Her Yönü Ile Güney Karavan ..gerçek 01 Belgelİ-750 Kg.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 309
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 101,660
Ender Bey arkadaşımızı bir kere daha takdir ettim.
Fark etmemiştim, daha meşhur markalar 650 Kg.lık karavanları,
ucuz olsun diye frensiz yaparken,
bakın Ender bey ne yapmış..!

"Umumi istek üzerine MİNİ karavanlara TORSİYON DİNGİL ve OTOMATİK FREN ilave ettik.

Güney Karavan olarak müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çok amaçlı römorklarda değişiklik yaptık.

Şöyleki : Büyük çoğunluk içinde ayakta durmak istiyor.Biraz da boyutun büyümesini istiyorlar.

Mini karavan özelliklerine fazla dokunmadan bu uygulamaları gerçekleştirdik."

TEBRİKLER GÜNEY KARAVAN..
Tebrikler ediyorum. Bence çok yerinde bir üretici davranışı. Önce güvenlik ve kalite gelmeli. Frensiz sistemle frenli sistemin maliyeti arasında bildiğim kadarıyla epey bir fark var. Burada maliyeti değil de insan hayatını düşünmüş Ender ağabey... Kendisine teşekkür ediyorum.

......... trafik cezalarında hatalı olarak km gibi %10 algılanıyor trafik kanununda toleransla ilgili tek madde var ve o da “trafikte seyreden tüm araçlar” diyerek başlıyor ( b maddesi)

Not: Düzenleme gerekiyor bu yazdığım spesifik madde olmadığından uygulamada ki tek maddedir ve bir nevi açıktır.

%10 dahil ve üzeri hız aşımı cezaya tabidir.Bu orandan aşağıda hız cezası yoktur.(mesela %9 aşımında ceza yoktur)

Madde 51 – Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.

(Değişik:18/10/2018-7148/21 md.) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucuYönetmelikte belirlenen hız sınırlarını;

a) Yüzdeondan yüzde otuza (otuz dâhil) kadar aşan sürücülere 235 Türk lirası,

b) Yüzdeotuzdan yüzde elliye (elli dâhil) kadar aşan sürücülere 488 Türk lirası,

c) Yüzdeelliden fazla aşan sürücülere 1.002 Türk lirası

idari para cezası verilir.
..............................................................

"Umumi istek üzerine MİNİ karavanlara TORSİYON DİNGİL ve OTOMATİK FREN ilave ettik.
-------------------------------------------
Belirtmeyi unuttum, Güney Mini 350 KG.
-------------------------------------------
Burada maliyeti değil de insan hayatını düşünmüş Ender ağabey... Kendisine teşekkür ediyorum.
-------------------------------------------------

Gerçekten teşekküre layık bir davranış.
Bravo çok güzel değerlendirmişsiniz.

Ender Bey arkadaşımızı bir kere daha takdir ettim.
Fark etmemiştim, daha meşhur markalar 650 Kg.lık karavanları,
ucuz olsun diye frensiz yaparken,
bakın Ender bey ne yapmış..!

Güney Karavan olarak müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çok amaçlı römorklarda değişiklik yaptık.

Şöyleki : Büyük çoğunluk içinde ayakta durmak istiyor.Biraz da boyutun büyümesini istiyorlar.

Mini karavan özelliklerine fazla dokunmadan bu uygulamaları gerçekleştirdik."

TEBRİKLER GÜNEY KARAVAN..

4 Temmuz 2020, saat 06.05. Güney midi karavanımızla, Salda gölüne gün doğumuyla veda.

Screenshot 2020 08 11 19 31 28 217 commiuigallery

3 aylık bir bombe 370 sahibi olarak biraz ahkam kesebilirim sanırım. Bu karavan rakiplerine nazaran ekonomik fiyatıyla çok merak edilip az anlatılan bir model. Şimdiye kadar en ucuz karavan olacağım iddiasındaydı güney karavan. Ancak Bombe modelinden sonra işleri kızına ve damadına devretti ve bu iddiasından vazgeçti. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla. Her geçen gün yeni ve kullanışlı özellikler eklenmeye devam ediyor. Bu karavanı araştıranlara bir rehber olur umarım.

