ve oldukça memnunum hem arazide hiç beni yolda bırakmadı hemde asfaltta yol tutuşu oldulça iyi ve sessiz bir lastik
http://www.mollaoglu.com.tr/urun/nankang_n-899
istersen buradan inceleyebilirisn
bu sitede fiyatlar yazmıyor ..fiyatlara ilişkin bir bilginiz varmı...birde ebatlara bakınca sanırım 235/85/16 kullanıyorsunuz...araçta yükseltme olmadan bu ebatlar sıkıntı yaşatırmı...

ucuz lastiklerin ömrü kısa olur. o nedenle ben hemen lastik eskitecek kadar yol yapmıyorsanız ortalama fiyatı olan bir modeli almanızı önereceğim. mesela yokohama yada pirelli gibi.

Kafa karıştıracak biraz ama Lassa Competus kullanan var mı ya da tavsiye eder misiniz? Çok uygun fiyata buldum A/T modelini.

Ben Lassa Competus A/T kullanıyorum oldukçada memnunum.

Çiftçilik ile uğraştığım için arazide hobi dışında iş için çok geziyorum. Bridgestone ht, Kumho yanılmıyorsam ventura ama A/T idi ve Lassa marka lastikleri arazide ailecek deneme fırsatımız oldu ( benimki harici 3 çeşit pikap daha arazide sürekli) cooper da kullanıldı ama arazi tipi değildi sanırsam o yüzden yorum yapmam sağlıklı olmaz. En yüksek verimi Lassada aldık. Hem dayanıklılık olarak hem genel asfalt/arazi tutunma kabiliyeti olarak. Tabiki kullanıcının ihtiyacına göre ve araca göre lastikten alının verim değişir. Okumaktan sıkılmazsanız tek tek araç araç fikirlerimi yazayım.

Ben L200 kullanıyorum aylık yaptığım kilometre 4000 civarı. Bunun Çoğunluğunu şehirler arası otobanda geçiriyorum haliyle. Arazide ince kumlu ve bol taşlık yerlerden gidiyorum her iki yol tipindede tutunmadan son derece memnunum. Daha kar üzerinde deneme fırsatım olmadı. Ford Rangerlar benden çok daha fazla geziyorlar farklı farklı sürücülerle ve bahsettiğim lastikleri ekseriyetle onlar eskitti. Range Rover Sport üzerinde Michelin vardı ve tam asfalt lastiği olmasına rağmen karda yüzümüzü kara çıkarmadı,arkasından Dunlop denedik fakat çok çabuk lastik deforme oldu (Bu araç maaaaalesef araziye hiç çıkmıyor). Ayrıca eski aracım Peugeot 207'deki deneyimlerimden dolayı Michelinin dayanıklılık konusunda kötü anılarım var, arkasından kullandığım Kumho ilk 40 bin km sertleşene kadar çok iyiydi. O lastikte bittikten sonra Bridgestona Turanza ER300 kullandım fakat fazla yol yapmadan aracı sattım. 4-5 bin km kadar kullandığım ER300 den son derece memnun kaldım. Bahsettiğim 6 aracın yaptığı ortalama kilometre 900.000 civarı bu yüzden çeşitli markalardan birkaç takım deneme imkanımız oldu. Uzun lafın kısası arazide ve asfallta iş yapan,gezen araçlarda Lassa Competus A/T ' den memnunuz.

parsbrujah' Alıntı:
Ben Lassa Competus A/T kullanıyorum oldukçada memnunum.

Çiftçilik ile uğraştığım için arazide hobi dışında iş için çok geziyorum. Bridgestone ht, Kumho yanılmıyorsam ventura ama A/T idi ve Lassa marka lastikleri arazide ailecek deneme fırsatımız oldu ( benimki harici 3 çeşit pikap daha arazide sürekli) cooper da kullanıldı ama arazi tipi değildi sanırsam o yüzden yorum yapmam sağlıklı olmaz. En yüksek verimi Lassada aldık. Hem dayanıklılık olarak hem genel asfalt/arazi tutunma kabiliyeti olarak. Tabiki kullanıcının ihtiyacına göre ve araca göre lastikten alının verim değişir. Okumaktan sıkılmazsanız tek tek araç araç fikirlerimi yazayım.

Ben L200 kullanıyorum aylık yaptığım kilometre 4000 civarı. Bunun Çoğunluğunu şehirler arası otobanda geçiriyorum haliyle. Arazide ince kumlu ve bol taşlık yerlerden gidiyorum her iki yol tipindede tutunmadan son derece memnunum. Daha kar üzerinde deneme fırsatım olmadı. Ford Rangerlar benden çok daha fazla geziyorlar farklı farklı sürücülerle ve bahsettiğim lastikleri ekseriyetle onlar eskitti. Range Rover Sport üzerinde Michelin vardı ve tam asfalt lastiği olmasına rağmen karda yüzümüzü kara çıkarmadı,arkasından Dunlop denedik fakat çok çabuk lastik deforme oldu (Bu araç maaaaalesef araziye hiç çıkmıyor). Ayrıca eski aracım Peugeot 207'deki deneyimlerimden dolayı Michelinin dayanıklılık konusunda kötü anılarım var, arkasından kullandığım Kumho ilk 40 bin km sertleşene kadar çok iyiydi. O lastikte bittikten sonra Bridgestona Turanza ER300 kullandım fakat fazla yol yapmadan aracı sattım. 4-5 bin km kadar kullandığım ER300 den son derece memnun kaldım. Bahsettiğim 6 aracın yaptığı ortalama kilometre 900.000 civarı bu yüzden çeşitli markalardan birkaç takım deneme imkanımız oldu. Uzun lafın kısası arazide ve asfallta iş yapan,gezen araçlarda Lassa Competus A/T ' den memnunuz.

Teşekkür ederim vakit ayırıp yorumda bulunduğunuz için. Bende Lassa Competus'ta karar kıldım, en geç hafta sonu taktırıcam yeni lastikleri. İlgilenen olursa ben tanesini 275 TL'den buldum 265/70/15 boyut için.Üstelik bu fiyata taksit yapacaklar.

Sonunda geçtiğimiz cumartesi günü Lassa Competus'larıma kavuştum. Eski lastiklerim Cooper Discoverer ST'ler gerçekten kabakmış ;) yeni lastiklerle gezince iyice farkına vardım ve sağlam lastiklerin önemini daha iyi anladım. Bir de başka bir müşteriyle geçen diyaloğumu aktarayım. Benden sonra Nissan marka pikabına lastik almaya gelmişlerdi. Aracın üzerinde de gene Competus vardı. Takılı olanları 4 sene önce 2007'nin 11. ayında taktırdığını devamlı arazide olduğunu ve bu zamana kadar hiç problem yaşamadığını söyledi.

ben aracımda yokohoma geoland m+t dır kullanıyorum 235/75/16 ebatlarında olması lazım harika bir yol tutuşu var karlı koşullarda çok mükmmel ve en önemlisi m t lastikler içinde en sessiz olanı....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri