HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan habun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,890

habun

Ana Kamp
Herkese Merhaba ,
Bir gezgin değilim ama gezmeyi seviyorum, ingilizcemin çok kötü olması ve tereddütler beni gezmekten alıkoyuyordu, paket seyahat yapmak istemiyordum, özgürce ve biraz heyecan olsun istiyordum, uzak doğuya iki defa bu tür seyahat yaptım,
seyahatlarımın en önemli özellikler;
YANLIZ OLMAM
İNGİLEZCEMİN İYİ OLMAMASI ( Hatta ilk seyahatimde yanıma sözlük ve ingilizce kullanamklavuzu almıştım)
DAHA ÖNCE HİÇ PLAN YAPMAMAM
ÖNCEDEN HOTEL REZERVASYONUNU YAPMAM
kısacası hesapsız kitapsız geziler...her iki gezide de notlar almaya çalıştım......hala bende duruyor, bu siteyi görünce paylaşmak istedim -ilk seyahatım 2007(Singapur-Malezya) ikincisi 2011( Tayland -Malezya) .
seyahatlarım sırasında iyi gördüğüm bazı otel isimleri-firma isimleri- otogar yerleri ve bazı fiyatlarıda aldım....
size sormak istiyorum bu iki seyahati yazsam mı diye ..faydalı olacaksa yazayım....

Etiketler
Ynt: HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

Bende benzer durumdayım. İngilizcem iyi olmadığı için ya eşimle yada iyi ingilizce konuşan birileriyle yurt dışı gezileri yaptım. Lakin hepsi paket programlardı.
Her gezginin ruhunda yalnız seyahat etme isteği vardır diye düşünüyorum.
Yazmaya muhakka vakit ayırın. Mutlaka değecektir.