Öncelikle ben neden güney bombe 370 aldım sorusunun cevabını vereyim. Aslında gönlüm 4 kişilik küçük bir avrupa karavandan yanaydı. Ancak erba 5.25 karavanımı pandemi başlamadan 1 ay önce satmış olmam ve arkasından gelen kur dalgalanmaları sebebiyle bu hayalimiz biraz ertelendi. 2020'nin temmuz ayında daha önceden karavanımızla kamp yaptığımız altın kampın otel bölümünde otururken birden eşimin de gazıyla ender abiyi arayıp siparişimizi verdik. 2021 ocak ortasında alırsın dedi ancak aralık başında teslim etti. Onca yerli karavan varken seçimimizin güney olmasının sebeplerine gelince;

1- Üretim tecrübesi : Pandemi döneminde mantar gibi biten yeni firmalardan sipariş verip arkamda ne zaman ne yapacağı belirsiz bir römork taşımak istemedim.
2- Düzgün diyalog ve esnaflık: Ender abi bana malını satmaya çalışmadı. Üzerimde satış teknikleri denemedi. Sadece elindeki ürünü ve yapabileceklerini anlattı.
3- Satış sonrası destek : Bu desteği alacağımı geçmiş konulardan biliyordum zaten. Ancak karavanı aldıktan sonra ne kadar haklı olduklarını gördüm. Ne zaman telefon açsam adımla hitap eden bir adam var karşımda. İstanbul eksi derecelerde soğuk olacağında depona ispirto boşalt 5 litre diye mesaj atan bir adamdan bahsediyoruz.

Şimdi avantajlarından bahsedelim;

- Ender abi gibi efendi, görmüş geçirmiş bir esnaf en büyük avantajı. Şu pandemi döneminde bile ne kadar yoğun olursa olsun her telefonumu hemen açtı. Attığım her mesajı aynı gün cevapladı.
- Eleştirdiğimiz konulardan birisi olan banyodaki garip plastik lavabo yerine şık ve kullanışlı bir lavabo ve dolap konulmaya başlanmış.
- Eski modellerde kullanılan ranza bölümündeki metal merdiven yerini ahşap merdiven ve korkuluğa bırakmış.
- Yine eski modellerde tuvaletin kapısına asılan şu garip ayna olması gerektiği gibi banyodaki yerini almış.
- Tüm camlar çift kat pleksi ve yukarı açılabilir amortisörlü camlar.
- Karavan içinde her ne bozulursa bozulsun yapı marketlerden alıp gayet uygun maliyete onarımını yapabiliyorsunuz. Camların amortisörleri bile yapı marketlerden alınabiliyor.
- Ben buna yetişemedim ama 2021 sonrasında çıkanlarda standart olarak banyo bölümüne koyduğu ekstra kapak ile portatif wc'nin kasetli wc rahatlığında kullanılması sağlanmış.
- Yine yetişemediğim standart bir özellik olarak dışa konulan elektrik prizi kullanışlı bir eklenti.
- Daha önceki karavanım Erba 5.25 ile kıyaslarsak çok daha geniş ve rahat bir banyo alanı sağlanmış. Ayrıca banyo bölümündeki havalandırma penceresi çok yeterli.
- Yeni opsiyonlar çok kullanışlı ve fiyatları çok uygun. Örneğin sürgülü sineklik ve perde opsiyonu kesinlikle seçilmeli. Dışarda yaptırmaya kalksanız o fiyata yaptıramazsınız. 2021 sonrasında mobilyaların kavak kontra olması da opsiyon olarak sunuluyor.
- Sıkı durun beni çok şaşırtan bir konudan bahsedeyim. 750kg altı bir çok karavana binek lastik takıp C sınıfı bile lastik göremezken, güney bombe üzerinde bana gelen lastikler CP sınıfı. Yani güçlendirilmiş yanaklı kamp tipi C sınıfı lastik.
- Karavan çok hafif. Asfalt zeminde tek kişi rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. Toprak zeminde 2 kişi fazlasıyla yeterli olur. Benim yaklaşık 2 tonluk erba'dan sonra tüy gibi geldi.
- Son olarak tabi ki yılların karavan üreticisi olarak tecrübesine dayalı güven.

Hep avantajından bahsedecek değilim. Biraz da dezavantajlarından bahsedelim.

- Benim bombe Ankara'dan İstanbul'a teslim edildi. Geldiğinde yol kaynaklı içinde yaşayanlara zarar vermemesi için vida başlarına takılan plastik vida başı kapatan parçaların bir kaç tanesi kurtulmuştu. Gerçi 2 dakikada sadece parmağımı kullanarak düzgün şekilde taktım yerlerine.
- Üzerinde gelen 7AH akü ve onu besleyen ufak 2Amperlik SMPS güç kaynağı webasto vb. mazotlu tip ısıtıcı kullanacaksanız yetersiz. İlk iş bu ufak güç kaynağını söküp yerine 15Amperlik bir SMPS taktım. Akü ihtiyacım olmadığı için 12V güç problemimi bu şekilde çözmüş oldum. Webastoyu da bu şekilde rahatlıkla kullanabiliyorum.
- Benim aldığım zamanlarda tekstil seçenekleri çok dardı. Yeni modellerinden gördüğüm kadarıyla seçenekler artmış. Ancak kumaşı top olarak istediğiniz yerden gönderip onu kullandırtma opsiyonunuz her zaman mevcut.
- Erba 5.25 ile kıyaslarsak kullanılan sünger densitesi düşük geldi bana. Sipariş esnasında belirtip düşük bir bedelle daha yoğun bir sünger kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
- Bombe cam tek kat. Bu da kış kamplarında içerde ısıtıcı açınca terleme yapacağı anlamına geliyor. Bunu da çözdüm. İlla kış kampı yapmak isteyip çözümü merak eden varsa özel mesajla sorarsa yardımcı olurum.

Toparlarsak sipariş vereceğinizde bence olmazsa olmaz opsiyonlar olarak şunları ekletin,

1- Sürgülü sineklik ve perde bir karavancının en büyük dostlarındandır.
2- Mutfak tarafındaki cam sabit pleksi. Onu açılır kapanır yaptırın.
3- Mutlaka mutfak dolaplarına bir çekmece ekletin.
4- Sünger densitesini farkını ödeyip yükselttirin.
5- Beğendiğiniz bir tekstil yoksa dışardan beğenip gönderin.
6- Mutfak bölümüne 220 tesisat çektirin. Ben unutmuşum kendim çekmek zorunda kaldım.

Son olarak bir ekleme yapayım. Şasi galvaniz ile değil pütürlü epoksi ile kaplanmış durumda. Bu sprey halinde internette rahatlıkla bulunabilen bir ürün. Bu spreyden alıp bir köşeye atın, şaside sürtme vs gibi durumlarda kullanırsınız.

Son düzenleme:

3 aylık bir bombe 370 sahibi olarak biraz ahkam kesebilirim sanırım. Bu karavan rakiplerine nazaran ekonomik fiyatıyla çok merak edilip az anlatılan bir model. Şimdiye kadar en ucuz karavan olacağım iddiasındaydı güney karavan. Ancak Bombe modelinden sonra işleri kızına ve damadına devretti ve bu iddiasından vazgeçti. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla. Her geçen gün yeni ve kullanışlı özellikler eklenmeye devam ediyor. Bu karavanı araştıranlara bir rehber olur umarım.

Öncelikle ben neden güney bombe 370 aldım sorusunun cevabını vereyim. Aslında gönlüm 4 kişilik küçük bir avrupa karavandan yanaydı. Ancak erba 5.25 karavanımı pandemi başlamadan 1 ay önce satmış olmam ve arkasından gelen kur dalgalanmaları sebebiyle bu hayalimiz biraz ertelendi. 2020'nin temmuz ayında daha önceden karavanımızla kamp yaptığımız altın kampın otel bölümünde otururken birden eşimin de gazıyla ender abiyi arayıp siparişimizi verdik. 2021 ocak ortasında alırsın dedi ancak aralık başında teslim etti. Onca yerli karavan varken seçimimizin güney olmasının sebeplerine gelince;

1- Üretim tecrübesi : Pandemi döneminde mantar gibi biten yeni firmalardan sipariş verip arkamda ne zaman ne yapacağı belirsiz bir römork taşımak istemedim.
2- Düzgün diyalog ve esnaflık: Ender abi bana malını satmaya çalışmadı. Üzerimde satış teknikleri denemedi. Sadece elindeki ürünü ve yapabileceklerini anlattı. Üstüne sen diğer markaları da gez gör
3- Satış sonrası destek : Bu desteği alacağımı geçmiş konulardan biliyordum zaten. Ancak karavanı aldıktan sonra ne kadar haklı olduklarını gördüm. Ne zaman telefon açsam adımla hitap eden bir adam var karşımda. İstanbul eksi derecelerde soğuk olacağında depona ispirto boşalt 5 litre diye mesaj atan bir adamdan bahsediyoruz.