Birinci seyahatımın notları biraz karışmış onları düzeltince yazmaya çalışacağım, elimdeki hazır 2. seyahat ile ilgili notları yazmaya çalışırken , elimdeki harita, otobüs biletleri, otel faturaları ve fotoğraflarıda eklemeye çalışacağım.şunu baştan söyliyeyim bütçem çok kısıtlı olduğu için , yolculuğumu en az masrafla yapmaya çalıştım
otel parasını vermemek için genellikle şehirler arası yolculuklarda , akşamları otobüs yada tren tercih ediyordum ki sabah gitmek istediğim yere ulaşıyordum
İSTANBUL - BANGKOK
Bu yıl seyahat planımı biraz geç yapmak zorunda kaldım, yaklaşık 40 günlük bir sürem var bunun için rotamı uzun tuttum; hedefimde; tayland,kamboçya, laos, filipinler ve en son malezya......biletimi gidiş bangkok, dönüş kuala lumpur olarak aldım, biraz pahalı oldu ( 375 Euro)ama neyse....istanbul uzun bir otobüs yolculuğu ile geldim uçağım gece 23:45 , ilk işim internet üzeri aldığım biletimi havaalanında teyit ettikten sonra z eminönüne gelip iki porsiyon balık yedim , biraz gezintiden sonra havaalanına geldim , uzun otobüs yolculuğunun verdiği yorgunluğu gidermek için havaalanında 2-3 saat kestirdim, akşam yemeğini de atatürk havaalanı yakınındaki taksi durağı lokantasında yaptım , hem ucuz hem de kaliteli.....
uçakta yanıma taşınarak getirilen bir adam getirildi...Alman olduğunu öğrendiğim kişi felçli ve 16 yıldır taylanda yaşadığını eşinin taylandlı olduğunu ve iki çocuğu olduğunu söyledi (her ne kadar anlaşmakta zorluk çeksemde ingilizcemin önceki seferime göre bayağı geliştiğini gördüm)
biraz gecşkmeli olarak saat:15:00 civarı bangkok havaalanındayız...Alman'dan biraz bilgi almıştım...havaalanındaki zemin kata geldim , tren'e bindim (40 baht) son durakta (Phaya Thai) indim..ilk işim bir otel bulmaktı ..ama kendi kafama göre bir otel bulamadım ( tabi herkesin kendine göre bir görüşü var..aradığım otel tipi ; ucuz, temiz ve sakin olamsı ) , akşam olmak üzere...singapurda olduğu gibi geceyi havalimanında geçirmeye karar verdim ve geldiğim gibi geri döndüm ( bu arada polisler dışında kimseden bir şey sormamaya çalıştım, gerçi bir şey soramaya gerek kalmadan bir sürü insan konuşmaya çalışıyor....) havaalanına geldiğimde namaz kılmadığım aklıma geldi, hemen mescidi buldum ( Dış hatlar çıkışı 2. katta-bekleme yerinde) mescidde 7-8 kişilik arap genç gurubu ve bir kaç yerli vardı , namazdan sonra tarzanca ingilizcemle sohbet ettik bu arada "pattani" li olduğunu öğrendiğim bir yerli bana musluman thailerin işlettiği temiz otelden bahsetti, telefon açtı yer varmış dedi , dışarı çıktık , bir taksiciye yolu tarif etti ( Allah razı olsun adamın adını bile soramadım) ve gittik, şoförle konuşmamaya çalıştım, yerlinin arkadaşım olup olmadığını sordu arkadaşım dedim ,otelin önüne geldiğimizde , taksimetrenin açık olmadığını gördüm (halbu ki açmasını istemiştim) neden açık omadığını sorduğumda , taksimetrenin bozuk olduğunu söyledi , ne kadar dedim 500 baht dedi , çok dedim yok dedi , polise soracağım dedim neyse 200 ver dedi en sonunda 150 baht (yaklaşık 4 tl) verdim .
otelin kapısına gelir gelmez bir ferahlık kapladı içimi , kapıd bir genç "essalamun alaykum" diyerek beni karşıladı.. pazarlıkla 450 bahta odayı tuttum, ilk işim güzel bir banyo yapıp kendimi dışarı attım caddenin iki tarafı sıra sıra dizilmiş seyyar satıcılar , ızgaralar acayip bir yemek kokusu , çok acıkmışım , karnımı doyurdum " 7 eleven" adlı markette ( bu marketler her köşe başında var -24 saat açık) otelin mescidinde namazımı kıldım ( bu arada mescid 5-6 kişi oturmuş kuran okuyorla) camidekilerle biraz konuştum çoğu güney taylandlı muslumanlar, resepsiyona ; sabah namzına uyandırılmam için not bıraktım odama geldim değitirdiğim elbiseleri yıkadım ve uyudum

BANGKOK
Respsiyonun çağrısı ile sabah namazından sonra tekrar uyudum saat 8 gibi açık büfe kahvaltımı yaptıktan sonra(oda fiyatın dahil)şehir merkezine gidecek otobüslerin 109 ve 113 nolu otobüsler olduğunu öğrendim 8 baht ödeyerek otobüse bindim bu arada etrafı seyrederken dün gezdiğim merkezi yere geldim, "central world" ve civar alışverişmerkezlerini dolaştım amaç çocuklara bir telefon almak, fiyatlar uygun "HTC DesireS" 12000 baht . dışarda bir tuk tuk'çu peşimi bırakmıyor, tren istasyonuna kaç para diye sordum "200 baht " dedi "40 baht" a anlaşıyoruz ama anlaşmaz olaydık dedirtiyor adam , beni iki yere götürdü" bir kuyumcu birde seyahat acentası" meğer adam götürdüğü kişi başına komisyon alıyormuş, neyse ki seyahat acentasından kamboçya ve laos ile ilgili bilgi alıyorum ve nihayet beni istasyona getirdi.
"Bang Sue" de "Railway station" ( Doğu ve güneye giden ternlerin ilk ve son durağı)

Sonradan , havaalanından buraya gelişleri öğrendim
1- Airport Rail Line (Thai expres) son durak "phayi thai" diğerlerinde olduğu gibi "phetchaburi" durağında inip MRT'ye binerek "Railway station" a gidilebilir
phetchaburi durağından yine MRT ile "silom" ve "subkumhvit" gibi merkezlere gidilebilir.
2- Airpor rail line (Makassan Ekspres) son durak "makassan" bu durak "phetchaburi" ile aynı
3- Airport rail line (City line) bu en hızlısı, son durağı "phaya thai" dir. son durakta inip kuzeye doğru biraz yürüdükten sonra "RAMA1 ROAD" a gelinip alışveriş merkezleri gezilebilir.
"city line" ile yine "phetchaburi" durağından "MRT" ile "sukhumvit""silom" "beng sue" ye gidilebilir.
burda hem tren istasyonu "railway station" hemde biraz ilerdeki "machit bus terminal" otobüs durağına gidilebilir.
kaldığım otele iki türlü gidilebilir
1- her üç line ile "Ramkamhaeng" durağında indikten sonra 113 veya 109 nolu otobüslerle "Rama IX Road" ta inilince inilir (20.sokak)
2- MRT ile "Pha Ram 9" durağında inilip yine "Rama IX Road" a gelinebilir

bu harita size yardımcı olur bu konuda

istasyonda "HAT YAİ" ye bilet sordum first class sadece bir yer var "2400 baht , halbuki 1200 baht olduğunu biliyordum, kamboçya ya gitme konusu hala muallakta o yüzden bileti almadım, kamboçyaya gitmekte tereddüte düştüm çünkü en son aldığım haberlere göre yanlız gezginler için bayağı tehlikeli, son günlerde soyulmuş ve beş parasız bırakılmış türistlerden bahsediyorlar bu nedenle rotamı güney taylanda çevirdim, hep gitmek istediğim yerler, tayland hükümeti altında zulüm gören pattani muslumanları görmek....
şunu söyleyiyem ki ; tayland söylendiği kadar çok ucuz bir yer değil..bir su bile 10 baht , nescafe 30 baht, normal bir yemek 100 baht , MRT-skytrain fiyatı istanbul gibi ;gidiş yerine göre fiyatı değişiyor ama en az 18 baht (yaklaşık 1 lira) 45 bahta kadar çıkıyor.en ucuzu otobüs onlarda çok kalabalık ve sana adresi tarif edecek kimse yok..şunu belirtmeden edemiyeceğim; adres sorulduğunda her tarif edilene göre gitmemek gerek, adamlar mahcup olmamak için illahi bir yönü gösteriyorlar-analmasalar bile- ve çoğunlukla yanlış...
bu arada saat geceyarısına yaklaşıyor şimdi, ayaklarım şişmiş ve elbiselerim terden kokuyor resmen , çamaşırlarımı yıkayıp yatacağım...
bugün gezdiğim yerler ;floating market (bangkok dışında )adını verdikleri yüzen çarşı (bana göre en fazla 1 saat harcanacak bir yer bazı yiyecek alınabilir) , wat dedikleri budist tapınaklar (girişleri ücretli sadece birini görmek yeterli hepsi birbirine benziyor zaten) , grand palaceye yakın uzakdoğunun en büyük müzesi national museum bu arada camilerden de bahsetmekte yarar var belki lazım olur...şunuda söyliyeyim ki buranın muslumanları yabancı muslumanla tanışınca çok seviniyorlar...herhalde azınlıkta oldukları içindir....
Ratchadapisek caddesinde muhacir camisi MRT istasyonu ve cearrafur yakınıda , Darulaman camisi;Phetchaburi Soi 7 de Ratchathewi BTS istasyonu yakınında....ve son olarak Ramkhamhaeng Road Soi 3 'de bulunan thai muslumanların merkezi

hayırdır jeo ? bu ne "şımarık" lık...?

BANGKOK-HATYAİ
az önce "Ekkamai" otobüs terminaline gittim "hatyai" ye bilet almak için, fakat "southern bus terminal" a gitmem gerekiyormuş, bu terminal pattaya gibi yerlere gidiliyormuş. Ekkamai terminala gitmek için herhangi bir yerden Sky Train ile aynı adı taşıyan durağa "ekkamai durağı" gelinebilir.MRT ile "hua lampang" durağında bir acentadan 1000 bahta otobüs bileti aldım akşam saat 7 de gidilecek , vakit var biraz dolaşmak üzere "silom" a geldim seçim çalışmaları var her yer panayır gibi..çok ilginç rakip iki gurub aynı yolun farklı yönlerinde gidiyorlar ve hiç biri birbirine karışmıyor ......bizde olsa herhalde kavga çıkardı diye düşünüyorum....

paylaşım için teşekürler.dilerim gönlünüzce gezersiniz.sağolunuz.

bu sabah kendimi iyi hissetmiyordum, bir terleyip birde klimaların bulunduğu yerlerde bulunmak..sonuçta biraz üşütmüşüm galiba..bu gün cuma olduğunu hatırlıyorum ama camiye gitmek için geç ...."hua lampung" tren istasyona gelirken ( otobüs biletimi aldığım acenta da orda ve otobüs oraya gelecekmiş) iki musluman kızla karşılaştım onlardan mescit sordum , sevinçlerini görmeğe değerdi içtenlikle tarif ettiler tren istasyonun içinde var dediler , mescit çok bakımsızdı namazdan sonra helal yemek yenilecek bir aradım istasyonun hemen dışında batı tarafında sıra sıra yemek pişiren yerler, aralarında gezerken tezgahun üzerinde arapça "essalamun alaykum" yazılan yere gitttim , kepli sakallı iki gençte yemek yiyorlardı , yediklerinin aynısından istedim .bu arada gençler ingilizce bilmiyorlar arapça konuşmaya çalıştık , onlarda "YALA" dan muslumanlar, çok acı ama lezzetli sebzeli, etli pirincimize 60 baht ödedim bu arada otobüsün kalkmasına az bir süre kalmış.....

Bu arada fikrimi paylaşmak istiyorum,
1- İnsan niye Bangkok'a gelir, ...gezmek için iki gün yeter bunun fazlası bataklık gerçekten..silomda bir isviçreli konuştum, yaşı 55-60 civarı, adam burda ev kiralamış, kız arkadaşımla (taylandlı genç bir kız) kalıyorum diyor..sukhumvit ve silomda adım başı yaşlı batılı erkeklerle genç taylandlı kızları görmek sıradan bir şey gibi ....ama Reamkamhang gibi muslumanların çoğunlukta olduğu bölgelerde buna rastlamak mümkün değil, peçeli kadınlar bile gördüm oralarda , yabancı muslumanları görünce çok samimi davranıyorlar, bu arada bir şey daha söyliyeyim, bir camide osmanlı tuğrası kapıda asılı idi ayrıca sultan abdulhamdiin fotoğrafı , çok şaşırdım gerçekten, konuştuğum bir pattanili musluman nın dediği çok daha beni etkiledi. diyorduki pattani muslumanlarına tayland askerleri zulum ederken , anneler çocuklarını şöyle teselli ediyorlardı eskiden" sabreddelim , sultan abdulhamid gelip bizi bu zulumden kurtaracak"...ben bunu duyduğumda gerçekten çok duygulandım...allah yardımcıları olsun...
2- taylanda dikkatimi çeken diğer bir husus rahiplerine verdikleri önem ve saygı, bütün otobüslerde ön koltuklar onlara ayrılmış. bir diğer husus toplu ulaşımlardaki uyarı yazısı "oturma önceliği sırasıyla; rahipler, çocuklu anne, hamile , yaşlı , sakat..."..hatta istasyonun beklme salonunda kırmızı renkli oturakların önünde üç sıra mavi oturaklar ve uyarı yazısı , rahiplere tahsis edilmiş diye , yani rahipler önde oturuyorlar. Rahiplere yardım edilirken , yardım edenlerin diz çökmeleri de çok anlamlı...inşaallah bizde bir gün alimlerimize gereken saygıyı gösteririz diye temenni ediyorum
3- tekli veya grup halindeki genç gezginlerden de bahsetmek lazım, her yerde rastlamak mümkün.Ben bir yeri soracaksam onlara başvuruyordun, taylandlılardan sanki daha iyi bangkoku biliyorlar..her sorduğumda cevap alıyordum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.