Şimdi avantajlarından bahsedelim;

- Ender abi gibi efendi, görmüş geçirmiş bir esnaf en büyük avantajı. Şu pandemi döneminde bile ne kadar yoğun olursa olsun her telefonumu hemen açtı. Attığım her mesajı aynı gün cevapladı.
- Eleştirdiğimiz konulardan birisi olan banyodaki garip plastik lavabo yerine şık ve kullanışlı bir lavabo ve dolap konulmaya başlanmış.
- Eski modellerde kullanılan ranza bölümündeki metal merdiven yerini ahşap merdiven ve korkuluğa bırakmış.
- Yine eski modellerde tuvaletin kapısına asılan şu garip ayna olması gerektiği gibi banyodaki yerini almış.
- Tüm camlar çift kat pleksi ve yukarı açılabilir amortisörlü camlar.
- Karavan içinde her ne bozulursa bozulsun yapı marketlerden alıp gayet uygun maliyete onarımını yapabiliyorsunuz. Camların amortisörleri bile yapı marketlerden alınabiliyor.
- Ben buna yetişemedim ama 2021 sonrasında çıkanlarda standart olarak banyo bölümüne koyduğu ekstra kapak ile portatif wc'nin kasetli wc rahatlığında kullanılması sağlanmış.
- Yine yetişemediğim standart bir özellik olarak dışa konulan elektrik prizi kullanışlı bir eklenti.
- Daha önceki karavanım Erba 5.25 ile kıyaslarsak çok daha geniş ve rahat bir banyo alanı sağlanmış. Ayrıca banyo bölümündeki havalandırma penceresi çok yeterli.
- Yeni opsiyonlar çok kullanışlı ve fiyatları çok uygun. Örneğin sürgülü sineklik ve perde opsiyonu kesinlikle seçilmeli. Dışarda yaptırmaya kalksanız o fiyata yaptıramazsınız. 2021 sonrasında mobilyaların kavak kontra olması da opsiyon olarak sunuluyor.
- Sıkı durun beni çok şaşırtan bir konudan bahsedeyim. 750kg altı bir çok karavana binek lastik takıp C sınıfı bile lastik göremezken, güney bombe üzerinde bana gelen lastikler CP sınıfı. Yani güçlendirilmiş yanaklı kamp tipi C sınıfı lastik.
- Karavan çok hafif. Asfalt zeminde tek kişi rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. Toprak zeminde 2 kişi fazlasıyla yeterli olur. Benim yaklaşık 2 tonluk erba'dan sonra tüy gibi geldi.
- Son olarak tabi ki yılların karavan üreticisi olarak tecrübesine dayalı güven.

Hep avantajından bahsedecek değilim. Biraz da dezavantajlarından bahsedelim.

- Benim bombe Ankara'dan İstanbul'a teslim edildi. Geldiğinde yol kaynaklı makyajlama ve zarar vermemesi için vida başlarına takılan plastik vida başı kapatan parçaların bir kaç tanesi kurtulmuştu. Gerçi 2 dakikada sadece parmağımı kullanarak düzgün şekilde taktım yerlerine.
- Üzerinde gelen 7AH akü ve onu besleyen ufak 2Amperlik SMPS güç kaynağı webasto vb. mazotlu tip ısıtıcı kullanacaksanız yetersiz. İlk iş bu ufak güç kaynağını söküp yerine 15Amperlik bir SMPS taktım. Akü ihtiyacım olmadığı için 12V güç problemimi bu şekilde çözmüş oldum. Webastoyu da bu şekilde rahatlıkla kullanabiliyorum.
- Benim aldığım zamanlarda tekstil seçenekleri çok dardı. Yeni modellerinden gördüğüm kadarıyla seçenekler artmış. Ancak kumaşı top olarak istediğiniz yerden gönderip onu kullandırtma opsiyonunuz her zaman mevcut.
- Erba 5.25 ile kıyaslarsak kullanılan sünger densitesi düşük geldi bana. Sipariş esnasında belirtip düşük bir bedelle daha yoğun bir sünger kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
- Bombe cam tek kat. Bu da kış kamplarında içerde ısıtıcı açınca terleme yapacağı anlamına geliyor. Bunu da çözdüm. İlla kış kampı yapmak isteyip çözümü merak eden varsa özel mesajla sorarsa yardımcı olurum.

Toparlarsak sipariş vereceğinizde bence olmazsa olmaz opsiyonlar olarak şunları ekletin,

1- Sürgülü sineklik ve perde bir karavancının en büyük dostlarındandır.
2- Mutfak tarafındaki cam sabit pleksi. Onu açılır kapanır yaptırın.
3- Mutlaka mutfak dolaplarına bir çekmece ekletin.
4- Sünger densitesini farkını ödeyip yükselttirin.
5- Beğendiğiniz bir tekstil yoksa dışardan beğenip gönderin.
6- Mutfak bölümüne 220 tesisat çektirin. Ben unutmuşum kendim çekmek zorunda kaldım.

Son olarak bir ekleme yapayım. Şasi galvaniz ile değil pütürlü epoksi ile kaplanmış durumda. Bu sprey halinde internette rahatlıkla bulunabilen bir ürün. Bu spreyden alıp bir köşeye atın, şaside sürtme vs gibi durumlarda kullanırsınız.

Ender Bey kardeşimiz ve yerine geçen kızı hanımefendi, her zaman takdir ettiğim açık sözlü dürüst üretcici vasfını her zaman korudular. Sağlık ve başarılar diliyorum.

İyi günlerde kullanın Sayın Pasolvan ,

Ender ağbiyi çok güzel anlatmışsınız. Bende ne zaman arasam ismim ile hitap eder ve problemi anında çözer. Gerçekten çok iyi bir insan ve esnaf.

Hayırlı uğurlu olsun. GKFC (Güney Karavan Fan Kulübü) sizi aramızda görmekten keyif alırız.
Zaten üyeyim üstad.

Ender Bey kardeşimiz ve yerine geçen kızı hanımefendi, her zaman takdir ettiğim açık sözlü dürüst üretcici vasfını her zaman korudular. Sağlık ve başarılar diliyorum.
Çok doğru. Sağlık herşeyden önemli. Kızı büyük dinamizm getirdi markaya.

İyi günlerde kullanın Sayın Pasolvan ,

Ender ağbiyi çok güzel anlatmışsınız. Bende ne zaman arasam ismim ile hitap eder ve problemi anında çözer. Gerçekten çok iyi bir insan ve esnaf.
Tamamen katılıyorum. Ayrıca bir gün içinde bu dediklerimizi doğrulayacak en az 100 kişi bulabilirim. Seçme sebeplerimden biri de buydu zaten yazdığım gibi.

370’in tanıtım videosunda şasi kendi üretimimiz diyor. Bir dezavantajı var mı?
Güney karavan bildiğim kadarıyla Türkiye'de TSE'den O1 tip onaylı şasi üretimi yapabilen ilk karavan üreticilerinden. Dolayısıyla ağırlığın biraz daha fazla olması dışında bir dezavantajı yok.

Ben maksi klasik almıştım. Ancak gözüm 370 kalmıştı istediklerim o zaman olsaydı 370 alırdım. wc ye kapak ve ön tarafa da tüplük istemiştim. tüplük kısmına hala karar veremediler. Bence 370 in tek eksiği bu tüplük kaldı. Gri su deposu dışta duş olduğunda daha da kullanışlı olacaktır. Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Bugün 370 siparişini verdik hayırlısıyla. Öncelikle bu konuda bilgi ve tecrübesini aktaran herkese teşekkürler.

Güney karavan aynen anlatıldığı gibiydi. Teslim alıp tecrübe ettikten sonra ben de detaylı bir değerlendirme yazarım.

“pasolvon” un dediği önerileri mi okudular bilmiyorum ama açılır mutfak camı, çekmece, stor perde ve sineklik standart olmuş. İkili ocağa da fark istemediler. 2021 modellerde kavak kontraya geçiliyormuş.

Bugün 370 siparişini verdik hayırlısıyla. Öncelikle bu konuda bilgi ve tecrübesini aktaran herkese teşekkürler.

Güney karavan aynen anlatıldığı gibiydi. Teslim alıp tecrübe ettikten sonra ben de detaylı bir değerlendirme yazarım.

“pasolvon” un dediği önerileri mi okudular bilmiyorum ama açılır mutfak camı, çekmece, stor perde ve sineklik standart olmuş. İkili ocağa da fark istemediler. 2021 modellerde kavak kontraya geçiliyormuş.
Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri